Şimdi Ara

SAP (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
6
Favori
34.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öngörülen faydayı biz görmedik demek abartılı bir ifade olmaz kesinlikle.

SAP'ın bizim önümüze koyduğu gerçeklere bakınca kullanıcı direnci yerine bizzat yönetici direnci var, inanmak zor ama gerçek böyle. Yönetici basılı evraktan vazgeçmiyor, proje sunucusu firma süreçleri planlarken böyle birşey öngörmedik diyor. Yeterli çalışma maalesef yapılamadı. Bilgi işlem masrafları inanılmaz ölçüde arttı, daha önce küçük bir işletme gibi dinamik kararlar vermek mümkün iken, şimdi kimin ne yapacağı bilinmiyor, nasıl bir karar vermek gerektiği kestirilemiyor. Raporlamalarda, veri erişimlerinde kullanıcıya inanılmaz kısıtlamalar getirilmiş, hangi amaca hizmet ettiğini kimse tahmin edemiyor. Bu neden böyle diyemiyor kullanıcı. Kullanıcıyı dinleyen yok, kullanıcı haindir, artniyetlidir... Modül danışmanları genelde ikna kabiliyetleri olan delifişek tiplerdir. Ne derlerse haklı çıkarlar, onlarla uğraşmak aşık atmak kimsenin haddine değildir.

Şeffaflık! Kime ve neye karşı yapılır, bu da belli değil.

Yönetim Kurulu ise tam dediğiniz gibi neler olup bittiğinden haberi bile yok, SABANCI veya KOÇ'un sistemlerinden satın aldığını böbürlene böbürlene her yerde anlatıyor.

6 ay kadar geçen huzursuz ve uykusuz sürecin ardından vicdanımın sesi bana bu elbisenin çok büyük olduğunu söylüyor.

Satın alacak olanlar bir değil birkaç kez düşünmelidir diyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erzurum lu

Öngörülen faydayı biz görmedik demek abartılı bir ifade olmaz kesinlikle.

Yönetici basılı evraktan vazgeçmiyor, proje sunucusu firma süreçleri planlarken böyle birşey öngörmedik diyor. Yeterli çalışma maalesef yapılamadı.

daha önce küçük bir işletme gibi dinamik kararlar vermek mümkün iken, şimdi kimin ne yapacağı bilinmiyor, nasıl bir karar vermek gerektiği kestirilemiyor. Raporlamalarda, veri erişimlerinde kullanıcıya inanılmaz kısıtlamalar getirilmiş, hangi amaca hizmet ettiğini kimse tahmin edemiyor. Bu neden böyle diyemiyor kullanıcı.

Yönetim Kurulu ise tam dediğiniz gibi neler olup bittiğinden haberi bile yok, SABANCI veya KOÇ'un sistemlerinden satın aldığını böbürlene böbürlene her yerde anlatıyor.

6 ay kadar geçen huzursuz ve uykusuz sürecin ardından vicdanımın sesi bana bu elbisenin çok büyük olduğunu söylüyor.

zannediyorum fizibilite ve analiz çalışmalarında büyük aksaklıklar var.

güçlü bir organizasyon yapınız var ise süreçleri yeniden gözden geçiren dahili bir çalışma ile belki aksaklıkları düzeltecek yeni bir hizmet alımına yönelebilirsiniz.

elbette bir aracın üzerine bu kadar düşmenin faydasını sorgulamak ta hakkınız. fakat ben araçların süreçleri bozmak yerine ağır aksak ilerleyişleri açığa çıkararak göz önüne serdiğini düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erzurum lu

Öngörülen faydayı biz görmedik demek abartılı bir ifade olmaz kesinlikle.

SAP'ın bizim önümüze koyduğu gerçeklere bakınca kullanıcı direnci yerine bizzat yönetici direnci var, inanmak zor ama gerçek böyle. Yönetici basılı evraktan vazgeçmiyor, proje sunucusu firma süreçleri planlarken böyle birşey öngörmedik diyor. Yeterli çalışma maalesef yapılamadı. Bilgi işlem masrafları inanılmaz ölçüde arttı, daha önce küçük bir işletme gibi dinamik kararlar vermek mümkün iken, şimdi kimin ne yapacağı bilinmiyor, nasıl bir karar vermek gerektiği kestirilemiyor. Raporlamalarda, veri erişimlerinde kullanıcıya inanılmaz kısıtlamalar getirilmiş, hangi amaca hizmet ettiğini kimse tahmin edemiyor. Bu neden böyle diyemiyor kullanıcı. Kullanıcıyı dinleyen yok, kullanıcı haindir, artniyetlidir... Modül danışmanları genelde ikna kabiliyetleri olan delifişek tiplerdir. Ne derlerse haklı çıkarlar, onlarla uğraşmak aşık atmak kimsenin haddine değildir.

