Şimdi Ara

Sakarya Üniversitesi Öğrenci Bilgi Platformu (312. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
6.367
Cevap
53
Favori
293.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 310311312313314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hocam benım 1 ssatım cakıstı alamadım dersı cakısıp da alabılen vvar mı acaba bır de farklı fakulteden aldım o dersı buyuk ıhtımal kendı okulum kabul etmeyecek ders kodu felan aynı ama o da sabıste gorunmuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mode03

hocam benım 1 ssatım cakıstı alamadım dersı cakısıp da alabılen vvar mı acaba bır de farklı fakulteden aldım o dersı buyuk ıhtımal kendı okulum kabul etmeyecek ders kodu felan aynı ama o da sabıste gorunmuyor

Bölümün açtığı dersi aldım açıldı sabiste görünüyor, bende farklı fakülte ve bölümden dersler aldım o sabiste görünmüyor

Ders çakıştıysa zor alman, 3 ders alcam 4 gün 27 saat dersim var ne iş anlamadım

Saü öğrenci işleri bölüm sekreteri falan işbilmez, dersleri sabiste görürsün ama vakit geçmesi lazım biraz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selam arkadaşlar, ben saü bilgisayar mühendisliğine yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Bölüm derslerinin kalitesi nasıldır? Bölümden yurt dışına yüksek lisans yapanlar kolaylıkla yapabiliyor mu?

Diğer bir tercihim ise Karadeniz Teknik Üniversitesi. Buranın dersleri çok daha temel düzeyde kalıyor %50 donanım %50 yazılım. Benim ise kodlamaya ilgim var.
  • Arkadaşlar; Ek-Madde 1 ile Sakarya Endüstri Mühendisliği 2.sınıf II. Ögretime yatay geçiş yapmayı düşünüyorum. Bir kaç sorum var
    1) Eğitim Nasıl, İmkanlar Nasıl, Hocaların vizyonu geniş mi yoksa ezber sistemi mi, Sınavlar zor mu?
    2) Ders Geçme sistemi nasıl
    3) İngilizce öğretimden geçiş yapmayı düşünüyorum; hazırlık sınıfı ve ders saydırmada bir sıkıntı yaşar mıyım?
    4) Barınma imkanı olarak nereleri tavsiye edersiniz; hep öğrenci evinde kaldıgım için şuanda sakarya da bir çevrem olmadığı için apart tarzı ev bakınıyorum 1+1 , 1+0 bildiğiniz uygun yerler var mı?
    5) Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini tavsiye eder misiniz ?
  • Arkadaşlar Yıldız Teknik makine mühendisliği öğrencisiyim. Toyota Otomotiv fabrikasında 11 temmuz-5 ağustos tarihleri arasında staj yapacağım. Herhangi bir yurtta veya apartta kalmaktansa öğrenci arkadaşlarla bir evde kalmayı tercih ederim. Eğer evini paylaşabilecek arkadaşlar varsa kontak kurabiliriz. Bunun dışında yurt veya apart tavsiyesinde bulunabilecek varsa bu da çok makbule geçer.
  • Yazilanlari tek tek okumak isterdim ama bi noktadan sonra gerçekten çok sıkıldım 312 sayfa çok lütfen kusuruma bakmayin bu sene muhtemelen orada bilgisayar muhendisligi gelicek herkes olumlu şeyler soyluyorlar istanbul istiyordum yuksek olunca gebze kocaeli vardi sirada onlarda muhtemelen gelmeyecek sakarya yazmalimiyim

1) ilk olarak öğrenci için güzel bir Üniversitesi mi
    2) ve tabikide hocalari ogrenciye karsi yaklasimi universitenin nasil

Lutfen okuyanlarin cevaplamasini bekliyorum yuksek ihtimal orayi kazanacagim çünkü

• neworldgames N kullanıcısına yanıt
    Hocam ben şehiri pek iyi bulmuyorum. Hani çok zevk alacağını sanmıyorum. Halkı pek hoşgörülü değil.

Ama üniversite çok başarılı. Hocaya gidipte sonuç alamamazlık olmaz. Ders kalitesi iyi. Argümanlar, imkanlar çoğu üniversiteden başarılı. Şehrin tek avantajı is imkanı yüksek. Türkiye'de mezunların iş bulma konusunda başarısı ilk 5'teymis.

Hangi bölüm düşünüyorsunuz ? Bölüm bazında daha iyi yardımcı olabilirim..

