Şimdi Ara

Ryzen Ram Overclock (21. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
523
Cevap
101
Favori
40.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackandwhite23 -- 7 Şubat 2020; 11:30:27 >
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Hocam bende gigabyte b450m s2h anakart, ryzen 5 2600x var.
    İşlemci sıcakligindan sikayetciydim. %20-30 kullanimlarda rahat 70 dereceyi geçiyordu the forestda mesela 80 leri geçiyordu. Boşta da makine ilk açıldığından sonra 50 li derecelere geliyordu. Bir de soyle oluyordu derece 59-58-57 diye 50 ye kadar düşüp bir anda tekrar 60 falan oluyordu 10 derece zıplıyordu yani. (Boşta)
    İnternetden gördüğümü yapıp biosdan core performance boostu kapattim artik 4.1 ghz ye çıkmıyor 3.6 ghz oluyor. Sicaklik sıçraması da düzeldi boşta artik 40-45 derece forestda 70 i görmüyor falan. Lolde 60 a geliyor en fazla
    Anakart bios güncellemesi ile düzelecek bir şey mi bu f50 sürümünde şu an.
    Benim sistem hatali uretim mi acaba internetde ayni sorunları yaşayan da gördüm.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • general4242 kullanıcısına yanıt
    BIOS güncellemesi ile sıcaklığın bir alakası yoktur.

Fakat şu an ki bios sürümün hatalı biosdan dolayı over vcore veriyordur sıcaklığin sebebi budur yeni biosda düzeltmişlerdir vs. o zaman bios güncellersen çözülebilir yada tam tersi bir durumda olabilir.

Sıcaklığı düşürmek istiyorsan undervolt yapmalısın. Sıcaklık düşürcem diye işlemcinin boostunu kapatıp 3.6ghz'de de kullanma yoksa 500 TL'e 12nm 1600 alan bile senden daha yüksek performans elde eder.
    Boostu kapattim da fps lerde düşüş yaşamadım.
    Aradaki fark %100 kullanimda iken belli olmaz mi ?

• general4242 kullanıcısına yanıt
    %1'de kullansan %100'de kullansan belli olur.

2020 yılında 3.6ghz'de cpu kullanılmaz, insanlar 2009 yılında 4.2, 2011 yılında 5ghz cpu kullanıyordu.

Zaten Zen+'nın IPC'si düşük 3.6ghz de kullanmak parayı çöpe atmakla eş değer. 3.6 da kullancaksan neden 2600X'e ekstra para verdin alsaydın 1600 12nm o bile 3.7ghz de çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 1 Şubat 2020; 15:39:23 >
    Hazır sistemle aldim incehesaptaki uber sistem.
    İşlemci oc işlerinden anlamam boostda bu anakartin su anki bios sürümü hatali. Voltaj cok dengesiz bosta bile oynak oynak sıcaklıkta 10 derece zıplıyor falan.
    Volt düşürme kolay bir seyse yapayim.

• Silinsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackandwhite23 -- 7 Şubat 2020; 11:30:7 >
  • Stok soğutucu ile kullandığım için işlemciyi 4.1'e kilitlemiştim. Şimdi h100i rgb plat aldığım için daha yukarlara çıkabildim.

3900X tüm çekirdekler 4,250GHZ de 1.296v stabil çalışıyor.

FCLK 1900'e ayarlı, RAM'ler ise 3800MHZ, dolayısı ile 1:1 oranını tutturduk.

Ramler Micron E Die çipli 3000MHZ'lik 530TL'lik Crucial BLS2K8G4D30AESEK. Tam bir F/P kralı.

Zamanlamalar 16 19 16 16 36 tRFC 630. Dram Voltaj 1.440

Ryzen Ram Overclock

• DRAM Calculator for Ryzen v1.7.0

Updating the memory presets is planned in version 1.7.1.