Şeffaflık! Kime ve neye karşı yapılır, bu da belli değil.

Yazınız beni gerçekten çok gülümsetti yaptığımız işler film şeridi gibi gözümün önünden geçti adeta. :)

Çalıştığınız firmayı yada ölçeğini bilmediğim için kesin konuşmak doğru olmaz tabi fakat şunu söyleyebiliriz Türkiyede firmaları SAP 'ye uydurmak gerçekten çok zor. Çünkü bizim işlerimiz her yönden arap çorbası gibi ve her türlü takla yöntemi mevcut. Finans konusunda bilgilimisiniz bilmiyorum ama CARi ve Resmi desem beni anlarsınız herhalde :) SAP Her yönüyle dosdoğu alımı belli satımı belli gerçek bir ERP süreci sunuyor aslında fakat biz buna bir türlü kendimizi uyduramıyoruz çünkü aslında iş yapma biçimimiz SAP 'ye uygun değil.

SAP İş yapabilmek için olduğu gibi firmanın organizasyonel yapısında işleri disipline edebilmek için düşünülmüş bir sistem. Bu yüzden bazı süreçleri yavaşlatıyor. Kullanıcılarda sadece olaya kendi yaptıkları iş yönüyle ve kendilerine bindirilen iş yükü ile sistemi yargıladıkları için genelde SAP 'yi sevmiyorlar. Fakat firma yöneticileri açısından durum farklı Eğer uyarlama tarafında çok fazla delik açılmamışsa SAP gerçekten kaçak ve kullanıcı hatalarına gerçekten göz yummuyor. Bir yöneticinin önüne gerçek verileri açıkça koyabiliyor. Tabi burada yapılmış iyi bir implementasyon söz konusuysa. :) Genelde buda kullanıcı muhalefetinden mümkün olmuyor.

Uzun lafın kısası biz millet olarak henüz doğru iş yapmaya hazır değiliz gibi geliyor bana. :)

• Erzurum lu şirketin ölçeği hakkında bilgi vermemişsiniz hiç.. küçük veya orta ölçekli iseniz zaten sap sizin için gerçek manada işkenceye dönüşebilir.. ama kurumsal yapısı oturmuş büyük bir şirkette herşeyin net bir biçimde görülebildiği, düzenli ve hatasız bir üretim sistemi için sap gerçekten çok önemli.. zaten büyük uluslararası şirketlerle iş yapacaksanız şirket sizle iş yapmak için sağlam bir erp sisteminizin olması koşulunu öne sürebiliyor.. çünkü gerçek manada erp sistemini oturtan bir firmada en ufak bir kullanıcı hatası olmaz.. ve iş ortaklarına büyük güven verir.. örneğin; üretebileceğinizden 1 tane bile fazla sipariş almanıza olanak sağlamaz ya da stokta var sanılıp olmadığını görünce üretimin yetişmemesi, olan bir ürünü yok sanıp fazla stok bulundurma vs gibi problemler yaşanmaz.. çünkü vm modülünü düzgün bir şekilde uygulayan bir firmada depoda 2.rafta şu kadar şundan şu kadar bundan var diyorsa kesinlikle doğrudur.. bi üst raftan bir alt rafa indirmek için bile bir düzine işlemden geçmek gerekiyor.. birşeyin silinemiyor olması yalnızca ters kayıt girilebilmesi programın dezavantajı değil avantajıdır.. çok büyük şirketlerin bile denetimini çok kolaylaştırır.. birçok dalaverenin önüne geçer.. logo vs gibi birçok erp sistemine göre sap çok daha sağlıklıdır..

