Şimdi Ara

Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.470
Cevap
14
Favori
61.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda bende dahil az da olsa bu modeli kullananları görünce bu konuyu açma gereksinimi duydum..

Bendeki modeli bu.
    Z500 almak için gittiğim Vatan Bilgisayar'dan 1399 TL'ye aldım. Şimdi 1655 TL'ye satıyorlar. Resmen soygun, efendim.
    Vatan Bilgisayar Linki

Resimler ve Görünüm Hakkında Küçük Bilgiler

Bilgisayarın genel görünümü bu. Ben beğendim açıkçası. Bu arada önemli bir sorun olabilen menteşeler de şimdilik sağlam duruyor.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Bilgisayarın ekranı, almak için kafama koyduğum Z500'den çok çok iyi. Gerektiği gibi mat ekran.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Klavye kısmı sert plastikten yapılmışa benziyor. Klavye tuşları biraz yumuşak. Bu birçok kullanıcı için avantajken benim için biraz sıkıntı.
    Çünkü ben hızlı ama çok sert vurarak yazarım. Eskiden klavye parçalardım. Şimdi alışmak zor olacak gibi.
    Klavyenin çevresi altta kalan kısmı ise alüminyum.

Touchpad normal touchpad yani. İki parmakla dikey eksende hareket dikey kaydırma; yatay eksende iki parmakla yatay hareket yatay kaydırma; iki parmakla bilinen büyütme hareketi malum büyütmeye yarıyor. Belki başka şeylerde olabilir ama ben bilmiyorum.

Kapak kapalıyken bu şekilde.
    Üst kısım biraz narin. Üstüne fazla bir şey koymamalı, fazla yüklenmemeli.

Alt kısım. Kolayca parçalama imkanı var. Bataryada rahatlıkla çıkabiliyor.

Sol yan kısım. Buradaki usb girişler 3.0 desteği sunuyor.

Sağ yan kısım. Buradaki usb girişler 2.0 desteği sunuyor.

Genel Bilgiler

Bilgisayar Windows 8 ile birlikte geliyor. Açıkçası Windows 8'i hiç mi hiç beğenmedim. Lüzumsuz içerik içerdiği gibi performans olarakta bana kalırsa sınıfta kalıyor. Tek iyi özelliği çok çabuk açılması. Açma tuşuna basmamla başlangıç ekranın gelmesi bir oluyor.

Samsung uygulamaları ise iyi sayılır ve bende stabil çalışıyor. Samsung Settings ile bilgisayarın fan sesi, pil ömrünü uzatma, ağ, ekran, Sound Alive ile ses ve touchpad açıp kapama ayarları yapılabiliyor. Bilhassa, ekran ayarını ve ses ayarını sıkça kullanmak mümkün. Ekran ayarında film seçeneği yararlı. Ses ayarında ise film ve oyunlar için 3D seçeneği yararlı olabiliyor. SW Update uygulaması da stabil çalışmakta. Recovery uygulamasını da daha test etmedim. Support Center uygulaması koymuşlar ki oldukça yararlı olmuş. Sorunları -ki çok dandik sorunları- denetliyor. Ve sık sorulan soruları içeriyor. Buna Windows 7 ve XP'ye geçme gibi işe yarar şeyler koymuşlar. Bana kalırsa güzel ve doğru düşünmüşler ama düşündüklerini daha iyi uygulayabilirlermiş. Ancak geliştirilebilir tabii ki de.

Disk hızının 7200rpm olması ve Samsung'un parçalarını kendi üretiyor olması avantaj. Servis noktasında ise, şans işi. Her markada öyle zaten. DELL biraz iyi gibiydi ama şu an onuda bilmiyorum.

Ses kalitesi iyi gibi. Sound Alive bu noktada baya işe yarıyor.

F tuşları normal F tuşları olarak çalışıyor. Fn tuşuyla ikincil özelliğini kullanabiliyorsunuz. F1 tuşuna ayarların atanması iyi olmuş. İşe yarıyor. F11 tuşu ise fan sesi ayarlıyor. Ah bir de o özellik doğru düzgün çalışsa.

