Şimdi Ara

Ryzen 9(Threadripper) Detaylandı 10 çekirdekten 16 çekirdeğe tam 9 ürün!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
0
Favori
2.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD'nin Whitehaven kod adlı, Threadripper ya da Ryzen 9 işlemcileri hakkında detaylı bilgi alma şansımız oldu. Bir dedikodu olarak bu iddiayı Twitter hesabından paylaşan "Wikichips" sitesi her bir ürünün ismini, TDP'sini, frekans bilgisini, PCI-E Lane sayısını ve çekirdek sayılarını belirten bir tablo yayınladı. Buna göre;(Çiplerin tamamı en pahalı Intel HEDT işlemcisi kadar yani 44 adet PCI-E Lane içeriyor)

10 çekirdek 20 izlek;

Ryzen 9 1955(3,1/3,7 Ghz, 125W) ve Ryzen 9 1955X(3,6/4,0 Ghz, 125W)

12 çekirdek 24 izlek;

Ryzen 9 1956(3,0/3,7 Ghz, 125W), Ryzen 9 1956X(3,2/3,7 Ghz, 125W) ve Ryzen 9 1976X(3,6/4,0 Ghz, 140W)

14 çekirdek 28 izlek;

Ryzen 9 1977(3,2/3,7 Ghz, 140W) ve Ryzen 9 1977X(3,5/3,9 Ghz, 155W)

16 çekirdek 32 izlek;

Ryzen 9 1998(3,2/3,6 Ghz, 155W) ve Ryzen 9 1998X(3,5/3,8 Ghz, 155W)

Ayrıca Ryzen 9 sınıfındaki her bir işlemci dört kanal ve 3200 Mhz'e kadar DDR4(resmi olarak) destekliyor. Intel X299'da bu rakamın 2666 Mhz'e kadar(resmi olarak) olması bekleniyor.

Kaynak;https://twitter.com/WikiChip/status/863874789622022145

Bana sorarsanız isimler çok zorlama olmuş. 1955-1998, çok ilginç bir isimlendirme aralığı. Hayırlısı. En ucuz 10/20 işlemcinin 550 USD civarı olacağını öngörebiliriz.

• bu ne çekirdek çitleyecek galiba 2018 yılında,benim ki az tuzlu olsun
  • matematikte sayi kalmadimi bu kadar dip dibe ve anlamsiz isimlendirmeyr gidilmis
  • amd sinavina iyi calismis gibi duruyor. ama 337$a ryzen 7 1700 8c/16t 3.0/3.7ghz 65w gibi bir işlemci varken (ki yanina b350 bi anakart da alabiliyorsunuz ryzen 9da soket de degisir) ryzen 9 1955 10c/20t 3.1ghz/3.7ghz 125w 550$la iş yapamaz ama her ihtiyaca yonelik islemci iyi bir hamle. tepede de i9lari yalniz birakmamak mantikli bir hareket olmus.
  • Yazılım-oyun tarafı da yavaştan ayak uydurmaya başlayacaktır, gelen Dx 12-Vulkan daha başlangıç kısmı artık çoklu çekirdek devrine iyice girmeye başladık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

Yazılım-oyun tarafı da yavaştan ayak uydurmaya başlayacaktır, gelen Dx 12-Vulkan daha başlangıç kısmı artık çoklu çekirdek devrine iyice girmeye başladık.

Ama 7700k nolcak şimdi.
    Ama salt oyun oynacaklar 7700k.
    7700k da 7700k.
    oooohoooo oyunların çoklu çekirdeği kullanamasına çok var,o yüzden 7700k.
    İ9 serisi İntel alacaklar sakın bulaşmayın,7700k tokat manyağı yapar.
    Üstteki başlık açılmaz tabii,R9 için açarlar.

