Şimdi Ara

Samsung Galaxy S ile ilgili herşey (Custom rom nasıl yüklenir? Kernel (Root) nedir? ve diğer herşey!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
4
Favori
12.654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 19
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 12
  • Ortalama Mesaj Aralığı 27 gün 5 saat 20 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Favoriye Eklediklerim 4
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • By_Rdv (12 mesaj) chatin_62 (9 mesaj) Prestigi10 (5 mesaj) lovelesss (3 mesaj) mach2 (3 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (13 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Android Telefonlar >> Samsung >> Samsung Galaxy S ile ilgili herşey (Custom rom nasıl yüklenir? Kernel (Root) nedir? ve diğer herşey!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Bu sorular artık can sıkmaya başlamışken en güncel yer ve güncel kalacak olan bir konu açayım dedim umarım elimden geldiğince yardımcı olabilmişimdir

Hiçbirşey başka bir yerden alınmamıştır kendi tecrübelerimi yazdım..

ICS sürüm galaxy s için çıkarsa kurulumunu anlatacağım..

Arkadaşlar sizin için 3 tuş problemi, brick, stock rom, kernel, custom rom recovery menü ve odin ile stock rom yükleme, yükseltme işlemlerini anlatacağım kusura bakmayın foto ile anlatamıyorum. Eksik birşey görürseniz bana PM ile bildirirseniz eklemeyi yaparım..

1) Telefonu ilk aldım nereden öğrenebilirim sürümünü?

Ayarlar kısmından telefon hakkında bölümünden en altta sürümü yazar. En güncel sürüm şuanda 2.3.5 JVT sürümüdür..

2) Telefon açılırken turkcell logosu ile açılıyor neden?

Telefonunuzu ilk aldığınızda turkcell rom yüklü gelir turkcell romla kullanmanızı tavsiye etmiyorum

3) KİES ile güncelleme nasıl yapabilirim?

Telefonu pc bağlayınız kieste telefon simgesi üzerine tıkladığınızda sürümü yükselt deyip yükseltebilirsiniz. Ancak odin ile kurulum daha basittir

4) Stock rom nedir?

Telefonunuzu ilk aldığınızda kullanmaya başladığınız romdur ve eski rom olması büyük ihtimaldir

5) Custom rom nedir?

2 çeşit custom rom vardır ;

A) samsung romlarını alıp içeriği oynanmadan görsellik eklenen örnek olarak; simplicity hybrid v.s. gibi romlar…

B) Diğeri ise android kodlarını tekrar derleyip samsung romlarına bağlı olmadan kendi görselliği ve kendi frameworku olan romlardır örnek olarak; cm7 ve miuidir

Custom romlar telefonu garanti dışı bırakır

6) Kernel (root) nedir? Nasıl yüklenir? Nasıl kaldırılır?

Bildiğiniz üzere android Linux yani açık kaynak kodulu bir işletim sistemidir bu root olayını basitçe anlatmak gerekirse;
    Windows 7 de yönetici izni ile aynıdır diyebiliriz…

Root telefonunuzu garanti dışı bırakır ancak root ile telefonda herşeyi özgürce yapabilirsiniz
    Bana göre en iyi kernel (root) semaphoredir ve her roma göre kernel versiyonu vardır. Google ile aratıp bulabilirsiniz

Yüklemeye gelirsek indireceginiz dosya .tar uzantılı olacaktır bunu kurmak için odin programını açıp PDA kısmına gösterip re-partition işaretli olmadan telefonu download moda alıp yüklenir. Bazi kerneller zip dosyası olabiliyor mesela glicth kernel bunu da telefonun hafızasına atıp aynı custom rom yüklermiş gibi yükleriz..

Kernel (root) kaldırmanın tek yolu vardır odin ile www.samfirware.com dan indirilen romları kurarak roottan kurtulabilirsiniz

7) Telefonu odin ile nasıl güncellerim?

