Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir Kullanıcı
16.336
Cevap
279
Favori
1.706.342
Tıklama
Giriş
      702 Mesaj
      27 Mart 2018 12:53:21
      quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

quote:

Orijinalden alıntı: acheron34

quote:

@acheron34,
      Fotograflardan pillerin Ni-CD mi Ni-Mhd mi olduğunu anlayamadım.AA tip gibi görünüyor. Ni-Mhd ise sıkıntı yaratmaz sadece şarj süreniz % 70 kadar uzar. Adaptörünüz daha önce ne kadar ısınıyorsa okadar ısınacaktır. Çünkü şarj akımı max. 150 mA kadar olduğunu düşünüyorum.
      Kısacası durum pilin cinsine göre değişecektir. Gerekli bilgileride verince daha iyi yrd. olurum.

Merhaba

Piller Ni-MH.
      resmin sol alt tarafında yazıyor. Bu pilin yerine Ni-CD taksam ne olur peki?

Cevap için şimdiden teşekkürler.

@acheron34,
      Gözlerim epey bozuk o kadar ayrıntıyı "çöpe atılmaz simgesi" altındaymış fark edememişim. Şimdi işimiz kolaylaştı Rahatlıkla yeni nesil Ni-Mhd pillerdem birini ama kaliteli olanlarından olmak şartıyla kullanabilirsiniz.Şarj süreniz dediğim gibi uzayacaktır ama sorun yaratacağını düşünmüyorum.
      Ni-Cd olsalardı özellikle şarj adaptörü sorun olabilecekti. Zaten arasanızda artık kolay kolay bulmanız mümkün değil.Yurt dışında var ama kaliteleri tartışılır.
      Burada bir sorununuz olacak. Mevcut pillerinizin (+) kutupları kafa çıkıntısı olmayan pillerden.Puntaya uygun. Bu nedenle standart kafalı alırsanız piller yataklarına sığmayabilir.Buna dikkat edin.

Estagfurullah, ne demek, görmemiş olabilirsiniz.

aşağıdaki linkteki pillerden alsam. kabloların ucundaki soketleri sökerek yapabilirim sanırım. 2700 mah çokta sorun olmaz Değil mi?
      Asıl sorun 10 adet pilin 3 grup + 1 adet olarak süpürge içine konumlandırılması. 3 lü set alıp yanına da puntalı tekli AA aynı güçte pil alırım artık.

Cevap için teşekkür ederim.
      |
      |

• Yüzbaşı
      702 Mesaj
      27 Mart 2018 12:54:10
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: acheron34

quote:

@acheron34,
      Fotograflardan pillerin Ni-CD mi Ni-Mhd mi olduğunu anlayamadım.AA tip gibi görünüyor. Ni-Mhd ise sıkıntı yaratmaz sadece şarj süreniz % 70 kadar uzar. Adaptörünüz daha önce ne kadar ısınıyorsa okadar ısınacaktır. Çünkü şarj akımı max. 150 mA kadar olduğunu düşünüyorum.
      Kısacası durum pilin cinsine göre değişecektir. Gerekli bilgileride verince daha iyi yrd. olurum.

Merhaba

Piller Ni-MH.
      resmin sol alt tarafında yazıyor. Bu pilin yerine Ni-CD taksam ne olur peki?

Cevap için şimdiden teşekkürler.

@acheron34,
      Gözlerim epey bozuk o kadar ayrıntıyı "çöpe atılmaz simgesi" altındaymış fark edememişim. Şimdi işimiz kolaylaştı Rahatlıkla yeni nesil Ni-Mhd pillerdem birini ama kaliteli olanlarından olmak şartıyla kullanabilirsiniz.Şarj süreniz dediğim gibi uzayacaktır ama sorun yaratacağını düşünmüyorum.
      Ni-Cd olsalardı özellikle şarj adaptörü sorun olabilecekti. Zaten arasanızda artık kolay kolay bulmanız mümkün değil.Yurt dışında var ama kaliteleri tartışılır.
      Burada bir sorununuz olacak. Mevcut pillerinizin (+) kutupları kafa çıkıntısı olmayan pillerden.Puntaya uygun. Bu nedenle standart kafalı alırsanız piller yataklarına sığmayabilir.Buna dikkat edin.

