Şimdi Ara

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.335
Cevap
56
Favori
133.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amd tarafında thunderbolt 3 ya da 4 desteği yok, değil mi? Type c var sadece. Doğru biliyorum, değil mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Medimarkt'ta 5000 serisi yeni urun gelmis. Fiyati guzel.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_82lm006ctx-%C4%B1deapad-5-ryzen-7-5700u-8gb-ram-512gb-ssd-14-full-hd-win10-laptop-platin-grisi-1215085.html

Detayli ozellileri yukarida paylastigim psref linklerinde var.

• Xidarul X kullanıcısına yanıt
    Ram upgrade edilemiyor, sabit diski 512 ve tek slot ve max 512 destekli, dolayısıyla o da upgrade edilemiyor. Yani alacak ve eskiyene kadar da aldığınız gibi kullanacaksınız.

Bu yüzden ihtiyaçlarınızı iyi belirleyin. Eğer size uygunsa sorun yok. Aksi halde uzak durun...

Hiç mi iyi tarafı yok derseniz, ekran ips mat ve 300 nit. Ekranın tek eksisi %45 NTSC. Kontrast 800:1 olarak verilmiş ki mevcut thinkpad ve thinkbook serileri ile aynı. Yani çok şey beklemeyin...

Üst panel alüminyum alt taraf plastik. Sanırım thinkbook larla aynı malzeme. Bu iyi.

Alt tarafı plastik olanlar için power girişi varmış. Yani typec şarj aleti gelmeyecek yanında. Bence bu da bir eksi.

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 11 Nisan 2021; 19:13:50 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• ram upgrade edilmemesi nasıl bir saçmalık ya.

• Rajeesh kullanıcısına yanıt

Malesef cihazları daha da inceltebilmek adına bu şekilde bir karar alıyor firmalar. Bunu gitten gide daha fazla görmeye başlayacağız. Fakat SSD'nin 512 GB desteği ile sınırlı olması saçma duruyor. Orada asıl kastedilmek istenen, bilgisayarın konfigürasyon olarak en yüksek 512 GB ile geldiği de olabilir, yoksa bir M.2 SSD slotunun 512 GB destekleyip de 1 TB desteklememesinin mantıklı bir açıklaması olamaz.

Bu arada üstteki ile beraber 2 tane de H işlemcili cihaz stoklara girdi, müsait olduğumda ilk mesajı güncelleyeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 12 Nisan 2021; 9:22:40 >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Hocam eğer yazım hatası değilse elde kalmış eski hdd kontroller lardan koymuşlar. Thinkbooklarda (çift slot olanlarda) bir slot 1tb diğeri 512 gb destekli mesela. Aynısı thinkpad lerde de var. Ben 2280 ve 2242 farkı diye düşünüyordum ama bu makinede 2280 portu var ve 512 gb destekliyor max. Bu da benim ilk düşüncemin yanlış olduğunu, olayın kontroller kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Sanırım olay microsd okuyucularda gördüğüm adreslemede kullanılan bit sayısından kaynaklanıyor. Normalde 128 gb okuyabilen bir microsd kart okuyucu 256 ve 512 gb lik kartları da okuyabilmeli. Çünkü yapı olarak hiç bir fark yok. Ama bazıları okumuyor çünkü adresleme için 6 bazen de 7 bit kullanmışlar çipi yaparken. O dönem 512gb kart hayal gibi gelmiş onlara ve üretimde tasarruf işini abartmışlar. O kadar ki 1 byte (8 bit) yerine 6 bit 7 bit ayırmışlar. Okuyucu 512 gb kartı da 1 tb kartı da okuyabiliyor aslında ama adresleyemedigi için tanımıyormuş gibi yapıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 12 Nisan 2021; 10:17:51 >

• Bilgilendirme için çok teşekkürler hocam, Lenovo bazen "az söyleyelim de fazla çıksın" gibi bir politika da güdebiliyor Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma Mesela 8 GB gömülü ram ve bir ek slot ile gelen bir modelinde bu ek slotun en fazla 16 GB Ram'e kadar desteklediğini açıkça hem PSREF'de hem de internet sitesinde yazmış olmasına rağmen denemeler o slotun rahatlıkla 32 GB Ram'i de gördüğünü ve toplamda 40 GB Ram elde edilebildiğini göstermişti :) Fakat SSD desteğinde sizin dediğiniz gibi bir problem olabilir tabi ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 12 Nisan 2021; 10:29:9 >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Aslında bu devirde böyle 10 yıl öncesinin kısıtlamalarının olmasını ben de beklemiyorum hocam. Ama microsd okuyucularda yaşandı bir dönem. Sonuçta kontroller çipleri kendileri üretmiyor firmalar. Şu anda çip tedarik sorunları da yaşandığı için bir an işkillendim.

