Şimdi Ara

Savunma sanayiinde yerli motor devrimi: Zorunlu hale gelecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
1.784
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Savunma sanayiinde uzun yıllardır yapılan yatırımların meyvesi toplanmaya devam ederken müsteşarlık da dışarı bağımlılığı azaltacak önlemleri yavaş yavaş hayata geçiriyor. Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, bu konuda yaptığı bir açıklamada yerli motor konusunda önemli bir şartı hayata geçireceklerini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre yerli imkanlarla geliştirilip üretilen füzelerde ve mühimmatlarda kullanılan farklı hacimlerdeki motorların yerli olması şartının getirileceği ifade edildi. Yani artık devlet, özel sektörden envantere katacağı savunma sanayii ürünlerinde kabul şartı ararken yerli motor gibi bir madde de koyabilecek.

Zırhlı araçlara da zorunluluk gelecek 

Müsteşarın açıklamalarına göre konu sadece mühimmatlarla ilgili değil. Mühimmatlar sonrasında sıranın taktik tekerlekli zırhlı araçlarda olacağı vurgusu bir hayli dikkat çekici. Bu araçlarda da yerli motor, dişli kutusu, diferansiyel kullanma şartı getirilecek.

Tabi bu söylemler ilk kez bu kadar net olsa da hayata geçirilmesi epey zaman alacaktır. Hali hazırda TEI’nin hem insansız hava araçları hem de seyir füzelerinde kullanılabilecek motorlar üzerinde çalıştığını biliyoruz. Bu testlerin başarılı olması halinde motoru da yerli savunma sanayii araçlarımız envantere dahil olmaya başlayacaktır. İlerleyen süreçte bu konuda daha somut ifadeler kullanılması şaşırtıcı olmayacağa benziyor.

Aşağıdaki videoda TEI tarafından İHA'lar için üretilmiş motorun ilk çalıştırılma testlerinden görüntüler yer alıyor. İlgili görüntüler bir yıldan daha eskidir. Aynı motor hali hazırda İHA'larda testlere başlamış durumda. 

• öğrencilerime Atatürk ün ne kadar büyük biri olduğunu anlatıyorum sürekli. Senin gibi Aşağı sınıtan garip tipler olmayacak hiçbiri.
    ülkede osmanlıdan kalmış tek bilimsel şey. Meleklerin altına bakılıoyr diye yıkılan gözlem evin kalıntıları. Adam nerden bulacak o bilimi de senin gösterdiğin işleri yapacak. Yinede büyük işler yaptı olumsuz şartlarda. Senin gibi Kubila'yı yakan yobazları Adam edemedi ama.
  • Güzel gelişme. Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı..

Savunma sanayiinde yerli motor devrimi: Zorunlu hale gelecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mu5tafa -- 20 Nisan 2018; 16:36:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel.İnşAllah başarılı oluruz bu konuda.

• İstemeyrükçü tayfa acil konuya bekleniyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırcılar gelmwdwn yerimizi alalım 😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • haberi gören muhtemel muhaliflerin yorumları;
    -Seçimler yaklaşıyor ya artar bu haberler.
    -Peki o motorun dökümü de yerli olacak mı?
    -Peki motorun kendisi %100 yerli olacak mı?
    -Adamlar Marsa giden füze yapıyor, biz daha motor yapıyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: strong mind strong body

Bu mesaj silindi.
    Bu editör bi gün birinize bir patlaycak var ya

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

haberi gören muhtemel muhaliflerin yorumları;
    -Seçimler yaklaşıyor ya artar bu haberler.
    -Peki o motorun dökümü de yerli olacak mı?
    -Peki motorun kendisi %100 yerli olacak mı?
    -Adamlar Marsa giden füze yapıyor, biz daha motor yapıyoruz.
    Gören de altay'a motor üretildi sanır. Ssm bundan sonra yerli motor şartı koşabilecek yazıyor, motor nerde sen görebiliyor musun?

• şunu 5 6 yıl önceden yapsaydınız ya..nyse hayırlısı olsun insallah faydalı olur

• ben olsam belki eski teknoloji belki karadüzen bir dizel motor geliştirdim ama bunun yakıtını petrol bazlı değil biodizel ile çalışabilecek şekilde tasarlatırdım yakıtınıda anadoluda nekadar bu işe elverişli boşta kalan arsa toprak varsa tarımda beş para etmeyen ama yakıt olarak biodizele çok elverişli bütün bitkilerin tarımını teşvik eder hem motoruyla hem yakıtıyla %100 milli bir gelişim yapardım. zaten o motor ister istemez zamanla dahada geliştirilir dahada iyisi yapılır Türkiye istese çok daha iyilerini yapabilir düzeyde artık şu anda.

• ver Mehteriiii !!!!

• seçim olmasa boyle haberi duymayız bile,seçim bitsin ne motorun kendisini nede haberini görebilecegiz bunada sukur,sonra 2023 seçiminde silbaştan
  • quote:

Orijinalden alıntı: strong mind strong body

Bu mesaj silindi.
    Sıkılmadınız mı şunu yazmaktan ortada seçim yokken de aynısı yazılıyordu bir bitmediniz ya. Ben sıkıldım şu saçma yorumları okumaktan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AFK_is_now_AFK

Gören de altay'a motor üretildi sanır. Ssm bundan sonra yerli motor şartı koşabilecek yazıyor, motor nerde sen görebiliyor musun?

Alıntıları Göster
    senin 10 yıl önceki halin;
    "-Gören de Altay tankı geliştirildi sanacak, sen Altay'ın prototip'i nerde, testleri yapıldı mı, sertifikaları alındı mı onu söyle???"
  • quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

senin 10 yıl önceki halin;
    "-Gören de Altay tankı geliştirildi sanacak, sen Altay'ın prototip'i nerde, testleri yapıldı mı, sertifikaları alındı mı onu söyle???"

Alıntıları Göster
    Hacı haberde motor var mı diyorum hatlar karıştı galiba

• Çok doğru bir karar değil. Yerli diye problemli bir motor zorunlu koşulacaksa o araç hurda yığınından başka bir şey olmaz.

• Motoru yerli yapsan bu sefer motoru yaparken kullanılan madenler Türkiye'den çıkarıldı mı muhabbeti başlar. onuda yapsan bu sefer başka bir şey uydururlar. Yani kimseyi mutlu edemiyorsun bu dünyada. Belki de dertleri mutlu olmak değil?

• strong mind strong body S kullanıcısına yanıt
    Durmak yok saçmalamaya devam. Beyin bedava

• olmaz civatası alman malı..
  • kadircitak kullanıcısına yanıt
    komik mi?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.