Added functionality to read current memory timings for Zen 2 (AM4).
    Added a memory bandwidth test (Read and Write).
    Added an Inter-Core Latency test (AM4).
    Improved the accuracy of Random and Custom latency test.
    Some changes in the suggested CAD_BUS settings. This could offer a significant improvement in stability for configurations with two or more RAM modules.
    VDDG setting is now divided into two independent settings: VDDG IOD and VDDG CCD voltage (as in AGESA 1004B bioses).
    "Compare timings" now works for Zen 2 (AM4).
    Added support for 3000 series Threadripper CPUs (Castle Peak).
    Minor user experience GUI changes.
    Added support for Hynix DJR (a new CJR revision that has backward compatibility with classic CJR).
    Minor bugfixes
    https://www.techpowerup.com/download/ryzen-dram-calculator/

• GoldPunch kullanıcısına yanıt
    Aynı frekansta senden 100 puan düşük alıyorum. Anakart ve bellek faktörü sanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Aynı frekansta senden 100 puan düşük alıyorum. Anakart ve bellek faktörü sanıyorum.
    Arkaplandaki uygulamalar cok etkiliyor hocam. Skor almadan once ne var ne yok kapatın 200 puan kadar etkiledigini farkettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Bende kapatıp yapmıştım sanırım testi şuan 1.2v ile 4.0 a ayarladım hiç bozmak istemiyorum :)
    CCX OC yaparsan +8000 puan alabilirsin.

Ryzen Ram Overclock
    O da çok uğraştırıcı hocam, belki ileride boş vaktim olduğumda uğraşırım belki.
  • sistemi ilk aldığımda test yapmıştım anakarta yeni bios gelmiş update yapıp tekrar ufak bir test yaptım.stok soğutucu ile kullandığım için faala zorlamıyorum ramler 3600 mhhz de , anakart biostan game boost yaptım 4,15 ghz de çalışıyor..cinebench de bir önceki skora göre 100 puanlık bir artış var ama yeni biostanmıdır yoksa o an pc de çalışan programların anlık bir etkisimidir bilemedim 100 puan çok da önemli değil zaten :D , oc ile 8000 bini geçenler var gördüğüm kadarı ile ben mutlu mesudum , bir de ekran kartını yenileyebilsem diyorum noktayı koyuyorum
    Ryzen Ram Overclock

• captanico kullanıcısına yanıt
    Anakart üreticileri tarafından tasarlanmış auto oc özellikleri asla kullanılmamalıdır. Overclock yapacaksanız manuel olarak kendiniz yapmalısınız.

Neden diyeceksin nedenini sen koymuşsun zaten; 4150mhz ve 1.360v...

4150mhz için 1.360 çok yüksek olmasını geçtim Zen 2 için güvenli sınırın üstünde.
  • Crucial ballistix sport lt kırmızı 3000 mhz 2x8 cl 15 ram için overclock yapmak istiyorum. Yardımcı olacaklara bir yemek ısmarlayabilirim 😊

• İnternette genelde görüyorum "aynı kodlu rami aldım, %100 aynı ayarlarda onun kadar oc olmuyor" bu gayet normal bir durum(aynı die olsa bile her mem chipinin silikon kalitesi zaten farklıdır onu geçtim) her anakartında mem oc kapasitesi aynı değildir.

Anakartlarda ram oc'unu etkileyen temel 4 faktör bulunur;

1 - Anakart Daisy chain mi t top mu kullandığı.

2 - Anakartta kaç DIMM slotu bulunduğu.

3 - Anakart PCB layer sayısı.

4 - Anakart Bellek VRM tasarımı.

Yani aynı belleği kullansanız bile farklı iki anakartta aynı max değerleri kullanmazsınız.
  • Crucial 16GB Ballistix Tactical Tracer RGB DDR4 3200MHz CL16 1.35V

Ryzen Ram Overclock

4 GHz sabit / Voltaj Boşta 1.140V Tam yükte 1,150V

Ryzen Ram Overclock

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 23 Şubat 2020; 20:24:25 >
  • Ryzen Ram Overclock

Dünyada Zen 2 ile alınan en düşük latency değeri. 1.9v vermiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 27 Şubat 2020; 15:30:24 >
  • 
Sayfa: önceki 1920212223
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.