Şimdi Ara

Sanayiye Gideceklere Tavsiyeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hepimizin bir anısı, yediği bir kazık vardır mutlaka.Dikkat etmemiz gereken şeyleri yazalım.Ben başlıyorum:

-Eğer bir tanıdık vasıtasıyla,yönlendirmesiyle gitmiyorsaniz ilk gördüğünüz dükkana girmeyin.Cok farklı onarımlar veya fiyat teklifleri söylenebiliyor.

-Basit bir ne var ki diye düşünmeyin,işin fiyatını yaptırmadan önce mutlaka sorun.Yoksa 20-30 liralık bir iş için 100-150 tl isteyebilirler.

-Sanayiye gitmeden önce, eger aracınızın kaskosu vs. varsa yetkili servise gidip fiyat teklifi alin.

-Bir parçanın daha iyisi veya alternatifleri olmasına rağmen ısrarla belirli bir parçayı öneriyorsa, anlayın ki malzeme aldığı parçacida sizin söylediğiniz parçalar yoktur.(Abi birebir aynı o sadece isim yapmış vb.)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• devamlı aynı yere gidilmemesi taraftarıyım, bir süre sonra nasılsa ayağı alıştı buraya gelir diyerek fiyatta güncellemeye gidiyorlar. aracın face gruplarına katılmak gerek, sorunu yazınca elbet anlayan birisi çıkıyor ortalama masrafını söylüyor. teknoloji çağında olduğumuzu geçenlerde hatırladım, artık gitmeden önce telefonla fiyat alıyorum, fiyatı beğenmezsem tamam diyip telefonu kapatıyorum, bu sayede abi şöyle orjinal abi böyle oldu laflarını dinlemiyorum.

GİTMEYİN.

sanayi için söyleyeceklerim bu kadar.

araçta sorun varsa önce @Aurorax hocamın dediği gibi gruplara sorun, kendiniz yapabileceğinize inanıyorsanız yabancı youtube videolarına/forumlara bakın, elinizden gelmezse google'dan özel servis yorumlarına bakıp yakınınzdaki bir özel servise gidin.

sanayiye düşmanım bile düşmesin.

En güzel kazık tanıdık ustadan yeniliyor.

Rastgele gittiğim, ilk defa gittiğim hemen hemen hiç bir ustadan kayda değer bir kazık yemedim. Ekseriyetle tanıdığım ustalardan yedim kazığı.

Mesela kalorifer radyatörü tıkandı. Usta anlatıyor işte göğüs sökülecek zaten 300 lira kalorifer radyatörü temizlenecek cart curt 500 lirayı bulur bu iş ama istersen 300 liraya şöyle şöyle bir makine var, hiç göğsü sökmeden temizleriz zaten göğüs sökme 300 lira bir de tıkırtı falan yapacak diye kanıma girdi. Temizlettik. Adamın dükkanından çıktım 2 sokak ötede birebir aynı makine ile 80 liraya yapıyorlarmış o temizliği.  Sonra fren ve direksiyon hidrolik değişimlerinde her aksama 3'er litre yağ yazmıştı. Motor zaten 6 litre yağ alıyor.  

O yüzden tanıdık ustaya da doğrudan güvenmeyin.

• devamlı aynı yere gidilmemesi taraftarıyım, bir süre sonra nasılsa ayağı alıştı buraya gelir diyerek fiyatta güncellemeye gidiyorlar. aracın face gruplarına katılmak gerek, sorunu yazınca elbet anlayan birisi çıkıyor ortalama masrafını söylüyor. teknoloji çağında olduğumuzu geçenlerde hatırladım, artık gitmeden önce telefonla fiyat alıyorum, fiyatı beğenmezsem tamam diyip telefonu kapatıyorum, bu sayede abi şöyle orjinal abi böyle oldu laflarını dinlemiyorum.

• GİTMEYİN.

sanayi için söyleyeceklerim bu kadar.

araçta sorun varsa önce @Aurorax hocamın dediği gibi gruplara sorun, kendiniz yapabileceğinize inanıyorsanız yabancı youtube videolarına/forumlara bakın, elinizden gelmezse google'dan özel servis yorumlarına bakıp yakınınzdaki bir özel servise gidin.

sanayiye düşmanım bile düşmesin.

