Şimdi Ara

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.335
Cevap
56
Favori
133.122
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lenovo Ryzen 5 5700u yu aldım bakalım. Kaç ürün kaçırdım sene boyunca. Aldım alayım derken 13 yıllık dizüstüyle canlı ders veren bilişim öğretmeni ezikliğine son vermek istedim. Kısa süreli işimi görsün yeter. Malum uzaktan eğitim seneye de ara ara devam edecek gibi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üstad birkaç günlük kullanımdan sonra genel bir yorumunu bekliyoruz,ben de almayı düşünüyorum da.

• RaptorFX kullanıcısına yanıt

Hayırlı olsun, güzel bir cihaz almışsınız. Hele ki piyasayı ve fiyat koşullarını düşündüğümüzde... Eğer müsait olursanız mutlaka izlenimlerinizi bekleriz :) Siz zaten biliyorsunuzdur ama konuyu okuyan diğer arkadaşlar için de yazmış olayım. Bu yeni nesil cihazlar özellikle eski 2016-2017 vb sürüm Windows 10 yüklendiğinde sapıtıyorlar. Bu yüzden kesinlikle bugün için en son versiyon olan 20H2 (2020 2. Yarı) versiyonu yüklenmeli.

• Lenovo Ryzen 7 5700u için ilk yorumum olumlu.

+Kamera ve mikrofonu iş görür şekilde. Kamera aç kapa yapılabiliyor fiziksel olarak. Güvenlik açısından iyi.
    +Kulaklık olarak telefon kulaklığı takılabiliyor.
    +Type-C ve iki adet USB 3.1 var. Kart okuyucu da mevcut ve micro sd değil direk sd şeklinde.
    +Normal HDMI çıkışı var, mikro veya mini değil.
    +Hoparlörleri çok temiz bir ses veriyor.
    +Klavyede yazı yazmak çok zevkli. Sessiz ve hızlı.
    +Ekran çerçevesi ince olduğu için toplam boyut eski tip atom işlemcili 10"ler gibi.
    +Ekran arkası ve yanları metalimsi, kasa üstü metalimsi, alt çerçeve plastik.

-Ram 8GB ve %50si zaten kullanımda. Dual olarak 128bit şeklinde çalışıyor. Ancak lehimli sistem 4x2. Yani ram değişemiyor.
    -SSD 512Gb ve ilerleyen dönemde sıkıntı olacaktır.
    -Ekran IPS ama parlaklık olarak aşırı tatmin eder mi bilemem.

Bu bilgisayarı kime öneririm: Benim gibi tüm öğretmenlere öneririm. Tüm öğrencilere öneririm. Parası 6000TL altı olan ve dizüstü almak isteyen herkese öneririm. Sanırım daha iyisi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RaptorFX -- 20 Nisan 2021; 19:8:14 >

• 8 gb ram'in ne kadarı kullanılabilir durumda?

Mesela bende 7,75 GB oranında gözüküyor muhtemelen intel grafik 250 mb kadar kullanıyor.

Ryzen grafik ne kadarını kullanıyor ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sodawashere -- 21 Nisan 2021; 11:44:1 >
  • Sodawashere S kullanıcısına yanıt

7,35GB kullanılabilir gözüküyor.

• Bu laptop alınabilir duruyor. Tuşları aydınlatma olmaması kötü olmuş. Yükteyken fan sesi nasıl ?

Ya da biraz daha bekleyeceğiz. Acaba piyasaya ne zaman gelir diğer ryzen 5000u serisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sodawashere -- 21 Nisan 2021; 12:52:21 >

Nadiren epey ses çıkartıyor. Ancak zoom açık, kodlama yazılımları aynı anda açıkken fan sesi yok. 16gb ram, 1tb ssd olsa ve pil daha büyük olsa daha güzel olurdu ama o zaman da fiyat 7000lere gelirdi bu işlemciyle sanırım.

Şahsen bana iki adet dizüstü lazım. Bunu aldım 2 sene sonra pandemi bitince yine bu fiyata 32gb 2tbli bir şey alırım sanırım :)

4500u için aylarca bekledim. Gelenler çok pahalı geldi. Bunu görünce çok beklemedim artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: RaptorFX

Lenovo Ryzen 5 5700u yu aldım bakalım. Kaç ürün kaçırdım sene boyunca. Aldım alayım derken 13 yıllık dizüstüyle canlı ders veren bilişim öğretmeni ezikliğine son vermek istedim. Kısa süreli işimi görsün yeter. Malum uzaktan eğitim seneye de ara ara devam edecek gibi.
    Meslektaşmışız hocam :)

Bende de aynı durumlar var.

Geçen yakında mobil programlama anlatılacak diye android studio kurmuştum emulatoru ile birlikte. Mevcut bilgisayar fanlar susmuyor anlık ram kullanımı 7-8 i buluyor. Ondan sonra karar vermiştim sistemi yenilemeye zaten.

Şimdi 1.4 kiloyu geçmeyecek bir ultrabook bakıyorum. Malum okulda ders anlatırken laptopu yanımda götürüyorum. Eski laptop ile kol kası yaptık resmen.

Lenovo yoga slim 7 5800u ile gelirse kafadan alırım gibi duruyor. Beklemedeyim şimdilik.

• Sitesinde wifi için 11ac, 2x2 + BT5.0 diye yazmışlar, bu wifi kaç oluyor ?

Hayırlı olsun hangi Lenovo’yu nereden ne kadara aldınız?
  • gurkan3407 G kullanıcısına yanıt

14199 TL muhteşem bir fiyat, Monster hariç RTX 3060'lı daha ucuz cihaz yok, 5800H'ın gücünü düşündüğümüzde fiyat/performans canavarı diyebiliriz.

• ykurtulus kullanıcısına yanıt

Hepsiburadadan 5500e linkteki ürünü aldım. 13 yıllık core 2 duo t7300 vardı 3gb ramli. Ders anlatırken sinir krizi geçiriyordum. 480gb ssd takmıştım az biraz hızlandı ama yetmedi. Bu ürün ilaç gibi geldi.

https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-5-amd-ryzen-7-5700u-8gb-512gb-ssd-freedos-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82lm006etx-p-HBCV00000471GC?magaza=Hepsiburada

Pandemi bitince oyun canavarı bir modele niyetliyim bakalım.

• sepulturgay kullanıcısına yanıt

Aslında işlemci Ryzen 7 olmasa 8gb ram olup arttırılamayan almak istemezdim. Ancak bütçe işin içine çılabilgirince çok da düşünmek istemedim. 7000 üstüne çılabilsem beklerdim. Verebileceğim en üst limit bu olunca daha iyi bir seçenek kalmadı.

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Panel kalitesi kötü sanırım sRgb 62.5 olarak girilmiş

• gurkan3407 G kullanıcısına yanıt

Evet panelin renk verimi pek iyi değil fakat 144 Hz ve 3 ms bir IPS ekran sonuçta

Tekrar hayırlı olsun çok iyi fiyat.

tek eksiği 8 gb ram, ram upgrade yapılmıyor heralde?

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Bir yerde tn panel olduğu bilgisi vardı veya forumdan birisi öyle yazmıştı diye hatırlıyorum. Tn panel ama IPS level

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.