Şimdi Ara

Şarjlı Piller Hakkında Her Şey (789. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
17.661
Cevap
366
Favori
1.943.709
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 787788789790791
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ufaklığa yeni bir oyuncak aldık, alet 4 adet D boyutta pil ile çalışıyor.

2 adet ikili duracell pile toplam 40 tl verdim, piller de fazla dayanacak gibi durmuyor oyuncağın devamlı açık kalacağını düşünürsek :)

D boyut pil için şarj cihazı var mı? Önerisi olan. Var mı?

Yıllar önce 1 adet içinde 4 tane 2500 lük kalem pil çıkan şarj aleti ile 1 adet içinde 2 tane 2100 lük kalem pil çıkan şarj aleti almıştım ancak ikisi de bozuk çıkınca şarjlı pil defterini kapamıştım. Şimdi hazır konuya yazmışken, ufaklığın diğer pilli oyuncakları için şarj edilebilir kalem pil ile şarj makinesi önerebilirseniz çok makbule geçer :)

Çok teşekkürler.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar E-sigara için 18650 piller kullanıyorum bunların manyetik alanı var mıdır? Kredi kartları araba anahtarı vb şeylerin yanında taşımak için merak ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert6385

detaylı cevabınız için çok teşekkürler. öyle yapayım

ekleme: peki bu cef 14ün yüksek değerli pil ile satılan kiti yok mu. şarj cihazıyla birlikte hep 1300 mahlık var. yok mu 2400-2500lük şarj cihazıyla birlikte olan

@mert6385,
    Malesef bu cihazı piyasada olan 2450-2500 mA (Aynı şarjlı pildir) pilleriyle satılanı görmedim, Şimdi CEF 14 düm şarj akımı deişmeyen ancak modifiye edilmiş "Duracell S514 High Speed Charger 45 Minutes CEF14" tipi piyasaya sürülmüş. Aslında bu 1015 sonunda USA ve EU' da piyasaya verilmiş ama bizde şimdi görülmeye başlandı. Jarklar şöyle İlk cihazlarda 5 emniyet tedbiri vardı Şimdi bu sayı 9' a çıkarılmış Birde ek olarak timer konulmuş.Deniyorki aşırı ısınmaya karşı. ?????? İkili AA 1300 mA pilin şarjında 45 dk. İçinde yaklaşık 4 saat kullanım %85 şarj oluyormuş !!!!!) gibi abuk-subuk bir değerlendirme ( 50 mA akım çekersin 20 saat dayanır 500 mA çekersin 1.5 saat zor dayanır) ve bu durumu kısmi şarj göstergesi ile uyarılıyormuş.(Tüm araştırmama rağmen nasıl uyarıldığı hk. bir bilgi yok hatta ek 4 güvenlik neler zamana bağlı kapanma dışında da bir bilgi yok)
    Kısacası en azından yeni nesil olduğu için tercih edilebilir. Bence bulabilirseniz sadece şarj cihazınızı alın pilleri ayrıca alın. EU ilanlarında da 2x AA 1300 mA+ 2xAAA 750-800 mA) olarak görülüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farukakgun

Merhaba arkadaşlar E-sigara için 18650 piller kullanıyorum bunların manyetik alanı var mıdır? Kredi kartları araba anahtarı vb şeylerin yanında taşımak için merak ettim.

@farukakgun,
    Tek başına piller şarjlı yada şarjsız manyetik alan yaratmazlar. Ancak kullanıln devre bir manyetik alan yaratıyorsa (Bobinli-kristalli-OSC vb) o zaman bir manyetik alan söz konusudur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: renzokuken

Herkese selam

2 adet ikili duracell pile toplam 40 tl verdim, piller de fazla dayanacak gibi durmuyor oyuncağın devamlı açık kalacağını düşünürsek :)

Yıllar önce 1 adet içinde 4 tane 2500 lük kalem pil çıkan şarj aleti ile 1 adet içinde 2 tane 2100 lük kalem pil çıkan şarj aleti almıştım ancak ikisi de bozuk çıkınca şarjlı pil defterini kapamıştım. Şimdi hazır konuya yazmışken, ufaklığın diğer pilli oyuncakları için şarj edilebilir kalem pil ile şarj makinesi önerebilirseniz çok makbule geçer :)

Çok teşekkürler.

