Şimdi Ara

sellektör yapan trafik canavarları (17. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
357
Cevap
4
Favori
12.744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sehir icinde 3 ve 2 seritli yollarda insanlarin sol seridi kapamasinin nedeni piskolojik. Cunku ara yollardan birisi kontrolsuzce yola cikiyor yada senin geldigini gore gore agir agir ustune geliyor sende haliyle yavas yavas sola kirip trafigi tehlikeye atiyorsun en kotu frenliyorsun.

Dolmus, otobus sinyal bile vermeden duraktan cikiyor umrunda bile degil yol onlarin. Hal boyle olunca sol seritte araclar ip gibi diziliyor ancak en sag ve orta serit bombos. En mantiklisi sehir ici max. 60-70 ve orta serit. Ne soldan gidip arkadan hizli gelen yuzunden strese gir nede sagdan biri onume kirar mi diye endiselen.
  • Exxcrea kullanıcısına yanıt
    TRAFİKTE KAVGA EDEN ZİHNIYET SENIN KI, BIDE KAVGA EDENLERE DE KALAY BASIYONDUR. HERŞEY SANA ....ne demek halka düşmez, cahillik falan... sana ayna lazım hocam.
  • yahu ülkemizde ne çok prof. şoförler varmış :)

adam kaç tane araç pert etmişse kendini o kadar tecrübeli ilan ediyor (sa) vay bu ülkede araç kullanan diğer şoförlere

en iyi şoför ,kaza yapmayan şofördür

bunu bile hala anlayamayanlar var

ayrıca araba dediğimiz araç ,gaza basınca giden ,frene basınca yavaşlayıp duran bir alettir ,sanki başkaları gaza basmayı bilmiyormuş gibi akıl verenleri anlamak pek mümkün değil (daha doğrusu bir psikiyatr. a görünmesi gerekiyor)

medeni olmak kurallara uymamak ise o zaman bu konuda Ab. ve Abd. medeniyetten çok uzak olmalı

gidin hevesinizi trafiğe kapalı alanlarda giderin ,yoksa bir gün öbür dünyaya dikey geçiş yapacaksınız (tabi tek dileğimiz başkalarına zarar vermeden bu işi yapmanız)

trafik kurallarına uymamak marifet ise, o zaman cinayet işleyip övünenler de normal demektir (kurala uymayıp karşı tarafın ölümüne sebep olmakta bir cinayettir)

• Akıllanırsın nedir?

Sen kimsin de bana akılsız diyorsun? Daha yümü görmeden kişiliğimi nerden anladın :D Adama sorarlar bunları :D

Ha bir de çoğu kural Türkiyede laf olsun diye var. Hız sınırı var mı var. Tamam da hız sınırını neye göre koydun arkadaşım?
    Mesela siz o hız sınırlarının kimin tarafından ve neye göre belirlendiğini biliyor musunuz?

Şehirler arası yollardaki hız sınırları İnşaat mühendisleri tarafından konuyor. Ha konuyor dediğim de şöyle devlet demiş ki bize 120 km/h veya üstüne uygun yol yap benim sınırım 120. Yani yolu yapıyorsun çoğu zaman da güvenlik sınırı 120 değil 150(kuş serisine göre) civarlarında çıkıyor virajlarda. Peki bu neye göre belirleniyor. Şöyle söyliyim 4 5 parça odunu kabin yapın 4 tane de teker takın bunun bile 120 ile güvenli dönebileceği virajlar , güvenli gidebileceği yollar anlamına geliyor. Yani aerodinamik, süspansiyon, lastik kalitesi, ağırlık vs hiç önemsenmiyor. Daha düz yolla şöyle diyim kuş serisi araçlar için güvenli olan hız limitleri belirleniyor. Geri kalan herkes de ona göre gitmeye mecbur bırakılıyor gitmeyene de ceza kesiliyor.