Estagfurullah, ne demek, görmemiş olabilirsiniz.

aşağıdaki linkteki pillerden alsam. kabloların ucundaki soketleri sökerek yapabilirim sanırım. 2700 mah çokta sorun olmaz Değil mi?
      Asıl sorun 10 adet pilin 3 grup + 1 adet olarak süpürge içine konumlandırılması. 3 lü set alıp yanına da puntalı tekli AA aynı güçte pil alırım artık.

Cevap için teşekkür ederim.

http://www.bataryapil.com/TNL-36v-AA-2700mAH-NiMH-Soketli-Grup-Batarya,PR-6148.html

• Kurmay Yarbay
      8697 Mesaj
      27 Mart 2018 13:31:50 Konu Sahibi

@acheron34,
      Linkteki piller eski nesil std normal tip Ni-Mhd pillerdir. Kendi kendilerine kolayca boşalabilirler. Linkteki piller daha çok telsiz telefonda kullanılan pil grubu. Siz ise, kullandığınız aletin pil yuvalarına göre yani orjişnal gruplandırma gibi gruplandırmanız gerekir. Olabildiğinizce 2100 mA üstüne çıkmayın.
      |
      |
      acheron34 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır."Albert EINSTEIN
      "Celladını kurtarıcısı olarak gören bir toplum, kasabın bıçağını yalayan aptal danaya benzer !" K.M
      "Dünya nüfusu arttıkça, İnsan sayısı azalıyor." Chuk PALAHNIUK
    • Yarbay
      9805 Mesaj
      27 Mart 2018 16:02:53
      quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mailalkin

Merhaba üstatlar,

Benim 7-8 yıllık 2 adet Sony CycleEnergy 2100 mAh kalem pilim var, hala düzgün çalışıyor:
      https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/519e-8NoEHL._SY355_.jpg

Bu hafta Xtar VC4 şarj aleti aldım. İlk olarak bu 2 pili 0.5 akımla USB'den şarj ettim. İki pilden biri 3400 küsür mAh aldı (şarj aleti ekranında FULL olunca yazan değer), diğeri 2-3 saat daha uzun sürede doldu ve 4300 küsur mAh şarj aldı.

Piller max 2100 mAh. Bu şarj aleti arızalı mıdır? Henüz başka pil ile denemedim.

Herkese iyi günler dilerim.

@Mailalkin,
      Şarj cihazınızı iyi günlerde kullanın.
      Gelelim sonuçlarınıza.
      Şarj aletiniz sadece şarja yönelik bir alettir. DEŞARJ fonksiyonu olmayan bir şarj aletinde (OPUS BTC3100 gibi) pilin kapasitesini ölçmek veya dediğiniz gibi 3400 mA 4300 mA şarj aldı demek zaten bu işin tekniğine temelden aykırı ifadelerdir. En azından şunu test edin 2100 mA pilleriniz şarj edildikten sonra örneğin 250 mA akım çeken bir fenerde 5-8 saat dayanıyor mu dayanmıyor mu buna bakın. "halen düzgün çalışıyor" ifadeleriniz pilinizden memnun olduğunuzun bir göstergesi. Linkini verdiğiniz piller Sony' nin ilk çıkan yeni nesil pillerinden ve bende halen kullanıyorum.
      Pilleriniz bozuksa, ya hiç şarj kabul etmez yada kimyasal olarak bitmişse tam tersine çok çabuk şarj olmuş gibi olur buna biz "skin charge" deriz ve piliniz, kullanımda ya çok kısa dayanır yada boş gibi değerler gösterir, ya da hiç kullanamazsınız. Bana göre ister USB den şarj edin yada eğer Aldıysanız kendi adaptörü ile şarj edin bu pillerin şarj süresi min ~ 6 saat kadar olmalı 10 saate kadar çıkabilir. Bu tamamen pillerin eski yeni yada yapım tekniği ile ilgilidir. Pilleriniz ifadelerinizden anladığım biri ~ 10 saat diğeri 12 saat kadar şarjda kalmış olmalı (300 mA şarj akımı ile şarj edildiğini düşünerek.Bunun üstünde bir akımla şarj oldularsa bu pillerin ısınmış olması gerekir. Yeni nesil piller yüksek akımla şarja uygun değillerdir.)
      Kıacası pillerinizde çok çabuk şarj olma durumu yoksa pilleriniz sağlamdır. Okuduğunuz değerleri tamamen yanlış yorumluyorsunuz. Bu değerler, (şarj akımı mAh x şarjda kalma süresi) ni ifade ediyor. Pilinizin kapasitesi ile ilgili değil.

