Şimdi Ara

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
270
Cevap
19
Favori
15.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 gün
  • Cevaplayan Üyeler 58
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 44
  • Ortalama Mesaj Aralığı 8 saat 23 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 24
  • Favoriye Eklediklerim 19
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Bloodin (44 mesaj) sallami (30 mesaj) ykurtulus (25 mesaj) RaptorFX (13 mesaj) Japonya (12 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (142 mesaj) Mobil (65 mesaj) Mini (12 mesaj) (4 mesaj) (47 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Taşınabilir Bilgisayarlar >> Notebook - Ultrabook - Netbook Tavsiye Bölümü >> Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    2843 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: ztealth

type c ile şarj olabilen, hafif taşınabilir bir laptop arıyorum, ryzen 5000 serisi laptopları bekliyorum ama ne zaman gelirler bilmiyorum.

Halihazırdaki 4500U ve üstü işlemcilere sahip Thinkpad E15'i almayacaksanız 5000 serisi Thinkpad'lerin gelmesini beklemeniz gerekiyor. Fakat özellikle çip krizinden dolayı AMD Ryzen 5000 çip üretiminde H serisine odaklanmış durumda. Duyurulan U serisi çiplerin çoğu üzerinden aylar geçmesine rağmen hiçbir ülkede satışa sunulmuş değil. Yani U serisinde üretim yok şu anda.

Intel U serisi işlemcilerde biraz daha atik gibi, i7-1165G7 işlemcili Type-C şarjlı güzel bilgisayarlar var. Mesela:

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-lenovo-thinkbook-15-g2-itl-20ve00fttx-i5-1165g7-8-gb-512-gb-ssd-mx450-15-6-full-hd-notebook-fiyati,1191686313.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 10 Haziran 2021; 15:42:40 >

• Yüzbaşı
    257 Mesaj

1135 bunlar, 65 olsa alınırmış.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Bloodin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    452 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Halihazırdaki 4500U ve üstü işlemcilere sahip Thinkpad E15'i almayacaksanız 5000 serisi Thinkpad'lerin gelmesini beklemeniz gerekiyor. Fakat özellikle çip krizinden dolayı AMD Ryzen 5000 çip üretiminde H serisine odaklanmış durumda. Duyurulan U serisi çiplerin çoğu üzerinden aylar geçmesine rağmen hiçbir ülkede satışa sunulmuş değil. Yani U serisinde üretim yok şu anda.

Intel U serisi işlemcilerde biraz daha atik gibi, i7-1165G7 işlemcili Type-C şarjlı güzel bilgisayarlar var. Mesela:

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-lenovo-thinkbook-15-g2-itl-20ve00fttx-i5-1165g7-8-gb-512-gb-ssd-mx450-15-6-full-hd-notebook-fiyati,1191686313.html

Alıntıları Göster

Teşekkürler yorumunuz için, önerdiğiniz laptop aslında gayet güzel ama 3-4 ay daha beklemeyi tercih edicem sanırım çünkü şu an pek acelem yok.

Ryzen serisinin performansından, daha az ısınmasından ve uzun pil ömründen dolayı 5000 nesilleri beklemek istiyorum açıkçası.

Dediğim gibi acelem yok ama 3 ay içerisinde almayı düşünüyorum. Şu an i5 7300HQ ve GTX 1050 özelliklerinde HP marka bir laptop kullanmaktayım ama maalesef pek memnun değilim. 4 senedir kullanıyorum pil ömrü kalmadı, ısınma yapıyor, gtx 1050 ile oyun oynarken fanlar çok bağırıyor vs vs. (Ayrıca kasa kalitesinden de hiç memnun değilim)

Bunlar dışında, bu model hakkında ne düşünüyorsunuz: https://www.hepsiburada.com/lenovo-ideapad-5-amd-ryzen-7-5700u-8gb-512gb-ssd-freedos-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82lm006etx-pm-HBC00000471FU

Lenovo IdeaPad 5 AMD Ryzen 7 5700U, 15.6" ve 16 gb ram olmasını tercih ederim ama böyle de fena durmuyor sanki.

Şöyle bir laptop daha buldum: https://www.hepsiburada.com/asus-rog-strix-g513ih-hn002-amd-ryzen-7-4800h-8g-512gb-ssd-gtx-1650-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBCV000005Q1J2

Fiyatı şu an benim için biraz yüksek 8 bin civarına gelirse değerlendirebilirim.

