Şimdi Ara

S40 I (1995-2004) (321. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12.319
Cevap
71
Favori
517.149
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 319320321322323
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar birde manuel vites şanzuman yağ seviyesini kontrol etmek istiyorum nerden kontrol ediliyor acaba, ben yapabilir miyim, yoksa aracin liftemi kalkması lazım ? Şanzıman yağı azalınca bunu bildiren uyarı sensörü var midir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonfatih -- 8 Aralık 2018; 21:39:30 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • minae M kullanıcısına yanıt
    Hocam sorun şu ki, benim sol far yeni ve yan sanayi. Öbürü orijinal 17 senelik hella. Yan sanayi olan sonradan takıldığı için daha parlak, öbürü bayağı soluk kalıyor onun yanında. Sadece görüntü olsa neyse ama farın ışık şiddetinde de hissediyorum bu durumu. Eski orijinal olanın odaklaması diğeri kadar net değil.
    Bir de çiziği gidermek için zımpara yapılması gerekmiyor mu? Mesela jantın üzerindeki çizikler tekrar alaşımla doldurulamayacağına göre, mecbur zımparalanacak.
  • sonfatih kullanıcısına yanıt
    Manuellerde seviye kontrolü aracın altından bir yerden yapılıyor. Bir tapa var onu çıkartıp içine bir şey sokuyorsunuz, detaylarını bilmiyorum maalesef.
    Otomatiklerde yukarıda aynı yağ çubuğu gibi şanzıman çubuğu var.

Gaz pedal pozisyonu da throttle position sensor yazan değer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nacker -- 8 Aralık 2018; 22:6:5 >
  • nacker kullanıcısına yanıt
    zımpara çiziği binlerce küçük çiziğe dönüştürüyor. bunu yaparken de çizilmemiş yüzeyden malzeme kaldırıyor. olay sadece görüntü. ben çiziklerimle memnunum.

linkteki ürünün videosunu izledim. değişik grit zımparalardan şablon ile kesilmiş zımpara parçaları ve "mucize" bir bez/mendil içeriyor. zımparaların grit sayıları bile el ile yazılmış. bana profesyonel gelmedi. zaten hikayesi zımpara olan bir ürün nasıl profesyonel olsun.
  • Farları birçok kişi ince zımpara ile zımparalayıp pasta felan bişeyler sürüyorlar net hale getiriyorlar ama ne kadar süre öyle gittiği belli değil.

Ben dün ön iki jantı boyadım. Önce zımpara sonra sprey boya ile gayet güzel oldu. Boya yapmadan zımpara yapmak mantıklı ama farlar konusunda bilemiyorum.

• Aramızda otomatik şanzıman arızası yaptıran var mı? Ne kadar tutuyor ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba. LPG filtresini değiştireceğim. Dikkat etmem gereken bir husus varmı, aramızda değiştirenler vardı.

• Dikkat edilecek bişey yok, kontak kapalı olsun, o- ringi takmayı unutma bu kadar.

• Bugün direksiyon ve fren hidroliklerini değiştirdim. Yorucu oldu ama değdi mi yarın göreceğiz.

Direksiyon hidroliğini haznesinden çekebildiğim kadar çektim, yeni yağ ile tamamlayıp arabayı çalıştırıp 30-40 saniye direksiyonu çevirip durdum. Bunu 4-5 defa tekrar ettim, toplamda yarım litre yağ çektim. Zaten sistemin toplam hacmi 1 litre. En azından yarısı değişmiş oldu.

Freni de aynı şekilde, sırasıyla sağ arka-sol arka-sağ ön-sol ön tekerleri teker teker söküp iki kişi halletik. O frene basarken ben vidayı açtım, ben vidayı sıkınca o freni bıraktı.
    Totalde yarım litre yağ gitti. Zaten fren hidroliği hacmi de 0.4 litre, mantıken komple yenilenmiş olması lazım.

Son kış hazırlıklarını da böylece bitirmiş oldum. Yaza kadar yağ-su kontrolleri dışında dokunmayacağım arabaya. Yalnız balatalar bayağı azalmış. Büyük ihtimalle yaza yetişmeyecekler. İlk baharda değişirim onları da.

• Bir video izledim arka depodan gaz vanasını da kapatıyor. Komple gaz boşalabilir sonra :s

Pek bir maliyeti yok o konuda 50 lira felan. Riske atma istersen..

• Log ci değiştirirken çok basit geliyor. Boşuna para vermiyim dedim. Buradaki lpg ustaları hiç birşeyi kapatmıyor. Direk söküyorlar. Borudaki gaz boşalıyor ve değiştiriyorlar. Herlde gazı dönüştürücü tutuyor araba çalışmadığı için.

• Hocam bendeki elm aşağıdaki gibi çıktı. Doğru düzgün birşey desteklemiyor sanki, versiyonunu nasıl anlıyoruz bunun? Bu arada ben de linkteki elm den sipariş verdim.

@yavuz, 2 tane lpg filtresi var. biri gaz kesicinin içindeki küçük filtre, diğeri de regülator ve enjektör grubu arasındaki büyük filtre.
    Büyük filtreyi değiştirmek kolay, araba çalışmıyorken zaten gaz kesilmiş oluyor, direkt bağlantıları söküp yenisini takabilirsin, bir miktar gaz salınır o kadar.

