Şimdi Ara

Salondaki halojen spot lambalar yerine led lamba kullanmak (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
3
Favori
87.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hoş duruyor, osramın ledlerı cok pahalıydı, kaca maloldu acaba? Sırkette oldugum ıcın buyuk hallerını goremıyorum.Eve gıttıgımde bakacagım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GOXIN

Hoş duruyor, osramın ledlerı cok pahalıydı, kaca maloldu acaba? Sırkette oldugum ıcın buyuk hallerını goremıyorum.Eve gıttıgımde bakacagım.

6,50 tl tanesi 78 tl tuttu hocam toplam
  • aa ıyıymıs tam olarak nasıl aldıgın spotlar? Netten bır resmı var mıdır? Benım alacagım power ledler 11TL/Ad. 3W ama.
  • http://urun.gittigidiyor.com/Osram-Led-Ampul-Sinirli-Stok-sok-fiyat_W0QQidZZ41916666#aciklama

ürün bu hocam senin dediğinde iyimiş fiyat 3 w ne marka sende koyarmısın bir resim veya link
  • Bunu gormustum ama 12 kusur yazıyor ve aydınlatmasını bılmedıgım ıcın almadım ve ben tesısatı starter Duya gore yaptırdım. Benı almayı planladıgım model şu;

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-bahce-yapi-market-yapi-malzemeleri-aydinlatma-3w-power-led-spot-ampul-29289513/detay/?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • www.buyincoins.com/details/energy-saving-e27-3-24w-54-led-smd-screw-spot-pure-white-lamp-light-bulb-220v-product-8080.html

bu ampul ne kadar bir yeri aydınlatmak için kullanılır lümen denen birimi pek anlamıyorum da
  • Led konusuna benimde ilgim var ama bu sayfayı komple okuyunca Led teknolojisi sanki geriye dönük bir teknolojiymiş gibi gelmeye başladı.

Şöyle ki; günümüzde salonumuzu 20 tane 3w ampul ile aydınlatmak zorunda kalsaydık ve bunların herbirine 5-30 lira arası bir para vermemiz gerekseydi ve adamın biri çıksaydı "bakın ben 20 led'in verdiği ışığı tek bir ampülle verebiliyorum. hemde tanesi sadece 50 kuruş" deseydi... "Vay be Edison, sen neymişsin" demez miydik

Yanlış anlamayın sadece bir anlığına tersten düşünesim geldi.
    Not: Görsel amaçlı kullanım ayrı bir konu tabi ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: flort

Led konusuna benimde ilgim var ama bu sayfayı komple okuyunca Led teknolojisi sanki geriye dönük bir teknolojiymiş gibi gelmeye başladı.

Şöyle ki; günümüzde salonumuzu 20 tane 3w ampul ile aydınlatmak zorunda kalsaydık ve bunların herbirine 5-30 lira arası bir para vermemiz gerekseydi ve adamın biri çıksaydı "bakın ben 20 led'in verdiği ışığı tek bir ampülle verebiliyorum. hemde tanesi sadece 50 kuruş" deseydi... "Vay be Edison, sen neymişsin" demez miydik

Aslında bakış açınız dogru fakat led konusunda,en azından 3x1Wlık spotlar için konusmak gerekırse iş, tamamen görsellik.Sonuçta kimse spotlarla salonunu aydınlatmak istemez. Genelde tavanın çevresine dizilir ve görsellik katması için yapılır(En azından ben onun ıcın yaptım). Ornegın dun spotları kasnaksız(Hala beyaz renk kalıtelı bır kasnak bulamadıgım ıcın) olarak taktım ve ısıgı yaktıgımda mukemmel bır gorsellık oldu.He o aydınlatmada oturulur mu oturulur tabıkı ama sureklı yakmak dedıgınız gıbı maddı olarak bıraz pahalıya patlayabılır. Ama sonuc kesınlıkle tasarruflu ampullerden çok daha guzel. Salona ayrı bır hava verdı. Şu kasnaklarıda bulursam , buraya resımlerını koyacagım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arkadaşlar
    g4 iğne bacak normal 20 w lık ampuller yerine resimde görünen 12 volt ve 13 sdm led li led ampüllerden aldım.
    Ancak 3 adet normal g4 ampül yerine 3 adet led li ampül takınca ledler % 10 ışık verecek şekilde yandı. ledlerden birini çıkartıp yerine normal G4 takınca diğer ledler de normal ışık vermeye başladı.