O kadar para verilip alınmış o araba. Niye kuş serisi ile bir tutulayım arkadaş ben. ( küçümsediğimden demiyorum bunu) Adam gibi ehliyet kursları olsa , araç kullanmak adam gibi öğretilip, şoförün arabaya göre davranması gerektiği öğretilse hiç böyle problemler yaşamayız.

• Ben sol şeriti sollama şeridi olarak kullaniyorum diyelim ki orta seritteki araclar 80 le gidiyor ama ben 110 ile gitmek istiyorum sol serit musaitse mumkun olan en kisa surede 80le giden araclari gecip tekrar orta seride geciyorum. Mantiklisi da budur bana gore. Cunku sol seritte arkadan gelenin acil hastasi olabilir aracta acil bir yere gitmesi,yetismesi gerekiyor olabilir bunu bilemeyiz. O yuzden hiz siniri su kadar ben de o kadar ile giderim yol vermem banane demek bana sacma geliyor. Yanlis anlamayin size laf carpitmiyorum genel dusuncemi paylastim bu sekilde dusunenler olabiliyor cunku.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: barisatlas

Akıllanırsın nedir?

Sen kimsin de bana akılsız diyorsun? Daha yümü görmeden kişiliğimi nerden anladın :D Adama sorarlar bunları :D

Ha bir de çoğu kural Türkiyede laf olsun diye var. Hız sınırı var mı var. Tamam da hız sınırını neye göre koydun arkadaşım?
    Mesela siz o hız sınırlarının kimin tarafından ve neye göre belirlendiğini biliyor musunuz?

Şehirler arası yollardaki hız sınırları İnşaat mühendisleri tarafından konuyor. Ha konuyor dediğim de şöyle devlet demiş ki bize 120 km/h veya üstüne uygun yol yap benim sınırım 120. Yani yolu yapıyorsun çoğu zaman da güvenlik sınırı 120 değil 150(kuş serisine göre) civarlarında çıkıyor virajlarda. Peki bu neye göre belirleniyor. Şöyle söyliyim 4 5 parça odunu kabin yapın 4 tane de teker takın bunun bile 120 ile güvenli dönebileceği virajlar , güvenli gidebileceği yollar anlamına geliyor. Yani aerodinamik, süspansiyon, lastik kalitesi, ağırlık vs hiç önemsenmiyor. Daha düz yolla şöyle diyim kuş serisi araçlar için güvenli olan hız limitleri belirleniyor. Geri kalan herkes de ona göre gitmeye mecbur bırakılıyor gitmeyene de ceza kesiliyor.

O kadar para verilip alınmış o araba. Niye kuş serisi ile bir tutulayım arkadaş ben. ( küçümsediğimden demiyorum bunu) Adam gibi ehliyet kursları olsa , araç kullanmak adam gibi öğretilip, şoförün arabaya göre davranması gerektiği öğretilse hiç böyle problemler yaşamayız.

Senin ki degisik bir mantikmis. Abd de ki arabalar turkiyede alabileceginden cok cok daha iyi guvenlik ve ozellikleri varken adamlar dumduz ve 5-6 seritli yollarda 60-80 mph hiz siniri koyuyor. Sence neden? Dur Ben tahmin edeyim. Masum kisileri senin mantigina sahip kisilerden korumak icin. Abd de kurallar siki bir sekilde uygulanirken bizde ise NE yazik ki senin gibilere musahama gosteriliyor.

SEN en iyisi tedavi ol. Olamuyorsan kendine trafige kapali bir pist bul orada oyna.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Jeopol kullanıcısına yanıt
    Kıyasladığınız ülke abd. İnsanı bizim insanımızdan daha iyi değil kültürel olarak. Eğitim olarak da daha iyi değil.

Dediğim gibi insanlara adam gibi otomobil kullanmayı öğretseler( almanya gibi) bu tarz yasaklara gerek kalmaz. Trafik de çile ve korku olmaktan çıkar.

