Şimdi Ara

sellektör yapan trafik canavarları (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
358
Cevap
4
Favori
12.739
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Şehir içi bölünmüş yolda soldan gidiyorum. Önümdeki araca usulen selektör yaptım, sağa geçmedi. Bekledim, bir daha yaptım (maksimum 1 saniye), önce bi fren yaptı sonra sağa geçti, ardından da ben sollayınca ardıma geçip uzunları yakmaya başladı.

Bi 10-15 saniye böyle devam ettikten sonra benim şalterler attı, frene asıldım sağa geçtim, camı indirdim bağırdım "derdin ne!!!" diye. Az önceki selektör atarı yapan abimizden 1 gram tık yok, yüzünü çevirip bakmıyor bile. Küfürsüz bir şekilde 1-2 bağırdıktan sonra baktım herif selektör şovalyesi, basıp gittim bende.

Haklı bir şekilde ve "usulce" yol istiyorum, önce vermiyorsun, sonra anlık frenle güya beni tedirgin ediyorsun, sonrasında da arkama geçip selektörü otomatiğe bağlıyorsun. Yanına gelince de dönüp yüzüme bakacak bile cesaret bulamıyorsun, neyin erkekliğini yapıyorsun o zaman.

Önce "yol benim" mantığından çıkıcaz arkadaş, o yol kimsenin babasının malı değil. Ben solda hızlı bir şekilde gidiyorsam ve senin sağın boşsa geçeceksin, yada sağdayken önüme atlamayacaksın. Aynı şey benim için de geçerli, trafikte her an dikiz aynalarımı kontrol ederim, soldan giderken arkamdan hızlı bir araç geldiğini görürsem onun selektör yakmasına gerek kalmadan ben zaten sağ şeride geçerim, ki yapılması gereken de budur zaten.

Ondan sonra "trafik akmıyor", soldan tin tin tin giderseniz tabiki akmaz, sıkışır. Sonra hepimiz saatlerimizi trafikte harcarız.

• quote:

Orijinalden alıntı: schumici

Daha dün akşam başıma geldi;

Şehir içi bölünmüş yolda soldan gidiyorum. Önümdeki araca usulen selektör yaptım, sağa geçmedi. Bekledim, bir daha yaptım (maksimum 1 saniye), önce bi fren yaptı sonra sağa geçti, ardından da ben sollayınca ardıma geçip uzunları yakmaya başladı.

Bi 10-15 saniye böyle devam ettikten sonra benim şalterler attı, frene asıldım sağa geçtim, camı indirdim bağırdım "derdin ne!!!" diye. Az önceki selektör atarı yapan abimizden 1 gram tık yok, yüzünü çevirip bakmıyor bile. Küfürsüz bir şekilde 1-2 bağırdıktan sonra baktım herif selektör şovalyesi, basıp gittim bende.

Haklı bir şekilde ve "usulce" yol istiyorum, önce vermiyorsun, sonra anlık frenle güya beni tedirgin ediyorsun, sonrasında da arkama geçip selektörü otomatiğe bağlıyorsun. Yanına gelince de dönüp yüzüme bakacak bile cesaret bulamıyorsun, neyin erkekliğini yapıyorsun o zaman.

Önce "yol benim" mantığından çıkıcaz arkadaş, o yol kimsenin babasının malı değil. Ben solda hızlı bir şekilde gidiyorsam ve senin sağın boşsa geçeceksin, yada sağdayken önüme atlamayacaksın. Aynı şey benim için de geçerli, trafikte her an dikiz aynalarımı kontrol ederim, soldan giderken arkamdan hızlı bir araç geldiğini görürsem onun selektör yakmasına gerek kalmadan ben zaten sağ şeride geçerim, ki yapılması gereken de budur zaten.

Ondan sonra "trafik akmıyor", soldan tin tin tin giderseniz tabiki akmaz, sıkışır. Sonra hepimiz saatlerimizi trafikte harcarız.