Avizenin nasıl bir devresi var bilmiyorum ama
    2 led 1 normal (telli 12 v 20w G4) ampül takınca led ler çalışıyor.
    3 led takınca led ler %10 parlaklık ta yanıyor.
    bu durumda ne yapabilirim...

not. avize (3+3) 6 adet G4 ampülden oluşuyor ve uzaktan kumandalı açılıp kapatılan 12 v * 6* 20 w olanlardan.

Salondaki halojen spot lambalar yerine led lamba kullanmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arc -- 27 Aralık 2011; 10:22:29 >

• quote:

quote:

Led konusuna benimde ilgim var ama bu sayfayı komple okuyunca Led teknolojisi sanki geriye dönük bir teknolojiymiş gibi gelmeye başladı.

Aslında bakış açınız dogru fakat led konusunda,en azından 3x1Wlık spotlar için konusmak gerekırse iş, tamamen görsellik.Sonuçta kimse spotlarla salonunu aydınlatmak istemez. Genelde tavanın çevresine dizilir ve görsellik katması için yapılır(En azından ben onun ıcın yaptım). Ornegın dun spotları kasnaksız(Hala beyaz renk kalıtelı bır kasnak bulamadıgım ıcın) olarak taktım ve ısıgı yaktıgımda mukemmel bır gorsellık oldu.He o aydınlatmada oturulur mu oturulur tabıkı ama sureklı yakmak dedıgınız gıbı maddı olarak bıraz pahalıya patlayabılır. Ama sonuc kesınlıkle tasarruflu ampullerden çok daha guzel. Salona ayrı bır hava verdı. Şu kasnaklarıda bulursam , buraya resımlerını koyacagım.

Merhaba

Ben yaklaşık 26 m2 lik salonumu 15 adet 3w spot led ile aydınlatıyorum ve gayet iyi ışık veriyor. Başka da bir aydınlatma kullanmıyorum. Ayrıca elektrik faturasında da bir yükseklik göremedim, çünkü sanırım 3x15 yani 45 w lık bir enerji sarfetmesi lazım öyle değil mi?

Tek sorun dar açılı olmaları ve 2-3 tanesini yanıp sönmeye başladı, bozuldular.

Şimdi daha geniş açılı 150 derece ve 5w olan buldum ondan almayı planlıyorum.

Başka alternatifi olan var mı acaba?

Teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: spy1983

quote:

quote:

Merhaba

Ben yaklaşık 26 m2 lik salonumu 15 adet 3w spot led ile aydınlatıyorum ve gayet iyi ışık veriyor. Başka da bir aydınlatma kullanmıyorum. Ayrıca elektrik faturasında da bir yükseklik göremedim, çünkü sanırım 3x15 yani 45 w lık bir enerji sarfetmesi lazım öyle değil mi?

Tek sorun dar açılı olmaları ve 2-3 tanesini yanıp sönmeye başladı, bozuldular.

Şimdi daha geniş açılı 150 derece ve 5w olan buldum ondan almayı planlıyorum.

Başka alternatifi olan var mı acaba?

Teşekkürler

Merhaba benim salonda 28m2 ve 16tane spot kullaniyorum. Ilk yaptirdigimda gobegede uygun bir avize koydurmustum ama spotlarin isiklandirmasi gercekten yeterli oluyor. Keske avizeyi koymasaydim diyorum simdi. Tuketim konusunda dediginiz gibi 45w tuketimleri var. Tasarruflu ampuller 10-20w yakiyorlar ve bir tanesiyle salonu aydinlatabiliyrsunuz ama spotta bu soz konusu degil. Ama spot her zmn daha saglikli ve gosterislidir.