ücret konusunda ise gerçekten hatrı sayılır bir maliyeti var ve danışman masrafları çok ağır.. o yüzden danışmanlık düzeyinde çalışanları kendi bünyenize katmanız şart.. her hatada danışman çağıran bir şirketin maliyetin altından kalkması zor..

staj yaptığım sırada koç-aygaz da sap sistemini inceledim biraz ve sap a geçmiş bir şirket için danışmanın ne kadar önemli olduğunu gördüm.. o yüzden bende şu anda sd ve mm modüllerinde danışmanlık eğitimi alıyorum.. hobi olarak actionscript vb web odaklı programlama ile ilgileniyordum ama son dönemde sap ı inceledikten sonra direk bıraktım web kısmını ve sap a başladım.. bilgisayar programlarına yatkınlığımı göz önünde bulundurunca danışmanlık dışında abap programlamacılığı üzerinede de çalışmak istiyorum.. günümüzde büyük Türk firmalar sap a çok hızlı bir geçiş yapıyor ve gerçekten gelecek vaat eden bir sektör.. herkese tavsiye ederim..

• arkadaşlar,istanbulda sap danışmanlıgı egitimi alıyorum.açıkcası ogrenebilcegimi dusunmuyorum.ogrenmem için izleyebilcegim bir yol tavsiye edebilirmisiniz teşekkurler
  • up....
    yokmu sorusu olan sorun cevapliyayim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SAP deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler. 4 yıl aradan sonra okuyorum ama değişen pek birşey yok aslında halen. :)

quote:

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

up....

Genel olarak 2 sorum var kısa kısa cevaplaman mümkünse yeterlidir:
    Türkiyede bir SAP yazılımcısının iş hayatı sancılı mıdır yoksa bütün bu çizilen kara tablo kullananlar için midir?
    ABAP dilinin dışında başka hangi teknolojileri bilmek gerekir(database tarafı vs.)?, yeterli döküman ve kaynak kod var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JagerBomb -- 13 Ocak 2013; 0:05:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meskalamdug

SAP deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler. 4 yıl aradan sonra okuyorum ama değişen pek birşey yok aslında halen. :)

quote:

up....

Türkiyede bir SAP yazılımcısının iş hayatı sancılı mıdır yoksa bütün bu çizilen kara tablo kullananlar için midir?
    ABAP dilinin dışında başka hangi teknolojileri bilmek gerekir(database tarafı vs.)?, yeterli döküman ve kaynak kod var mıdır?

merhaba.sap yazilimcisinin hayati musteri musteri proje proje gezmekten.haftanin bher gunu ayri musterilerdeki ayri islere konsantre olmaktqn dolayi sanciiidir.
    abap harici cok bisi gerekmiyor ama abap dedigin tool icinde rapor programlala,screen programlala,db design, obj oriented,cikti tasarimi,sistem entegrasyon toollari var zaten.abap dedigin sirf syntax degil yani.koskoca bir erp development tool.ihtiyacin olan hersey var icinde...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Meskalamdug

SAP deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler. 4 yıl aradan sonra okuyorum ama değişen pek birşey yok aslında halen. :)

quote:

up....

merhaba.sap yazilimcisinin hayati musteri musteri proje proje gezmekten.haftanin bher gunu ayri musterilerdeki ayri islere konsantre olmaktqn dolayi sanciiidir.
    abap harici cok bisi gerekmiyor ama abap dedigin tool icinde rapor programlala,screen programlala,db design, obj oriented,cikti tasarimi,sistem entegrasyon toollari var zaten.abap dedigin sirf syntax degil yani.koskoca bir erp development tool.ihtiyacin olan hersey var icinde...

Haftanın her günü bir müşteriye gitmek yerine hafta hafta ayrı müşterilere gitmek ayarlanabilir SAP ile pek bir alaksı yok bu durumun aslında. Abap'ı indirip deneyeyim dedim ama trial versiyonla işin temelini öğrenip durumu değerlendirmek için yeterli değil açıkçası. Daha çok bu yola girmeye baştan kesin karar verenler ancak satın alır ve oturur öğrenir bunu.

• quote:

Orijinalden alıntı: sonperde29

SAP,

netsis,logo,axapta ..v.b gibi bir komple bütünleşik bir erp sistemidir.
    (ERP : Enterprise Resource Planning (Kurumsal Kaynak Planlama))

Bu sistemde, stoklarını, muhasebeni,ithalatını,satınalmanı,satışlarını sorgulayabilir kendi isteklerine göre kurgulayabilirsin.(İstersen daha fazlasını)

SAP'yi diğerlerinden ayıran en büyük özellik ise , yaygın servis ağı, SAP bilgisi olan insan sayısının fazlalağı,
    dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılmasıdır.