Sol şeritte sollama yapan araçların her zaman sollamayı bitirmesini beklemek esastır eğer ki sağ şerit doluysa tabi bu insana selektör yapmak terbiyesizliktir, tam tersine sağ şerit boşken sol şeridi sürekli ihlal etmekte terbiyesizliktir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: 0z0z

quote:

Orijinalden alıntı: schumici

Daha dün akşam başıma geldi;

Sol şeritte sollama yapan araçların her zaman sollamayı bitirmesini beklemek esastır eğer ki sağ şerit doluysa tabi bu insana selektör yapmak terbiyesizliktir, tam tersine sağ şerit boşken sol şeridi sürekli ihlal etmekte terbiyesizliktir.

işte benim de ayar olduğum nokta o 2. terbiyesizliği yapanlar.

sağda araç varsa mecbur beklenecek, öndeki aracın sağdakilerin içinden geçecek hali yok tabiki. Ama sağı boşken soldan kendi keyfince gidiyor ya adam, ve selektörle uyarına da arkana geçince tacizle cevap veriyor ya, durup arabasına benzin döküp yakasım geliyor. Öyle adamlar trafikten ayıklanabilse ne trafik kuyruğu oluşur ne de trafik stresi.

• sağ şerit dolu adam gelmiş tampona yapışmış basbas selektör yaparsa arkasına geçip uzunlar ve selektörle ciddi taciz ederim.kısasa kısas .bazı insanlar lafla güzel sözle saygıyla adam olmaz .
  • quote:

Orijinalden alıntı: DNZ_84

Universiteyi yurt disinda okudum, oralarda araba surerken gordugum olay su sekilde:

- kacla gittiginin onemi yok, sol seritteyken arkandan senden hizli biri geliyorsa, dusunmeden, sag seride atarsin kendini...
    - mesela soldan yardirmis gidiosun, 180le falan, 80le giden amcamin biri, onundeki 70le giden kamyonu gecmeyi kalktigi anda sol sinyali verdigi an freni kokleyip yolu ona vermek zorundasin..

Bizde hiz siniri 70 cogu yerde, adam gecmis sola 70e sabitlemis, sellektor yapnca yol vermio, belki benm acelem vsr, belki esim doguruyo, git orta seritten 70le...

Freni kökleyip yolu ona vermek zorunda mıyız ? Saçmalama arkadaşım sol şeride geçecek adam sinyalini verir şerit uygunsa geçer. 200'le gelen adamın önüne atlanır mı.
  • Sol şerit kimsenin tapulu malı değil. Sollamaların yapıldığı, yoldaki trafiğin EN HIZLI akması gereken şerit SOL ŞERİTTİR.
    Ama kendini trafik uzmanı sanan bazı trafik canavarları yüzünden, özellikle şehir içi trafiğinde sol şeritler genelde diğer şeritlere göre daha yavaştır..
    Bu tipler, 82 olan yolda bile hızını 70'e bağlar, sol şeridi kapatırlar.. Kuş beyinli tiplerle uğraşmak zor. Böyle adamlara 2 sellektör yaparım, odunluğa devam edip ağırdan gitmeye devam ederse, sağ genelde müsaittir, sağlar geçer, geçerkende "Dıııt"larım..

Sol şeritleri lütfen sürekli kullanmayın, o şeridi kapatmayın.

Sollayacaksanız Sollayın ama sonra sürekli solda kalmayın.. Bırakın sol şeridi, sizden hızlı gitmesi gerekenler, acelesi olanlar kullansın, cezayı göze alarak gitmek isteyen gitsin..
  • Bende duble yolda sollama yapan aracı sıkıştıran tiplere uyuz oluyorum. Şehirler arası bu olay çoğu kez başıma geldi. Arkamı kontrol edip sinyalimi yakıp sollamaya çıkmışım hızım 110-120 civarı arkadan dengesizin biri geliyor selektör yağmuruna tutuyor. Hız sınırını aşıp hemde sollamasını bitirmemiş araçlara rahatsızlık veriyorlar.Bunu yapanda ağırlıklı olarak audi,bmw,mercedes sürücüleri.
  • Efendi gibi çok az selektör yapalım dedik. 403 üstümüze çıkıyordu.Bu arada gece sürüşlerinde mutlaka selektör atarım,ama yetmiyor bazı dangozlara işte..

