Şimdi Ara

*****---SEAT İBİZA/CORDOBA KULÜBÜ---*****(108 ÜYEYİZ!!!) (36. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.324
Cevap
55
Favori
481.923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xyzt9

Aranızda Cordobasını veya ibizasına chip tuning yaptıran old umu
    75 beygir 100 beygir oluyormuş
    Yaptıran arkadaşlar bilgilendirirlerse memnun olurum

Benim arabam yazılımla 105hp. Beyne ekstra bir alet taktırmadım chip taktırıyorlarmış sanırım. Biraz daha fazla paraya kıyıp orjinal yazılım çok daha sağlıklı ve ömürlük oluyor. Ayrıca motora ve turboya herhangi bir zararı kesinlikle yok.

Benim arabam 75ten 105hpye 195 nm torktan 245 nm torka yükseldi. Herkese tavsiye ederim ama dediğim gibi biraz yüksek fiyatı.
  • Yakıt sarfiyatında bir değişiklik oldu mu veya gördüğün bir anormallik
    Fiyat yüksek derken ne kadar ?
  • quote:

Yakıt sarfiyatında bir değişiklik oldu mu veya gördüğün bir anormallik

Yakıt tüketiminde düşüş yaşadım agresif kullanmadığım için ama 4000 devirlere kadar çevirtirsen tabi ki biraz daha fazla yakar. Ama düzgün sürüşte daha az yorularak daha çabuk devirlendiği için yakıt tüketiminde düşüş çok normal. Herhangi bir anormallik yok.

Araba resmen kendine geldi. Pire gibi oldu resmen fişek... Ne kadar hantalmış diyorum içimden. Eeee 1.5 dci ve 1.6 tdi ile aynı hp ve torkları üretiyor. O kadar güzel ivmeleniyor ki...

Normal bi chip 150-200TL civarı sanırım ama benim işlemim 750TL oda tanıdık indirimiyle.
  • Teşekkürler
  • arkadaslar meraba bende de 1,4 cordoba signo var ekogaz lpg var ama hiç tavsiye etmiyorum yaptıracak olan varsa sakın yaptırmasın surekli masraf çıkarıyor masrafı bırakın kelle koltukta gidiyorsunuz...açık hava filtresi yaptırmak istiyorum ama en guzel sesi hangisinde alabilirim bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.....
  • quote:

Orijinalden alıntı: pckopat_6

quote:

Yakıt sarfiyatında bir değişiklik oldu mu veya gördüğün bir anormallik

Yakıt tüketiminde düşüş yaşadım agresif kullanmadığım için ama 4000 devirlere kadar çevirtirsen tabi ki biraz daha fazla yakar. Ama düzgün sürüşte daha az yorularak daha çabuk devirlendiği için yakıt tüketiminde düşüş çok normal. Herhangi bir anormallik yok.

Araba resmen kendine geldi. Pire gibi oldu resmen fişek... Ne kadar hantalmış diyorum içimden. Eeee 1.5 dci ve 1.6 tdi ile aynı hp ve torkları üretiyor. O kadar güzel ivmeleniyor ki...

Normal bi chip 150-200TL civarı sanırım ama benim işlemim 750TL oda tanıdık indirimiyle.

chiptuning fiyatları genelde 500tl ve üzeri civarda(superchips gibi hazır yazılımlarda veya remapping yapılarak yazılanlar),hazır yazılımlar geneld ülkemiz şartları ve bizim görüşlerimiz düşünülerek yazılmadığı için en iyisi remapping olanlar,forumda bunu yapan kişi ve firmalar mevcut..
    kendi aracınıza chiptuning uygulatırken egr valfini de iptal ettirdiniz mi ve aracın kaç kmidi? yakıt sarfiyatı harici diğer artıları nasıl(0-100,son hızı v.s.)?ben de yaptırmayı düşünüyorum ciddi ciddi..mesela bizim evin önündeki rampayı 1 vitesle çıkarken 2000devir altında hantallık canımı sıkıyor,bu devir bandı kaça kadar indi sizde?şu an 4200devirden sonra hızlanma bitiyor,sizde nasıl?