Hocam bende de deşarj özelliği olmayan Klarus CH4S Pil Şarj Cihazı var AA piller için şarj akımı 300mah, en az 10 senelik camelion alwaysready 2100mah pilleri 10 11 saatte şarj oldu gösteriyor ve şarj cihazı ekranında 3000 3300mah arası bir değer veriyor.
      yani bu pillerim zor şarj tuttuğu için daha çok şarjda kalma isteği olduğundan sanki piller 3000 3300mah kapasiteye sahipmiş algısı oluşturuyor.
      200mah çeken tek pille çalışan fenerimde 5 saat civarı anca dayanıyor

• Er
      9 Mesaj
      27 Mart 2018 18:18:17

@bipekkan

Bipekkan hocam, SAMET hocam çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Ancak ben hiçbir şeyi “yorumlamadım” veya “iddia” etmedim. Sadece ekranda 3400 ve 4300 kusur mAh yazdı, şarj aleti bozuk mu acaba dedim. SAMET hocam ve volkanbirol hocam da bana mantıklı gelen bir açıklama yaptılar. Ben de cihazı iade etmek yönünde bir şey yapmadım. Umarım haklılardır.

Bahsettiğiniz gibi bir fenerde deneme imkanım olmadı ancak başka pilleri de cihazda şarj edince bir sorun var mı yok mu anlaşılacak. Mesela ertesi gün 2700’lük iki tane Varta şarj ettim, Biri 2679’da full oldu, diğeri 3300 küsurda. Ancak dikkatimi çeken hep 2 nolu slot daha fazla mAh girmiş gibi gösteriyor. Acaba şundan olabilir mi diyorum:

Bu şarj cihazında 1 ve 4 nolu slotlar 1 amper, 2 ve 3 nolu slotlar 0,5 amper ile şarj ediyor. Ama 2 ve 3 dominant, yani 2 ve 3’te pil varsa otomatikman diğerleri de 0,5 ile şarj ediyor. Yani sebep bu olamaz, mantıken. Ancak yine de acaba bu sebeple midir diye düşünmüyor değilim.
      |
      |
      bipekkan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      4483 Mesaj
      28 Mart 2018 21:38:38

İyi akşamlar hocam.Bir sorum var.Cef 14 ile 18650 piller şarj edebilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |

• Yarbay
      3085 Mesaj
      28 Mart 2018 22:44:17

şarj aleti, şarj etmez çünkü kalem pilin voltajı 1.2 volt, lityum pilin ise 3.7 volt
      |
      |
      THEATTRE35 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"INSANIN INSANA VERBILECEĞI EN ÖLÜMSÜZ HEDIYEDIR SEVGI"

SIZ IZIN VERMEDIKÇE, HIÇ KIMSE, KENDINIZI DEĞERSIZ HISSETTIREMEZ!
    • Yarbay
      4483 Mesaj
      28 Mart 2018 23:10:01

