Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (139. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 137138139140141
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

hocam ben de bi nebze oyle dusunuyorum ama emin degilim cok sessiz calisiyor bu arada ama sadece bende mi bu sekilde yoksa makine boyle mi fikrim yok

• Free Man. kullanıcısına yanıt
    Hocam bunu iade etmeden önce başka bir sebepten başka bir E15 4700U iade ettim. Onda hiçbir ısınma sorunu yoktu. Çok kullanmadım, ancak 60 dereceye yakın bir sıcaklık değeri bile görmedim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Seraph1924 S kullanıcısına yanıt

hocam ilginctir kimse bu konudan bahsetmemis e14700u icin e15 15inc biraz daha buyuk sogutmasi bir nebze daha iyidir desek yine de bu kadar fark olur mu ki bu arada bu isilar laptobun ustune cok az yansiyor altina yansiyor daha cok alali 11 12 gun gun oldu normal zannediyordum foruma bir sormak istedim.

• dark_zero_cool kullanıcısına yanıt

hocam ben e15 kullanıyorum internette gezinirken 45 derecelerde dolaşıyor. Yarım saat önce kaspersky tam tarama yaptım %100 cpu kullanımında maks 82 derece gördü. Tabi bu dereceler ortama göre degişir benim odada cam açıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dolmalikbiber -- 2 Kasım 2020; 18:56:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • E15 ile E14 arasında fark olması normal. Bir de E serisi sıcaklık performansı açısından T ve L serisinden, Envy serisinden geride kalıyor. Zenbook serisini demiyorum zira orada işlemci yük altında çok güç kaybediyor ve sıcaklık böyle korunuyor.

Tabii bir de yüzey sıcaklığı meselesi var ki bu da direkt malzeme kalitesi ve tasarım ile alakalı. İki farklı laptop aynı sıcaklıktayken normal kullanımda biri normal biri sıcak gelebilir.

Son olarak arkadaki işlemleri de takip etmek gerekiyor. Belki Windows bir işlem yapıyordur, bir güncelleme cekiyordur vs...

Sonuç olarak fikrimce boşta ilken 60 dereceye kadar yük altında işlemci güç kaybı olmadan 80-85 dereceye kadar değerler normal. Ama burada mesele yüzey sıcaklığı. Bir tasarımda 80 derece işlemci ile klavye ve laptop altı normal kalırken birisinde aşırı sıcak olabilir.

• Arkadaşlar merhaba, bugün Aliexpress üzerinden aldığım RAM'im geldi. Kargo toplam 11 gün sürdü. Hazır kasayı açmışken termal macunu da Thermal Grizzly ile yeniledim, sıcaklıklarda tam yükte 20 dereceye yakın düşme oldu. Kapak altında ve klavye çevresinde oluşan ısı tamamen yok oldu. RAM dual channel olarak çalıştı, BIOS'dan GPU'ya 2GB RAM verdim. Sisteme 14GB kalmış oldu. Soğutma etki etmiş olacak ki Cinebench R15 testinde Notebookcheck'ten %7.35 daha yüksek bir skor elde ettim.

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma
    Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikhail -- 2 Kasım 2020; 19:27:50 >

• 11.11 de yalan oldu techburada uyanık satıcı kervanına katıldı
    7199 olan alet 7600 oldu 👍

• quote:

Orijinalden alıntı: BlackMon

11.11 de yalan oldu techburada uyanık satıcı kervanına katıldı
    7199 olan alet 7600 oldu 👍
    11 11 e kadar 8000 e yaklastiracaklar fiyatları kupon kullansak bile 7300 7400 e alacağız. Yazık valla. Kendime bir sinir belirledim, kuponla o fiyata alamazsam almam

• quote:

Orijinalden alıntı: VgrooveR

11 11 e kadar 8000 e yaklastiracaklar fiyatları kupon kullansak bile 7300 7400 e alacağız. Yazık valla. Kendime bir sinir belirledim, kuponla o fiyata alamazsam almam

Alıntıları Göster

Kur vs hikaye hocam bunlara aylardır aynı fiyattan sat kampanya olucak diye yükselt

ben almaktan vazgeçtim hocam %6 zam yapmış uyanık

eskisiylr idare edicem artık geçen ay 6500 e sat ggde şimdi kampanya olucak diye 7600

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackMon -- 2 Kasım 2020; 20:6:55 >
  • mikhail kullanıcısına yanıt

Aldığın ram nedir? Link atar mısın? E14 mü E15 mi?

Cihazı fişte iken sağ alttaki pil işaretinden "en yüksek performans" moduna mı alıyorsunuz acaba? Bu konuyu daha önce tartışmıştık. En yüksek performans modunda diğer bilgisayarlardan farklı olarak Lenovo'nun E14 ve E15'e koyduğu bir yazılım vasıtasıyla (ki bu yazılımın çalışması için siteden sürücüleri düzgünce yüklemiş olmak gerekiyor) işlemci otomatik overclock'lu çalışıyor ve fazla ısınıyor. Tabi karşılığında tüm çekirdekler açık en yüksek turbo performansından saatlerce düşmüyor, yani render performansı ve oyun performansı asla zamanla düşmeden sürekli en üst düzeye çıkıyor ve cihazlar 90 dereceden yukarı çıkmıyor. Bunu Ryzen 4000U serisi ile yapabilen bildiğimiz tek cihazlar bunlar. Günlük kullanımda o kademeli pil ayarını en sağa çekmemenizi tavsiye ederim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 2 Kasım 2020; 22:9:4 >
  • Hisoka H kullanıcısına yanıt

Link eski mesajlarda var.

Normalde bu cihazlar tam yükte 90 dereceyi görebiliyor. Eğer bunu 70 derece civarlarına çekebildiyse bu muhteşem bir şey, keşke şu üretici firmalar da termal macun olayına eğilseler. Onlar büyük miktarda alacağı için bu Thermal Grizzly gibi üstün performanslı termal macunları bizden çok daha ucuza mal edebilirler.

• Bloodin kullanıcısına yanıt

hocam balanced modda surekli ama performans modunda degil 3.4 ghz civarinda calisiyor mesela suan, e15 ile arasinda fark var mi yoksa e15 de bu seviyelerde mi takiliyor yani

Uzun süreli deneme fırsatım olmadı, E15 ile kısa süreli deneyimimde öyle bir ısınmaya denk gelmedim. Aldırdığım kişilerin de bu yönde bir şikayeti olmadı. E14'ün normalde bu kadar ısınmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü kasa daha küçük olsa da soğutma sistemi E15 kadar kaslı bir sistem.

Malesef en pahalı laptobun bile macunu leş oluyor. Şu anda ciddi fark var. Thermall Grizzly'yi geçen sene 40tl'ye almıştım, 4 laptop yeniledim, içinde hala var. Bitse tekrar zor alırım heralde. Zaten Almanya'da üretildiği için ekstra pahalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mikhail -- 2 Kasım 2020; 22:14:47 >

anladim hocam ben klavye tarafinda ust kasada cok sicaklik hissetmiyorum zaten coretemp uygulamasiyla bakiyorum anormal mi diye

hocam macunu surmek de zor tasiyor islemciye fazla yapisiyor boru falan o yuzden hiz acmak istemiyorum

Ben tecrübeli olduğumdan rahat bir şekilde sürdüm, zaten stock macun işlemciye taşmışdı, ama oraları temizlemedim. Temizlenmesini de önermem. İşlemci zarar görürse sistem gider.

Hocam bir link atar mısınız? Bu markaya baktım da 139 liraya falan var. Yanlış bir şey almayalım.

• 
Sayfa: önceki 137138139140141
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.