• quote:

Orijinalden alıntı: Umut.25

Bende duble yolda sollama yapan aracı sıkıştıran tiplere uyuz oluyorum. Şehirler arası bu olay çoğu kez başıma geldi. Arkamı kontrol edip sinyalimi yakıp sollamaya çıkmışım hızım 110-120 civarı arkadan dengesizin biri geliyor selektör yağmuruna tutuyor. Hız sınırını aşıp hemde sollamasını bitirmemiş araçlara rahatsızlık veriyorlar.Bunu yapanda ağırlıklı olarak audi,bmw,mercedes sürücüleri.

4 gün önce Eskişehirden Fethiyeye gittim. Araç A6. Eskişehirden Burdur çıkışına kadar 170 in altına hiç inmedim. İlginç bir şekilde sizin gibi kağnılar da hiç denk gelmedi. Üstelik 170 180 ile giderken bile sağ şerit boşsa sağa geçtim hep.

Mazotun canına okuduk o ayrı mesele :D ama inanılmaz keyifliydi :D
  • barisatlas B kullanıcısına yanıt
    Sagligin icin 120 yi en fazla 140 i gecme dostum
    Hayatin icin

• Mariachi@ kullanıcısına yanıt
    Siz de haklısınız ama hayat sürekli korkarak geçmez.

İnsan canının istediği şeyleri yapmak ister. Ben de bunu yaparken heyecan duyuyorum ve gerçekten yol müsaitse yaparken keyif alıyorum. Ben motora binmezsem, otomobili hızlı kullanamazsam vs liste uzar bunları yapamadıktan sonra yaşamak çok da bir şey ifade etmez.

Tabiki gereken dikkati gösterdiğime inanıyorum. Ayrıca yüksek miktarda deneyim şart.
  • quote:

Orijinalden alıntı: barisatlas

quote:

Bende duble yolda sollama yapan aracı sıkıştıran tiplere uyuz oluyorum. Şehirler arası bu olay çoğu kez başıma geldi. Arkamı kontrol edip sinyalimi yakıp sollamaya çıkmışım hızım 110-120 civarı arkadan dengesizin biri geliyor selektör yağmuruna tutuyor. Hız sınırını aşıp hemde sollamasını bitirmemiş araçlara rahatsızlık veriyorlar.Bunu yapanda ağırlıklı olarak audi,bmw,mercedes sürücüleri.

4 gün önce Eskişehirden Fethiyeye gittim. Araç A6. Eskişehirden Burdur çıkışına kadar 170 in altına hiç inmedim. İlginç bir şekilde sizin gibi kağnılar da hiç denk gelmedi. Üstelik 170 180 ile giderken bile sağ şerit boşsa sağa geçtim hep.

Mazotun canına okuduk o ayrı mesele :D ama inanılmaz keyifliydi :D

Yazdığınız mesajla dediklerimi doğrulamışsınız.
    Biz kağını sürücüleri olarak başkalarının hayatını tehlikeye atmayıp , kurallara uyuyoruz. Sizinde uymanız dilğiyle.
    Nezaketli mesajınız içinde teşekkür ederim...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Arkamı kontrol ettim diyorsun çıktığın an sıkıştırıyor . 160 ile giden bir arac ile senin 110 gittiğini varsayarsak aradaki mesafe her saniye 18 metre kapanır . Solladigin yer rampa asagi degilse görmen gerekir .

Ancak suda var kendi aracım yavas oldugu zamanlar babamin arabasını kullanırken tolerans gösteriyordum cunku araba gitmiyordu yani adamda haklıydı . BMW Mercedes Audi tarzı arac kullananların empati yapması lazım
    Biraz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 15 Eylül 2014; 7:58:31 >

• quote:

Siz de haklısınız ama hayat sürekli korkarak geçmez.

İnsan canının istediği şeyleri yapmak ister. Ben de bunu yaparken heyecan duyuyorum ve gerçekten yol müsaitse yaparken keyif alıyorum. Ben motora binmezsem, otomobili hızlı kullanamazsam vs liste uzar bunları yapamadıktan sonra yaşamak çok da bir şey ifade etmez.

Tabiki gereken dikkati gösterdiğime inanıyorum. Ayrıca yüksek miktarda deneyim şart.

Trafigin aktigi,insanlarin seyahat ettigi,kanunlarla sinirlari ve kurallari duzenlenmis yolda keyfinize gore sirf heyecan olsun diye asiri surat yapamazsiniz. Bir anlik bir hata bir anlik dikkat eksikligi sadece sizin degil baskalarinin da hayatini tehlikeye atmak icin yeterli suredir.Sadece bir 'an'.