Ortalama bir bilgisayar. Fiyat/Performans olarak iyi bir bilgisayar.

İpuçları

--- Touchpad Kullanımı ---

--- Klavye Kısayolları ---

Sorunlar

Başlıca sorun fan sesi. Bunun için Samsung Settings'e ayar koymuşlar. Hatta yukarıda dediğim gibi tuş atamışlar. Ama bir şeye yaramıyor. Sadece bilgisayarın güç planlarından "Güç Tasarrufu" moduna geçiriyor. Böylece bilgisayarın zorlanmamasını sağlayarak fan sesini azaltma yoluna gidiyor. Ama çok dandik bir şey oluyor başka bir şey olmuyor. Samsung'a sordum sitesinden. Cevap alınca yazacağım ama Samsung'un koyduğu fanda sıkıntı var bence. Bu arada yerle teması keserseniz büyük ölçü de rahatlarsınız.

İkinci sorun ise ısınmanın oyun oynarken en çok kullanılan yerde sol tarafta olması. Sağ tarafta rahatlıkla kurban etini altı ay muhafaza edebilecekken sol tarafta o kurban etini pişirebilmek mümkün. İnsan alışıyor ve çok rahatsız etmiyor ama iyi bir şey değil. Ancak ısınma sorunu ciddi bir sorun teşkil etmiyor bu bilgisayarda. Sadece ısınan yer biraz kötü.

Küçük bir sorun ama Caps Lock'un açık olup olmadığı belli olmuyor. Ben alışığım ama olsa iyi olurdu.

--- Sadece "Yerel Disk (C:)" Olarak Gelen Diski Bölmek ---

1
    Bilgisayarım'a sağ tuş yaparak seçeneklerden "Yönet" seçeneğini seçiyoruz.

2
    Açılan yeni pencerede ortadaki seçeneklerden ikincisini yani "Depolama" seçeneğine çift tıklıyoruz.

3
    Tek seçenek olan "Disk Yönetimi(yerel)" seçeneğine çift tıklıyoruz.

4
    Bilgisayarımızın disk yönetimi kısmındayız. 699GB olarak gözüken "(C:)" diskine sağ tuş yapıyoruz. Ve "Birim'i Küçült" seçeneğini seçiyoruz.

5
    Resimde gördüğünüz bölüme "Yerel Disk (D:)" için uygun gördüğümüz kapasiteyi yazıyoruz. (MB Cinsinden)
    Eğer dokunmazsanız diski tam olarak ikiye böler. C: ve D: eşit olur.
    6
    Kapasiteyi ayarladıktan sonra "Küçült" seçeneğini seçerek diskimizi parçalıyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi parçaladığımız alan "Ayrılmamış Alan" olarak görünüyor. Ben daha önce parçaladığım için size göstermelik 100MB ayırdım. Siz de ise bu XXXGB şeklinde olacaktır.

7
    "Ayrılmamış Alan" yazan kısma sağ tuş yapıyor ve "Yeni Basit Birim" seçeneğini seçiyoruz.

8
    Bir sihirbaz ekranı karşımıza geliyor, "İleri" diyoruz.
    9
    Biz zaten istediğimiz kapasiteyi daha önceden diski C:'den ayırırken belirlemiştik. O yüzden direkt "İleri" diyoruz.

10
    Eğer sürücü harfi kısmında "D" seçili değil ise resimde gördüğünüz yere tıklayarak ayarlıyoruz. Bende "E" yazıor çünkü dediğim gibi ben bu işlemi daha önce gerçekleştirdiğim için "D" harfi kullanılabilir değil.
    11
    Tekrar "İleri" diyoruz.

12
    Burada diskimizin ismini yazabiliriz. Bizim hedefimiz genellikle "Yerel Disk (D:)" olduğu için bu kısma "Yerel Disk" yazıyoruz.
    13
    Tekrar "İleri" diyoruz.