@renzokuken,
    D tip dahil her boyu şarj eden şarj cihazları mevcut Her birinin ortalama larj akımı 450-650 mA arasındadır.
    İlki Energizer (F12-8758) AAA-AA-C-D ve 9v Pil UNİVERSAL ŞARJ CİHAZI,
    Varta 57668 Universal Pil Şarj Aleti AAA-AA-C-D ve 9v Pil ŞaRJ CİHAZI
    VARTA 57678 101401 YENİ LCD UNIVERSAL ŞARJ CİHAZI
    GP GPPB19 Universal Pil Şarj Cihazı / AA , AAA , C , D ve 9volt Pil Şarj Aleti
    Duracell Şarj Cihazı CEF22 Üniversal Şarj Cihazı
    Ancak sizin esas sorununuz D tipi şarjlı pillerde piyasada Varta 3000 mA ve Duracell 220 mA piller var ve bu kapasiter bana göre D tipi pil için KOMİKTEN de öte adeta D kalıbı içinde bir adet AA pil yerleştirilmiş gibi Bu kalıp kapasite en az 6000 - 12.000 mA arasında olmalı Zaten satış fiyatları (çifti 30-40 TL arasında) ele aldığınızda hafiflikleri ne menem bir şey olduklarını ortaya koyuyor. Örneğin TR piyasasında bulunan GP 9000 mA fiyatıda çifti 120 TL civarında. Oda yeni nesil değil.
    Bu nedenle size farklı bir önerim olacak. Piyasada AA==>D tip dönüştürücüler var. Kalıp D tip ölçülerinde ve içine 3 adet AA tip pil paralel bağlı olarak kullanıyorsunuz. Vu adaptörde pil voltajı sabit kalır verebileceği akım kapasitesi 3 misli olur. Örneğin 3 adet Duracell AA Duralock 2450-2500 mA olursa akım kapasitesi ~ 7500mA olur. Voltaj yine 1.2 V anma voltajıdır.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey
    TR' de fiyatı kalitesine göre 3.5-5 TL arasında.
    Pil olarakta 3 paket 4'lü duracell duralaock almalısınız (ortalama paketi 50-60 TL)
    Şarj cihazıda tercihinize göre 110-190 TL arasında.
    Walla kolay gelsin epey masraflı olacak size bu oyuncak....
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert6385

detaylı cevabınız için çok teşekkürler. öyle yapayım

ekleme: peki bu cef 14ün yüksek değerli pil ile satılan kiti yok mu. şarj cihazıyla birlikte hep 1300 mahlık var. yok mu 2400-2500lük şarj cihazıyla birlikte olan
    @mert6385,
    Konu ettiğiniz CEF14+4 "Duracell S514 High Speed Charger 45 Minutes CEF14" tipi. Aslında bu cihaz 2015 sonunda USA ve EU' da piyasaya verilmiş ama bizde şimdi görülmeye başlandı.Her halde ilk tipin stoklarda bitirilmesi beklendi.... Farklar şöyle. İlk cihazlarda 5 emniyet tedbiri vardı. Şimdi bu sayı 9' a çıkarılmış Birde ek olarak timer konulmuş.Deniyorki aşırı ısınmaya karşı. ?????? İkili AA 1300 mA pilin şarjında 45 dk. İçinde yaklaşık 4 saat kullanım %85 şarj oluyormuş !!!!! gibi abuk-subuk bir değerlendirme var (50 mA akım çekersin 20 saat dayanır 500 mA çekersin 1.5 saat zor dayanır) ve bu durumu kısmi şarj göstergesi ile uyarılıyormuş.(Tüm araştırmama rağmen nasıl uyarıldığı hk. bir bilgi yok hatta ek 4 güvenlik neler zamana bağlı kapanma dışında da bir bilgi yok)
    Bence bu cihaz en azından yeni nesil olduğu için fiyat farkıda yoksa alınır.
  • Kafa fenerinde kullanmak için 18650 pillere ihtiyacım var ne önerirsiniz arkadaşlar ?
  • ReflexAction kullanıcısına yanıt
    @ReflexAction,
    Samsung - Panasonic - LG - Sony gibi kaliteli markalara yönelin.Max 3200 mA kapasitede olmalı. Bunun üstü sahte kapasitelerdir....
  • quote:

Orijinalden alıntı: renzokuken

Herkese selam

Çok teşekkürler.
    hocam bunun gibi bir çevirici alıp kullanmanız menfaatinizedir.araştırırsanız daha uygun fiyata bulunabilirhttps://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/mavi-2x-aa-pili-1x-d-boy-pile-donusturun-ebat-adaptoru-size-adapter-eneloop-ansmann-powerex-337414532

8 adette bunlardan almanız gerek.baya masraflıymış bu oyuncak :)
    https://urun.gittigidiyor.com/supermarket/4-ad-duracell-duralock-turbo-2500-mah-aa-k-pil-333800721