Haklısınız.El fenerinin yanında pil aldım, yanında verdikleri şarj aleti birşeye benziyordur umarım.

|
      |
      Ali Arslan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
      8697 Mesaj
      29 Mart 2018 10:38:06 Konu Sahibi

@SAMET/,
      Zaten cevabı bana cevap verirken vermişsiniz.
      "AA piller için şarj akımı 300mah, en az 10 senelik camelion alwaysready 2100mah pilleri 10 11 saatte şarj oldu gösteriyor ve şarj cihazı ekranında 3000 3300mah arası bir değer veriyor."
      300 mA şarj akımı ile 10-11 saat şarjda kaldığına göre burada şarj için harcanan akım takriben 3000-3300 mA gibi değer olacaktır. ve elbette bunun pilin kapasitesi ile bir ilgisi yoktur. Aynı değerde yeni bir pil olsaydı harcanan akım yaklaşık 1900-2200 mA civarında olacaktı. Bakın ortada zamana bağlı bir boşaltma işlemi yoksa bulunan bu ve benzer değerler yakıştırmadan öteye gitmez.Sadece kafa karıştırıcıdır. Ama size bir fikir verir piliniz kullananılabilir ama kapasitesi düşmüştür denilebilir. Zaten sizde 200mah çeken tek pille çalışan fenerimde 5 saat civarı anca dayanıyor. Diyorsunuz. Kabaca bu pillerin gerçek kapasitesi 1000 mA 'e düşmüş denilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 29 Mart 2018; 10:44:9 >
      |
      |
      SAMET/ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Aptallığın en büyük kanıtı, aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç almayı ummaktır."Albert EINSTEIN
      "Celladını kurtarıcısı olarak gören bir toplum, kasabın bıçağını yalayan aptal danaya benzer !" K.M

• Kurmay Yarbay
      8697 Mesaj
      29 Mart 2018 11:02:44 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Mailalkin

@bipekkan

Bipekkan hocam, SAMET hocam çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. Ancak ben hiçbir şeyi “yorumlamadım” veya “iddia” etmedim. Sadece ekranda 3400 ve 4300 kusur mAh yazdı, şarj aleti bozuk mu acaba dedim. SAMET hocam ve volkanbirol hocam da bana mantıklı gelen bir açıklama yaptılar. Ben de cihazı iade etmek yönünde bir şey yapmadım. Umarım haklılardır.

Bahsettiğiniz gibi bir fenerde deneme imkanım olmadı ancak başka pilleri de cihazda şarj edince bir sorun var mı yok mu anlaşılacak. Mesela ertesi gün 2700’lük iki tane Varta şarj ettim, Biri 2679’da full oldu, diğeri 3300 küsurda. Ancak dikkatimi çeken hep 2 nolu slot daha fazla mAh girmiş gibi gösteriyor. Acaba şundan olabilir mi diyorum:

Bu şarj cihazında 1 ve 4 nolu slotlar 1 amper, 2 ve 3 nolu slotlar 0,5 amper ile şarj ediyor. Ama 2 ve 3 dominant, yani 2 ve 3’te pil varsa otomatikman diğerleri de 0,5 ile şarj ediyor. Yani sebep bu olamaz, mantıken. Ancak yine de acaba bu sebeple midir diye düşünmüyor değilim.