Diğeri gaz kesicinin içinde, ondan sıvı lpg geçiyor. Genelde değiştirilmesi atlanıyor, uzun süre değişmediyse öneririm. Gaz kesicinin alt kısmı uygun anahtarla sökülüyor, filtre o sökülen parçanın içinde. Sökerken diğerine oranla daha çok gaz çıkıyor, o yüzden yavaş yavaş gevşetmekte fayda var. Benzer gaz kesici depo üzerindeki multivalf üzerinde de olduğu için bir önlem almaya gerek yok ama garanti olsun diye tank üzerindeki vana manuel olarak kapatılıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersin310 -- 10 Aralık 2018; 9:48:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ersin310

Hocam bendeki elm aşağıdaki gibi çıktı. Doğru düzgün birşey desteklemiyor sanki, versiyonunu nasıl anlıyoruz bunun? Bu arada ben de linkteki elm den sipariş verdim.

@yavuz, 2 tane lpg filtresi var. biri gaz kesicinin içindeki küçük filtre, diğeri de regülator ve enjektör grubu arasındaki büyük filtre.
    Büyük filtreyi değiştirmek kolay, araba çalışmıyorken zaten gaz kesilmiş oluyor, direkt bağlantıları söküp yenisini takabilirsin, bir miktar gaz salınır o kadar.

Diğeri gaz kesicinin içinde, ondan sıvı lpg geçiyor. Genelde değiştirilmesi atlanıyor, uzun süre değişmediyse öneririm. Gaz kesicinin alt kısmı uygun anahtarla sökülüyor, filtre o sökülen parçanın içinde. Sökerken diğerine oranla daha çok gaz çıkıyor, o yüzden yavaş yavaş gevşetmekte fayda var. Benzer gaz kesici depo üzerindeki multivalf üzerinde de olduğu için bir önlem almaya gerek yok ama garanti olsun diye tank üzerindeki vana manuel olarak kapatılıyor.
    Bu 2.1 hemen yukarda yaziyor versiyonu

@lordmayrostaki 1.5 versiyon benle ayni ama destekledigi sensorler fazla gostermesine ragmen parametreleri okuyamiyor anlayamadim olayi :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• ersin310 E kullanıcısına yanıt
    Ben de denedim uygulamayı. Benim gördüğüm ekran da sizdekiyle bire bir aynı. Yukarıda ELM versiyonu 2.1 gösteriyor, ama aşağıda 2.1'in desteklediği parametre yok diyor. Ama ben LTFT dışında her şeyi görebiliyorum
  • nacker kullanıcısına yanıt
    ben de ondan şaşırdım zaten, yukarıda ne yazdığını hiç görmemişim. Doğru düzgün birşeyi desteklemiyor ama ltft hariç herşey var ben arkadaşların verdiği linktekini sipariş verdim, versiyon 2.1 sanırım o. Arkadaşlar 1,5 daha çok datayı destekliyor demiş ama kullanan memnun olduğuna göre benim işimi görür diye düşünüyorum.

babamın corollada android tabanlı multimedya sistemi var. kardeşim torque yi indirmiş, yolda giderken canlı veriler hep ekranda (turbo basıncı, motor sıcaklığı vb). güzel duruyor, hem de her marşta torque otomatik açılıp bağlanıyor. yine de volvonun orjinal teybine değişmem
  • ersin310 E kullanıcısına yanıt
    Volvonun teybini ses kalitesi açısından mı yoksa kullanışlılık-tasarım konusunda mı tercih ediyorsunuz? Yeni corollalara hiç binmedim. Corolla deyince aklıma direk 2000'li modelleri geliyor, onlar da, corolla işte.
    Bende LPG olmadığı için cüzdan boş olsa da kafa biraz daha rahat. Arıza lambası yanmadığı sürece sorunum yok.
    Haftaya kısmet olursa bir uzun yol yapıp bu sefer pompa hesabı yapacağım, bakalım gerçek veri ile OBD arasındaki fark ne kadar.
  • zımparalamak boyanın yüzey hazırlığı, eyvallah.

farda, jantta zımparalayıp vernikliyorlar. ne anladım o işten.
  • Bende siparis verdim yarin elimde olur calisir insallah

Belki arabanin beyni ve versiyonu ile alakali bir durumda olabilir

Ben V40 herseye erisebiliyordum bunda cogu seyi gostermiyor

• minae M kullanıcısına yanıt
    Farları zımpara yaptıktan sonra bembeyaz oluyor. Bildiğin çizik... Pasta felan bişeyler sürüyorlar ama o ortaya çıkan netlik ne kadar sürer onu düşünüyorum bende zaten hocam.
    Wd40 ile far temizliği yapan var. Millet ne yapacağını şaşırmış durumda bu konuda ;)
    Metal aksamlara boya yapmak için zımpara şart ama başka türlü boya tutmaz ki.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • aslında söyle sağlam alodin, anodize, pasivasyon işine girsek... çıkamayız ama kaportacı/boyacı oluruz :)

far temizliğinden şikayetim yok ama wd40'ı ben de dış plastik aksamlara sıktım/sıkıyorum.
  • 
Sayfa: önceki 319320321322323
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.