Son olarak huaweinin laptopları da hoşuma gidiyor, örneğin: https://www.hepsiburada.com/huawei-matebook-14-amd-ryzen-5-4600h-16gb-512gb-ssd-windows-10-home-14-tasinabilir-bilgisayar-huawei-canta-ve-mouse-p-HBCV000006I8DP

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ztealth -- 10 Haziran 2021; 18:22:50 >

• Yarbay
    2843 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Ryzen 7 5700U olan Lenovo Ideapad 5 14'ü daha önceki sayfalarda etraflıca tartıştık, özellikle 4. sayfada detaylı bilgi var, cihazın en büyük eksisi ram tamamen gömülü ve ssd de en yüksek 512 gb destekliyor. Yani hiçbir şekilde yükseltilemiyor. Eğer buna tamam derseniz geri kalanı ile muhteşem bir cihaz.

Asus ROG Strix'e geldiğimizde, güçlü bir cihaz, özellikle işlemcisi çok güçlü, GTX1650 de oyun performansı olarak sizdeki 1050'den %70 civarı daha güçlüdür. Fakat 2.1 kg ağırlığı ve 2.5 cm kalınlığı ile taşımaya pek müsait sayılmaz. Ayrıca yine sizin cihaz gibi şarjı hızlı bitecektir. Sonuçta söz konusu bir oyun ve performans bilgisayarı.

Son olarak Huawei cihazlar çok çekici duruyor fakat 4600H işlemciyi o incecik kasa ve soğutma sistemi ne kadar dizginleyebilir, thermal throttling yaşanır mı? Şarjı ne kadar dayanır? Bunlar büyük soru işaretleri. Ayrıca bu cihaz da Ideapad 5 14 gibi hiçbir yükseltmeye izin vermiyor.

Üstte paylaştığım Thinkbook da i5-1135G7 işlemcili imiş, i7-1165G7 değilmiş. Bir arkadaşımız uyarmış saolsun. Akakçe başlığı yanlış girmiş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    ztealth kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    452 Mesaj
    quote:

Ryzen 7 5700U olan Lenovo Ideapad 5 14'ü daha önceki sayfalarda etraflıca tartıştık, özellikle 4. sayfada detaylı bilgi var, cihazın en büyük eksisi ram tamamen gömülü ve ssd de en yüksek 512 gb destekliyor. Yani hiçbir şekilde yükseltilemiyor. Eğer buna tamam derseniz geri kalanı ile muhteşem bir cihaz.

Asus ROG Strix'e geldiğimizde, güçlü bir cihaz, özellikle işlemcisi çok güçlü, GTX1650 de oyun performansı olarak sizdeki 1050'den %70 civarı daha güçlüdür. Fakat 2.1 kg ağırlığı ve 2.5 cm kalınlığı ile taşımaya pek müsait sayılmaz. Ayrıca yine sizin cihaz gibi şarjı hızlı bitecektir. Sonuçta söz konusu bir oyun ve performans bilgisayarı.

Son olarak Huawei cihazlar çok çekici duruyor fakat 4600H işlemciyi o incecik kasa ve soğutma sistemi ne kadar dizginleyebilir, thermal throttling yaşanır mı? Şarjı ne kadar dayanır? Bunlar büyük soru işaretleri. Ayrıca bu cihaz da Ideapad 5 14 gibi hiçbir yükseltmeye izin vermiyor.

Üstte paylaştığım Thinkbook da i5-1135G7 işlemcili imiş, i7-1165G7 değilmiş. Bir arkadaşımız uyarmış saolsun. Akakçe başlığı yanlış girmiş.

Anladım, bana en 16 gb ram gerekmekte dolayısıyla yükseltilemeyen laptopları direkt olarak kafamda eledim. Yorumunuz için teşekkür ederim. En mantıklısı yeni cihazları beklemek olacak gibi.

• Yarbay
    4423 Mesaj
    Son 2 haftadır fiyatlarda %10-20 artış var, özelikle üst sınıfta.