Ayrıca keşke trafikteki herkes benim gibi kullansa. Çok daha akıcı çok daha güvenli bir trafiğimiz olur. Daha bugün önüme çıkan bayan sürücü şu an hastanede veya morgda değilse hayatını benim dikkatime ve önsezime borçlu. Soluna bakmadan yola fırladı ki yanımdaki arkadaşıma bak burdan biri fırlayabilir diyordum o sırada. Ayağımım gazdan çekip frende hazır bekletiyordum ki fırladı. Zor zar durdum. O da kaçtı giti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeopol

quote:

Orijinalden alıntı: barisatlas

Akıllanırsın nedir?

Senin ki degisik bir mantikmis. Abd de ki arabalar turkiyede alabileceginden cok cok daha iyi guvenlik ve ozellikleri varken adamlar dumduz ve 5-6 seritli yollarda 60-80 mph hiz siniri koyuyor. Sence neden? Dur Ben tahmin edeyim. Masum kisileri senin mantigina sahip kisilerden korumak icin. Abd de kurallar siki bir sekilde uygulanirken bizde ise NE yazik ki senin gibilere musahama gosteriliyor.

SEN en iyisi tedavi ol. Olamuyorsan kendine trafige kapali bir pist bul orada oyna.

istediğin kadar anlatmaya çalış nafile

çünkü amaç bilgilenmek falan değil ,o kafasına koymuş bir defa "istediğim hızda giderim siz karışamazsınız" fikrini

ama bu işlerde asıl suçlu devlet ,şuan otoyollarda 150-160 giden bir sürü insan var ve insanlarda buna alışmış ,hatta otobanda 200 küsürle giden bir sürü insan var ve bunlardan yetkililerde haberdar

devlet ne yapacağına kendisi karar veremiyorsa şoförler ne yapsın ?

en kolay olanı ,yani birbirimizi yedirmeyi seviyor olmalı ,yoksa bunun gibi basit bir sorunu birkaç gün içinde çözer

tabi bu işlerde birde otomobil lobileri var ,her geçen gün daha hızlı araç yapıp satmak istiyorlar ,peki bu 200-250 km. hız yapabilen ,hatta 300-350 km. hız yapabilen aracı alan kişi 120 km. azami hızda gitmek ister mi ?

yani her zamanki gibi balık baştan kokmuş ve insanlar bu gibi konularda birbirini yerken sağolsun devlet yetkilileri sadece seyrediyor ,tabi para lazım olduğunda belli yerlere radar tuzakları konuluyor hepsi bu

• Arkadaşım Sol şerit yavaş gidiyorsan geçmemen gereken bir yer. Sol şerit hızlı araç kullananların şerididir bir yere 10 dakika daha erken varması gerekenler. Nitekim şu tarz Haberleri okumuşsundur: bariyerlere çarpan araç orta refüje çıktı ordan taklalar atarak karşı şeride geçti. Karşıdan hızla gelen araç ile.... Bilin bakalım karşı şeridin ilk şeridi hangisi. Karşıdan gelen aracın beton mikseri olmaması dileklerimle.

• Sellektöre maruz kalmak trafikte sevmediğim noktalardan. O yüzden gündüz sol şerite geçmeden önce aynalara (dikiz ve yan) bir bakarım yardıran var mı diye. Bazıları haddinden de hızlı olabiliyor. Aynadan bakınca az çok anlaşılıyor. Durum vahimse araç geçtikten sonra çıkarım, değilse direkt çıkarım. Gece de bu tatktik işe yarar. Aynalardan yaklaşan aracın hızını tahmin etmeye çalışın. Bu tabii ki sayı olarak olmayacak ama en azından şunu cevaplayabilin: "Sola geçip makul hızlanmayı gerçekleştirdiğimde arkamdamdan gelen bana yapışıp frene basmak zorunda kalacak mı?" Bu sayede sellektör görme ihtimaliniz azalır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: insideman

Sende sol şerite çıkıyorsan azıcık daha gaza basıp sollamanı biran önce tamamla ve sağ şerite geç.
    Ha gaza basmak zorunda değilim diyorsan sol şeritte işin yok.
    Hızını 70 düşür ve sağdan devam et.
    Yoksa üzerinden geçerler adamın.
    Hızlı olana yol vereceksin bu kadar basit bu iş.