• Tüm Led Aydınlatma Ürünleri Online Satış Sitesiwww.ledreyonum.com
  • philips lirio led avize aldım.dimmable diyor tanıtımda.normal elektirk anahtarına dimmer alsam işe yarar mı ? yoksa farklı bir dimmer mı almak lazım ?
    avize içi led ler : power led. 24 x 2.5 w power led
  • quote:

Orijinalden alıntı: arc

arkadaşlar
    g4 iğne bacak normal 20 w lık ampuller yerine resimde görünen 12 volt ve 13 sdm led li led ampüllerden aldım.
    Ancak 3 adet normal g4 ampül yerine 3 adet led li ampül takınca ledler % 10 ışık verecek şekilde yandı. ledlerden birini çıkartıp yerine normal G4 takınca diğer ledler de normal ışık vermeye başladı.

not. avize (3+3) 6 adet G4 ampülden oluşuyor ve uzaktan kumandalı açılıp kapatılan 12 v * 6* 20 w olanlardan.

Sorunun sizin avizenizde kullanılan trafo ile led çalıştırmaya çalıştığınızdan diye düşünüyorum.

Muhtemelen şu sebepten kaynaklanıyordur;

1. bu avizelerdeki trafolar 12 volt AC akım üretir. Sizin kullandığınız g4 bacaklı ledler ise 12volt DC ile çalışmak için üretilmişler.,
    yani doğru akımla çalışması gereken ledlere siz alternatif akım veriyorsunuz buda ledlerin tam verimle çalışmasını engelliyor. hatta kıpraşımlı olarak titrereyerek ışık vereceklerdir.

2. Avizenizde yüksekle muhtemel elektronik trafo kullanılıyor. Siz 6 tane 5 led ve bir halojen olarak lambayı değişik kombinasyonlarda taktığınızda büyük ihtimalle trafodan gelen akımı bir şekilde az da olsa doğrultuyor. böylece ledler nispeten daha verimli çalışıyor.

Yapmanız gereken şey ledlere giden elektriğin akımını doğrultmak.
    Mevcut trafonuza doğrultucu bir devre yapabilir yada alabilirsiniz ancak bu sefer voltaj düşecektir. verimli olmayacaktır.
    En iyisi avizenin trafo sürücüsünü uygun güçte (ledlerin gücüne orantılı olarak) 12 volt DC ile değiştirmek. Bu sefer ledlerin bacaklarının yönünü doğru takmadığınız taktirde çalışmayacaktır. ( artıya artı, eksiye eksi şeklinde)

Amatör elektrik bilgimle benim kafam bu kadarına bastı kesin böyle olmuştur demiyorum sadece mantık yürüttüm.
    Hatam varsa ustalar düzeltsin.

Saygılarımla

• quote:

Orijinalden alıntı: akilonya

quote:

Orijinalden alıntı: arc

arkadaşlar

Sorunun sizin avizenizde kullanılan trafo ile led çalıştırmaya çalıştığınızdan diye düşünüyorum.

Muhtemelen şu sebepten kaynaklanıyordur;

1. bu avizelerdeki trafolar 12 volt AC akım üretir. Sizin kullandığınız g4 bacaklı ledler ise 12volt DC ile çalışmak için üretilmişler.,
    yani doğru akımla çalışması gereken ledlere siz alternatif akım veriyorsunuz buda ledlerin tam verimle çalışmasını engelliyor. hatta kıpraşımlı olarak titrereyerek ışık vereceklerdir.

2. Avizenizde yüksekle muhtemel elektronik trafo kullanılıyor. Siz 6 tane 5 led ve bir halojen olarak lambayı değişik kombinasyonlarda taktığınızda büyük ihtimalle trafodan gelen akımı bir şekilde az da olsa doğrultuyor. böylece ledler nispeten daha verimli çalışıyor.

