S

Binbaşı
02 Kasım 2015
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
29 üye
Görüntülenme
Toplam: 57 (Bu ay: 0)
358887 Gün Cezalı
357077 gün 4 s. 26 dk. kaldı
Gönderileri
Beyler Ryzen'ler ilk ciktigi gunden beri herseyini okuyup arastirdim islemciler cok guclu. hatta intel'i az farkla guclu olmasina ragmen benchmark programlari intel'i dogru ölçüyor ama Ryzen'leri hatali ölçüyor ben bunu bastata fark ettim. Forum Donanim Haber gibi bir kac tane büyük saygin sitelerde aynisini soyledi ben bunu Passmarkta fark ettim ozellikle. R7 1800X bir kere yep yeni sifirdan tasarlanmis mimari bu islemcinin IPC performansi cok guclu suan hatta Kabylake'i %5 farkla geciyor bunu zaten hepimiz biliyoruz. intel'in fanboylari anlamaz gelde bunu onlara anlat. Ben Passmark gibi bir programdan bunu hic beklemezdim tek izlek benchmarklarina baktim R7 1800X 1900 civari puan almis bu kesinlikle cok yanlis ve hatali bunda bug var tahmin ettidigim kadariyla yani anladigim kadariyla Passmark programi R7 1800X icin cok uyumsuz ve yanlis ölçüyor eger Passmark Ryzen islemciler icin programlari guncellerse %100 dogru ölçecektir hatta R7 1800X 2300-2400 civari puan alabilir. Zaten i7 6900 K 2200 civari puan aliyorsa R7 1800X onu gececektir 2350 civari puan aliyor bence zaten i7 7700 K'nin gerisinde kalicak gene zaten i7 7700 K 2500 civari puan aliyor. Gercekten cok sacma R7 1800X i7 2600 K'nin gerisinde kalmis imkamsiz cok sacma yani R7 1800X'in IPC performansi i7 2600 K'dan cok guclu. Daha bitmedi bitmedi R7 1800X FX-9590'dan %70 IPC performansi farkiyla cok guclu buda demek oluyor ki R7 1800X FX-9590'ni tek izlek performansinda %70 farkla geciyor demek oluyor R7 1800X FX-9590'ni 150-200 civari fazla programla gecmis cok imkamsiz suan programda uyumsuzluk ve bug var Passmark programinin dahada guncellenmesi gerekiyor ve R7 1700 islemcisi FX-9590'nin %5 gerisinde kalmis ben kensinlikle inanmiyorum cok sacma mumkunu yok boyle birsey yok boyle birsey söz konusu bile olamaz cok imkamsiz R7 1700 islemcisinin alacagi puan 2150 civaridir.
AMD kullanicilari buna baksin derim bende AM3+ anakart var ve AMD her ay sık sık AM3+ ile AM4'lerin chipset driverini guncelliyor. AMD'nin sitesinden inderebilirsiniz eskiden cok az guncelleme yapiyorlardi simdi ise Ryzen ciktigindan beri dahada fazla driver guncellemeye basladilar. bende guncelledim bilgisayarim eskisine hizli oldu. abimde sunu dedi bilgisayar hizlanmis bende AMD'nin sitesinden chipset driverini indirip guncelledim AMD durmadan guncelleme yayinliyor dedim. Onceden bilgisayarim yavas calisiyordu cunku onceki driver kotuydu zayif chipset'in dusuk performans vermesine sebeb oluyordu. Simdi ise chipset performans olarak kendisini gostermeye basladi en son cikan driver'lar chipsetin bir cok ozelligini kullandigi zaman stabil calismasini sagliyor. AM3+'nin chipset'leri belki biraz hatasi vardir bu kadar kotu olamaz cunku duzgun chipset driver'lari yoktu anakartlarin ilk uretildigi zaman. Chipset driveri guncellendigi zaman ne oluyor diye sorarsaniz SATA RAID anakart performansi kesinlikle artacaktir bios performansi artiyor daha iyi sartlarda OC yada ayar yapma sansiniz var eskisine gore cok verimli calisacaktir. bilgisayarin acilis kapanis performansi artiyor artiyor SSD performansi artiyor ve islemci ile cipset daha hizli haberlesiyor bu da performansin artmasini sagliyor chipset'in isinmasi ve dusuk enerjiyle yuksek performans vericektir cunku chipset driver'lari chipset'in bir seyini yonetme ozelligine sahip yuzden guncellenmesi cok cok onemli. chipset performansi belki intel'e gore az farkla iyidir ama AM3+ kullananlar neden bu kadar yavas oldugunu dusunuyorlar bu sebebi ise chipset driver'lari hic guncelleme oldugundan kaynaklanmasidir chipset bu yuzden bosuna calisiyor ve kendi performansink gosteremiyor sorun bu simdi bu sorunlar cozulmeye basladi ve AMD'nin dahada guncellemeler yapmasi gerekiyor intel surekli chipset driver'larini guncelliyor AMD'nin aynen bu sekil devam etmesi gerekiyor. Ryzen'de bu guncellestirmeler sayesinde bilgisayar intel'e gore ucacaktir AMD AM3+ serilerinin bios'nu guncellemiyor ve guncellemesi gerekiyor bu cok onemli sorunlardan birisi ve Ryzen icin guncellemeler gelmeye devam ediyor buda yuksek performans anlamina gelmektedir AM4 chipset olarak AM3+'ye gore buyuk farki var dahada hizli. AM3+ aslinda potansiyeli var eski driver'lar buyuk pontansiyeli gosteremiyordu yeni driver'lar sayesinde buyuk potansiyeli gostermeye basladi bu daha baslangic AMD'nin bunu devam ettirmesi cok onemli.
Beyler benim bir arkadas var abim olur baslikta ki ekran kartini aldi siparis ettirdi CW olmaz degil mi arastirdim pek yeterli bilgiye ulasamadim.
Beyler benim arkadasimda A8 7650 K var ustune R7 370 ekran karti alip takmak istiyir dar bogaz yapar mi normalde yapmamasi lazimda birlestirme yapmicak sadece onu kullanicak.
Intel, IFA 2016’nın hemen öncesinde 7. Nesil Intel Core işlemci ailesinin duyurusunu gerçekleştirdi. Intel’in belirttiğine göre, yeni işlemci nesliyle bilgisayar deneyimi yepyeni bir düzeye taşınıyor.