Çok pis gaza geldim hort olduğunu yeni farkediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kralnigde -- 13 Nisan 2016; 15:23:18 >

• Bi Xenon magandaları şuan bol miktarda trafikte. Olur olmadık yerde selektör yapıyolar.

Ek olarak bir de bu magandalar orta yoğun trafikte ( Tüm şeritler dolu, hız düşük) orta şeritte giderken bile öndekine selektör yapıyorlar. E tabi far çubuğu ve kornanın sinyal kolundan daha çok kullanıldığı bir ülkede bunlara şaşırmamak lazım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _conscript_ -- 13 Nisan 2016; 16:04:48 >
  • Selektör kekolarında ilk üç.

1- BMW'li kekolar.
    2- Volkswagen - Audi'li kekolar.
    3- Eski model Civic'li kekolar.

Topunuzun Allah belasını versin. Velet dallin, amin.

• Bir sabah köprüden geçiyoruz, yani akıyor boş bildiğin sol şerit. Hırbonun teki geldi direk arkamızda bitti birde selektör yapıyor. Biz orta şeritten gidiyorduk hayretle adama bakmaya başladık :))

• uzun yıllar önce acemilik zamanlarımda bende yapardım itiraf ediyorum,şu anda bunun su katılmamış bir acemi hareketi olduğunu idrak edecek bilinç düzeyine ulaşmış bulunuyorum,, olay tamamen bilinç ve tecrübe ile ilgili
  • türk milletinde sellektör yiyince gurur yapıp sağa geçmeyip gaza basarak yol vermeme gibi garip bir durum var.
    ancak bu benim onun sağından geçip önüne kırmama elbette engel olamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Febr

Selektör kekolarında ilk üç.

1- BMW'li kekolar.

seat ile yirtiyoruz degil mi ? vag grubuna girdigimiz icin bizi de etkiler mi acaba bedduaniz ?

Hakedene selektor yaparim yani madem aynaya bakmayacaksin Sola da gecmeyeceksin

Bizim millette sag serit korkusu var ezik derler falan saniyorlar galiba

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

1- BMW'li kekolar.

seat ile yirtiyoruz degil mi ? vag grubuna girdigimiz icin bizi de etkiler mi acaba bedduaniz ?

Bu araçlara sahip olanlara KEKO demiyorum, BU ARACA SAHİP OLAN KEKOLAR diyorum.

Şimdi Beechraft'lı Keko dersek Beechraft'ı olan herkese keko demiş olur muyuz, olmayız...

Gözümüzle okuduğumuzu beynimizle anlarsak...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

quote:

1- BMW'li kekolar.

Bu araçlara sahip olanlara KEKO demiyorum, BU ARACA SAHİP OLAN KEKOLAR diyorum.

Şimdi Beechraft'lı Keko dersek Beechraft'ı olan herkese keko demiş olur muyuz, olmayız...

Gözümüzle okuduğumuzu beynimizle anlarsak...

Tamam da kimine gore ben de kekoyum mesela seat girer mi yani Vag grubuna ? Leon ledleri ile simsek atmaya calisan cok mesela

• quote:

Orijinalden alıntı: insideman

Sende sol şerite çıkıyorsan azıcık daha gaza basıp sollamanı biran önce tamamla ve sağ şerite geç.
    Ha gaza basmak zorunda değilim diyorsan sol şeritte işin yok.
    Hızını 70 düşür ve sağdan devam et.
    Yoksa üzerinden geçerler adamın.
    Hızlı olana yol vereceksin bu kadar basit bu iş.

Hort mort anlamam hiz limitinin 110 oldugu yerde 120 ile giderken arkadan durmadan selektor yapan adama da yol vermem kusura bakmasin. Sag serittekiler 80 civari gidiyor olunca da saga seride de gecemiyorsun.

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.