Şimdi Ara

Ryzen Mobil 5000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
2.335
Cevap
56
Favori
133.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zen 2 mimarili Ryzen 7 5700U işlemcisinin, çoğu testte Zen 3 mimarili 5800U modelinden daha hızlı olduğu ortaya çıkmış. Benchmark sonuçlarına göre çok izlekli yükte 5700U modeli %10-15 daha yüksek; tek izlekli yükte ise 5800U modeli %15-20 daha yüksek puan almış. Grafik bölümünde de daha hızlı olan 5700U olmuş. Tabi ki mobil cihazlarda üreticilerin kullandıkları kasa ve soğutma sistemi de performansı doğrudan etkiliyor ama tercih etmek gerekirse ikisinden birini beklemeye veya daha fazla ödemeye gerek yok diyebiliriz sanırım.

https://www.notebookcheck.net/Zen-3-slower-than-Zen-2-first-benchmarks-show-the-AMD-Ryzen-7-5700U-outperforming-the-Ryzen-7-5800U-in-most-scenarios.541667.0.html

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• Bar_Fedaisi kullanıcısına yanıt
    Kıyaslamada sadece 1 tane 5800u lü laptop var ve ida,13 inç bir asus. Başka bir şey söylemeye gerek yok sanırım. Bence Asus amd düşmanı gibi hareket ediyor net... bel altından çakmış yine.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bar_Fedaisi

Merhaba. Bir haftadır sepetimde alayım almayayim kararsızım. Bu ve i5 1135g7 işlemcili olanı arasında seçim yapamadım.

Tekli olarak i5 daha iyi performans gösteriyor.

Ama Ryzenin cokluda 8 cekirdegi daha hızlı.

Kullanıcılarından yorum bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maligezgin -- 31 Mayıs 2021; 18:6:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• maligezgin kullanıcısına yanıt
    Pek çok program özellikle grafik çizim vs cpu tarafında tek çekirdek kullanıyor. Asıl yükü gpu çekiyor. Sizin kullandığınız yazılımlar nelerdir bilmeden yorum yapılamaz. Kullandığınız her bir yazılımı nette arayın ihtiyacı nedir bakın. Günlük kullanımda çok fark olmaz.

• sallami kullanıcısına yanıt

Anladım hocam o şekilde karşılaştırma yapayım.tesekkutler

• quote:

Orijinalden alıntı: sallami

Pek çok program özellikle grafik çizim vs cpu tarafında tek çekirdek kullanıyor. Asıl yükü gpu çekiyor. Sizin kullandığınız yazılımlar nelerdir bilmeden yorum yapılamaz. Kullandığınız her bir yazılımı nette arayın ihtiyacı nedir bakın. Günlük kullanımda çok fark olmaz.

hocam, thinpad e15g2 512 ssd ryzen 7 ile huwaie matebook 14 arasında kaldım. oyun oynamıyorum sketc up da 3d modelleme yapıyorum. sadece bu iş için kullanacağım sessiz,ısınma sorunu olmayan birşey arıyorum, hp pavillion 15 e de baktım ama insanlar ısınma da çok şikayetçiymiş.

saygılar

• ararsan sevinirim kullanıcısına yanıt
    Hocam huawei ve thinkpad e2 konusunda kullanıcı deneyimi sahibi değilim. Bu konunun uzmanları ryzen 4000 konusunda. Oradan daha net bilgi alabilirsiniz. Ana uzaktan thinkpad e2 mi huawei mi derseniz thinkpad derim ben. Ancak çizim vs işleriniz varmış renk gami genişliği ve renk doğruluğu vs derseniz huawei gibi görünüyor. Ancak onda da ısınma throttle var diye duymuştum 4000 konusunda konuşuldu bir dönem. Zaten kasası ince. Isınma kaçınılmaz. Çift fanli diye reklam yapıyor ama fanlar küçücük. Yanlış yönlendirmek istemem. İlgili arkadaşlar daha doğru bilgi verebilir size...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sallami -- 1 Haziran 2021; 18:4:19 >
  • Yeni 5500U işlemcili V14 gelmiş ama o fiyatla pek mantıklı durmuyor. Ayrıca hangi akla hizmet tek kanal ram slotu koymuşlar anlamadım. Nispeten uygun fiyatlı H serisi ürünler de gelmiş, tamamını ilk mesaja ekledim :)