@Mailalkin,
      "Bu hafta Xtar VC4 şarj aleti aldım. İlk olarak bu 2 pili 0.5 akımla USB'den şarj ettim. İki pilden biri 3400 küsür mAh aldı (şarj aleti ekranında FULL olunca yazan değer), diğeri 2-3 saat daha uzun sürede doldu ve 4300 küsur mAh şarj aldı."
      Ben ilk mesajınızdaki bu ifadeler için "okuduğunuz değerleri pilin kapasitesiymiş gibi yorumlamanız yanlış" dedim. Samet bey'in son mesajınıza bakarsanız farklı markada(Klarus CH4S) ama sadece şarja yönelik bir cihazda benzer değerler elde edilmiş. Yine tekrarlayacağım....."Ortada zamana bağlı bir boşaltma işlemi yoksa bulunan bu ve benzer değerler yakıştırmadan öteye gitmez.Sadece kafa karıştırıcıdır. Ama size bir fikir verir piliniz kullananılabilir ama kapasitesi düşmüştür denilebilir."
      Bana göre ne şarj cihazınızda ne de pillerinizde bir sorun var. Sadece okunan değerler kafa karıştırıcı.
      "2700’lük iki tane Varta şarj ettim, Biri 2679’da full oldu, diğeri 3300 küsurda. Ancak dikkatimi çeken hep 2 nolu slot daha fazla mAh girmiş gibi gösteriyor."
      Bunu anlamanın kolay yolu pillere numara verin ve boşaltın bu defa slot değiştirin ve bunu 3-4 defa tekrarlayın.Sonunda her 2 pilinde yaklaşık olarak aynı miktarda mA ile şarj edildiğini göreceksiniz. Uzun süre kullanılan pillerin birbirleriyle olan dengeleri-balansları bozulur.kimi daha fazla süreyle şarj ister kimi diğerine göre daha kısa sürede şarj olmuş gibi görünür.Bunun tek giderilme yöntemi ard arda yapılacak şarj deşarj işlemidir. Deneyin göreceksiniz. Sloltların verebileceği max şarj akımının farklı olması aynı özellikte olan pillerin şarj sürelerini önemli ölçüde etkilemez.Pilin iç drenci ne ise pil şarj cihazından o kadar şarj akımı çekecektir. Yeterki slotların başlangıç şarj voltajları farklı olmasın.
      |
      |

• Binbaşı
      1625 Mesaj
      31 Mart 2018 13:21:15
      Arkadaşlar bu eski fotoğraf makinem için batarya arıyorum. Bu cihaza uygun batarya bulabilir miyim ? Amacım daha uzun kullanım süresi almak. Şarj ederek kullanabileceğim ve pil ile kullanım süresinden daha uzun kullanım süresi verecek bir batarya var mıdır ?
      Eğer varsa kullanım ömrüde uzun mudur ? Atıyorum 2-3 ay sonra özelliklerini yitirmesi hoşuma gitmez. Şarj ederek uzun süre kullanacağım ve pilden daha fazla kullanım süresi verebilecek bir batarya arıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayberkatakan95 -- 31 Mart 2018; 19:44:47 >

Türk' e Dünya yetmez !

• Yarbay
      9805 Mesaj
      31 Mart 2018 18:21:54

pilden daha uzun süre kullanım sağlayacak batarya derken neyden bahsediyorsunuz?

Cihazınız pille çalışıyor ya kullan at pil ile kullanabilirsiniz veya şarjlı pille kullanabilirsiniz
      Bataryadan kastınız telefon bataryasını kullanmaksa yapamazsınız
      |
      |
      ayberkatakan95 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Kurmay Yarbay
      8697 Mesaj
      31 Mart 2018 19:25:39 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: ayberkatakan95

Arkadaşlar bu eski fotoğraf makinem için batarya arıyorum. Bu cihaza uygun batarya bulabilir miyim ? Amacım daha uzun kullanım süresi almak. Şarj ederek kullanabileceğim ve pil ile kullanım süresinden daha uzun kullanım süresi verecek bir batarya var mıdır ?
      Eğer kullanım ömrüde uzun mudur ? Atıyorum 2-3 ay sonra özelliklerini yitirmesi hoşuma gitmez. Şarj ederek uzun süre kullanacağım ve pilden daha fazla kullanım süresi verebilecek bir batarya arıyorum.

