Şimdi Ara

Saha dolabına VDSL2 kullanıcısı geldikçe ulaşılabilir hızın düşmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
1
Favori
2.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kendim türk telekom alt yapısı üzerinden başka bir iss kullanıyorum neyse bu dolap ilk bağlandığında ilk vdsl2ye geçen bendim ulaşılabilir hız 117 mbps idi. 3 hafta sonra sabah aniden düştü 94 mbpse 1 hafta sonra 105 mbps oldu. Bugün üst kat komşum adsl2 kullanıyordu vdsl2ye geçiş yaptırdım ve ben 80 mbps kullandığım için onada 80 mbps tanımlattırdım birde ne göreyim. Üst kat komşumun adsl2 denm vdsl2 ye geçiş yaptığı anda ikimizinde interneti aynı anda gitti geldi ve hop ulaşılabilir hız 105ten 81e düştü. E ne anladık abi biz bu yeni saha dolaplarından sadece 1 abonenin adsl2den vdsl2ye geçmesi eğer maksimum kapasite hızını 20-25 mbps değer birden düşürecekse 2-3 abonede adsl2 hızına düşeceğiz. DSLAM cihazının kalitesizliği mi bu yapılması gerekn bir şey var mı yoksa sürgünmüyüz. Mahallede daha vdsl kullanan kişi sayısı ya 4tür yada 5. Mahalledeki saha dolabının gücünü herhalde biz 2 miz çekiyoruz

Saha dolabına VDSL2 kullanıcısı geldikçe ulaşılabilir hızın düşmesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EyuphanKundakci -- 2 Eylül 2021; 0:34:43 >

• Malesef etkileyebiliyor. Bakırın bu yüzden ömrü bitti. Ama türktelekom hala Çin ve Avrupa çöplerini 2 el alıp döşüyor. Sincan Fatihe 100 yakın dolap koydular. Sözde hepsi yeni. Ama dışı yeni. İçi eski 2 el kartlar. Saha görevlileri de 100 alamazsınız diyor. Yüksek hızlarda enterferans daha fazla olduğundan bu durum ile karşılaşılabiliyor.
  • Malesef etkileyebiliyor. Bakırın bu yüzden ömrü bitti. Ama türktelekom hala Çin ve Avrupa çöplerini 2 el alıp döşüyor. Sincan Fatihe 100 yakın dolap koydular. Sözde hepsi yeni. Ama dışı yeni. İçi eski 2 el kartlar. Saha görevlileri de 100 alamazsınız diyor. Yüksek hızlarda enterferans daha fazla olduğundan bu durum ile karşılaşılabiliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • gulnare G kullanıcısına yanıt

Keşke türk telekom vdsl2 vectoringi aktif etse de böyle bir dert tasamız kalmasa eskiden 100 mbps alabiliyordum sonrasında 80 şimdi ise 70. 2 abone daha gelse 40a düşücek ayvayı yedik.

• EyuphanKundakci kullanıcısına yanıt
    Aman ha Bakır öldü ustat, üstüne toprak serin. :) Onda ekler bile sorun yaratıyormuş. Tek çare fiber. Hem cam plastik karışımı. Hemde enterferans oluşması çok zor. Bu yapılan dslamlar sadece santrallere uzak 20 altı hız alanlar için en ideal.

Türk telekom fiberi artık sadece yeni yapılan +8 katlı dairelere çekiyor. Şu anda mevcut binalara gelmesinin imkanı yok. Bulundugum bölgede saha ekibi ile görüşmüştüm. Yeni yapılan binalara fiber zorunlyumuş artık ancak şu anki geçerli olan bakır altyapıların fibere dönüşmesi sadece hayal. 50 metre ötemdeki binada fiber var bize yok. Alcatel marka dslam cihazı kullanan bir dolaba bağlıyız daha yerleşeli aktif olalı 3 ay yeni oldu ama keşke gücünü kısmasalar.

Alakası yok dostum. VDSL kullanıyorduk, 3 ay önce kendi oturduğum siteye geçen ay da 2 yan sokağımda oturan arkadaşımın apartmanına fiber çekildi. Önemli olan bölge müdürlüğünde bu işlerle ilgilenen doğru kişiyle temas kurmak. Görüştüğüm kişi yukarıdan talimat olduğunu (Cumhurbaşkanının altyapı iyileştirme talimatı diye biliyorum) ve yıl sonuna kadar fiber için başvuran 10 daire ve üzeri tüm apartmanlara proje yapıldığını iletti. Benden tavsiye sen sen ol yıl bitmeden başvurunu yap.

• Gökkubbe G kullanıcısına yanıt
    4 katlı bir dairedeyiz hocam maalesef olumlu olacağını hiç sanmıyorum.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    Yeni binalara vdsl yapmıyorlar diye biliyorum sadece fiber. Vdsl olan yerlere fiber dönüşümü çok az. Yada bulunduğum bölgede hiç yok. Sadece arkadaş gibi forumda karşılaşıyoruz. Turktelekom hatırladığım kadarı ile yılın bir çeyreğinde 1milyar tl yakın karı var. Bir şekilde yatırımlar artmalı. Ftth hane sayısı son çeyrekte 1 milyona yakın arttı ama daha çok yol katetmesi lazım.

• Yeni binaya fiber diye birşey maalesef yok.Bu arada yatırım varsada çok az yerde var.Artık lütfen şu fiberi getirin herkeze.Ben 24mbit gibi komik bir hızdan bıktım.

