Şimdi Ara

Sapphire RX 580 Nitro+ Bios Açmama Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
2.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB model ekran kartına sahibim.

Oyunlarda vb. herhangi bir sıkıntım yok.

Sorunum ise bilgisayar açılırken windows loading kısmına kadar ekrana görüntü gelmiyor ve ekran kartının fanları yüksek devirde dönüyor.

Daha sonra windows loading kısmına gelince fanlar duruyor(bu normal bir durum ekran kartı boştayken fanlar çalışmıyor) ve ekran geliyor.

Yalnız delete'e basıp bilgisayarın biosuna girince falan da ekrana görüntü gelmiyor. Bu sorunu yaşayan var mı? Bir de kartı ikinci el aldım. Üzerinde bios switch diye bir tuş var onla ilgisi olabilir mi?

Yardımlarınızı bekliyorum.

• Biosda öncelikli ekran olarak işlemcinin gpusu seçili olabilir igpu diye geçer öyle bir işlemciyse önce anakartın görüntü çıkışına monitörü bağlayıp biosdan pcie yi öncelikli olarak seçmeniz gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 8 Ocak 2019; 13:21:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wey-Yu

Biosda öncelikli ekran olarak işlemcinin gpusu seçili olabilir igpu diye geçer öyle bir işlemciyse önce anakartın görüntü çıkışına monitörü bağlayıp biosdan pcie yi öncelikli olarak seçmeniz gerek.
    işlemci ryzen 5 2600 hocam kendi gpu su bile yok :)
  • up
  • up
  • Farkli bir ekran deneyin
  • Sanırım çözümü ya bios güncellemek ya da yukarda dendiği gibi biosa onboard olarak girip PCI öncelikli seçmek olacak. İlk 2. seçeneği deneyin bence.
  • Sıkıntı tamamen monitörünle alakalı. Bazı panellerin boot alması zaman alabiliyor.

O yüzden sen bios tuşunu spamlayıp 3-5sn bekle görüntü gelecektir.
  • Gigabyte anakart kullanıyorum aynı ekran kartında ultra fast boot ayarlarında biosa giremiyorum. MSI anakartlardada aynı şekilde. Ultra fast boot kapatırsanız açılışta DEL tuşu ile biosa girebilirsiniz.

Ben biosa girmeden nasıl bu modu kapatırım derseniz Windows 10 biosa girmek diye google da aratın çok kişi anlatmıştır.

Yada anakartınızın windows ta bios çalıştıran programı oluyor utilities diye geçer oradan uygulamayı kurun başka bir problem yok sisteminizde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: admLive

Gigabyte anakart kullanıyorum aynı ekran kartında ultra fast boot ayarlarında biosa giremiyorum. MSI anakartlardada aynı şekilde. Ultra fast boot kapatırsanız açılışta DEL tuşu ile biosa girebilirsiniz.

Ben biosa girmeden nasıl bu modu kapatırım derseniz Windows 10 biosa girmek diye google da aratın çok kişi anlatmıştır.

Yada anakartınızın windows ta bios çalıştıran programı oluyor utilities diye geçer oradan uygulamayı kurun başka bir problem yok sisteminizde.
    Merakımdan asus z170 de biosa girdim, baktım ve fast boot bölümü açık.Var olan bir özelliğin kapatılması sözkonusu kartların bir ayıbı.Paylaşmanız iyi olmuş.Acaba fast boot olayında usb3 vs sürücüleri geçmi yükleniyor ? Ps2 klavye çözüm olabilirmi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xMANİTUx -- 13 Ocak 2019; 10:32:50 >
  • quote:

Gigabyte anakart kullanıyorum aynı ekran kartında ultra fast boot ayarlarında biosa giremiyorum. MSI anakartlardada aynı şekilde. Ultra fast boot kapatırsanız açılışta DEL tuşu ile biosa girebilirsiniz.

Hocam teşekkürler, deneyip sonucu yazacağım
  • xMANİTUx X kullanıcısına yanıt
    Dostum, dediğin ayar biosun aygıtları taramadan CMOS'un ezberindeki haliyle çalışması demek oluyor. Yeni aygıt takıyorsan, doğal olarak tanımıyor; çünkü biosun işlevi değil bu, anakartın işlevi.
  • quote:

Hocam o Windows tan biosa girme olayı benim bilgisayarda olmuyor. Shift tuşuna basarak yeniden başlattım > gelişmiş seçenekler e girdim ama uefi yazılımını çalıştır seçeneği yok maalesef.

Bu arada sorun kesinlikle ekran kartından kaynaklanıyor ona eminim. Çünkü daha önce geçici olarak sapphire hd 7850 kullandım ve monitöre sürekli görüntü geliyordu.

Muhtemelen yeni ekran kartları eski monitörlerle bu konuda uyumsuzluk yaşıyor. Hdmi monitör almak lazım.

• Evdeki televizyonun hdmi girişine bağlayarak biosa girebildim. Dediğim gibi vga monitörlerle ilgili bir problem var gibi görünüyor. Bu arada fast boot diye bir seçenek bulamadım bios ayarlarında.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.