14
    Artık "Son" seçeneğine tıkladığımızda birkaç saniye sonra "Yerel Disk (D:)" kullanılabilir olacak.

--- Ekran Kartı Yazılımı Kullanımı ---

>>>Yöntem I
    Catalyst Control Center'a yani ekran kartımızın ayar kısmına giriyoruz. Tercihler butonuna tıklayıp, "Windows Düzenini izle" seçeneğine tıklayıp ekran kartı değişimini otomatik hale getirebiliyoruz. Peki bu meret bunu nasıl yapıyor diye sorarsanız; sistemin zorlanma durumuna göre ayarlıyor. Aşağıda da sırasıyla soldan sağa olmak üzere görsellere bakabilirsiniz.

Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu

>>>Yöntem II
    Sağ tuş yaptığımızda "Değiştirilebilir Grafik Ayarları" seçeneği göreceksiniz. İşte bu seçeneğe tıklayarak değiştirilebilir grafik ayarları menüsüne girdikten sonra, buradan "Gözat" seçeneğine tıklayarak oynayacağımız oyunu seçiyoruz. Daha sonra sarı arkaplana sahip "Atanmamış" yazan kısma tıklayarak kırmızı arkaplanlı "Yüksek Performans" yazacak şekilde ayarlıyoruz. "Uygula" dedikten sonra artık oyunumuzu rahatça AMD ekran kartımızı kullanarak oynayabiliriz. Aşağıda da sırasıyla soldan sağa olmak üzere görsellere bakabilirsiniz.

Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu

Oyun Performansı

AMD 7670M ekran kartına sahip bilgisayarımız. Orta ayar bir kart olup güncel oyunları rahatlıkla oynatabilir. Yüksek grafik isteyen oyunları ise yüksek ayarlarda oynatabilmekte.

>>> Battlefield 3

Aşağıda gördüğünüz, oyunun bize uygun gördüğü otomatik ayarlarda 30 FPS civarı; Yüksek ayarlarda 20-25 FPS; Ultra Ayarlarda 10-15 FPS; Ultra Ayarlarda AA kapalı iken 19-23 FPS gibi bir FPS ile oyunu oynayabiliyoruz. Sıcaklık değerlerine gelince; CPU max.85 dereceyi gördü.

Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu Samsung NP350V5C İnceleme / Kullanıcı Platformu

>>>GTA IV

Oyunun benim anladığım en son ayarlarında -aşağıda da resmi var- "17-50" FPS arası bir FPS ile oynanabiliyor. FPS Ortalaması ise "30".

>>> Grid 2
    quote:

az önce Grid 2 yi kurdum bi saat kadar falan oynadım
    otomatik gelen ayarlarda (1280x720 medium) çok rahat 60 kare civarı oynatıyor artırsam ne olurdu bilmiyorum
    core temp'in dediğine göre oynarken 93 dereceyi görmüş işlemci ancak ekran kartının olduğu kısımın sıcaklığı daha az,
    birde oyunu kapatır kapatmaz 70 dereceye düştü bi garipsedim
    [alıntı: sub]

Duyurular

1.) 03.08.2013 itibariyle sistemin kararlılığı noktasında büyük öneme sahip ve şiddetle önerilen "P09ABE versiyon numaralı Sistem BIOS Güncelleştirmesi" yayımlanmış bulunmaktadır. Ayrıca bu güncelleştirme ile beraber "Recovery" yani kurtarma ve yedekleme yazılımına da güncelleştirme sunulmuştur. "Samsung Update" yazılımını kullanarak rahatlıkla güncelleştirebilirsiniz.