• Oncelikle sayın konu sahibi hızınız 70 mbps altına dusmeyecektir. Ama tabi önceki hızınızı da geri çıkması zor.

Fiber dönüşümüne gelirsek bir arkadaşın dediği gibi tamamen il müdürlüğüne bağlı bir olay. Mesela Amasya merkezde tüm binalarda fiber hattı çekildi bina içi mini santrallerin kuruldu. Ama genel hat altyapısı yok şu an için ve aktif değil.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Mrblar. Elektirik bilginiz nasıl? Sizden birşey istesem deneyebilirmisiniz? Daire içinde ek var mı? Gelen çift kablonun tekini sırayla bağlayıp bağlantı durumunu deneyebilirmisiniz?

Bana dediyseniz ankastreden modeme cat6 çekili tek kalın siyah kablo içinden 4 tane ince bakır geliyor 2 si benim 2si üst komşumun 2 ince kablodan tekini bağladığında modem dsl bağlantısı kuramıyor ki hocam. Biri download diğeri upload değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EyuphanKundakci -- 2 Eylül 2021; 9:20:15 >
  • ScR3Am05 kullanıcısına yanıt
    Başınıza mı geldi hocam? Sanırsam bu saha dolapları uzaktan yönetiliyor maksimum atanabilecek hız falan

cat 6 da 8 tel kablo olacak. Resim atabilirmisiniz? Siz 1 cat 6 dan 2 hat kullanıyorsunuz. Hız düşmesine en büyük etkenlerden biride bu. Aynı kablodan ne kadar çok abone geçerse o kadar hız düşer. Kısa mesafade çok etki etmemesi lazım. Size tavsiyem ankastreden kablo tellerini değiştirerek denemek. Ankastereye direk modem takıp hat değerlerini kontrol edin.

Hayır hocam cat6 dan 2 telini sadece kendim kullanıyorum üst kata giden farklı bir kablo. Ankastredende sonuç aynı değişiklik yok ana hattan gelen tt kablosunun içinde 4 kablo var yani 2 hat. ben kendi hattımı modeme cat6 ile bağladım diğer hat ise başka bir kabloyla üst kata gidiyor.

• bende de böyle. 107 görünüyordu 81 lerde şimdi

Ankastre den modem ile denediyseniz ve fark yoksa max hızınız pek değişmez. Kayınımında bugün aktarılmaya başlanmış. Hat tamamen kesik. Dolaba uzaklığı 200 m. 70 mbit leri ancak görecek gibi. Yarın bağlanır diye tahmin ediyorum.

Max alınacak hız modem ile dolabın haberleşmesi ile ile oluşan değerler. O değeri kısatlama diye birşey yok. Neden kısıtlasın hem. 100mbitlik paketi satar daha fazla kazanır.
    Türknet neden tek fiyat uyguluyor? Aboneyi düşündüğü için değil. Düşük hızlardan daha fazla para kazanıyor. E herkes 100mbit olsa karı düşecek.

• Biri bana aciklar mi bu is nasil oluyor? 70metre ileride vdsl2 kabini var. Bu kabinin fiberden farki, bu kabine gelen fiber kablonun kabinden evinize fiber kablo degil de bakir kablo ile gelmesi diyorlar. Bir fiber kablodan rahat 1gb internet alabiliriz. Yani bu telekom vdsl kabine 1gb verebilecek interneti getiriyor ama bakir kablodan 100 mb bile alamiyoruz?

Ayni kabinden bakir kablo degil de fiber kablo gelse, ust kattaki de fiber baglatsa arkadasin hizini etkilemeyecekti. Bunun nedeni nedir?

Ust kattakinin bakir kablo ile vdsl'e gecmesi nasil oluyor da potansiyel 1 gb internet getiren fiber kablodan 100 metrede senin internetinin hala etkilenmesine sebep olabiliyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alvete

Biri bana aciklar mi bu is nasil oluyor? 70metre ileride vdsl2 kabini var. Bu kabinin fiberden farki, bu kabine gelen fiber kablonun kabinden evinize fiber kablo degil de bakir kablo ile gelmesi diyorlar. Bir fiber kablodan rahat 1gb internet alabiliriz. Yani bu telekom vdsl kabine 1gb verebilecek interneti getiriyor ama bakir kablodan 100 mb bile alamiyoruz?

Ayni kabinden bakir kablo degil de fiber kablo gelse, ust kattaki de fiber baglatsa arkadasin hizini etkilemeyecekti. Bunun nedeni nedir?

Ust kattakinin bakir kablo ile vdsl'e gecmesi nasil oluyor da potansiyel 1 gb internet getiren fiber kablodan 100 metrede senin internetinin hala etkilenmesine sebep olabiliyor?

Dediğiniz gibi kabine fiber geliyor ve bu fiber DSLAM denilen cihazdan regletlere yani bakır portlara aktarım sağlıyor. Tahminim o ki DSLAM cihazları 1 gbit portlu olduğu için DSLAM cihazına bağlı toplam kişi sayısı maksimum 1 gbit hızı bölüşmek durumunda kalıyor. Bu yüzden bir kişi hızını yükselttiğinde kapasite azalıyor eğer mevcutta 100 mbit alan var ise kapasite azaldığından dolayı bu kişinin hızıda 100 değilde 90 a 80 e düşmeye başlıyor. Mantık bu şekilde.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.