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi endülüs_faruki -- 7 Nisan 2018; 1:36:53 >
  • ReflexAction kullanıcısına yanıt
    https://urun.n11.com/guc-kaynagi/sanyo-ncr18650ga-37v-3500mah-lityum-ion-sarjli-pil-P223033661
    https://urun.n11.com/sarj-edilebilen-pil/panasonic-ncr18650b-37v-3400mah-li-ion-sarjli-pil-P191324913

Ek bilgi olarak bu piller düz başlıdır koruma devreli düğme başlı piller ise 4.5mm daha uzundur. Fenix, Nitecore, Olight gibi tüm el feneri üreticileri pil üretmez, çoğu Panasonic olmak üzere Samsung,Lg gibi firmalardan temin edip koruma devresi ekleyerek kendi markası ile 90-100TL gibi 3-4 katına satar.

3400-mah diye satılan el feneri markalarının sattığı pillerinin %95 i Panasonic NCR18650B hücreleri kullanıyor ama koruma devresi markası her marka için değişebilir. Türkiye'de bulmanız çok zor şanslı olmanız gerekir, yurtdışından da gönderim yapan yok. 3500mah diye satılanların çoğuda LG MJ1 hücresi olarak biliyorum.
    https://www.banggood.com/tr/1PCS-NCR-18650B-3_7V-3400mAh-Protected-Rechargeable-Lithium-Battery-p-90678.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
    https://www.banggood.com/tr/2PCS-NCR18650B-3400mAh-3_7V-Gold-Plating-Rechargeable-Li-ion-Battery-p-940444.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
    https://www.banggood.com/1PC-KeepPower-P1835J-18650-3500mAh-3_7V-Rechargeable-Battery-p-994654.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
    https://www.banggood.com/tr/KeepPower-NCR18650B-3400mAh-Li-ion-Rechargeable-Battery-For-Panasonic-p-936245.html?rmmds=detail-left-hotproducts__3&cur_warehouse=CN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanbirol -- 11 Nisan 2018; 2:4:10 >
  • Pilleri kodlarıyla ararken şöyle bi siteye denk geldim. Test yapılırken AA piller için 1500ma ile AAA piller için 500ma şarj akımı kullanılmış. Döngü sayıları yüksek şarj akımından olsa gerek oldukça düşük çıkmış. İncelemenizde fayda var.
    http://aacycler.com/post/status-report/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flap-jack -- 10 Nisan 2018; 23:46:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: flap-jack

Pilleri kodlarıyla ararken şöyle bi siteye denk geldim. Test yapılırken AA piller için 1500ma ile AAA piller için 500ma şarj akımı kullanılmış. Döngü sayıları yüksek şarj akımından olsa gerek oldukça düşük çıkmış. İncelemenizde fayda var.
    http://aacycler.com/post/status-report/
    @flap-jack,
    Aslında yapılan testin ne anlama geldiğini kavramak için sitenin diğer incelemelerine ve kişinin nasıl bir şarj/deşarj/test cihazını hayal ettiğnede bakmak lazım. Kanımca test edilen hem std hemde yeni nesil şarjlı pillerde aynı şarj akımlarını uygulamak bence sıukıntılı. Ayrıca bu şarj akımlarını uygularken pillerin ısınıp ısınmadığı hk. da da bir bilgi yok.Bir taraftan idealinizde şarj cihazında fan olmasını istemiyorsunuz diğer traftan yeni nesil pilleri kebap edecek şarj akımları uyguluyorsunuz.
    Bence yapılan testin bir bilimsel tarafı yok,Diğer taraftan test pillerin muhtemel üst sınırlarınıda zorluyor.
    Aslında çıkan sonuçlar beni şaşırtmadı. Örneğin yeni nesil pillerde çevrim şarj döngüsü olarak imalatçının verdiği 2000-5000 gibi rakkamların tamamen ticari bir kandırmaca olduğunu neredeyse 10 yıldır söyler, yazarım. Eğer bu rakkamlar gerçek olsa, teorik olarak doğru olsa 24 saatlik bir kullanım süresi içinde pilin, o pili en ideal şarj akımı ile kaç saatte şarj edilebileceği, şarj sonrası kaç saat kullanılabileği dikkate alındığında pil ömrünün pratik anlamda SONSUZ olması gerekirdi. Örneğin 2008 yılında aldığım piyasaya ilk çıkan Panasonic INFINIUM pillerden AAA olanlar o kadar dikkat ettiğim halde ilk 4 yıl içinde resmen perte çıktı. AA olanları hala kullanıyorum, ancak çoğu % 70-80 kapasiteyle kullanılabilir durumda. Aşağıdaki fotografta, firma pilin 1200 döngüye kadar kullanılabilir olduğunu ileri sürüyorsa ben AA pillerde henüz 350-400 döngü ancak yapabildim 10 yıl içinde.
     Şarjlı Piller Hakkında Her Şey
  • Uzaktan kumandalı arabanın kumandası 3 adet AA 1.5 volt pil lazım bunun için rica etsem şarjlı pil ve şarj makinesi önerir misiniz?