İmza

[link=http://forum.donanimhaber.com/m_77242716/tm.htm] 
    [center][image]https://store.donanimhaber.com/86/b0/1c/86b01c329614f55e8f0bc196d1962231.png[/image][/center][/link]
    [center][b][link=http://forum.donanimhaber.com/m_77242716/tm.htm][color=red][size=2]Samsung NP350V5C Kullanıcı Platformu[/link][/color][/b][/center][/size]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ranamasaha -- 26 Mayıs 2015; 19:07:11 >

• bios update yapmadıysan yapmanı öneririm.

sol tarafın ısınmasının sebebi ramlerin orada olması. yoğun ram kullanılan durumlarda o kısım ısınma yapıyor.

ayrıca size tavsiyem 20-30tllik açılı, yükseklik ayarlı bir soğutucu almanız.
    soğutucu fanı çalışmasa bile yerle teması kestiği için ısınma yapmıyor.
    soğutucu fanını da açarsanız kasanın altını yoğun kullanımda bile soğuk tutuyor.

7 aydır kullanıyorum gayet memnunum.
    tek sıkıntım ekran kartına güncelleme gelemedi bir türlü...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kepenk

bios update yapmadıysan yapmanı öneririm.

sol tarafın ısınmasının sebebi ramlerin orada olması. yoğun ram kullanılan durumlarda o kısım ısınma yapıyor.

ayrıca size tavsiyem 20-30tllik açılı, yükseklik ayarlı bir soğutucu almanız.
    soğutucu fanı çalışmasa bile yerle teması kestiği için ısınma yapmıyor.
    soğutucu fanını da açarsanız kasanın altını yoğun kullanımda bile soğuk tutuyor.

7 aydır kullanıyorum gayet memnunum.
    tek sıkıntım ekran kartına güncelleme gelemedi bir türlü...

Fan alacağım bende. Dediğiniz gibi çalışmasa dahi yerle bağlantısını kestiği için yararlı. En kısa sürede alacağım.

BIOS güncel.

Windows 8 kullansam mı yoksa Win7'ye geri mi dönsem diye düşünüyorum. Sizce Win7'ye dönüş yapayım mı, efendim?

• bios güncelleme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim...
  • @Y.E.Buldan
    windows 8 e ağustosta 8.1 güncellemesi gelecek.
    8.1 çıktıktan sonra win7 kullanmamak lazım bence.

@fornaks143
    swupdate in en son sürümünü samsungun sitesinden çekin.
    uygulama size güncellemeleri listeleyecektir zaten.
    bios update yapmadan önce diğer programları kapatmanızı öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kepenk -- 5 Temmuz 2013; 23:39:56 >
  • kepenk K kullanıcısına yanıt
    Haklısınız. Windows 7'ye dönüş zaten sıkıntılı. İlginiz için teşekkürler.
  • Sizle aynı laptop'u kullanıyorum. 4 ay oldu alalı. Bana kalırsa tek sorun bazen oyunlarda 7670'i kullanamam. Ayarlardan atamam rağmen hd4000 ile açıyor

Geri kalanında memnunum kendisinden
  • quote:

Orijinalden alıntı: shroud61

Sizle aynı laptop'u kullanıyorum. 4 ay oldu alalı. Bana kalırsa tek sorun bazen oyunlarda 7670'i kullanamam. Ayarlardan atamam rağmen hd4000 ile açıyor

Bu sorunu hiç yaşamıyorum ben. Bu meselenin çözümü olarak gördüğüm yöntemi ve kullanılabilecek yöntemleri de en kısa sürede konuya ekleyeceğim.

Ayrıca sizi de kullanıcılar listesine ekledim. İmza olarak kullanırsak daha iyi olacağı kanaatindeyim. Saygılarımla, efendim...

• quote:

Orijinalden alıntı: fornaks143

bios güncelleme işlemini nasıl gerçekleştirebilirim...

Sizinde bu bilgisayar kullanıcısı olduğunuzu farz ederek kullanıcı listesine ekledim. Saygılarımla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Y.E.Buldan

quote:

Orijinalden alıntı: shroud61

Sizle aynı laptop'u kullanıyorum. 4 ay oldu alalı. Bana kalırsa tek sorun bazen oyunlarda 7670'i kullanamam. Ayarlardan atamam rağmen hd4000 ile açıyor

Bu sorunu hiç yaşamıyorum ben. Bu meselenin çözümü olarak gördüğüm yöntemi ve kullanılabilecek yöntemleri de en kısa sürede konuya ekleyeceğim.