Ama satınalma ve sahip olma maliyetleri diğerlerine çok çok çok fazladır.

Çoğu firma bilgisizliklerinden SAP'ye geçer,
    neticede KOÇ,SABANCI,VESTEL gibi firmalar SAP kullanıyorsa vardır bir hikmeti derler,
    ama bir Allah'ın kuluda SAP'ye geçtikten sonra,
    bu firma SAP'ye bu kadar para verdi bunun karşılığında ne aldı diye sorgulamaz,

bakarlar eleman sayısında azalma değil artma var,
    IT masrafları almış başını gitmiş,
    şirketin anlık karar verebilme ve operasyon hızı azalmış....v.s. binlerce v.s

İtiraz etmeye,gerçekleri söylemeye kalkanın kısa sürede başı ezilir,
    çünkü sizi SAP'ye geçiren kişi emin olunki patronun üstünde çok fazla ikna gücü olan biridir ve yalandan başarısının ortaya çıkmasını istemez.

Bu arada yılda bir class otellerde SAP günleri yapılır,
    başarı hikayeleri ve SAP implementasyonları anlatılır,
    buraya katılan herkes bilir bunların hepsi faso fiso'dur ama kimse kral çıplak demez,
    çünkü herkez bu yalan çarklar üstünde kümelenmiş birer kenedir.

Nerdenmi biliyorum ,
    bende onlardan biriyim. :)

İkna gücün hakket yüksek beni sap'tan soğuttun . Şakası bi yana işin içinde olanla, yorum yapan arasında büyük bi fark var anlıyorum

• SAP server sistemi için 180 Kullanıcı satın almak ne kadara başlangıçta mal olur?

Bir de Autocad sisteme entegre olduktan sonra autocad bazlı çalışan personelin çizim performansı takibini sistemde yapabilmek mümkün müdür?

Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaş varsa ve cevap yazarsa sevinirim :)
  • Sorularımın cevabını bilen biri varsa lütfen yardım etsin.

MS ACCES 2007/2010 tanıt Tablo-Form-Rapor hazırlanışını açıkla. DataBasedeki bilgiler içinden istenilen yazıcıdan yazdırmak isteniyor nasıl çözüm üretirsin.

Sınav sorusuymuş arkadaşlar lütfen yardım edin. Nasıl bir cevap yazayım şu soruya.
  • Pm anahtar kullanıcısı olarak 7 aydır yalnız olduğumu sanıyordum (: artık zekamın yetmediğine inanmaya başlamıştım ki bu konuyu gördüm (: her ay sonu raporlama döneminde hayattan soğuyorum ve simit satmaya kalkışıyorum :(
  • SAP ikamesi olan diğer ERP programlarına göre çok ama çok karışık bir ERP programıdır. Bir ERP firmasında ERP danışmanlığı yapan biri olarak soyluyorum gerçekten bu kadar ayrıntıya ne gerek var sorusunu kendimize sorduğumuzda alacağımız yanıt çok basit : GEREK YOK !

ERP projeleri zaten başarılı olmakta bu kadar zorlanırken programı bu kadar karıştırmanın manası yok. Amaca yönelik, kullanışlı bir ERP programı iş görür :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: notaviz

SAP ikamesi olan diğer ERP programlarına göre çok ama çok karışık bir ERP programıdır. Bir ERP firmasında ERP danışmanlığı yapan biri olarak soyluyorum gerçekten bu kadar ayrıntıya ne gerek var sorusunu kendimize sorduğumuzda alacağımız yanıt çok basit : GEREK YOK !

ERP projeleri zaten başarılı olmakta bu kadar zorlanırken programı bu kadar karıştırmanın manası yok. Amaca yönelik, kullanışlı bir ERP programı iş görür :)

Göreceli olarak doğru bir noktaya değinmişsiniz.

Kobi veya üretim süreçleri çok karışık olmayan şirketler için alternatif erp yazılımları mevcut.

Ancak 40 farklı ülkede lokalizasyon yapılacak bir projeniz varsa, validasyon süreçlerini varsa veya bunun gibi spesifik süreçleriniz varsa, bu alanda 40 yıldan fazla deneyimi olan bir program olan SAP dışında başka alternatifiniz bulunmuyor.