Yapmanız gereken şey ledlere giden elektriğin akımını doğrultmak.
    Mevcut trafonuza doğrultucu bir devre yapabilir yada alabilirsiniz ancak bu sefer voltaj düşecektir. verimli olmayacaktır.
    En iyisi avizenin trafo sürücüsünü uygun güçte (ledlerin gücüne orantılı olarak) 12 volt DC ile değiştirmek. Bu sefer ledlerin bacaklarının yönünü doğru takmadığınız taktirde çalışmayacaktır. ( artıya artı, eksiye eksi şeklinde)

Amatör elektrik bilgimle benim kafam bu kadarına bastı kesin böyle olmuştur demiyorum sadece mantık yürüttüm.
    Hatam varsa ustalar düzeltsin.

Saygılarımla

ben işi çözemeyince vazgeçtim...
    akılonya arkadaşıma cevap için teşekkürler oldukça açıklayıcı oldu...
    ledler ne oldu derseniz;
    led lerin bir kısmını sattım.
    kalanlarıda (3 adet) birbirile lehimleyip 12 volt adaptör ile abajur içinde kullandım...

• quote:

Merhaba

Evimin salonunda bulunan halojen 50 wattlık normal spot lambalar yerine led lambalar takmak istiyorum. İğne uçlu olan bu lambalar sanırım 220v ile çalışıyor.

Led lambalar ile aynı parlaklık veya aydınlanma sağlayabilir miyim? salon için uygun mudur? 15 adet spot lamba yer almaktadır.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

hocam beyazların binalarından birinde mi oturuyorsunuz? aynı durumdan bende muzdaribim ve şuan araştırıyorum, koridorumda tam 15 adet spot var ve ortada 4 adet cam var onların içi ne ile yanıyor bilmiyorum, salondakileri vs evi ben almadan normal duy ile değiştirmişler içlerini iyide yapmışlar, en verimli ampüller inanın civalı ampuller 8 wattı 45 wattlık normal ampul ışığına çeviriyorlar, 1100 luen ışık falandı sanırım üstelik 14 yıl kadar ömürleri var... şuan koridora led spotmu alsam yoksa onlarıda normal duyamı çevirsem diye düşünüyorum...

• quote:

İğne uçlu olan bu lambalar sanırım 220v ile çalışıyor.

12 v de olabilir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugurozer

quote:

Merhaba

Evimin salonunda bulunan halojen 50 wattlık normal spot lambalar yerine led lambalar takmak istiyorum. İğne uçlu olan bu lambalar sanırım 220v ile çalışıyor.

Led lambalar ile aynı parlaklık veya aydınlanma sağlayabilir miyim? salon için uygun mudur? 15 adet spot lamba yer almaktadır.

Teşekkürler

hocam beyazların binalarından birinde mi oturuyorsunuz? aynı durumdan bende muzdaribim ve şuan araştırıyorum, koridorumda tam 15 adet spot var ve ortada 4 adet cam var onların içi ne ile yanıyor bilmiyorum, salondakileri vs evi ben almadan normal duy ile değiştirmişler içlerini iyide yapmışlar, en verimli ampüller inanın civalı ampuller 8 wattı 45 wattlık normal ampul ışığına çeviriyorlar, 1100 luen ışık falandı sanırım üstelik 14 yıl kadar ömürleri var... şuan koridora led spotmu alsam yoksa onlarıda normal duyamı çevirsem diye düşünüyorum...

8 watt olan LED lambalar mıdır?

ayrıca ben Karşıyaka da oturuyorum.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ugurozer

quote:

Merhaba

Teşekkürler

8 watt olan LED lambalar mıdır?

ayrıca ben Karşıyaka da oturuyorum.

ben beylikdüzünde oturuyorum, 8 watt civalı philips lambalar var tanesi 11 tl birkaç saniye ısınması alıyor ve ledlere göre 3-4 kat daha fazla ışık veriyor,

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.