Telefonunuz en güncel rom istiyorsanız www.samfirmware.com adresine girip telefonunuza uygun romu indirebilirsiniz 3 adet dosya olarak iner. Pit dosyasını siz roma uygun olarak indirirsiniz romun yanında kaç pit ile yazacağı yazar. Bunlar;
    A) Code dosyası odin de PDA kısmına gösterilir
    B) Modem dosyası odin de PHONE kısmına gösterilir
    C) Csc dosyalarıdır odin de CSC kısmına gösterilir
    D) Pit dosyası ise PIT kısmına gösterilir
    E) Odine bu dosyaları gösterdikten sonra telefonu download moda alıırsınız nasıl alırım derseniz
    Ses kısma + orta tuş + açma kapama tuşuna aynı anda basarak açabilirsiniz
    Ve telefonu pc bağlayıp odin gördükten sonra starta basarak yükleyebilirsiniz. Telefon açılana kadar pc ile bağlantısını kesmeyiniz..

8) Recovey mod nedir?

Recovery mod telefonunuzun ayrı bir menüsü gibidir nasıl recovery mode geçebilirim derseniz;
    Ses açma + orta tuş + açma kapama tuşuna aynı anda basarak açabilirsiniz
    Burada wipe cache, factory data reset, advanced kısmında wipe dalvik cache kısmı vardır her yeni custom rom veya stock rom yüklemeden önce bunları yapmanız tavsiye edilir..

9) Custom rom yüklemek istiyorum ne yapmalıyım?

Öncelikle telefonunuz rootlu olması gereklidir yükleyeceğiniz rom ile romunuzun yapım numarası uyması gerekmektedir
    Custom rom tek dosyadır .zip uzantılıdır. Custom rom kurmadan önce telefonunuzu recovery menüden wipeları yapıp telefonu açıp hafızasına .zip uzantılı dosyayı atıp tekrar recovery moda gelip tekrar wipeları yapıp install zip from sdcard kısmından choose zip kısmından dodyanın ismi.zip e gelip oradan yes kısmına gelip yükleyebilirsiniz. Telefon açılınca custom romlu olacaktır

10) Ben miui veya cm7 custom rom kuracağım telefon kapanıp açılıyor her zaman neden?

Telefonunuzda wipeları yapıp dosyayı gösterdikten sonra telefon kendini resetleyip duracaktır pil çıkarıp takın recovery moda geçtiğinizde recovery modun değiştiğini görürsünüz ve tekrar dosyayı gösterip kurun telefon sorunsuzca açılacaktır..

11) Ben miui ics sürümü kuracağım ancak kuramıyorum telefon her zaman miui kısmında kalıp tekrar açılıyor neden?

Bu durumda miuinin 2.10.21 (icsden önceki sürüm) veya http://galnetmiui.co.uk/landing/ sitesinden weeklyi indirip önce onu kurun daha sonra tekrar miui ics versiyonu gösterip onu kurun sorunsuz şekilde kurulacaktır..

12) 3 tuş problemi nedir? Nasıl anlarım?

3tuş sorunu telefonun recovery ya da download moda girememesidir telefonunuzu 2010 yılında felan aldıysanız o sıkıntı kalmadı artık.. Eğer o sıkıntı var ise forumda nasıl düzeltileceği yazıyor..

13) Brick nedir? Nasıl kurtulabilirim?

Telefonunuz brick olduysa ve ilk defa karşılaşıyorsanız korkabilirsiniz ancak korkmayın yarım brick ise telefonunu pilini çıkarıp takabilirsiniz ve download moddan yeni bir rom yükleyiniz nasıl yarım brick olur derseniz telefon açılır ve ekranda bilgisayar resmi arada ! işareti ve telefon olur bu yarım bricktir
    Tam brick ise telefonu açarsanız titrer ancak ekranda bir şey olmaz bunun için telefonu download moda almak gereklidir büyük ihtimal 3 tuş da çalışmaz download moda almak için telefona bir aparat takıyorlar ancak bununla karşılaşmadım nasıl bişey olduğunu bilmiyorum..