Etkileyici internet deneyimi için tasarlanan 7. Nesil Intel Core işlemciler, Skylake mikro mimarisiyle geliştirildi. Intel, en yeni 14nm işlemcilerin daha hızlı yanıt performansı, büyüleyici oyun deneyimi ve güçlü güvenliğin yanında bilgisayarınızla daha doğal, daha sezgisel etkileşimler sağlayacağına dikkat çekiyor. Mobil platforma yönelik 7. Nesil Intel Core işlemciler 4K UHD video, 360 derece video, birden çok video akışı ve üst düzey içerik oynatma gibi gelişmiş özelliklerle, net ve etkileyici içerik görüntülemenin yepyeni deneyimini sunacak.

Intel, yedinci nesil Core işlemci ailesi sayesinde beş yıllık bilgisayara kıyasla yüzde 70’ten daha hızlı mobil üretkenlik ve yine beş yıllık bilgisayara kıyasla 3,5 kat daha iyi 3D grafik performansı elde edileceğini dile getiriyor. 1400 fotoğrafı bir dakikada düzenlemek, alışveriş yaparken veya film izlerken birden çok 4K UHD videoyu 4 dakikada ilgi çekici bir filme dönüştürmek, Overwatch gibi oyunları seyahat halindeyken HD kalitesinde oynayamak mümkün olacak.

7. Nesil Intel Core işlemciler, daha hızlı 4K UHD oluşturmayı, 4K UHD içerikleri daha uzun süre izlemeyi ve veri akışını sağlayan mobil tasarımları olanaklı kılıyor. Yeni HEVC 10 bit kod çözme özelliği, 4K UHD’ye kadar kusursuz üst düzey içerik oynatımına olanak tanıyor. Yeni VP9 kod çözme özelliği, çoklu görev çalıştırırken güç verimli ve kusursuz 4K UHD, 4K 360 derece içerik oynatımını mümkün kılıyor. Beş yıllık bilgisayara kıyasla 8 kat daha hızlı ve kusursuz 4K UHD 360 derece video oluşturmayı, düzenlemeyi ve paylaşmayı sağlayan yedinci nesil işlemciler 9,5 saate kadar 4K video oynatma imkanıyla pil tüketimi konusunda da etkili olduğunu gösteriyor.

Intel, 7. Nesil Intel Core işlemcileri geniş bir fiyat yelpazesiyle çeşitli bilgisayar tasarımlarında; Thunderbolt 3, USB-C tek kabloyla bağlantı ve Windows Hello gibi düşük güç tüketen üst düzey ses ve yüz tanıma teknolojisine sahip cihazlarda sunacak. Kullanıcılar, ayrıca dokunma, ses ve dijital kalem gibi çeşitli sezgisel giriş seçenekleri sunan 7. Nesil Intel Core işlemcili bilgisayar tasarımlarıyla da karşılaşacaklar.