• quote:

Orijinalden alıntı: neworldgames

Yazilanlari tek tek okumak isterdim ama bi noktadan sonra gerçekten çok sıkıldım 312 sayfa çok lütfen kusuruma bakmayin bu sene muhtemelen orada bilgisayar muhendisligi gelicek herkes olumlu şeyler soyluyorlar istanbul istiyordum yuksek olunca gebze kocaeli vardi sirada onlarda muhtemelen gelmeyecek sakarya yazmalimiyim

1) ilk olarak öğrenci için güzel bir Üniversitesi mi
    2) ve tabikide hocalari ogrenciye karsi yaklasimi universitenin nasil

Lutfen okuyanlarin cevaplamasini bekliyorum yuksek ihtimal orayi kazanacagim çünkü

Bu sene 2. sınıfa geçtim. Fakültemizde Ford ve Toyota'nın yazılım geliştirme ofisleri var. Bu ofislerde çalışacak öğrenciler eleme sürecinden geçiriliyor. Sonrasında ofiste çalışmaya başlıyorlar. Toyota 1. sınıfları da alıyor, Ford 2. sınıftan itibaren almaya başlıyor. Burada çalışan öğrenciler hem donanım hem yazılım stajlarını kolaylıkla saydırabiliyorlar. Fakülteyle anlaşmalı oldukları için çok sıkıntı olmuyor. Ki zaten ofiste işe başlamadan önce fabrikaya staja gidiyorsunuz.

Burada çalışan öğrenciler piyasaya tecrübeli şekilde atılıyorlar. Seçilen değil seçen konuma geliyorlar. Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nin en büyük fırsatları bu ofisler. Eğitim anlamında çok iddialı olduğunu söyleyemem ama çok değerli ve vizyonlu hocalar olduğunu da inkar edemem. En basitinden zamanında Kocaeli Üniversitesi'nde Microsoft ofis açmak istediğinde reddedilirken, bizim fakültemizde Ford ve Toyota'nın ofis açma istekleri memnuniyetle kabul edilmiş.

• Oncelikle cok tesekkur ederim ben bilgisayar mühendisliği adina gerçekten cok buyuk hayaller besliyen birisiyim fakat üniversite seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekir tam bilmedigim için sadece su sorulari sormak istiyorum internetten tabi sürekli arastiriyoruzda 1. Agizdsn dinlemek istiyorum hocalarin vizyonu nasil surekli projelere katiliyorlarmi egitim illaki itu bilkent olmaz ama egitim için hem ogrenci hemde ogretmen ellerinden geleni sarfediyorlar mi üniversite hakkinda bir kac kisi son zamanlarda bir seyler dediler onlara binaen soruyorum
    Tam olarak bilmiyorum ne oluyor ama work and travel erasmus farabi mevlana gibi unsunlarda yurt dışına çıkmak calismak veya egitim görmek acisindan imkanlar nasil oluyor
    Staj imkanlari cok iyi oluyor demistiniz tabi kendini gelistirmeye bakar bu iş ama Microsoft google gibi buyuk ulusal sirketlere staj yapmaya giden ogrenciler oluyor mu
    Yurt imkanlari nasil
    Bide orda egitim %30 ingilizce mi yoksa tamamen turkce mi benim ingilizcem hic yok fakat hazirlik (her turlu almak istiyorum)tan itibaren 5 sene ingilizce kursuna gitmeyi planlıyorum ingilizce mi bu şekilde gelistirebilir miyim ve birde 2. Bir dil alma gibi bir imkan var mi ispanyolca gibi
    Ve son olarak cift dal ve yan dal yapma gibi bir imkan var mi mesela şöyle bir imkan varsa ben cok sevinirim hem bilgisayar muhendisi hem endustri muhendisi diplomasi alabilmek cunku endustride verilen bilgiler benim her zaman dikkatimi ceken bilgiler oldu fakat ilgim de her zaman bilgisayar oldu o yuzddn sordum

Lutfen bana kizmayin bende cok sinirliyim ulkemizde yasanilan bu olaylar için fakat kahpeler tam tercih zamanina doğru bunu yaptilar bir yandanda üniversite arastirmasi yapmak mecburiyetindeyim Allah milletimizi o kahpelerden korusun onlara karşı başımızı egdirmesin onlarin karsisinds dimdik olmayi tum gucumuzle karsisinda olabilmeyi nasip etsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neworldgames -- 16 Temmuz 2016; 13:45:40 >

• neworldgames N kullanıcısına yanıt
    Öğretim görevlileri arasında çok vizyonluları da var fosil olanları da var. Ama çok fazla öğrenci olduğu için hocalar öğrencilerle yeterince ilgilenemiyor. Peşlerinden koşman lazım. Yani bence hocalardan çok büyük bir beklentin olmasın, hüber insanlar değiller. 1 sene oldu hiçbir hocanın odasına gidip de bir tane bile soru sormadım. Bu durum biraz da benimle alakalı, İngilizcem olduğu için hocalara hiç ihtiyacım olmuyor. Zaten programlama gibi derslere de gitmiyorum. Gelen öğrenciler genelde sıfırdan başlamış kişiler olduğundan hocalar da onlara göre anlatıyor. O yüzden bana bir faydası dokunmuyor.