• En güzel kazık tanıdık ustadan yeniliyor.

Rastgele gittiğim, ilk defa gittiğim hemen hemen hiç bir ustadan kayda değer bir kazık yemedim. Ekseriyetle tanıdığım ustalardan yedim kazığı.

Mesela kalorifer radyatörü tıkandı. Usta anlatıyor işte göğüs sökülecek zaten 300 lira kalorifer radyatörü temizlenecek cart curt 500 lirayı bulur bu iş ama istersen 300 liraya şöyle şöyle bir makine var, hiç göğsü sökmeden temizleriz zaten göğüs sökme 300 lira bir de tıkırtı falan yapacak diye kanıma girdi. Temizlettik. Adamın dükkanından çıktım 2 sokak ötede birebir aynı makine ile 80 liraya yapıyorlarmış o temizliği.  Sonra fren ve direksiyon hidrolik değişimlerinde her aksama 3'er litre yağ yazmıştı. Motor zaten 6 litre yağ alıyor.  

O yüzden tanıdık ustaya da doğrudan güvenmeyin.

• Artık internet çağı sayesinde rastgele ustaya gitmenize gerek yok.Kullandığınız markalarla ilgili çok forum var.Hatta bir arızayı sadece arama motoruna yazarak siz bile bulabiliyorsunuz.

Çoğu kişinin dediği gibi hep aynı ustaya gitmekte sıkıntı.Geçen aracımdaki arızayı bulamadı yalandan yere 2bin tl masraf ettim.Tavsiye üzerine gittiğim başka bir usta 30saniyede aracın sorununu bulup tamir etti.Sadece 180 tl verdim.Para kolay kazanılmıyor.

• Malesef ülke üç kağıtçı dolu...Bir de şu var bazı sözde ustalar, araç ile daha önce aynı sorun ile hiç karşılaşmaması rağmen sorunu görmemiz için motoru açıp bakmamız lazım diyor, saçmalıyor.Bir keresinde bu sekilde 1000 lira masrafi olur ortalama diyen vardi, motoru da indirecekti.İnanın sorunu motoru falan indirmeden, 2 saat sonra gel diyen başka bir yerde 300 tlye yaptırdım.Cok dikkat etmek lazım.

• arac onarılırken başında bekleyin takılan, sökülen parcaları görün.

• Güvenilir,etkili bir referansınız olmadan gitmeyin.Gayet net.

• Birden cok markaya bakan, yaninda suriyeli ya da çırak adi altinda çocuk calistiranlara binbir zorlukla aldığim arabami emanet etmem.. yapabileceğim birşeyse yapıyorum bu konuda youtube çok bilgilendirici içeriklere sahip, onun dışinda bakım ve yedek parçalik işlerde yetkili servise götürüyorum. Yağı boşaltıp , çevreye zarar vermeden akıtabileceğim bir yer olsa bakımi da kendim yapabilirim aslinda ama su siralar parcalari kendim alsam bakim yetkili servisten daha pahalıya geliyor

• Şu konuyu okuyan bir sanayi esnafı vardır inşallah. Halimiz içler acısı.

İnsanlık, esnaflık yerlerde. Adamların kafamızda oluşturdukları algılara bak. Tanıdıksa gitmeyin, sürekli aynı yere gitmeyin, telefonla fiyatı sormadan gitmeyin diyor herkes. Ne yazıkki hepsi de haklı üstelik.

Tamirciliği kafamızda böyle yer ettiren, yabancısını geçtim tanıdığı bile kazıklıyor dedirten, kendi mesleklerini de bu hale getiren sözüm ona ustaların Allah belasını versin.

• Arabanin standart bakimi yapilcakti.Filtreleri falan degistirdi motor kirliydi mazot tabancasiyla sikti biseyler.Sonra oteki tamirci sen ne siktin icinde ne var biliyon mu dedi,bilmiyom valla dedi tiner de olabilirdi icindeki sildi yalandan bezle.Dedim bi daha araba getirilmez boylesine.Bi daha da gitmedim oraya.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.