• merhaba,

kumanda mouse klavye gibi aletlerde kullanmak için şu pillerden mi almalıyım?
    https://www.pilburada.com/fujitsu-12v-1900-mah-aa-r2u-sarjli-batarya-4b

ve şarj cihazı önerirmisiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakkikarahan

merhaba,

kumanda mouse klavye gibi aletlerde kullanmak için şu pillerden mi almalıyım?
    https://www.pilburada.com/fujitsu-12v-1900-mah-aa-r2u-sarjli-batarya-4b

ve şarj cihazı önerirmisiniz?
    Merhaba, evet bence Türkiye şartlarında fiyat/performans olarak alabileceğiniz en iyi pildir. Pilleri sürekli 2li olark kullanacaksanız 2-4 pil şarj edebilen Duracel CEF14 alabilirsiniz ama 1-3 pil şarj edemez. 1-3 pil şarj edecekseniz Nitecore, Liitokala, Xtar, Opus vs. onlarca seçenek var bütçenize göre değişir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanbirol -- 15 Nisan 2018; 16:41:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GKHN1905

Uzaktan kumandalı arabanın kumandası 3 adet AA 1.5 volt pil lazım bunun için rica etsem şarjlı pil ve şarj makinesi önerir misiniz?
    Merhaba, 3 adet pil şarjı çok büyük sıkıntı. Duracell, GP, Varta, Sony, Philips, Energizer, Ataba gibi sıradan cihazlarda ya 4 pili bağımsız şarj etme özelliği yok(2-4 pil şarj edebiliyor) ya -DeltaV yok yada bu özellikler olan cihazlar aşırı kazık fiyatlı ve aşırı hızlı şarj ederek pil ömrünü 3-4 kat azaltıyor. Yurtiçi yada yurtdışı Liitokala Lii-402/Lii-500, Nitecore D4, Xtar VC4 gibi cihazları, yada komple Eneloop set almanızı tavsiye ederim.

Pil olarak bütçeniz müsaitse sizden bir sonraki mesajda linki verilen Fujitsu pilleri tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanbirol -- 15 Nisan 2018; 17:5:43 >
  • volkanbirol V kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

• dun marketten duracell aa recharge aldim (3 yil garantili olan) arkasinda cin'de uretilmistir yaziyor. bugun migrosta aynisina baktim uretim yeri japonya.

marketten aldigim 18 tl, migros'taki ise 24 tl.

sizce kalite farki mi var yoksa cin'de uretilen sahte mi?

(duracell sitesinde **ya da 400 sarj, hangisi daha once olursa yaziyor. satin aldigimda ise 300 yaziyor)
  • alierr A kullanıcısına yanıt
    Çin olan bayat ve kalitesiz ama 3-4 şarj deşarj sonunda kullanılabilir hale getirebilirsiniz, Japon olan piyasaya yeni çıktı nasıl bir şey bilmiyorum elime geçmedi çok düşük kapasiteli olduğu için ilgimi çekmedi yurt dışı incelemesi var mı bakmadım. 2400-2500 mah olan Eneloop üretimi. Paketi açmadıysanız 5 yıl ömürlü olan varsa değiştirmenizi tavsiye ederim, sanırım ikili paket aldınız. Duracell şarjlı pil üreticisi değilidir, dönem dönem farklı firmalardan alıp satış yapar. Linkte aldığınız pil ile ilgili önceden yaptığım test mevcut;
    https://forum.donanimhaber.com/sarjli-piller-hakkinda-her-sey--11309414-785

Duracell TR sitesini çok kale almayın onlarda ne sattığını bilmiyor, şarjlı pili kendileri üretmediği için doğru düzgün bilgi yok, güncel değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volkanbirol -- 15 Nisan 2018; 23:14:39 >
  • volkanbirol V kullanıcısına yanıt
    evet ikili aldim ve paketi acmadim, iade edecegim. medyamarkt'da gp piller vardi, 20 tl sanirim. onlar nasil?

yani cin uretimi olanlar sahte degil..?
  • 
Sayfa: önceki 787788789790791
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.