• Forumun tavsiye bölümü epey ölü sanırım. Buradan da yazayım. 4500-5000 bandında film, dizi, Youtube vs izleme ve internette dolaşma amaçlı, muhtemelen sürekli olarak TV'ye bağlı kalacak performans-fiyat ürünü bir dizüstü tavsiyelerine açığım. Uzun süre kullanma temennimiz olduğu için 4K film ve görüntüleri oynatmada sorun yaşamayacak bir cihaz olmalı. AMD, Intel fark etmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 8 Haziran 2021; 0:40:32 >
  • Kartal Göz kullanıcısına yanıt

Konuya hoşgeldiniz, normalde burada sadece Ryzen 5000 serisini tartışıyoruz fakat size yardımcı olabilirim

Alttaki cihaz şu anda fiyat/performans şampiyonlarından biri, 4300U işlemci 3700U ile eşit performansta yani i3'lerin tamamından daha güçlü, i5'lerin ise çoğundan... Ayrıca IPS ekran, metal kasa, 8 GB ram ve 256 SSD bir araya gelince 5000 TL altında resmen bulunmaz hint kumaşı oluyor, orijinal Windows 10 da cabası :)

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-hp-pavilion-15-eh0018nt-amd-ryzen-3-4300u-8gb-256gb-ssd-windows-10-home15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-2n2s2ea-fiyati,1154704389.html

Acer Swift de tercih edilebilir benzer özelliklerde fakat 14 inç ekranlı, yine de genel paket olarak çift ram slotu ve daha büyük ekrana sahip HP daha avantajlı duruyor, Acer swift sadece taşınabilirlik olarak öne geçiyor.

https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-acer-swift-3-sf314-42-nx-hseey-003-ryzen-3-4300u-8-gb-256-gb-ssd-radeon-graphics-14-full-hd-notebook-fiyati,803386128.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 9 Haziran 2021; 0:24:43 >

• Bloodin kullanıcısına yanıt

Hoşbulduk. Hocam bu cihazlar 4K film, video vs izlerken sorun yaratır mı? Forumdan biri ve ayrıca bir arkadaşım 4K videolarda bu onboard grafik kartlı cihazların sorun yaratabileceğini söyleyince içimize kurt düştü. Bu yüzden işi biraz daha garantiye almak için kötü de olsa harici bir grafik kartlı cihazlar bakındık ve gözümüze birkaç model kestirdik ancak tabi fiyatlar da 5 bin TL üzerini aştı.

https://www.hepsiburada.com/acer-extensa-15-intel-core-i5-1035g1-8gb-512gb-ssd-mx330-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-nx-egcey-002-pm-HBC000003EG9F?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-dizustu-bilgisayar-laptop&isFashion=true&gclid=CjwKCAjwqvyFBhB7EiwAER786QYLM7gM7XUqbWV3_jTLzmilRI0F9hsf0zjgsZGBooogAl6SPRIXLxoCCWwQAvD_BwE

ve özellikle de

https://www.hepsiburada.com/lenovo-v14-intel-core-i5-1035g1-8gb-1tb-128gb-ssd-mx330-freedos-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-82c4015btx-pm-HB00000Y72XU?wt_gl=cpc.6802.dsa.elk.it-dizustu-bilgisayar-laptop&isFashion=true&gclid=CjwKCAjwqvyFBhB7EiwAER786eMS9a841LuH3mVfb0I-GUGvKjTojauDPDcsTt8dWpwoYgfRe39B2xoCM5EQAvD_BwE

Tabi kredi kartına taksi yapınca fiyat daha da artıyor.