5600u-5800u zaten yok piyasada. Bekle babam bekle 😏

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sepulturgay -- 11 Haziran 2021; 0:12:4 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    2843 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Kesinlikle, 2-3 ay bekleyebilirim demiştiniz. 5000 serisi Thinkpad'ler gelir o zamana diye düşünüyorum

|
    |
    ztealth kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    464 Mesaj
    quote:

5000U serisinde halen Türkiye'ye dişe dokunur bir cihaz gelmedi. Şu anda piyasada olan 3 cihazda 5500U ve 5700U var ki zaten bunların mimarileri Zen 2 yani 4000 serisi ile aynı. Asıl farkı oluşturacak Zen 3 mimarili 5600U ve 5800U işlemciler Türkiye'ye hiç gelmemiş olduğu gibi yurtdışında da çok kısıtlılar. Bu çip krizi 5000U serisi üretimini feci vurdu gibi görünüyor. AMD Zen 3 üretimini 5000H serisine kaydırdı ki onlar da en ucuz 11.000 TL civarına bulunuyor.

Bu yüzden eğer bekleyecek bol bol zamanınız yoksa HP-15EH serisini alıp geçin, geçenlerde @Updateman arkadaşımız da 15-eh0018nt modelini aldı ve şu anda çok memnun. Bu arada biraz daha açayım konuyu: 4300U aslında bırakın 4K'yı büyük ihtimalle 8K HDR video oynatabilecek kadar dahi güçlüdür. Fakat bugün 8K için gerekli olan HDMI 2.1 çıkışını kullanan dizüstü var mı bilemiyorum. Birçok dizüstü HDMI 1.4'ü anca destekliyor ki HDMI 1.4 demek maksimum 4K 24FPS demek, ayrıca HDR desteği de bulunmamakta. Buna rağmen HP-15eh serisinde HDMI 2.0 var ki bu da HDR destekli 4K 60FPS çıkış alabilirsiniz anlamına geliyor.

Edit: Mesela ufak bir araştırma yaptım, daha önce paylaştığınız Intel işlemcili ve MX330 ekran kartlı Lenovo V14'lerde alttaki linke göre HDMI 1.4 bulunuyormuş. Yani eğer onu alsaydınız 4K 60 FPS alamayacaktınız. Maksimum 4K 24 FPS olacaktı. Gerçi ben 24 FPS'yi daha sinematik bulurum ama HDMI 2.0 ile de istenirse 24 FPS yapılabilir :)

http://godgetreview.com/ultrabook-lenovo-v14-iil-specs-and-details/

dostum laptopu 1 haziranda almıştım tam 11 gün oldu gerçektende çok memnunum alıcak arkadaşlara tavsiyem kaçırmayın senelerdir asus lenovo laptop kullanan birisi olarak gözünüz kapalı alın derim.Laptop çok premium ve şahane bir duruşu ve ips ekranıyla beni benden aldı şu anda 8gb ddr4 3200mhz ram yanına bitane daha 8gb ddr4 3200mhz kingston taktım ve dual channel kullanıyorum.bundan lenovo v155 15 api kullanıcısıydım şunu söyleyebilirim ki eskiden hep harici ekran kartı arardık ama bu ryzen işlemciler bu ezberi bozdu inanılmaz bir performans vermesi yanında ısınma yok denecek kadar az ve seri çalışan stabil bir sistem var ayrıca win10home lisanslı gelmesi apayrı bi güzellik.Bloodin dostum seviliosun çok yardımsever bi arkadaşımızsın tebrikler.

• Yarbay
    2843 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Çok sevindim, güzel sözlerin için de ayrıca teşekkür ederim, elimden geldiğince araştırmaya ve bulduklarımı paylaşmaya çalışıyorum işte :)

HP'nin CS, CW ve söz konusu EH gibi serileri için konuşuyorum. HP kesinlikle o eski ünlü kendi kendine yanan DV6 serisi zamanındaki gibi ısınan dandik HP değil, artık muhteşem kalitede cihazlara imza atıyor ve yazılım desteği de çok üstün. Premium olmayan plastik kasa TN panelli cihazları bile (ki birini ben kullanıyorum şu an, HP 250 G4 kullanıcısıyım) oldukça kaliteli üretilmiş. Sorun yaşayan elbette olur, her markanın sorun yaşayanı var, adam trilyonluk Mercedes G serisi SUV alıyor ama memnuniyetsizlik ve sorunlar had safhada olabiliyor. Önemli olan markanın cihazının arkasında durması ki bugün Lenovo ve HP başta olmak üzere Türkiye dizüstü piyasasında tüm uluslararası markalar cihazlarının arkasında duruyorlar.

|
    |
    Updateman kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    41 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    kadiryasa

Eline sağlık

|
    |
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Radyo Dinle
vp satın al;valorant vp satın al;Valorant VP Fiyat
Instagram takipçi satın al
triple negative breast cancer
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR5
0,734
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.