• woundedknee kullanıcısına yanıt
    7700k ya oc de yasaklandi
  • 7700k Ryzenlerin yanında pentium 4 3.6 GHZ gibi bir şey olacak bu gidişle. (Az daha kızdıralım 7700k cıları )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 17 Mayıs 2017; 13:50:5 >
  • Coni.Sins C kullanıcısına yanıt
    Hocam bu işlemciler pahalı olacaktır. 16 çekirdek olanı 4000 TL civarı bir fiyattan başlayacaktır. Ancak Bu sistem sizi 10 sene rahatlıkla taşır. Eşine daha önce rastlanmamış bir şey çünkü. Güzel bir sıvı soğutmayla 3,9 Ghz civarı bir hıza OC ederseniz Intel'in bütün server CPU'larından daha performanslı olacaktır. 22 çekirdekli E2699V4 dahil hepsine ciddi fark atar. Orta üst seviye çift soket güncel Xeon'lar kıvamında bir ham işlem gücü olur. :) 3500 puan civarı Cinebench puanı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 17 Mayıs 2017; 14:35:40 >
  • Ryzen 9(Threadripper) Detaylandı 10 çekirdekten 16 çekirdeğe tam 9 ürün!
    Pci express bağlantı sayısı konusunda çekincelerim var. Bu işlemci ve beraberinde gelecek Zen+ serileri için 2019'da 7nm'ye kadar yol haritası çıkarıldı. 14nm'ye göre %50 zar alanı küçülecek, ister çipin hızı %30 arttırılır, isterse aynı hızda %60 daha düşük güç tüketimi sağlanır. Dolayısıyla, 44 bağlantı yolundan çok daha fazlasını sergilediğini göreceğimizi tahmin ediyorum.

Kaldı ki, çiplerin bekleme durumu güç tüketimi hız aşırtma altında bile çok değişmiyor. RealWorldTech'ten Pcper'e verilen röportajda 6900K'da kullanılan performans için yüksek sarfiyatlı seçenekler olmadan da Ryzen'in güç tasarrufunda öne çıktığı bahsediliyordu.

Son çıkan Intel i9'larda bizzat Ryzen gibi L2'yi arttırarak kolay pes etmemenin amaçlandığı söyleniyordu. Şu anki şeraitte, Ryzen'in tüm komut setlerini Intel güncel i7'lerinden aynı saat hızında daha iyi çözmesine L2 avantajının vesile olduğu ortada. AVX2'yi hariç tutuyorum, zaten çok yaygın değil. Üstelik Intel yeni kod setlerinin kullanımını hep AMD'ye bıraktı ve destek olmadığı için bunlar yaygınlık kazanamadı. Bu sefer oyunu tersten kurgulanmış görüyoruz Ryzen'in yaygın üstünlüğü nedeniyle.

Şu anda Intel ile üretim üssünde denk sayılırlar, 2019'da Intel 10nm'de olacağını söylerken AMD 7nm'ye geçmiş olacak. EUV, ultra mor ötesi 7nm olmayacak, ancak ona da bir sene var ve daha önce kimsenin seri üretimde kullanmadığı bu büyük yatırım da ardından gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 17 Mayıs 2017; 14:46:26 >

• Beyler AMD kadar mal bir firma gormedim tamam iste bunun Ryzen FX olmasi gerekiyor. cunku Extreme serisi oldugudandir ve Athlon FX'in yenisi oluyor Athlon FX'de Extreme serisi. vay be AMD uzun yillar sonra yeni Athlon FX'ler uretiyor hemde 11 sene sonra vay be ne kadar uzun olmus AMD Extreme serisi uretmeyeli cok sasirdim gercekten. gerci ben bunu biliyordum forum ustune basa basa soyledim. AMD'nin 16 cekirdekli 32 izlekli Threadripper yani izlek deşen demek yani intel'in Extreme serisi deşmeye geliyor izlek'leri deşmeye geliyor Core'ları deşmeye geliyor deş AMD deş ki intel neye ugradigini sasirsin.
    Haci bu canavalari hic bir ekran karti zorlayamaz AMD Fire Pro ile Nvdia Quadro'lari anca zorla belki zorlamaya bile yetmezler.
    Hocam haklısınız. Ben de öyle düşünüyorum. Ancak öyle bir bütçeniz var mıdır emin olamadım. Öyle ekstrem serisi bir şey alıyorsanız en pahalı modeli almak faydalı.
    İşinizi her şekil görür. Durum konusunda sıkıntı yoksa gidin en üst modelini alın hocam. En az 7-8 yıl bana mısın demez.
  • Thats the rekabet is the rekabet , I love rekabet
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Hocam bu işlemciler pahalı olacaktır. 16 çekirdek olanı 4000 TL civarı bir fiyattan başlayacaktır. Ancak Bu sistem sizi 10 sene rahatlıkla taşır. Eşine daha önce rastlanmamış bir şey çünkü. Güzel bir sıvı soğutmayla 3,9 Ghz civarı bir hıza OC ederseniz Intel'in bütün server CPU'larından daha performanslı olacaktır. 22 çekirdekli E2699V4 dahil hepsine ciddi fark atar. Orta üst seviye çift soket güncel Xeon'lar kıvamında bir ham işlem gücü olur. :) 3500 puan civarı Cinebench puanı olur.