Ryzen'ları pek tanımıyorum bu Nvidia mx330'un dengi nedir bilmiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda. Bu arada işletim sisteminin Freedos olması tercihimdir.

• Kartal Göz kullanıcısına yanıt

Hocam, söz konusu 4K oynatmak ise eskidendi o onboard ile iş yapamamak, bugün dünyanın en güçlü onboard kartlarına sahip Ryzen işlemciler giriş seviyesi harici ekran kartlarını aratmıyorlar. Ryzen'lardan çok daha güçsüz olan Intel UHD serisi onboard ekran kartları dahi bugün 4K videoları bana mısın demeden oynatır.

Sizin attığınız cihazlarda harici ekran kartı olsa dahi HP'deki metal alaşım kasa, IPS ekran ve Bang&Olufsen ses sistemi gibi birçok avantajı kaybediyorsunuz. Ayrıca işlemci olarak benzer sonuçlar vereceği, ekran kartı performansı olarak ise MX330'un sadece bir tık ileride olacağı, bu durumun da oyun oynamak haricinde asla hissedilmeyeceği gerçeği bulunmakta... Yani ben sizin ihtiyaçlarınız açısından oyumu 4300U işlemcili ve IPS ekranlı HP'den yana kullanıyorum.

Bloodin’e bir ek yapmak isterim. Dün teknosaya gidip merak ettiğim huawei d14 modelini inceledim. 14 inçti, kagit üstünde çok iyiydi fakat ekranı gözümle görünce pek beğenmedim. Yanda 14 inç bir ürün daha vardı ve ekranı çok daha iyiydi. Aradaki fark nedir diye görevliye sorunca ips ekran dedi.
    İps ekran gerçekten çok fark ediyor bilginiz olsun. @kartal göz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emirkahya -- 9 Haziran 2021; 10:5:23 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Mesajınız için teşekkürler. Dün taksitteki vade farkını görünce acelemiz yok, bir bekleyelim, yarın bakarız, dedik. İyi ki de demişiz o zaman. İlerde 4K TV'ye geçilirse -şu anki FHD TV 11 senelik- özellikle Youtube 4K belki de bunlarda yaygınlaşacak olan 60 FPS videolar için sorun yaratmayacaksa uzun yıllar bu amaçla kullanılabilecekse -şu an bozuk olan asus dizüstü 10 sene dayandı- benim için tamamdır. Önceliğimiz ve kaygımız performans ve dayanıklılık, diğerleri ise 2. planda. Bugün yarın sipariş geçeriz.

@emirkahya aynen panel farkı var. Bizim ölen Asus'un ekranı da kötüydü ama görüntü işini hep TV'den hallettimiz için bizimkilere pek sorun olmadı. Yorumun için teşekkürler.

Edit: @Bloodin Hocam peki 5000 serisinden düşünürsek fiyatlar çok mu artıyor. Mesela 5000 serisinden hangilerine bakabilirim. Ben Ryzen'lara yabancıyım performans denkliklerini bilmediğim için. Konudaki linklere baktım paylaşımlı grafik kartlı ürünlerde en düşük 6 bin TL görünüyor misal. Gerçi alternatif alışveriş sitelerine bakmadım henüz. Bu arada kusura bakmayın konunuzu biraz bozdum ama forumun bu kadar öldüğünü düşünmemiştim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 9 Haziran 2021; 12:53:50 >

• 5000U serisinde halen Türkiye'ye dişe dokunur bir cihaz gelmedi. Şu anda piyasada olan 3 cihazda 5500U ve 5700U var ki zaten bunların mimarileri Zen 2 yani 4000 serisi ile aynı. Asıl farkı oluşturacak Zen 3 mimarili 5600U ve 5800U işlemciler Türkiye'ye hiç gelmemiş olduğu gibi yurtdışında da çok kısıtlılar. Bu çip krizi 5000U serisi üretimini feci vurdu gibi görünüyor. AMD Zen 3 üretimini 5000H serisine kaydırdı ki onlar da en ucuz 11.000 TL civarına bulunuyor.