• quote:

Orijinalden alıntı: rallier_61
    chiptuning fiyatları genelde 500tl ve üzeri civarda(superchips gibi hazır yazılımlarda veya remapping yapılarak yazılanlar),hazır yazılımlar geneld ülkemiz şartları ve bizim görüşlerimiz düşünülerek yazılmadığı için en iyisi remapping olanlar,forumda bunu yapan kişi ve firmalar mevcut..
    kendi aracınıza chiptuning uygulatırken egr valfini de iptal ettirdiniz mi ve aracın kaç kmidi? yakıt sarfiyatı harici diğer artıları nasıl(0-100,son hızı v.s.)?ben de yaptırmayı düşünüyorum ciddi ciddi..mesela bizim evin önündeki rampayı 1 vitesle çıkarken 2000devir altında hantallık canımı sıkıyor,bu devir bandı kaça kadar indi sizde?şu an 4200devirden sonra hızlanma bitiyor,sizde nasıl?

EGR valfini iptal ettirmedim o kadar detaya girmedim. Bana yazılımın verdiği +30hp ve +45nm tork yetti. EGR valfi iptali açık hava filtresi egsoz gibi ekstraya da girilebilir ama ben abartmadım. Ayrıva EGR valfi yakıt tasarrufunda önemli rol oynuyor.

0-100 çok çok düştü nereden baksanız 3-4 saniye kadar ki bu gerçekten büyük bir fark.

Custom yazılım olmadığı için devir bandı değişmedi ama hp arttığı için orjinal max turbo devri olan 2200-4000 arasında eskisinden daha iyiyken devir bandı olarak tek fark minimum 1800 gibi devirde canlanmaya başlaması. Ucuz custom yazılımla bunu aşağı çekebiliyorlar turboya fazla bar bastırabiliyorlar ama motorun ömründe ömür kalmıyor.

Benim yazılımım orjinal paket yazılım turbonun barıyla arabanın devriyle oynayanlardan değil. 125.000km deydi yaptırdığımda şuanda 129binde herhangi bir sorun yok çok şükür.

Herkese tavsiye ediyorum. Ayrıca agresif kullanıcı değilseniz ve vitesleri uygun devirlerde değiştiriyorsanız yakıtınız düşecektir. Benim yakıtım düştü.

Son hızdan bahsedecek olursa iş işte tam olarak burda. Şöyle anlatıyım, yazılım öncesi otoyol denememde 4. viteste 80km'ye gelip 5.e taktığımda araba 120e gelene kadar canı çıkardı. Yazılımdan sonra otoyol denememde 80km hıza gelip 5 e taktığımda ibrede hiçbir yavaşlama ve isteksizlik olmadan tek solukta 150ye kadar çıkıyor. En son 200km/h ı görüp bıraktım.

Renonun 1.5 dci 105hp motoruyla ve VW'nin yeni 1.6 tdi 105hp motoruyla aynı hp ve tork değerlerini üretiyor var mı ötesi.... Hiç beklemeyin yaptırın....

• quote:

Orijinalden alıntı: pckopat_6

quote:

Orijinalden alıntı: feelhurricane

hani derler ya hep dizelin bakımı vs masraflı benzinli araca göre daha dikkatli olmak lazım diye... benzinliye yağını suyunu koy devam ama dizel de bu pompa enjektörleri sulu mazot sıkıntısı var benzin su da olsa yakıp gidiyor iyi kötü

bi de ses olayı var malesef bu gibi konular yüzünden tereddütteyim (daha önce de hiç dizel araç kullanmadım biraz da o yüzden)

hadi diyelim ki aldım yakıt olarak km de ne kadar oluyor şehir içi şehir dışı kafam ambele oldu sanırım karar verene kadar yaşlanıcam

Hep öyle derler ama öyle değil. Mazot pompası diye birşey var mazotun suyunu ayıran. Benzinli kadar masrafsız artık dizeller. Ben benzinliden ekstra bir masraf yapmadım. Temiz binersen temiz olur. Tamam enjektörleri ve turbosu pahalı ama bakımsızlıktan öldürürsen 20.000de yap değiştirirsen ne olur? Hiç takma bunları kafana dizel masraflıymış falan... Yaktığı yakıt farkıyla her sene yeni turbo taktırırsın bir de burdan bak....

Ses olayına gelince: motor sadece ve sadece rölantide sesli çalışıyor devir aldıkça hızlandıkça motor sesi benzinliden çok az daha fazla ama yalıtımı iyi olmayan benzinli motorla aynı diyebilirim. Işıklarda beklerden dışardakiler rahatsız olabilir ama tabi içerdeyken senin ekstra duyduğun bir ses yok. Hatta ben hızlanmalardaki sesine bayılıyorum benzinli motor ruhsuz geliyor...

şehir içi 5.5lt şehir dışı 4.1lt. 45 litre depoyla şehirler arası 1150km giderbilirsin... var mı ötesi?