Teorikte her erp sap nin yaptığı herşeyi yapabilir ancak, bir proje düşünün ki 40-50 danışman çalışıyor farklı modüllerden, Türkiye'de tek projeye 40-50 danışman sağlayabilecek sap danışmalığı yapan firmalar dışında başka bir firma bilmiyorum.

• 1 senedir SAP basis alaninda calisiyorum. Tahminim en az 2 senesi daha var ise tam anlamiyla hakim olmak icin.

Basis ci arkadaslar varmi acaba buralarda sohbet etmek isterim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: trust_company

quote:

Orijinalden alıntı: notaviz

SAP ikamesi olan diğer ERP programlarına göre çok ama çok karışık bir ERP programıdır. Bir ERP firmasında ERP danışmanlığı yapan biri olarak soyluyorum gerçekten bu kadar ayrıntıya ne gerek var sorusunu kendimize sorduğumuzda alacağımız yanıt çok basit : GEREK YOK !

Göreceli olarak doğru bir noktaya değinmişsiniz.

Kobi veya üretim süreçleri çok karışık olmayan şirketler için alternatif erp yazılımları mevcut.

Ancak 40 farklı ülkede lokalizasyon yapılacak bir projeniz varsa, validasyon süreçlerini varsa veya bunun gibi spesifik süreçleriniz varsa, bu alanda 40 yıldan fazla deneyimi olan bir program olan SAP dışında başka alternatifiniz bulunmuyor.

Teorikte her erp sap nin yaptığı herşeyi yapabilir ancak, bir proje düşünün ki 40-50 danışman çalışıyor farklı modüllerden, Türkiye'de tek projeye 40-50 danışman sağlayabilecek sap danışmalığı yapan firmalar dışında başka bir firma bilmiyorum.

Merhaba ,

tespitiniz çok doğru bende katılıyorum. Genelde çok farklı sistemleri (Üretim , lojistik, dağıtım kanalı ) içerisinde barındıran karmaşık ve büyük süreçleri SAP dışında entegre edebileceğiniz bir sistem Türkiye' de bulunmuyor. SAP ye bir program yada bir yazılım diyemeyiz SAP bir sistemdir. Bulsanız bile arkasında çok büyük destekler olmadığı için Türkiye' de tutunamıyor. ERP programları hakkında bilgi sahibiyseniz bu bahsettiğim konuya BAAN yazılımı örnek verilebilir. Zamanında Boeing gibi şirketlere ERP alt yapısı sağlayan bu yazılımlar bile dünya genelinde SAP'ye yenik düştü.

Demir çelik , Enerji , Gıda , Temizlik malzemeleri üreten büyük bir holding olduğunuzu düşünün :) Türkiye genelinde 20 Fabrikanız ve 100 lerce dağıtım lokasyonunuz var. :) Böylesine büyük bir yapıyı nasıl konsolide edeceksiniz. SAP daha ziyade bu gibi karmaşık yapılar için uygun bir sistem.

Son zamanlarda ki pazarlama stratejileri gereği sanıyorum, pazar genişlemeleri için daha küçük işletmelerde hedef alınıyor. Kobiler yada küçük işletmeler için "Best Practices" denilen uyarlama projeleri ile artık küçük çaplı işletmelerde de SAP yayılmaya başladı. Parası olan alıyor aslında söyleyecek fazla bir şeyde yok :)) Genelde kobi büyüklüğünde olupda SAP satın alan şirketler geçiş sonrası maliyetleri hesaplamadan bu işe girişiyorlar diye düşünüyorum. :) SAP karmaşıklığı bir tarafa aynı zamanda hayli maliyetli bir sistem.

İyi çalışmalar dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: pureorganic

1 senedir SAP basis alaninda calisiyorum. Tahminim en az 2 senesi daha var ise tam anlamiyla hakim olmak icin.

hangi firmada calisiyorsun PM atarmisin :)

• Buradadami ABAP :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: pureorganic

1 senedir SAP basis alaninda calisiyorum. Tahminim en az 2 senesi daha var ise tam anlamiyla hakim olmak icin.

hangi firmada calisiyorsun PM atarmisin :)

pm atmama gerek yok yurtdisnda danimarka nin ptt sine calisiyorum. turkiyede basis yok gibi birsey daha kimseyi goremedim. herkes abapci sanirim
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.