Eger heyecan ariyorsaniz parayi basar pistte her turlu isteginizi tatmin edebilir,turlu cilginliklar yapabilirsiniz.

Trafikte kurallar dahilinde seyir etmek korkaklik ile degil olgunluk ve baskalarinin hayatina saygi ile iliskilidir.

170-180 ile giderken lastiginize bir civata,çivi girmesi,her an onunuze bir hayvanin atlamasi,ufacik bir yag su birikintisi ile karsilasma ihtimaliniz normal hizlarda seyreden diger araclardan cok daha fazla olmakla birlikte, kurtulma ihtimaliniz o korkak suruculerden cok cok daha azdir.

• barisatlas B kullanıcısına yanıt

• Efe E kullanıcısına yanıt
    Kanun da kanun tutturmuş gidiyorsunuz da hiç düşünüyor musunuz kanunlar ne kadar mantıklı? Bana kanun var diyip durmayın , cezası da var ve ödemeye de razıyım. Bu kadar basit. Almanyanın çoğu yollarında hız sınırı yok. ÜStelik öyle 7 8 şeritli yollar da değil , 2 şeritli yollarında da hız sınırı yok. Kaza oranları da bizden düşük. Neden? Çünkü adamlar saygılı. Çünkü adamlar nasıl araba kullanılması gerektiğini ehliyet kurslarında öğretiyor.

Burada ehliyeti kasaptan manavdan almış adamlar konuşuyor. Açık söyliyim trafikteki sürücülerin yüzde 40ı otomobil kullanmaya yetkin değil. Adam gibi bir kaznun bir denetleme olsa yüzde 40 ının ehliyeti 3 ay içinde geri alınır. Yüzde 50lik de bir normal sürücüler var. Standart. Adam usul usul gider. Geri kalan yüzde 10 da içinde her türlü cinsi barındırır. Çok iyileri de vardır çok aptalları da.

Aşırı sürat yapıyorum. Çünkü arabam buna elverişli , evet çarpsam bile o hızlarda muhtemelen ben içinden yürüyerek çıkarım ona da güveniyorum( arabadaki herkese kemer taktırırım her zaman), gideceğim yere 7 saatte değil de 5 saatte gitmek istiyorum, Üstelik verdiği hazzı da seviyorum.

200le gitmek benim için türlü çılgınlık değil zaten. Çünkü otomobilin ibresine biraz bakmazsanız 180 e çıktığınızı farketmiyorsunuz bile. Birde şahinli adamın 100 ile çarpması demek Audinin oraya çarpmaması anlamına geliyor :D Audi ya durur ya da kaçar. Audinin 150 ile bir yere çarpması diye bir şey söz konusu olamaz. Karşısında yoktan bir duvar varolursa anca çarpar. Yoksa araba resmen yola çapa atıyor frene bastığım zaman.

Piste kullanabileceğim bir aracım olsun oraya da gideceğim ama yine de 200le seyahet ederim oto yollarında bir şey değişmez benim için.

Hiç bir zaman yavaş gidene de korkak demem. Hızlı gittiğinde korkuyorsa gitmesin arkadaşım banane. Beni ilgilendiren bir şey değil. Sol şeritte 120 ile gitmediği sürece problem yok. Benim hızımı kestirmesin bana yeter.

Ayrıca hayatta her zaman her türlü olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Yürürken kafanıza tuğla da düşebilir. Yürümeyin o zaman. gibi saçma bir örnek söyledikleriniz. Ülkemizde karayolları iyi çalıştığı sürece o dediğiniz şeyler kolay kolay başa gelmez.

Yaptığınız tam bir duygu sömürüsü yaptığınız bu arada :D sadece bir an mış :D Zaten 200le giderken saniyede 55 metreden fazla yol alıyorum :D Biz de biliyoruz yani, 1 anın nelere kadir olduğunu. YAni hayat böyle korkarak geçmez. Siz uslu uslu gidersiniz gelir arkanızdan biri çarpar. Bu kadar basit veya karşı şeritteki size çarpar. Yürürken başınıza tuğla da düşebilir gerçekten. VS... çok küçük şeylerden bile hayatınızı kaybedebilirsiniz. Ve bunun ne zaman olacağı da belli değil. Dolayısıyla 3 günlük dünyada yok harammış yok yasakmış yok ayıpmış vs. ben pek takmıyorum. Canım istiyorsa ve yapabilecek gücüm varsa yapıyorum. Varsa bir bedeli ödemeye de razıyım.