14) Telefonumu nasıl garantiye sokabilirim?

Telefonunuz da bir sorun oldu telefonunuza google dan turkcell galaxy s rom yazarsanız bulabilirsiniz romu indirerek odin yardımıyla kurabilirsiniz ve telefonunuz garantilidir yetkili servis sıkıntı çıkarmaz..

15) Ek bilgi vereyim.. Telefonunuzda bir sürü uygulama var kurmak zor geliyor her rom yükleyişte, bunun çözümü

Telefonunuza romu yüklemeden once titanium backup programı yardımıyla bütün uygulamalarınızı yedeklersiniz ve yeni romunuzu kurduğunuzda tekrar yükleyebilirsiniz..
    titanium backup programı kernel (root) ister bilginiz olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By_Rdv -- 5 Aralık 2011; 12:24:12 >

|
    |

• Yarbay
    4034 Mesaj
    Eline saglik rdv konuyu guncel tutup rom kurulumu felanda anlatilabilir ilerde bilmeyen arkadaslara faydali olur. Onlerden yerinizi alalim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
  • Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Custom romların nasıl kurulacağı felan var zaten ics çıkarsa telefona onu da eklerim..
    |
    |
  • Binbaşı
    1288 Mesaj
    Eline sağlık ama konu düzenine biraz daha önem verirsen daha iyi olur.Tek renk tek kalınlık kullanmışsın insanları okurken sıkabilir.Sadece bi öneri yanlış anlaşılmasın lütfen Tekrardan eline sağlık
  • Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: mach2

Eline sağlık ama konu düzenine biraz daha önem verirsen daha iyi olur.Tek renk tek kalınlık kullanmışsın insanları okurken sıkabilir.Sadece bi öneri yanlış anlaşılmasın lütfen Tekrardan eline sağlık

yok sorun değil hallederim birazdan hemen yapıp koyayım diye verdim bu şekil
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    hocam 11 maddeyi uyguluyoruz ama formuldemi hata var yoksa gidis yolundami bilmedim hep hata aliyorum sarkiyi duymaktan giciklik geldi yaa
    wekkly indirdik kurduk uzerine miui ics kurduk yine hata yine gol degil !!
    |
    |

• Yüzbaşı
    715 Mesaj
    benim bir tavsiyem,

internette aratınca ilk sıralarda gözükmesi için, kilit sözcükleri kullanmaya özen göster, zaten hepsi var ama genelde google'da nasıl arama yapıyorsan o tür cümleler kur, kilit arama sözcükleri diye bir köşeye yazabilirsin hatta..

bir de İCS için ingilizce de büyük İ olmadığından bu konudaki aramalarda çıkmayabilir.
    |
    |
  • Binbaşı
    1288 Mesaj
    Aynen haplo39'a katılıyorum İCS yerine ICS yazarsan daha iyi olur
    |
    |
  • Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Prestigi10

hocam 11 maddeyi uyguluyoruz ama formuldemi hata var yoksa gidis yolundami bilmedim hep hata aliyorum sarkiyi duymaktan giciklik geldi yaa

google dan 2.10.21 sürümlü miui romu bulabilirsiniz indirin.. temiz bir jvt kurup semaphore kernel ile rootlayın daha sonra recovery den 2.10.21 yükleyin telefon açılır sorunsuz 2.11.26 atın recoveryden tekrar yükleyin telefon açılacaktır birde bu şekil deneyin açılması lazım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By_Rdv -- 5 Aralık 2011; 12:26:02 >
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: By_Rdv

quote:

google dan 2.10.21 sürümlü miui romu bulabilirsiniz indirin.. temiz bir jvt kurup semaphore kernel ile rootlayın daha sonra recovery den 2.10.21 yükleyin telefon açılır sorunsuz 2.11.26 atın recoveryden tekrar yükleyin telefon açılacaktır birde bu şekil deneyin açılması lazım..

