Şimdi Ara

Sadece dambılla çalışma rutini ve birkaç soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hazır bir programı sorayım. Eksiği, fazlası, yanlışı var mı?

Program sadece dambılla ve 3 gün split şeklinde. Pazartesi, çarşamba, cumartesi günlerinde yapılacak ama iş programı dolayısıyla oynayabilir günler. Bacak hariç 3x8. Bacakta tekrar kaç olmalı? Asıl olarak trapeziusu kullanan bir egzersiz yok ve temel olarak bicepsi kullanan tek egzersiz var. Bacak gününe hammer curl ve shrug ekleyebilir miyim?

1.gün- Göğüs-omuz

Bench press
    chest fly
    shoulder press
    lateral raise
    rear delt fly

2.gün- Sırt-kol

bent-over row
    dubbell deadlift
    biceps curl
    triceps kickback
    kafa arkası triceps extension

3.gün-Bacak

Squat
    Lunge
    tek taraflı Calf raise

1.70 boy, 83 kiloyum. Ağırlık kaldırma deneyimim 0. Sadece dambıllarla 3 güne bölünmüş bir rutin arıyorum. Salı-perşembe-cumartesi şeklinde. Bacaklar ayrı bir cumartesi olacak.
    Genel olarak kas gücü az, bicepsle 8 tekrarı 5 kilo ile yapabildim 2 tarafla aynı anda. Asıl amacım güçlenmek fakat internetten bulabildiğim kadarıyla güçlenme konusunda en iyi performans için 3-5 dk dinlenmek gerekiyor setler arası ve tekrar az olduğu için set sayısı fazla. Bu da bayağı uzatır çalışmayı. 45dk 1 saat yapabilirim toplamda. 8 tekrar, 60-90 sn dinlenme iyi gibi geldi.
    Şu an diyetisyen kontrollü kilo verme diyetindeyim günde 70-80 g protein alıyorum diyebilirim.
    Sabah erken kalkıp sabah çalışmayı düşünüyorum.
    Nasıl bir rutin önerirsiniz?

Bir de tek taraflı egzersizlerde nasıl çalışmak gerek? Sağ-sol diye 8er kez yapıp 60-90 dinlenmeli mi yoksa sadece bir taraf mı olmalı sette?
    Genel olarak tempo nasıl olmalı? Kaç sn kaldır-indir-tut?
    Bir de bacak hareketlerinde sadece vücüt ağırlığıyla sayım az. Lungeda mesela 5er tekrar her taraf için zorlayıcı.
    Squatta da ayakları iyice yana çevirmeden yapamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 29 Ocak 2017; 23:1:14 >

• Bir de tek taraflı hareketler nasıl yapılır? Mesela calf raise bir bacak 3 set 60-90 sn dinlenme arayla sonra diğer bacak mı ya da dinlenme yerine diğer bacak yapılabilir mi? Ya da 1 sağ 1 sol ile 10ar hareket bir set mi olur?
  • Ya da direkt hazır bir programı sorayım. Eksiği, fazlası, yanlışı var mı?

Program sadece dambılla ve 3 gün split şeklinde. Pazartesi, çarşamba, cumartesi günlerinde yapılacak ama iş programı dolayısıyla oynayabilir günler. Bacak hariç 3x8. Bacakta tekrar kaç olmalı? Asıl olarak trapeziusu kullanan bir egzersiz yok ve temel olarak bicepsi kullanan tek egzersiz var. Bacak gününe hammer curl ve shrug ekleyebilir miyim?

1.gün- Göğüs-omuz

• Bench press
    • chest fly
    • shoulder press
    • lateral raise
    • rear delt fly

2.gün- Sırt-kol

• bent-over row
    • dubbell deadlift
    • biceps curl
    • triceps kickback
    • kafa arkası triceps extension

3.gün-Bacak

• Squat
    • Lunge
    • tek taraflı Calf raise

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 29 Ocak 2017; 19:52:12 >
  • Şınav barfiks çeksen daha çok işe yarar bence.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ersaydin

Şınav barfiks çeksen daha çok işe yarar bence.

Barfiks çekemiyorum. Formumu koruyarak vücut ağırlığı hareketlerini çok sayıda yapamıyorum ya da kendimi sınıra zorlayamıyorum. O yüzden şevkim kalmıyor, dolayısıyla düzenli yapmıyorum ve pek etkili olmuyor. Kas ağrısı da hiç olmuyor bu yüzden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pronefroz

quote:

Orijinalden alıntı: ersaydin

Şınav barfiks çeksen daha çok işe yarar bence.

Barfiks çekemiyorum. Formumu koruyarak vücut ağırlığı hareketlerini çok sayıda yapamıyorum ya da kendimi sınıra zorlayamıyorum. O yüzden şevkim kalmıyor, dolayısıyla düzenli yapmıyorum ve pek etkili olmuyor. Kas ağrısı da hiç olmuyor bu yüzden.

Barfiks için ilk zamanlarda sadece belli süre asılı kalmayı sonra tek çekip dinlenip tek çekebilirsiniz.
    Yapamadığınızın üzerine gitmek onu yapılabilir hale getirmek sizi geliştirecektir.

Barfiks yapabilmek için barfiks yapmak gerekiyor.
  • pronefroz kullanıcısına yanıt
    Barfiks yapamiyorsan inverted row yapabilirsin. Güç durumuna göre tek ayak, cift ayak yerde, sehpada, veya göbeğine ağırlık koyarak zorluk ayarlanabilir. Evde iki sandalyenin arasına bir sopa, paspas sapi vb. ile kolaylıkla uygulanabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inverted row bile beni zorluyor. dediğim gibi bw egzersizleri zor benim için, formu koruyarak tekrar sayısı çok az oluyor. o yüzden dumbbella yöneldim. BW şevk kırıyor dolayısıyla düzenli yapmıyorum.
    hem de sandalye gibi alçak bir konumda daha zor değil mi? eşit yükseklikte olmayan masalarla denedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 2 Şubat 2017; 20:39:47 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.