Şimdi Ara

Samsung UR55 28' 4K IPS (LU28R550UQMXUF)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun süredir başta fotoğraf düzenleme ve film izleme amaçlı geniş renk gamı destekli, arada oyun da oynatacak uygun fiyatlı bir 4K monitör arıyordum. Geçenlerde denk geldiğim bir kampanya sonrası tercihim Samsung UR55 oldu.

Samsung UR55 28" 4K IPS (LU28R550UQMXUF)

Monitörün teknik özellikleri şöyle:

Ekran Boyutu: 28" (71cm)

Çözünürlük: 3.840 x 2.160 piksel (4K)

Panel Tipi: IPS

Yenileme Hızı: 60Hz

Tepki Süresi: 4ms (GTG)

Panel Renk Derinliği: 10bit (8bit+FRC)

Renk Desteği: 1 milyar renk

Renk Gamı: %90 DCI-P3 (~%120 RGB)

HDR (Yüksek Dinamik Aralık): HDR10

FreeSync: Var (40-60Hz)

En / Boy Oranı: 16:9

Parlaklık (Tipik): 300cd/m2

Statik Kontrast Oranı: 1.000:1(Tip.)

Dinamik Kontrast Oranı: Mega ∞ DCR

İzleme Açısı (Y/D): 178° / 178°

Ekran Düzlemi: Kavissiz, düz ekran

Ekran Çerçevesi: 3 kenar sınırsız

Etkin Ekran Boyutu (mm): 620.92(Yatay) * 341.28(Dikey)

Bağlantı Noktaları: 2 adet HDMI 2.0, 1 adet DP 1.2

Fabrika Kalibrasyon: Mevcut, ortalama Delta E 2,5-2,7 arası

Stant: Eğim destekli sabit tip

Kutu içeriği: Adaptör, HDMI 2.0 kablosu

Renkler konusunda oldukça iyi. Hem çözünürlük hem de renk bakımından daha önce çektiğim fotoğrafları Full HD bir monitörde hiç tam kapasitesiyle görmemişim dedirtecek seviyede bir farkla karşılaştım. Tabi renk demişken kutu içinden çıkan HDMI kablo ile kayıpsız 10bit görüntü alamıyorsunuz, bunun için ayrıca bir DP kablo alıp onunla bağlantı kurmak şart. HDR olarak, VESA destekli gerçek bir HDR'a sahip olmadığını biliyordum, bence giriş seviyesi bir HDR'a sahip ama özellikle konsol oyuncuları yorumlarında çok kullanışlı bulduklarını belirtmişler. HDR uyumlu filmlerle denediğimde katkısı güzel. Yine de HDR'ı sadece kullanılacağı zaman açmakta fayda var, öteki türlü renkler soluklaşabiliyor masa üstünde. IPS panele sahip olduğu için ışık sızması vb etkiler maalesef mevcut, ayrıca özellikle karanlık sahnelere sahip filmlerde IPS'lerin genel sorunu olan zayıf siyahlar kendisini belli ediyor.

Oyunlarda herhangi bir gecikme, ghosting vb yaşamadım. Öte yandan 4K oyun gerçekten farklı bir dünya ama elimdeki RX 570 4gb yetersiz kaldığı için oyunları genellikle 1-2K arası ayarlarla çalıştırıyorum. oyunlar genellikle RGB destekli olduğu için bazı renkler aşırı doymuş gösterilebiliyor, örneğin kırmızıyı ayarlara girip biraz kısmak zorunda kaldım.

Yakında güncellenecektir...

• Teşekkürler, bu monitörü almayı düşünüyorum, tavsiye eder misiniz, herhangi bir problem yaşadınız mı şu ana kadar.

• selam ben de uzun araştırmalarım sonucu bundan aldım. Heyecanlıyım daha bugün sipariş verdim (7000 TL) tabii ki 9 taksitle :(.

siz geçen bu süreçte memnun musunuz?

ürün gelsin ben de resimli bir inceleme yapmayı planlıyorum. Ben bu modelle LG 27UP650-W arasında kalmıştım. Daha önce LG 29UM68-P kullanmış birisi olarak LG'nin joystick'inden çok memnun kalmıştım. Ayrıca o monitörün hoparlörleri de mükemmeldi... Fakat bu 27UP650-W modelinin kronik "2 ayda ölme" sorunu yüzünden bulaşmadım. Tercihimi Samsung'dan yana kullandım

Bunu ofiste kullanacağım GT 730 var ve 1440p üstünü desteklemiyor. Bir de ekran kartı almam gerekecek. 1600 TL civarına bir rx550 alacağım gibi...

• Merhabalar ben de bu monitörü aldım ama eye saver mode'u açınca veya parlaklık kısınca vs adaptöründen ince bir ses geliyor sanki. Sizde de böyle mi?

@Father Torque @Osiris34

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Armo_ -- 5 Mart 2023; 17:44:11 >
  • Armo_ kullanıcısına yanıt

vallahi hocam ben siparişi cumartesi verdim pazartesi sabah iptal ettim (malum 7000 tl az değilSamsung UR55 28" 4K IPS (LU28R550UQMXUF) )

dolayisiyla bu monitör bende yok diğer arkadaş bilgi verebilir

• Armo_ kullanıcısına yanıt

Merhaba, ben bu tür bir ses farketmedim ama zaten eye-saver modunu hiç kullanmadım. Parlaklık da %80 civarında, daha fazla kısmıyorum. Öte yandan adaptörler de tıpkı diğer güç kaynakları gibi bu tür sesler yapabilir, şahsen kullanılan enerji düşerken değil de yükselince ses artıyorsa endişelenirdim.

• Father Torque kullanıcısına yanıt

Teşekkürler hocam

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.