Şimdi Ara

SFF / MINI ITX Severler Kulübü (62. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.705
Cevap
137
Favori
186.371
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Pek de öyle değil aslında

https://www.youtube.com/watch?v=_dhOsTS6-C8&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mxsr -- 17 Ağustos 2020; 12:28:43 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İşlemci sıcaklığı 8-10 derece yükselmiş işte. Çipset, vrm, ssd sıcaklıkları da yükseliyor. Özellikle sandwitch şeklinde olursa oldukça sıcak çalışıyor.
  • Hobar kullanıcısına yanıt
    Ekran kartı sıcak oluyor demiştiniz onun özelinde yanıtlamıştım. Geriye kalan parçaların ortalamadan sıcak çalışması durumu itx sistem isteyenlerin katlanması gereken bir durum bana göre ondan rahatsız olunacaksa önceki mesajda yazdığım gibi en azından mid tower kasalara yönelmek lazım. Yoksa anakarta, güç kaynağına olması gereken bedelin 2 katının ödedikten sonra kasanın yine nerdeyse mid tower kadar büyük olması mantığıma yatmıyor.
  • İşlemcide kule şeklinde bir soğutucu ile ısıyı düzgün bir şekilde kasadan atabiliyorsunuz TDP leri de ekran kartları kadar yüksek değil çoğu işlemcinin. O yüzden pek sorun çıkarmıyor. Mevcut Ekran kartı soğutmaları ise tam bir ucube. Sadece itx değil atx kasalar için de sorun. Zamanında bu kadar güçlü kartlar yoktu tek slot küçücük soğutmalar vardı. O yüzden baştan böyle yapılmış ve öyle gidiyor.

Blower fan yapınca ısı düzgün atılıyor olsa da soğutma performansı nispeten düşük ve çok gürültülü. Ancak kasa içi sıcaklık pek yükselmiyor. Çift ve üç fanlı ekran kartları da sıcak havayı hem kart pcb si üzerine hem de kasanın içine rastgele dağıtıyor ve tirübülans yapıyor. Arka tarafında pcb olduğu için hava düzgün bir şekilde geçmiyor. Geçse de orda işlemci ve diğer bileşenler var zaten. Çalışan güçlü bir ekran kartının neredeyse her tarafında sıcaklık yüksek oluyor bu yüzden. Yakınındaki diğer bileşenleri de ısıtıyor. Bir de sandwich şeklinde kasaya koyulduğu zaman soğutma iyice zorlaşıyor. Bunun çözümü pek yok malesef. Küçük sistemlerde 150W hatta 120W ı geçmeyen ekran kartı almakta yarar var.

Ya da böyle yapacaksınız
    SFF / MINI ITX Severler Kulübü

Ya da benim yaptığım kasayı bekleyeceksiniz. https://forum.donanimhaber.com/kucuk-sessiz-ve-performansli-guncel-06-07-20--144077894#145050519
    Ama ekran kartı alamadım yav. Yeni kartların arifesinde elim gitmiyor şu fiyatlarla ekran kartı almaya.

• Cnytkyz C kullanıcısına yanıt
    En güzel itx kasa bence. TRde muadilini yapan biri olsa iş yapar bence

• Yukarida yazilanlar dogru. Islemci sogutmak artik bir problem degil, asil sorun artik ekran karti. TDP'ler gittikce yukseldi, sogutucular buyudu, itx kasalara sigmiyor artik referans dizaynlar ve kompakt modeller harici ekran kartlari. Siganlar da asiri gurultu yapiyor.

Care ne? Care watercooling ancak zaten itx de asil sorun alan, watercooling de cok alan istiyor kasada. Neler neler denedim ekran kartinin isinmasini onlemek icin gurultuden feragat etmeden imkansiz belli bir hacmin altinda.

En basarili kasa hacmine gore bana gore FormD T1 cunku 240mm radyatoru bu hacimde sunan baska yok.

En ideal sorun yasamayacaginiz SFF klasmani kasa ise Ncase M1.

Bende Louqe var, FE kartlar kullanmak zorundasiniz, cok sinirli 3 fanli model ekran karti var sigan, sigsa bile gurultusu cekilmiyor.

Eklenti ile su sogutma yapabilirsiniz ama eklentisiz halindeki gibi kusursuz bir dizayni olmuyor.
  • Silverstone Sugo 14 çıkmış, Sugo 13 e göre ebatlar büyümüş.

https://www.silverstonetek.com/product.php?pid=932&area=en

Güzel olmuş tam olmasa da benim istediğim tasarıma yakın ama boşluk çok olmuş sanki

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3 slot gpu, sg14 gazı kaçırmış.
  • İnwin a1 plus ile coolermaster nr200 yan yana.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cnytkyz

İnwin a1 plus ile coolermaster nr200 yan yana.

Inwin A1 Plus topladim sattim, cidden guzel kasa cok sik ancak kesinlikle tecrube gerektiriyor. Ben bu kadar toplamasi zor kasa gormedim simdiye dek. Daha once kasa toplamadiysaniz almayin sakin, kan ter icinde kalirsiniz

Piyasada 1 tane slim 240 rad var alt kismina sigan xspc'nin, onun sayesinde bazi waterblocklar ile custom loop yapilabiliyor, arka kisma da 120mm rad takiliyor. Ancak sikintili biraz.

NR200 boyutlari haricinde kusursuz diyebilirim. Parca uyumlulugu cok daha iyi. Alip toplamayi dusunuyorum hatta ama elimde cok fazla parca var krizden dolayi satislar kesat

• Bu arada RTX 3000 serisi hayvan kadar olacak, SFF icin hayaller suya dustu.
    https://eksisozluk.com/img/tz46kjjn
  • NR200 siyah mı beyaz mı?

• L.J kullanıcısına yanıt
    bu hayvani tasarımın sadece en üst model için olacağını umuyorum ben
  • L.J kullanıcısına yanıt
    bu fiyata bu piyasada bana kalırsa boyutları da kusursuz. fakir ncase m1’i diyebiliriz :) ben siyah nr200p bekliyorum ama sanırım ülkemize gelmeyecek bu gidişle...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siyah kasa sevmiyorum şahsen temper camlı tayland keranesi gibi olacaksa belki o zaman siyah.

• Sıvı soğutmanın kasaya doğru yerleştirilmesiyle ilgili yeni video gelmiş. Videoda nr200'den bahsedince burası aklıma geldi hemen paylaşmak istedim.

Hangi kasa acaba bu ?
  • Me[S]uT kullanıcısına yanıt
    Hangisi hocam geçen sayfanın ilk postunda olan Sliger Sm560 aşağı doğru attıklarım inwin a1 plus ve coolermaster nr200.

• Sg 14’ün neden 3 slot gpu boşluğu ile geldiği anlaşıldı. Rtx3090 FE 3 slot geliyor görünüyor.

Birde bir sorum var. Dahili pico psu barındıran, gpu bölümü bulunmayan APu mITX kasa varmıdır?
  • 
Sayfa: önceki 6061626364
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.