Ayrıca sizi de kullanıcılar listesine ekledim. İmza olarak kullanırsak daha iyi olacağı kanaatindeyim. Saygılarımla, efendim...

Öyle imza şeylerine pek girişmiyorum... Kullanmayacağım. Kusura bakmazsınız artık (Forumlarda sahip olduğum şeyleri imzaya falan eklemenin hava atmak gibi olduğunu düşünüyorum. Başkası yaparsa ayıplamam tabii kide ben yapınca tuhaf geliyor).

Sorunu birkaç forumda daha okumuştum ama çözüm bulamamıştım. Aradan 3 ay geçti tekrar kontrol edeyim. Dişe dokunur birşey bulursam paylaşırım.

• shroud61 kullanıcısına yanıt
    Belli noktalarda haklı olabilirsiniz imza konusunda. Ancak niyette önemli bu noktada tabii.

Ben de dediğim gibi en kısa sürede konuya ekleyeceğim bu sorunun çözüm yöntemlerini.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_71469827/tm.htm

Kendi forumumuzda da paylaşan varmış aynı problemi. Çok saçma bir olay. Çok fazla oyun oynamıyorum ama oynadığım zamanlarda da bu tür sorunla karşılaşmak can sıkıcı
  • shroud61 kullanıcısına yanıt
    Üstad, yarın konuya bak. Belki faydalı olur. Yarın kesinlikle bir şeyler ekleyeceğim senin sorununla alakalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ranamasaha -- 7 Temmuz 2013; 0:46:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Y.E.Buldan

Üstad, yarın konuya bak. Belki faydalı olur. Yarın kesinlikle bir şeyler ekleyeceğim senin sorununla alakalı.

Tamam. Teşekkür ederim şimdiden. Sadece bana değil, aynı sorunu yaşayan kişilerede faydalı olur. Bol bol hayır duası alırsınız gibi
  • bende de aynı bilgisayar var ama modeli farklı, sağolsun samsung milyon tane model çıkarıyor. ancak sorunlar yine aynı
    Benim modelde işlemci olarak 3210m, Win 7 Home ve 4 gb ram ile gelmişti. sonradan bi 4 gb ram daha ekledim, windows 8 e güncelledim falan geçinmeye çalşıyoruz.

Ekran kartı olayına gelince bazı oyunlar sorun çıkardı bazıları çıkarmadı. Bi kaç kere win 8'i kurdum, önceden saniyede 100 kareye çıkan oyun arada 20 karelere falan düşüyor bi garip.
    Oyunlara girmeden CCC'den yüksek performansı seçip çalışması için dua ediyorum yapacak başka bişey yok.

Geçen Samsunga mail attım, dedim
    abi bak bu ekran kartı 7670m, amd'nin sitesinde driver 150 mb civarı sizde niye 900 küsür
    amd çatır çatır güncelliyo hani bize güncelleme
    CCC'da güncelleme kısmına geldiğimde AMD Catalyst Kullanılabilir Değil yazıyor, bişeylerimi engellediniz ne yaptınız.

diye bir mail attım (tabi daha düzgün bi dille)
    gelen cevap şu:
    lütfen telefon numaranızı giriniz
    tabi...