Eğitim dili Türkçe. İsteğe bağlı hazırlık var. Sene başında İngilizce muafiyet sınavı var. 50 üzeri alırsan İngilizce dersinden muaf, 70 üzeri alırsan her dönem bir dersi İngilizce alıyorsun. Bu sınava da yine isteyen giriyor, isteyen girmiyor.

İstatistiklere göre değişim programlarına en çok öğrenci gönderen üniversitelerden biri olduğu söyleniyor üniversitenin. Ne kadar doğru bilmiyorum. Giden gidiyor ama.

Yurtdışında staj yapan çok var mı bilmiyorum. Google gibi firmalarda staj yapan olduğunu sanmıyorum. Ama çalışan illaki vardır. Yurtdışında staj biraz sıkıntılı oluyor sanırım o yüzden pek tercih edilmiyor.

Çift anadal yapanlar var. İnşaat okuyup Bilgisayarla ÇAP yapan bile vardı diye hatırlıyorum.

Şehirde yurt imkanları çok iyi. Her yer apart, 1+1 daire, yurt kaynıyor.

İkinci yabancı dil olayı hakkında pek bir fikrim yok...

• Mühendislik Fakültesi Makine Müh HAkkında soru varsa Cevaplayabilirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: malfakine

Mühendislik Fakültesi Makine Müh HAkkında soru varsa Cevaplayabilirim

Hocam benim büyük ihtimal iö bilgisayar ya da makine gelecek. Makine mühendisliğinin geleceği var mıdır maaşları ne kadar olur mezun olunca? Staj imkanları, dersin işleyiş sistemi, sınavların zorluğu, ödev, quiz olayları falan aydınlatabilir misin

• Sana cevap verirken diğer mühendis olmak isteyen arkadaşlarımızada cevap vermek istiyorum. Tamamıyla kendi görüşümdür

Eğer mühendis olmak istiyorsanız Sakarya üniversitesinde özellikle Makine müh de zorlu bir 4-5 yıl sizi bekliyor. Gözünür korkmasın eğitim bakımından değerli hocalarımız var nunun yanında dersi slayttan anlatıp geçen hocalarımızda var. Coğu üniversiteye oranla eğitimi zordur kolayca ders geçemiyorsunuz. Belli başlı hocalarımız sayesinde bölüm dahada çekilmez hale geliyor . Ama şunu unutmayın üniversiteler mühendis yetiştirmez , insan yetiştirir ve bu süre zarfında bir mühendis adayının kendini donanımlı bir şelilde yetiştirmesi lazım .

Neler yapılabilir şöyle özetliyim

-ingilizceyi saymıyorum bile + ikinci bir yabancı dil
    - Bölüm Makine müh ise autocad , solidworks catia ve ansys gibi programlar hakkında bilgi sahibi olunması
    -ingilizce makale okunması , bilgiye açık olunması
    - Tabiki sosyal Mühendis olmaktır. Sosyalden kastım sağlam bir network ağınız sizi bambaşka bir aleme uçurabilir . Tanışanildiğiniz kadar insanla tanışın arkadaşlar . Kuluplere gidin etkinliklerde yer alın . Organizasyon öğrenin , takım çalışmasını ve çalışma sonucu başarıyı tadın. Saü de , saüemk saüikk saütt gibi birçok kulup mevcut ve görevleriiok güzel yapıyorlar. Katılın bunlara boş zamanınızda bilgisayar başında lol oynayacağınıza dışarı cıkın arkadaşlarınızla derin bir sohbete dalın siyaset konusun spor konusun sanat konusun veya bilim konusun ama yeterli 4 seneyi boş geçirmeyin. Bulduğunuz işlerde çalışın , cafede garson olmak , düğünde yardımcı olmak , bir firmada part time müh olarak bile çalışsanız size kazandırdıklarını ileriki yaşantınızda anlayacaksınız . Çok konuştum kısa kesiyorum.

