Şimdi Ara

Silinsin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 4 Eylül 2023; 19:46:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: newmonarch

Selam arkadaşlar.

Bildiğiniz gibi, bu sene alan dışı tercihlerdede puan farkı çok azalmış durumda. ( 0.12 ile 0.15 gibi bir şeyler )

Bende bu sene, bütün Lys'lere girdim. Liseyi sayısal bölümden bitirmeme rağmen, gireyim dedim işte.

Sabancı, mühendislik bölümünü geçen sene 80.000 ile kapatmış fakat ( Mf4 ), Tm1 247.000, Tm3 ise 350.000'de almış.

Mf4 sıralamam ~230.000 , fakat Tm1 sıralamam 239.000 ve Tm3 sıralamam gene bu civarlarda. Aradım sordum, Tm'den girsem bile, 2 yılın sonunda mühendisliğe geçiş HAKKIM VAR .

Ancak adam dediki,

"Ösym'nin aradığı tek şart, sizin MF4 puanınızın, o yıl Tr'de bulunan tüm üniversitelerde, en düşük mühendislik puanından az olmaması lazım".

Yani atıyorum, ben Endüstri mühendisliği seçmek istiyorum. O yıl, en düşük Endüstri mühendisliği Mf4'ten 231.000 ile aldıysa, Endüstri mühendisi olabiliyorum. Yok eğer, KOCA ÜLKEDE tüm üniversiteler EN AŞAĞI 229.000 ile aldıysa GEÇEMİYORUM.

Ama işin güzel yanı, vakıf/devlet farketmemesi. Yani ösym, vakıf/devlet ayrımı olmaksızın sadece bu şartı koşmuş.

Sizce 2012 yılına kadar, mühendislik puanlarının tabanları çok yukarımı çıkar? 2009'da mesela, Okan Üniversitesi mesela, 450.000'den alıyordu mühendislikleri, hatta 300.000 olanlara bile %50 burs veriyordu mühendislikten!

Yani şu anda bile zaten, MF4'den tercih edebileceğim özel üniversiteler bulunuyor. ( Yeditepe vs. ), 2 yıl içerisinde mühendislik puanları çok artarmı? Artık mühendisliğe fazla talep var biliyorum. Meslek liseliler felanda buna uğraşıyor ama, sizce bu durum özel üniversitelerin puanlarını ne kadar etkiler?

Bu tüm üniversitelere vakıfların ücretlileri de dahil mi?

• ogzgunner23 kullanıcısına yanıt
    ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 4 Eylül 2023; 21:4:46 >
  • quote:

Evet dahil dedi adam. Zaten bizi vakıflar kurtarıyor felan dedi.

İyimiş.Devlette de var aynı kanun galiba.Bilgin var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogzgunner23 -- 29 Temmuz 2010; 15:05:37 >
  • ogzgunner23 kullanıcısına yanıt
    ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 4 Eylül 2023; 21:4:59 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: OgzTonY

quote:

Evet dahil dedi adam. Zaten bizi vakıflar kurtarıyor felan dedi.

İyimiş.Devlette de var aynı kanun galiba.Bilgin var mı?

Tek korkum işte, benim şansımdan 2 yıl sonra en kıytırık üniversitenin bile mühendislik taban puanı UÇAR.

Devlet ile ilgili hiç bir bilgim yok...

O puan endeksine göre 15+- ayarlayabiliyor yök.Yani yükselirse endeksden yırtabilirsin.Kolay gelsin.Hayırlısı olsun.

• Sizce 2012 yılına kadar, mühendislik puanlarının tabanları çok yukarımı çıkar?

Eski sisteme göre düşünürsek en fazla : 20 -30 puan çıkar..

ama bu sistemde pek kimse tahminde bulunamaz. Kaldı ki ÖSYM'nin kendisi bile bilemez.
  • Bodyguard_26 kullanıcısına yanıt
    ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 4 Eylül 2023; 21:44:25 >
  • Hiç endişen olmasın, bir sürü yeni universite açılıyor her sene, illa ki birinin puanı tutacaktır merak etme, geçişini yapabilirsin çok büyük ihtimalle.