birde dün akşam oyun oynarken sol elimin yandığını hissettim bi baktım fan çalışmıyor. bi iki saat uğraştım sw update, settings kaldırdım, sw update'den bios güncellemesinin kurulum dosyasını alıp tekrar kurdum, sistem geri yükleme yaptım falan yok olmuyor. neyse sabaha dedim, şuan çalışıyor bende anlamadım

geçenlerde Samsung, Windows 8 aracılığı ile bi güncelleme vermişti dikkat etmedim direk yükledim, acaba o mu yaptı diye içime kurt düştü, şimdide gözükmüyor güncelleme ilginç bi şekilde

ekran kartı calışıyor mu acaba diye dusunuyorsaniz amd system monitor diye bi uygulama var ordan islemci ram ve ekran karti yukunu takip edebiliyorsunuz bi bakın derim

konu hayırlı olsun bu arada, umarım birilerine yardımcı olabiliriz/birileri bize yardımcı olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sub -- 9 Temmuz 2013; 9:44:40 >

• sub kullanıcısına yanıt
    deneyimli kullanıcısınız ama yine de uyarayım. bazen güç tasarruflu moda geçebiliyor bir şekilde. ara sıra güç modunu kontrol edin "samsung en iyi duruma getirilmiş" moduna ayarlayın.

ekran kartı driverı olayı hakikaten gıcık bir durum. şeytan diyor kur ati sürücüsünü.. bu sefer hd4000i kullanamayacağız.

enerji tüketimi açısından hd4000 ile atinin güç tasarruflu modu arasında çok fazla fark olur mu acaba ?
  • ben genelde güç tasarrufu modunda kullanıyorum, dikkat edeyim bundan sonra

amd'nin sitesinden kuruyordum bi ara sürücüleri ancak blender'da sorun çıkmaya başladıktan sonra bıraktım. ancak gerçekten kuruluyor mu bilemiyorum. mesela driver autodetect ile kurmayı denersek olmuyor. tam olarak anlayamadım konuyu o yüzden kurcalamıyorum artık. kurulumdan sonra hd4000 kullanılabiliyor.

enerji tüketimi arasında acayip bi fark var, şöyle anlatayım. laptopa Ubuntu kurduğumda direk 7670i tanıyor, grafik kartına pek ihtiyacım olmadığı için direk devre dışı bıraktım. 7670 ile 1,5 2 saat civarı pil ömrü varken hd4000 ile 3 saatten biraz daha uzun süre dayanabiliyor
    ayrıca 7670'te sol alt tarafta ısınma oluyor hiç bir iş yapmazken. tabi bunlar Ubuntu için geçerli ama Windowsta pek fark olacağını sanmıyorum
  • sub kullanıcısına yanıt
    sanırım beta sürücüsü veya guru3d den bir sürücü kurdun. kendi auto-detect özellikli sürücüsü kurdurmuyor.

bende blender kullanıyorum, eğer sorun çıkarıyorsa aklımdan bile geçirmeyeyim.

windowsun güç yönetimi ubuntudan daha iyi diye biliyorum. onu da dikkate almak lazım.
  • bilmiyorum açıkçası neyi kurduğumu

blender olayı şöyle bi video çekmiştim, yüksek performanslı kart seçiliyken ekranda siyah şeritimsi şeyler çıkıyordu, güç tasarrufluya çevirince düzeldi
    https://plus.google.com/104264924778232235682/videos
    aslında blender şimdilik bizim kartlarla bi iş yapamıyor(en azından render kısmında)

windows daha iyi olabilir fakat anlatmaya çalıştığım olay o değildi. 7670 i kapattığımda bariz bi fark oluştu, mutlaka windowstada buna benzer bi fark olur diye düşünüyorum

şimdilik bi süre kurcalamayı bıraktım gene dayanamayıp başlarım tekrar yakında

• Öncelikle konu hayırlı olsun. Bende 1 hafta içinde Z580 ya da NP350V5C-S0JTR alacağım. Baktığım zaman Z580 2000 küsürlü fiyata çıktığını gördüm. Ama Bimekste Samsung 1300 Liraya düşmüş. Z580'in wifi sorunları felan olduğunu gördüm o kadar da dert değil dedim ama bu bilgisayar daha cazip geldi. Özellikle HDD'nin 7200 rpm olmasıda güzel. Fiyat böyle kalırsa bunu alacağım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.