Bölüm zordur ama çalıştığın zaman yaparsın , quiz 2 tane olur genelde birde ödev olur . Yardım sitelerimiz mevcut . Bütün öğrenci arkadaşlarımız yardımlaşarak bazı şeyleri aşacağının farkında olduğundan bütün ders notları cıkmış sorular ortak bi sistemde var .

Gelelim maaş mevzuuna. Sana kalmış arkadaşım bin tl ile fabrıkada oturmakta , 3 bin tl ile işe başlamakta sana kalmış. Sosyal mühendis devri , konuşabilen kendini iyi pazarlayabilen insan devrindeyiz . 4 seneyi boşa geçirmeyin .

Son olarak Seviyorsanız bu işi yada seveceğinize inanıyorsanız gelin bu bölüme , sabaha kadar ders çalışcağınızı bilerek , projeler peşinde koşmak istiyorsanız gelin.

Sanırım cevapları verebildim, sorunuz varsa bıradayım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malfakine -- 19 Temmuz 2016; 16:25:58 >

• Merhaba hocam size bir sorum olacak. Lys açıklandı 201 bininci olmuşum. Sakarya Üniversitesinde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği istiyorum. Sakarya Üniversitesi 181 binle alıyormuş metalurjiye. Sizce girme şansım ne kadar? Çok istiyorum bu bölümü hayalerimde diyebilirim girme şansım var mı ?
  • Arkadaşlar Sakarya Üniverstesi ve Endüstri mühendisliği hakkında isteyenlere yardımcı olabilirim.pm atabilirsiniz.
  • Hocam bir tanıdığımın amcası iü bilgisayar mezunu makine müh mezunları kendi işini yapmıyor demiş ve iş bulmak sıkıntı demiş bu konu hakkında düşüncelerinizi almak isterim. Bana gelecek olursak sıralamam mf-4 97.707 sakarya bilgisayar (iö) istiyorum ama o da 97.163 le almış geçen sene en son ayrıca kontenjanı 110 a indirmişler. Sizce girme şansım ne kadardır. O olmazsa sakarya makine yazayım diyordum o da 99 k ile alıyor ama makine hakkında çok olumlu şeyler duymuyorum açıkçası. Sakarya bilgisayardan sonra düzce bilgisayarı yaz diyorlar sizin tavsiyeleriniz düşünceleriniz nelerdir
  • Hocam şimdi başta senin ileride ne olmak istediğin önemli , kendini nerede görmek istersin . Bilgisayar mühendisliği diyorsun bi çok arkadaşım var bilgisayar mühendisi ve cidden istiyorsan bilgisayar yazabilirsin . .

Makine mühendisliği bitmez arkadaşlar , daha doğrusu hiçbir mühendislik ölmez bitmez. Tabiki ülke genelinde onca üniversite açıldı ve elini kolunu sağlayan mühendis olmaya başladı ama önceki yazımdada dediğim gibi ' ne iş yaparsan yap en iyisini yap derler ya , sen kendini geliştirip işini iyi yaparsan birşey olmaz . İş verenin senden ona para kazandırmanı isteyecek ee sen ona para kazandırdığında sende kazanacaksın. Öncelikle dediğiö gibi ne olmak istyorsun , atıyorum bir fabrikada makine müh olarak çalışıyorsun , endüstriyel makine imalatı yapıyor fabrıka , proje geliyor inceliyorsun camleri hazır olabiliyor götürüyorsun sahaya operatöre gösteriyordun o mamülü alıyor cnc ye koyuyor ve işlemeye başlıyor bir çok makine parçasını işletip kontrol ediyorsun montaja geçiyor montajda kontrol ediyorsun ve örneğin bir büyük firmanın makinesini yapmış oluyorsun. Bu sadece makine mühendisinin yaptığı işlerin %0.1i diyelim . Bunun gibi aklıma gelen enerji sektörü inşaat sektörü vs herşeyde bir makine mühendisi var arkadaşım .

Sen gene iyice araştır , çalışan makine müh ve bilgisayar mühendislerine sor illaki vardır. Herşey sende ömrün boyunca yapacağın bir iş bunuda cıkarma aklından . Ailenin ne istediği değil , senin içinden geçen önemli :)

• inşaat mühendisliği hakkında bilgisi olanlar bilgilendirirse sevinirim.
  • arkadaşlar geçen dönemden s.b.e'de uzaktan eğitim işletme yüksek lisans okuyan var mı?
  • Sakarya ikinci öğretim bilgisayar müh. nasıldır acaba ?
  • 
Sayfa: önceki 310311312313314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.