Bu yüzden eğer bekleyecek bol bol zamanınız yoksa HP-15EH serisini alıp geçin, geçenlerde @Updateman arkadaşımız da 15-eh0018nt modelini aldı ve şu anda çok memnun. Bu arada biraz daha açayım konuyu: 4300U aslında bırakın 4K'yı büyük ihtimalle 8K HDR video oynatabilecek kadar dahi güçlüdür. Fakat bugün 8K için gerekli olan HDMI 2.1 çıkışını kullanan dizüstü var mı bilemiyorum. Birçok dizüstü HDMI 1.4'ü anca destekliyor ki HDMI 1.4 demek maksimum 4K 24FPS demek, ayrıca HDR desteği de bulunmamakta. Buna rağmen HP-15eh serisinde HDMI 2.0 var ki bu da HDR destekli 4K 60FPS çıkış alabilirsiniz anlamına geliyor.

Edit: Mesela ufak bir araştırma yaptım, daha önce paylaştığınız Intel işlemcili ve MX330 ekran kartlı Lenovo V14'lerde alttaki linke göre HDMI 1.4 bulunuyormuş. Yani eğer onu alsaydınız 4K 60 FPS alamayacaktınız. Maksimum 4K 24 FPS olacaktı. Gerçi ben 24 FPS'yi daha sinematik bulurum ama HDMI 2.0 ile de istenirse 24 FPS yapılabilir :)

http://godgetreview.com/ultrabook-lenovo-v14-iil-specs-and-details//

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 9 Haziran 2021; 17:46:9 >

Merhaba HP Laptop 14s-fq0034nt modeli hb de 4590 tl. Bu fiyatlarda ev kullanımı ve ofis yazılımları için kullanılacak alternatif bir ürün var mı? Fiyat için bütçem var ancak daha çok evde kullanılacak bir bilgisayar olduğu için çok yükseltmek istemiyorum.marka olarak asus/hp/lenovo kalite hissi olan bir model olabilir. Acer a geçmişteki gördüğüm kötü kasalarından dolayı çok sıcak bakamıyorum.taşınabilirlik için 14 inc civarı bakıyorum, öneriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pharheke -- 9 Haziran 2021; 23:42:52 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Verdik siparişi hızlı kargoyla bakalım hocam. Yardımlarınız için teşekkürler. İyi forumlar.

• pharheke kullanıcısına yanıt

HP 14-fq0034nt modeli hepsiburada gibi sitelerde yazdığının aksine HD 1366x768 çözünürlükte TN ekranlı bir modeldir. Kasası tamamen plastiktir. EH serisi gibi premium bir cihaz değildir. 14 inç olmasına rağmen ağırlığı 1.5 kilogramdır. Yani giriş seviyesi bir cihazdır. Tam bilgiyi alttaki pdf dosyasında bulabilirsiniz:

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://media.flixcar.com/f360cdn/HP-5072231642-c06971486.pdf&ved=2ahUKEwiLxYf_34zxAhUHxYUKHamKA24QFjAAegQIAxAC&usg=AOvVaw0ArHt_wgMzawGLGnMS6pqJ

Aksine önceki mesajlarda tartıştığımız HP 15-eh0018nt (model kodu 18 olan gümüş, 13 olanın kapağı beyaz, 15 olan ise duman mavisi) metal kasalı, 1.75 kg, Full HD daha parlak IPS ekranlı, sadece 4 cm daha uzun, 1 cm daha geniş, kalınlığı aynı, hdmi 2.0 girişi olan bir cihaz. Ryzen 3 4300U ile Ryzen 5 4500U arasında da efektif hız farkı sadece %7.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 10 Haziran 2021; 12:40:58 >

• type c ile şarj olabilen, hafif taşınabilir bir laptop arıyorum, ryzen 5000 serisi laptopları bekliyorum ama ne zaman gelirler bilmiyorum.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.