Uzadı ama şunu da ekliyim hızlı gitmemin yasak olduğunu veya ayıp olduğunu düşünmüyorum. Devlet resmen diyor ki arkadaşım hızlı gideceksen şu parayı ödemeye göze al ben de tamam diyorum. Nitekim 20 yaşımdayım 3 defa radar cezası ödedim.

• Ha bu arada ne hikmetse bu parası olan insanlar hep ahlaksız, terbiyesiz, ve hoşgörüsüz oluyor :D Zaten çok laf yalansız , çok para haramsız da olmaz :D Azıcık aşım dertsiz başım :D Vs uzar gider bu tarz züğürt tesellisi laflar :D

Arkadan gelen dengesiz oluyor ama hiç düşünmüyor musun bu adam niye benim arkamda :D Sanki araban gitse sen yapmayacaksın da konuşuyorsun hocam.
  • Daha önce 2 aracı perte çıkardığını ekleyelim:

''Özellikle bilgi bu üniye yeni gelmiş 2. 3. sınıftaki arkadaşlarda ( ben de bu gruba dahilim ama kendimi onlarla bir tutmuyorum) bi heyecan arama isteği , bir bilmişlik var. Öyle çok biliyorlar ki ben kendimden şüphe ediyorum. Adam daha hayatında bin km yolyapmamış arabayla. ben 2 tane araba pert etmişim. sadece uzun yolda en az 20 bin km yapmışım kendimden şüphe ediyorum :D ''

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi themurat54 -- 15 Eylül 2014; 16:20:05 >
  • quote:

Ha bu arada ne hikmetse bu parası olan insanlar hep ahlaksız, terbiyesiz, ve hoşgörüsüz oluyor :D Zaten çok laf yalansız , çok para haramsız da olmaz :D Azıcık aşım dertsiz başım :D Vs uzar gider bu tarz züğürt tesellisi laflar :D

Arkadan gelen dengesiz oluyor ama hiç düşünmüyor musun bu adam niye benim arkamda :D Sanki araban gitse sen yapmayacaksın da konuşuyorsun hocam.

Parası olan insanlar hoşgörüsüz demedim, lakin kişiliğin yazdıklarında belli bu konudaki son mesajım olsun. Kurallar laf olsun diye konulmuyor. Hayat bu sözler boş iyi bi ders olucak olay olursa akıllanırsın o zaman.

• quote:

Orijinalden alıntı: yolcum

Sol şerit kimsenin tapulu malı değil. Sollamaların yapıldığı, yoldaki trafiğin EN HIZLI akması gereken şerit SOL ŞERİTTİR.
    Ama kendini trafik uzmanı sanan bazı trafik canavarları yüzünden, özellikle şehir içi trafiğinde sol şeritler genelde diğer şeritlere göre daha yavaştır..
    Bu tipler, 82 olan yolda bile hızını 70'e bağlar, sol şeridi kapatırlar.. Kuş beyinli tiplerle uğraşmak zor. Böyle adamlara 2 sellektör yaparım, odunluğa devam edip ağırdan gitmeye devam ederse, sağ genelde müsaittir, sağlar geçer, geçerkende "Dıııt"larım..

Sol şeritleri lütfen sürekli kullanmayın, o şeridi kapatmayın.

Sollayacaksanız Sollayın ama sonra sürekli solda kalmayın.. Bırakın sol şeridi, sizden hızlı gitmesi gerekenler, acelesi olanlar kullansın, cezayı göze alarak gitmek isteyen gitsin..

quote:

Böyle adamlara 2 sellektör yaparım, odunluğa devam edip ağırdan gitmeye devam ederse, sağ genelde müsaittir, sağlar geçer, geçerkende "Dıııt"larım..
    sağlarken kaplumbağayı rahatsız etmek( adı makas atmak diye tanımlandı) 2 sene hapis cezası çıkacaktı dikkatli ol kaplumbağa keyfi yetene kadar (genelde yetmiyoda) arkasında bekliyecekmişsin !!!

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.