Ev için evet ama server için bu işlemciler yeterli uygunlukta olmuyor. Server işlemcileri daha farklı yapıda ve özenle seçilmiştir. Sürekli yük durumunda server işlemcisi aynı performansı korur ama standart bir işlemci kısa süre sonra %30a varan düşüş yaşayabilir. Anlık kısa süreli değerlerde sorun yoktur ama sabit ve yüksek yükte performans düşüyor. Tecrübe.

Yoksa server işlemcisi diye birşey olmazdı.
    Ama konu rekabetse amd işlemciler hesaplama işlerinde daha iyidir bu ekran kartlarında da öyle bu işlerle uğraşanlar amd tercih ederler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pixelllll -- 18 Mayıs 2017; 10:15:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: woundedknee

quote:

Yazılım-oyun tarafı da yavaştan ayak uydurmaya başlayacaktır, gelen Dx 12-Vulkan daha başlangıç kısmı artık çoklu çekirdek devrine iyice girmeye başladık.

Ama 7700k nolcak şimdi.
    7700k da 7700k.

Az daha kanıp 7700K sistem toplayacaktım. Şaka bir yana AMD'ye vur dedik, öldürdü. Daha burda 1 ay evvel 8 çekirdek gereksiz diyenler vardı. Ben onu geçtim, korkum odur ki, bu hızla çekirdek savaşları devam ederse bizim 8 çekirdek daha optimize görmeden demode olacak.

• Pci e Lane sayisi ve cekirdek sayilarindan baska, farkli birseyler daha olacakmiymis peki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

quote:

Orijinalden alıntı: woundedknee

quote:

Ama 7700k nolcak şimdi.
    7700k da 7700k.

Az daha kanıp 7700K sistem toplayacaktım. Şaka bir yana AMD'ye vur dedik, öldürdü. Daha burda 1 ay evvel 8 çekirdek gereksiz diyenler vardı. Ben onu geçtim, korkum odur ki, bu hızla çekirdek savaşları devam ederse bizim 8 çekirdek daha optimize görmeden demode olacak.

Bu daha başlangıç,hafif tokatlama ile geçer 2017.
    Asıl olay 2018 yılında yaşanacak.Şuan durumu eşitleme pozisyonuna geldi Amd.
    Çaktırmadan işlemci ve Gpu tarafında bir sonraki jenerasyonlara hazır duruma geldiler.
    Olağan dışı etkisi var mı yok mu derken diğer firma,seneye işlemci satamayacak hale gelebilir.
    Kullanıcılarımı nasıl daha fazla sağabilirim mantığı ile devam ederken ellerindeki inekten olacaklar...
    Fahiş fiyatlı ve 1070 tarafından gömülen 980ti tırt oldu,aynı akıbete 1080ti uğrayacak.
    Tekel oluşması demek her pazarda en iğrenç olay demektir.
    Adam sana 1080 satar 700$ fiyatla 10 ay boyunca,sonra aynı fiyata 1080Ti satar,sevenirsin...
    Vatandaş 2014 yılında Fury-x alır dalga geçerler,son 9 ay boyunca çıkan oyunlarda 1070 perfonmansı alır.
    Üstelik bu kişiler 3 yıldır bedava Freesync avantajı ile kullanıyorlardır kartı.
    100$ Bedava Freesync Tl olarak fiyatlara Türkiyede 500-600 Tl olarak yansıyor.
    600 Tl ise benim için şu an ne demek?
    Resimli göstereyim bunu bedava almak demek.Ryzen 9(Threadripper) Detaylandı 10 çekirdekten 16 çekirdeğe tam 9 ürün!

• Konuyu amd fanboyları bastı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.