Belki Sabancı da aldığın genel dersler sonucunda 2. sene mühendis olmaktan vazgeçebilirsin bile, hiç belli olmaz birçok örneği mevcuttur. X okumak icin gidip Y yi daha cok seven bircok insan var.
  • Sulas S kullanıcısına yanıt
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 5 Eylül 2023; 1:27:29 >
  • Hiçbir sorun olmaz. Zaten her yerde yeni bölümler açılıyor, mutlaka senin puanından düşük yerler olacaktır.
  • yoney Y kullanıcısına yanıt
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 5 Eylül 2023; 1:27:15 >
  • Fleetwood1991 kullanıcısına yanıt
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 5 Eylül 2023; 1:26:38 >
  • ilk iki yıl dersler sen ne kadr istersen o kadar agır. gidip molekuler biyolojiye abanırsan ustten ders falan alırsan bitki genetigi immunolji ve mekatronik lab dersi alırsan aynı anda cok cekersin :) bilmiyorum lisans ogrencilerine ne kadar secmeli hakkı tanıyorlar, sanırım birtakım dersler var ortak hepiniz alıyorsunuz, biyoloji, fizik, matematik falan gibi kalanı secmeli ki kesfedin neye ilginiz var.

tabii ki sehirdısındaki devlet yerine sabancı, zaten sabancı da sehirdışı sayılır.

puanlar hakkında pek birsey diyemiyorum cunku hic anlamıyorum nasıl isliyor bu yeni sistem ben 2 sistem once girmistim universiteye 2002 falandı. ayrıca muhendislige gecis yapamasanda free levctivelerden alırsın istedigin kadar muhendislik dersi, kimsede sana ayy sen muhendis degilsin, bu isi biliyorsun, gerekli altyapın var ama diplomanda hedehödö yazıyor demez :) istersen git iktisat oku sonra robot yap. hem daha bu isin yuksek lisansı var. Bu sene bir hanım vardı gorsel sanatlar gorsel iletisim yuksek lisansına basvuran, iktisat mezunu. Oluyor yani. Aynı sekilde, bende Gorsel mezunuyum, yazılım muhendisliginde bilgi teknolojileri master'ı yapabiliyordum.

özet: iyidir iyidir, baktın bir terslik oldu talihsizlik oldu degistiremedin bolumu yuksek lisans yaparsın her turlu kapı acılır ;)

....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 5 Eylül 2023; 1:27:4 >
  • Bende soylediginin aksine diploma cok da onemli degil demek istiyorum. Ornegin, sabancı universitesinde turkiyede parmakla gosterilebilecek bir grafik programlama dersi ve grubu var. Bu gruba dahil adam isterse biyoloji de lisans yapmıs olsun, isveren eger grafik programcısı arıyorsa eminim diplomanın ne uzerine olduguna bakmayacaktır. Hele hele medikal sokterde grafik prgoramcısı olacaksa (goruntuleme teknolojileri falan Muhendisten daha degerli olacaktır o adam). Bu sadece bir ornek tabii. Elbette tıp diploman olmadan doktor olamazsın, mimar olmadan yapı yapamazsın ama artık bazı alanlarda esneklik var :)En azından ben hep boyle goruyorum cevremde (ve kendi hayatımda)
  • quote:

Bu arada az önce aradım. Meğer bu senenin puanlarına göreymiş o mühendisliğin taban puanları. Yani girdiğiniz yıla göre dedi. Bu sene bütün mühendisliklerin puanı uyuyor bana o zaman problem kalmadı. Artık çalışıp çabalayıp bitireceğiz bir şekilde ama Eylül'ün ilk haftasıymış ya hazırlık sınavı, o çok fena oldu.

Hayırlı olsun simdiden :) Hazırlık iyidir liseden sonra biraz dinlenmis olursun hem :D
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 5 Eylül 2023; 1:26:52 >
  • yurtta mı kalacaksın evden mi gidip geleceksin?
    ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fleetwood1991 -- 5 Eylül 2023; 1:27:52 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.