Şimdi Ara

Ryzen RAM Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba imzamdaki sistemi kullanıyorum(ryzen 1200-asus prime b350 plus). Dün imzamdaki rami satıp TridentZ RGB 3000MHz Cl15 dual kit aldım(f4-3000c15d-16gtzr kodlu). Ramleri taktım pc boot oldu normal kullanılıyor fakat bir türlü 3000mhz veya 2933mhz hızına çıkamadım. Eski ramlerim aslında 2400mhz cl16 ydı onları da oc edip 3000 veya 2933mhz e çıkamamıştım. Benim anakartta mı sorun var yoksa ramlerde mi? Ne yapmam gerekiyor bu rami kendi mhz ine çıkartmak için.

Not: Bios güncel.

• zamanlamaları manual mi giriyorsunuz yoksa otomatik profilden mi giriyorsunuz?
  • vamp kullanıcısına yanıt
    DOCP ayarlarını kullandım
  • quote:

Orijinalden alıntı: AwerlawK

DOCP ayarlarını kullandım
    O ayarlardan sonuç beklemeyin. Kendiniz manual yazmanız lazım. Hali hazırda raminiz stock hangi hızlarda ve zamanlamada çalışıyorsa buraya paylaşın kullanan arkdaşlar değerlendirir. Örneğin ben x370 anakartta 2400mhz lik rami 3000-2993 gibi değerlerde kullanıyorum. docp profili bile yok bu ramlerin. Bu bakımdan zamanlarınızı paylaşın zaten bu ramleri ryzenda kullananlar birazdan yardımcı olurlar.
    2133mhz 15-15-15-36 değerlerinde çalışıyor.

Ek olarak win10 görev yöneticisinde 16gb görünmesine rağmen kullanılabilir olarak 7.9gb gözüküyor. DOCP profilinde cl16-18-18-38 olarak ayarlıyor.
  • quote:

2133mhz 15-15-15-36 değerlerinde çalışıyor.

Ek olarak win10 görev yöneticisinde 16gb görünmesine rağmen kullanılabilir olarak 7.9gb gözüküyor. DOCP profilinde cl16-18-18-38 olarak ayarlıyor.
    8 gb başka uygulama kullanıyordur geriye kalan kullanılabilir alan 7.9gb dir. Sizin ramlerin zamanlaması benim ramlerden de kötü sanki :(

Benim ram standart olarak 1.2 voltta 2400 mhz de 15-15-15-35 çalışıyor(kingston)
    Ben overclock ile 1.35 voltta 3000mhz de 16-17-17-36 olarak kullanıyorum. Anakartım x370 olduğu için biraz daha avantajlı olabilirm bu konuda. b350 anakart kullanan arkadaşlarımız biraz daha fazla voltaj vermeleri gerekebiliyor. Deneme yanılma ile ilerleyebilirsiniz. Kullananlar işallah vardır tam zamanları size yazar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

8 gb başka uygulama kullanıyordur geriye kalan kullanılabilir alan 7.9gb dir. Sizin ramlerin zamanlaması benim ramlerden de kötü sanki :(

Benim ram standart olarak 1.2 voltta 2400 mhz de 15-15-15-35 çalışıyor(kingston)
    Ben overclock ile 1.35 voltta 3000mhz de 16-17-17-36 olarak kullanıyorum. Anakartım x370 olduğu için biraz daha avantajlı olabilirm bu konuda. b350 anakart kullanan arkadaşlarımız biraz daha fazla voltaj vermeleri gerekebiliyor. Deneme yanılma ile ilerleyebilirsiniz. Kullananlar işallah vardır tam zamanları size yazar.

Alıntıları Göster
    Sorunu buldum hocam ramlerden biri cl15 diğeri cl16 değerine sahip satın aldığım kişi karıştırmış yarın değiştiricem. Cl16 yı mı elimde tutayım yoksa cl15 i mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 27 Temmuz 2018; 21:12:26 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Sorunu buldum hocam ramlerden biri cl15 diğeri cl16 değerine sahip satın aldığım kişi karıştırmış yarın değiştiricem. Cl16 yı mı elimde tutayım yoksa cl15 i mi?

Alıntıları Göster
    CL15 elinizde kalsın. CL düşük olursa daha iyi olur
    Aslında evet ama şimdi internete baktım cl16 yı ryzenla kullananların daha fazla olumlu feedbacki var. Hatta google a cl15 modelini yazdığımızda ryzenla ilgili neredeyse hiçbir şey bulamadım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Aslında evet ama şimdi internete baktım cl16 yı ryzenla kullananların daha fazla olumlu feedbacki var. Hatta google a cl15 modelini yazdığımızda ryzenla ilgili neredeyse hiçbir şey bulamadım.
    Bu konuda birşey diyemem malesef. Ryzencılar konuya gelir mutlaka. Bu ramlerden kullanan çoktu. yazarlar bir iki birşeyler bir kaç saat sonra
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Bu konuda birşey diyemem malesef. Ryzencılar konuya gelir mutlaka. Bu ramlerden kullanan çoktu. yazarlar bir iki birşeyler bir kaç saat sonra

Alıntıları Göster
    Aldığım kişi yakında hocam gittim değiştirdim. Cl16 yı aldım. DOCP Profili bu sefer çalıştı. 2933mhz 16-18-18-38 1.39v olarak ayarladı voltajı şimdi 1.35v e düşürdüm şu an sorun yok gibi. Göre yöneticisinde eski ramlerde olduğu gibi 15.9gb kullanılabilir boyuta yükseldi. Prime95 te teste sokacağım. Teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AwerlawK -- 27 Temmuz 2018; 23:9:34 >

• quote:

Aldığım kişi yakında hocam gittim değiştirdim. Cl16 yı aldım. DOCP Profili bu sefer çalıştı. 2933mhz 16-18-18-38 1.39v olarak ayarladı voltajı şimdi 1.35v e düşürdüm şu an sorun yok gibi. Göre yöneticisinde eski ramlerde olduğu gibi 15.9gb kullanılabilir boyuta yükseldi. Prime95 te teste sokacağım. Teşekkür ediyorum yorumlarınız için.

Alıntıları Göster
    rica ederim. Voltajı düşürmeniz iyi olmuş. Testlerde çakılırsa ufak ufak yükseltirsiniz. Ramlerinizi güle güle kullanın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.