Şimdi Ara

Şanslı olup olmadığımız anlaşılabilir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şansa inanıyorum. Var olduğunu düşünüyorum. Kendimi hep şanssız birisi olarak tanımladım. Ama merak ettiğim bir şey var. Bir insanın şansı ölçülebilir mi ? Eğer bir insan şanslı ise derecesi

nedir ? Bilgisi olanlar beni aydınlatırsa sevinirim.

• Hayatın boyunca maaşlarının en az yarısını lotoya ver anlarsın .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de şansa inananlardanım. Bir de, olasılık ve ihtimal denilen kavramlar var. Eğer şanstan kastettiğimiz tesadüf ise, tam olarak sonucunu kestiremediğimiz durumlar için şans-tesadüf diyebiliriz.

Eğer bir olayın tüm aşamalarını-değişkenlerini hesaplayabilirsek sonuca şans-tesadüf değil ihtimal-olasılık deriz.

Şöyle bir yazı var okumak isterseniz aşağıya bırakıyorum.

Alıntı:

"yanilgi: içi gözükmeyen bir kutuya 10 tane top atsam, karıştırsam şöyle güzelcene, çeksem çıkarsam birisini, elimdeki topun kırmızı olması güzel bir rastlantı olurdu.

gerçek : fiziğin gündelik sınırları içinde rastlantı, çok sayıda ve/veya ölçülmesi pratik olarak mümkün olmayan değişkenler içeren durumların sonuçlarına verdiğimiz addır. (kuantum fiziğindeki rastlandı biraz daha farklı olmak koşulu ile)

kutu, toplar, topları karıştırırken izlediğiniz yol, topların birbirleri ve kutu ile etkileşimleri ile ilgili tüm kural ve büyüklükler bilinebilseydi, siz topu daha kutudan çıkartmadan hangi topun elinizde oldugu söylenebilirdi. bunun pratikte pek de mümkün olmaması rastlantının "böle kafadan atma götten uydurma bir şey" oldugunu düşündürtmesin size.

aynı şekilde sayısal loto'da kazanan sayıların hangileri olacağı ve hangi topun yuvarlanarak delikten dışarı çıkacağı bilinmeyen ve ölçülemeyen fiziksel büyüklüklerin gayet iyi bilinen kurallar dahilindeki belirlenebilir harekelerinin sonuçlarıdırlar. bu anlamda rastlantı, belirlenebilir olduğu halde etken parametreler bilinmediği için sonucu istatistiki olarak saptanabilen süreçlerin sonuçlarıdır."

Link:

https://eksisozluk.com/rastlantinin-dogasi-ile-ilgili-yanilgilar--426474

• Şanslı olmak bilimsel olarak mümkün değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tommy Shelby -- 6 Eylül 2018; 1:52:19 >
  • şans diye bir şey yoktur
    tesadüf diye de bir şey yoktur
    ihtimalin çok olması sonucun anlaşılmasını veya tek sonucun kesinliğini ortadan kaldırdığı için insan hayatını kolaylaştırma adına şans veya tesadüf kavramlarını kullanır
  • Sans yokyur

Sansini yaratmak vardir.

Bilet almadan lotoyu tutturan var mi..

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.