• sallami kullanıcısına yanıt

Evet hocam, çip krizi şu andalık dizüstü piyasasını mesela ekran kartı piyasasında veya otomobil piyasasında yaptığı gibi vurmadı, yine de etkileri hissedilmeye başlandı. Kriz eğer aşılamazsa (mesela Tayvan'a yağmur yağmazsa) zamanla derinleşecektir. Şimdilik dediğiniz gibi kontrolcüleri filan eski kullanarak sorunun üstesinden gelmeye çalışıyorlar gibi.

Edit: Bu arada ilk mesaj güncellenerek stoklardaki 3 yeni cihaz eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 12 Nisan 2021; 10:46:13 >
  • Arkadaşım 5000 serisini bekleyemedi, Lenovo Yoga Slim 7 aldı.

Daha doğrusu ben 4800U varken 5000 serisini bu kadar beklemeye gerek yok dedim, Mediamarkt'tan aldık, aldıktan hemen sonra ürün tükendi.

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma
  • dış kapının iç mandalı kullanıcısına yanıt

Thunderbolt Intel'in geliştirdiği bir teknoloji olduğundan Intel tarafında görülüyor. Fakat AMD tarafında görülmesi imkansız değil çünkü masaüstünde bazı AMD anakartlarda Intel onaylı Thunderbolt 3 veya 4 görülebiliyor. Dizüstüler için biraz daha derin bir araştırma gerek...

• ykurtulus kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun.

Ben de çok düşünmüştüm almayı, acelem yok 5000 serisini bekliyim diye almamıştım 9,5a kadar inmişti fiyat.

Forumdan bir arkadaş alıp masaüstünde bile fan çalıştığı icin iade ettiğini söylemişti. Sizinkinde var mi bir problem?

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecanbjk -- 17 Nisan 2021; 18:57:6 >

• ecanbjk E kullanıcısına yanıt

Dün ilk mesaja eklediğimde 6300 TL idi, çok iyi düşmüş, güzel fırsat, sonuçta 4800U performansı veriyor

• Ram eklenebilse daha iyi olurdu ama 8 dual channel ram de gayet yeterli bu laptopla

• ecanbjk E kullanıcısına yanıt
    Daha once de konuşuldu ama tekrar edelim. Bu laptop hiç bir şekilde upgrade olmuyor. Yani geldiği gibi kullanılacak ve ömrü bitince atılacak. Eğer şu haliyle ihtiyacınızı karşılıyorsa düşünmeden alın. Pişman olmazsınız. Ancak ileride upgrade ederim yönünde en ufak bir şüpheniz/düşünceniz varsa veya bu çip kıltığında ben 6 ay daha bekleyebilirim diyorsanız uzak durun.

• Lenovo Yoga Slim Pro 5800h'lı modelleri bekliyorum, Türkiye'ye ne zaman geleceği konusunda bilgi var mı?

• dracofire kullanıcısına yanıt

tarih bilinmez ama alacağın ürününün bilgileri: 82MS001FTXYoga Slim 7 Pro 14ACH5 olarak geçmektedir. Sadece model numarası olarak google araması yaptığında daha hızlı sonuç alabilirsin. Bende aynısını yapıyorum :)

• quote:

Orijinalden alıntı: gurkan3407

tarih bilinmez ama alacağın ürününün bilgileri: 82MS001FTXYoga Slim 7 Pro 14ACH5 olarak geçmektedir. Sadece model numarası olarak google araması yaptığında daha hızlı sonuç alabilirsin. Bende aynısını yapıyorum :)

Teşekkür ederim, evet bilgim var model numarası olarak, takip ediyorum aylardır. Sadece öngörülerinizi merak etmiştim, teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.