@ayberkatakan95

Nedense sorular hep eksik bilgi ile soruluyor.Adeta iğne ile kuyu kazıyorum. Makinenizin tipi % 100 emin olamamakla birlikte Sony CyberShot DSC-S930 Point & Shoot Camera olacak Bu makine 2 adet standart AA tip alkalin pil ile çalışır. Bu nedenlede yanında makinayı satın alırken şarj cihazı verilmez.İyi bir alkalin pille örneğin Sony stamina alkalin ile yaklaşık 60 civarında çekim yapar. Tek şansınız iyi bir yeni nesil şarjlı pil almak Kolayca bulabileceğiniz Duracell Duralock AA tip 2450-2500 mA şarjlı pil ile yanında bu pillerin şarjı için Yine Duracell CEF14 şarj cihazı almanız yeterli olacaktır. Pilleri 1900-2100 mA Panasonic Eneloop olarakta seçebilirsiniz.

• Binbaşı
      1625 Mesaj
      31 Mart 2018 19:43:30

Kast ettigim bu pil girisine uygun sekilde tasarlanmis mAh olarak daha buyuk bir kullan at olmayan batarya yani guc kaynagi veya pil de olabilir. Yani ayni alana daha buyuk mAh degerine sahip bir pil kaynagi eklemek.

|
      |

Türk' e Dünya yetmez !
    • Binbaşı
      1625 Mesaj
      31 Mart 2018 19:49:11

Hocam makinenin adini bilmiyorum. Mumkun oldugunca fotograf ile belirtmeye calistim. Kulan at pil kullaniyorum fakat cok sıkıcı oluyor oyle. Cihazin mevcut pil giris bolumune uygun boyutta mAh degeri kullan at pillerden daha buyuk, uzun sure kullana bilecegim bir guc kaynagi ariyorum. Dediginiz pilleri inceleyecegim. Peki bu dediginiz pillerin bir kullanim omuru varmidir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayberkatakan95 -- 31 Mart 2018; 19:50:47 >
      |
      |

Türk' e Dünya yetmez !
    • Yarbay
      9805 Mesaj
      31 Mart 2018 19:58:42

Bu söylediğiniz fiziken mümkün değil cihazın dışına yapılacak eklentiye görüntüyü bozmaya değmez. 4 adet şarjlı pil alın dönüşümlü kullanın en iyisi nedir diyorsanız eneloop pro foto mak. için özel pildir
      |
      |
      ayberkatakan95 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1625 Mesaj
      31 Mart 2018 20:55:00

Tesekkur ederim bilgilendirmeniz icin

|
      |

Türk' e Dünya yetmez !
    • Yarbay
      2797 Mesaj
      04 Nisan 2018 11:11:13
      Duracell 2400mah şarj edilebilir pil alırsam, varta type 57062 ile şarj edebilir miyim?
      https://www.hepsiburada.com/duracell-sarj-edilebilir-aa-kalem-pil-2400-mah-4-lu-paket-p-OFISDUR107991?magaza=HECE%20KIRTAS%C4%B0YE%203&wt_gl=cpc.nelk.ofis.pla-nc&gclid=EAIaIQobChMI1r_E6Zag2gIVkBsYCh35nwIDEAQYAyABEgJ4P_D_BwE

linkteki pil iyi midir? foto makinesi ve mouse için kullanacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mert6385 -- 4 Nisan 2018; 11:17:31 >

• Kurmay Yarbay
      8697 Mesaj
      04 Nisan 2018 14:16:28 Konu Sahibi

@mert6385,
      Pilleri rahatlıkla alabilirsiniz ancak Varta 57062 için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim.
      Bu bölümün 1. sayfasında bu şarj cihazı ile ilgili incelemem var bir göz atmanızı öneririm.
      |
      |
      mert6385 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      155 Mesaj
      04 Nisan 2018 15:33:06

52 tl + 8 tl kargo 60 tl ye gelirki bu çok pahalı n11 de ücretsiz kargoyla 40-45 tl arasında bulabilirsiniz.
      |
      |
      mert6385 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hızlı Cevap

Reklamlar
son dakika
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
web tasarım,web design
SEO
nice türkiye
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,703
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.