Simdilik turkpda sanirim onlarin miui sini kullaniyorum.
    Hep galnet sadece ing imis.
    Tam ics ciksin ozmn dondurmaya banarim teli...
    Birde resmi olarak i9ooo geloyor mu ics.?
    Samsung hee dedi mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

quote:

quote:

Samsung hee dedi mi?

miui 2.11.26 nın da galnetin formunda dil seçenekleri var ayrı olarak bende hem 2.11.26 kurlu hemde multi dil secenegini yükleyerek türkçe yaptım bir sıkıntı çıkarmadı halen

icsye gelecek olursak listede telefon ismi yer almasa da samsungun kesin çıkartması gereken bir telefon bu kadar rom bu telefona port ediliyorsa ics de gelir ayrıca nexus s de gördük icsyi, galaxy s in donanımı daha iyi olduguna göre çıkacaktır..
    |
    |

quote:

quote:

quote:

quote:

Samsung hee dedi mi?

miui 2.11.26 nın da galnetin formunda dil seçenekleri var ayrı olarak bende hem 2.11.26 kurlu hemde multi dil secenegini yükleyerek türkçe yaptım bir sıkıntı çıkarmadı halen

icsye gelecek olursak listede telefon ismi yer almasa da samsungun kesin çıkartması gereken bir telefon bu kadar rom bu telefona port ediliyorsa ics de gelir ayrıca nexus s de gördük icsyi, galaxy s in donanımı daha iyi olduguna göre çıkacaktır..

Su multi dil paketi eklersen sevdirik olurm be hocam
    |
    |

• Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    http://uploaded.to/folder/wrzed4 buyrun burada telefonunuza uygun olanını indirebilirsiniz stable sürüm içindir..
    |
    |
  • Yarbay
    10739 Mesaj
    Bu arada imzalarda da bu konunun linkinin bulunmasını tavsiye ederim. Gidişata göre biz de ekleriz.
  • Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: chatin_62

Bu arada imzalarda da bu konunun linkinin bulunmasını tavsiye ederim. Gidişata göre biz de ekleriz.

galaxy s kullanıcıların hepsinde olursa iyi olur aslında ne de olsa güncel olacak sürekli..
  • Binbaşı
    1288 Mesaj
    Up
    |
    |
    quote:

http://uploaded.to/folder/wrzed4 buyrun burada telefonunuza uygun olanını indirebilirsiniz stable sürüm içindir..

eyvallah indiriyorum hemen ! peki bunu cwm modan mi yuklecegim ! rom gibi ?

• Binbaşı
    1381 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

quote:

evet hafızaya atın daha sonra cwmden gösretip kurun..
    |
    |

quote:

quote:

quote:

evet hafızaya atın daha sonra cwmden gösretip kurun..

Nöbetci Galaxy ci
    cok tesekkurler
    |
    |

• Yarbay
    2085 Mesaj
    Başlık galaxy s için harika olmuş ancak eksiklikleri var..şöyleki örnek vermem gerekirse 3 tuş sorunununda bahsetmişsiniz,çözüm olarakda foruma bakın demişsiniz..bunun gibi birkaç başlık daha var.Şimdi bu şekilde yönlendirme olursa gene ana başlık içine girilecek,onun yerine kısa ve öz anlatımla gerekli linkler verilerek o başlık altına altbaşlık olarak girerseniz sayfa daha efektif olacakdır.Temel olarak anlatım ve başlık yapısı çok güzel olmuş,eksiklikleride tamamlarsanız gereksiz soru soranlarında önüne geçmiş oluruz ve tek başlık altında bu konulara açıklık vermiş olursunuz..

Elinize sağlık baya faydalı olacak bu başlık..
    |
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Bebek Oyunları
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Webtures SEO;SEO Nedir?
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,662
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.