Merhabalar,
    2005 cordoba tdı kullanıcısıyım aracı alalı 5 ay oldu. aldıgımda 89 bin kmde idi. 90 binde trigier bakımını 700 tl ye tanıdık bir ustaya yaptırdım. 100 bin km de ise normal bakımını 140 tlye yaptırdım. sanırım benzinli bakımlarıda bu fiyatlara yaklaşıyordur. araba şuanda 104 binde ve ekstra hiçbir motor masrafı cıkarmadı. bakımlarını ihmal etmezseniz ve yakıtını kaliteli kullanırsanız(ben genelde shell ve bp eurodiesel alıyorum)kolay kolay masraf cıkartacak bir araba değil.
    Benzinli araclara göre gürültülü çalıştığı doğru ama bir süre sonra insan alışıyor normal geliyor.
    yakıt tasarrufu gercekten mükemmel, 100 km mesafede 90 km civarı hızda yol bilgisayarında ortalama 3.7-3.8 lt tuketim degerlerini gördüm.
    aracıma özellikle ramplarada hayran oluyorum sanırım hiçbir benzinli araçta böyle bir çekiş gücü olamaz. tırmanışlarda çok keyif veriyor...

arkadaşlar dizel için hangi yağı kullanıyorsunuz?

Benim araçta 10-40w motor yağı var. Castrol 5-40 tdı koymayı düşündüm ama neredeyse 100 tl ye yakın fiyat farkı vardı vazgectim. serviste hangi marka ve degerde yağ koyuyorlar?
    Lastiklerimi değiştirme zamanı geldi?
    yorumları okudum bende 195-60-15 taktırmaya karar verdim.
    Good-year nasıldır? "vector 4 season" diya bir model cıkarmış kış lastiğine gerek kalmadan 4 mevsim kullanılabilir dedi satan eleman. kullanan varsa fikirlerini almak isterim yada farklı önerilerinizi?

• @ersantyana

Ben 10w-40 koyuyordum ama 5w-40 koymak turbo için çok daha sağlıklı. Artık 5w-40 koyuyorum. Farkını gördüm gerçekten. VW 'nin TDI motorları için hususi ürtelimiş çok kaliteli bir yap. Turbonun ömrünü uzatıyor. Turbo malum çok hassas kanatları olan mili olan bir parça maalesef. O yüzden biraz daha fazla paraya kıyıp 5w-40 tam sentetik koydurmanızı tavsiye ediyorum ama 100tl gibi bir fark yok aralarında. 5-40 100tl ise 10-40 50tl falan.

Servislerin koyduğu yağa bakmayın siz gelen her arabaya ucuz yağı iteliyorlar.

Kesinlikle 195-60-15 taktırın hem daha ucuz hem daha sağlıklı. 195-55-15 çok üretilmediği için fiyatı gereksiz yüksek ve aslında 55 yanakla araba çok konforsuz.

Ben 4 mevsim Lassa impetus revo kullanıyorum gayet memnunum. Yol sesi almayacak diye çok yumuşak hamurlu dayanıksız lastiklerden almayın.

Ayrıca yazılım yaptırmanızı da tavsiye ederim eğer maddi durumunuz el veriyorsa.

• castrol edge 5/40 turbo dizel şu anda kampanyada metro de ve bauhausta 89 tl ye yanında çelik termos kupa hediyesiyle satılıyor.
  • Arkadaşlar 2007 model 50.000 kmde seat cordoba 1.4 tdi 80 bg Stylance 19.000 liraya aldım.modifiye ettırmek istiyorum cupra tampon bulamadım ayrıca bu araç için ne yapılmalı modifiye olarak yardımcı olurmusunuz?
  • yaptırdım custom uygulama,henüz dynoya çıkmadım ama tahmini 100hp,240+ nm..ilk iki vites full patinaj,lastikleri 205 55 15 yapsak yeridir bulduğum ilk düzlükte bir müddet sonra ibre 190ı gösteriyordu,0-100 deneyemedim ama 5.viteste bile koltuğa yaslıyor insanı..öğrendiğime göre chip sonrası da adaptasyon gerekiyormuş bir süre ondan sonra gerçek performansa kavuşuyormuş,bu peryodda da sıkıştırmak gerekiyormuş ki bende öyle yaptım
    sizin yazılım superchips mi?
  • yazılımla birlikte bu kadar tork artışı + ps artışı aracın kafasını karıştırmış olabilir ki arabann motorundan daha fazla güç üretmek istiyorsunuz..:)..

75 ps de 25 lik bi artış sağlıyorsa ki bu benim araç 130 ps heralde 160-170e gelir 400 n/m yakın tork üretir ..

tabiki bu ileride motora ne derece zarar verir orası ayrı bir konu normal şartlar altında düzgün işçilikle zarar vermemesi gerekir yazılım değiştiğinden dolayı..
  • arkadaşlar herkese merhaba bende de seat cordoba 1.9 tdi signo var 2000 model park ettiğim yerde bir çok araç etrafıma park etmiş ve çok zor bi yerden çıkarken arabanın sol arka kapsını ve sol ön kapınında ucunu duvara sürttüm :S :S arac kaportaya gitti ve sol ön arka ve benzin kapağına kadar boya sürldü sizce araçta değer kaybı olurmu olursa ne kadar olur ayrıca aracıda çok kullanmıyoruz az kullanılmış daa 107 bin km de 10 yaşında olmasına rağmen başka herangibir kaza vs yok arabada
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_owl

arkadaşlar herkese merhaba bende de seat cordoba 1.9 tdi signo var 2000 model park ettiğim yerde bir çok araç etrafıma park etmiş ve çok zor bi yerden çıkarken arabanın sol arka kapsını ve sol ön kapınında ucunu duvara sürttüm :S :S arac kaportaya gitti ve sol ön arka ve benzin kapağına kadar boya sürldü sizce araçta değer kaybı olurmu olursa ne kadar olur ayrıca aracıda çok kullanmıyoruz az kullanılmış daa 107 bin km de 10 yaşında olmasına rağmen başka herangibir kaza vs yok arabada

Değer kaybı olacağını sanmıyorum. Çizilmiş haliyle resim çektiyseniz satacağınız kişiye gösterebilirsiniz kaza falan olmadığını.
  • cvp veren yokmu bana arkadaşlar yoksa kımsenın bı bılgısı yokmu sordugum konu hakkında
  • havalar ısınmaya başladı , klimalarınız ne durumda , bakımlarını yapıyormusunuz
    yaşadıgınız sıkıntı ve problemlerin çözümleri nelerdir,

'' ben ilk başda aracımda dijital auto olmasından dolayı AC tuşunu aramısdım,
    gecen yaz polen filtresini değişdim,
    bu sene gine tam randımam alamadım polen filtrem değişmesi lazım sanırım ,
    birazda gaz ayarını kontrol etdirecem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: taggest

Arkadaşlar 2007 model 50.000 kmde seat cordoba 1.4 tdi 80 bg Stylance 19.000 liraya aldım.modifiye ettırmek istiyorum cupra tampon bulamadım ayrıca bu araç için ne yapılmalı modifiye olarak yardımcı olurmusunuz?

Fiyat çok iyi ya sıkışık birinden aldınız ya sıkı pazarlık yaptınız ya da araba boyalı değişimli sanırım.

Body modifiyesi olarak jantı büyütebilirsiniz, spoiler,marşpiyel,tampon üçlemesi yapabilirsiniz 3.5mm yay ile düşürebilirsiniz.

Motor modifiyesi olarak chip, egr iptali, performans eksoz, açık hava filtresi gibi uygulamalar mevcut.

Ama bütün bunların yapılması için maddiyat önemli çünkü çoğu masraflı işler. Detaylı bilgi isterseniz yardımcı oluruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: blacksea

havalar ısınmaya başladı , klimalarınız ne durumda , bakımlarını yapıyormusunuz
    yaşadıgınız sıkıntı ve problemlerin çözümleri nelerdir,

'' ben ilk başda aracımda dijital auto olmasından dolayı AC tuşunu aramısdım,
    gecen yaz polen filtresini değişdim,
    bu sene gine tam randımam alamadım polen filtrem değişmesi lazım sanırım ,
    birazda gaz ayarını kontrol etdirecem.

Ben Mersin'de yaşadığımdan dolayı burada çoktan yaz geldi. Yaptırdıklarımı söylüyüm.

Polen filt. değişimi klima gaz miktarı & kaçak kontrolü. 10.000kmde polen filt. değişim öneriyorlar zaten filtre çıkınca halinden anlıyorsunuz değişmesi gerektiğini. Leş gibi olmuş sırf tozdu benimki.
  • araç orjinal tek değişen yok garajda yatmıs uzun süre sıkıştığından dolayı aldım o fiyata...peki bi sorum daha var bu araç dizel ekzos uygulamasında ses alabilirmiyim?
  • 
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.