Mobil ve masaüstü bilgisayarlarda 7. Nesil Intel Core işlemci ailesinin sağlayacağı temel avantajlar ise şöyle sıralanıyor:

HIZLI YANIT PERFORMANSI: 7. Nesil Intel Core işlemciler, önceki nesil işlemcilere kıyasla daha hızlı performans sağlamak üzere güç verimli bir mikromimariden, gelişmiş işlem teknolojisinden ve silikon optimizasyonlarından faydalanıyor. Intel Speed Shift Teknolojisi internette çok daha hızlı performans sağlıyor.

Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisine sahip işlemcilerde, performans ve güç hem çekirdekler hem de grafikler için dinamik olarak kontrol ediliyor. Bu sayede, gerektiğinde performans artışı sağlanırken mümkün olduğunda enerji tasarrufu elde ediliyor. Hem Y serisi hem de U serisi işlemciler, Intel Hyper-Threading Teknolojisi (Intel HT Teknolojisi) ile iki çekirdek ve dört işlemi destekleyerek, performans ve mobilite arasında eşsiz bir denge sağlayan mükemmel 2’si 1 Arada tasarımları ve ince laptopları mümkün kılıyor. Microsoft Windows Modern Standby özelliğine sahip bilgisayarlar, bir düğmeyle anında uyanarak kullanıcıları sistemlerinin başlamasını bekleme sıkıntısından kurtarıyor.

ZENGİN VE ETKİLEYİCİ DENEYİMLER: Intel HD Grafikleri, göz alıcı görseller için gelişmiş performans ve yeni medya motoru sağlıyor. Kullanıcılar, 7. Nesil Intel Core işlemciler sayesinde kolay içerik izleme, oluşturma, düzenleme, paylaşma ve oyun oynama deneyimleri elde ediyorlar. Daha fazla sağlayıcıdan 4K UHD kalitesinde üst düzey içerik görüntüleme özelliği sunan 7. Nesil Intel Core işlemci ailesi, kullanıcıların uyumlu ekranlarda büyüleyici canlı multimedya deneyimlerinin keyfini çıkarmalarını sağlıyor. Aynı zamanda, güçlü fotoğraf ve video düzenleme, birden çok video akışı, 360 derece videolar ve yüksek çözünürlüklü görüntülü sohbet olanakları sunuyor. Ayrıca kullanıcılar, sevdikleri oyunları seyahat halindeyken akıcı ve zengin dokulu grafiklerle oynayabiliyor. Son olarak, güç verimli VP9 ve HEVC 10 bit donanım hızlandırma teknolojileriyle geliştirilen yeni medya motorumuz sayesinde, önceki nesle kıyasla çok daha iyi 4K görüntüleme ve içerik oluşturma deneyimleri mümkün oluyor.

BASİTLİK VE KULLANIM KOLAYLIĞI: Çok amaçlı Thunderbolt 3 teknolojisine ve tüm ihtiyaçları karşılayan USB-C bağlantı noktalarına sahip laptoplar, unutulmaz bir deneyim sunuyor. Tek bir kablo, 40 Gb/sn’ye kadar aktarım hızlarını, iki 4K 60 Hz ekranı, 100W’ye kadar sistem şarjını, harici grafikleri ve üretkenliği artıran Thunderbolt ağ oluşturma özelliğini destekliyor. 7. Nesil Intel Core işlemcilerle, dokunma, ses ve dijital kalem girişini destekleyen daha çok tasarım mümkün olurken, kullanıcıların daha kolay etkileşim kurmaları ve yaratıcılıklarını özgür bırakmaları sağlanıyor. Windows Hello yüz tanıma teknolojisini destekleyen kameralara sahip laptoplarda ve web sitelerinde, kullanıcılar güvenli bir şekilde oturum açabiliyor.

DAHA UZUN PİL ÖMRÜ: 7. Nesil Intel Core işlemcili sistemler, işlemci ve platform düzeyinde güç verimliliğini daha da artıran 7. Nesil Intel Core işlemci ailesiyle, daha uzun pil ömrüne sahip olup, daha ince ve daha hafif sistemler için daha küçük pillerin kullanılmasını mümkün kılıyor. Özel donanım hızlandırma teknolojisi, yerel 4K video oynatımı sırasında 3 kat daha uzun pil ömrü sağlayarak güç tüketimini önemli ölçüde azaltıyor. Y işlemci ailesiyle 2’si 1 Arada laptoplar ve diğer laptopların yeniden tasarlanması, çok daha fazla mobilite için ince ve fansız tasarımları mümkün kılıyor. U serisi işlemcilerde ise, daha da incelen tasarımlarda daha fazla üretkenlik ve yaratıcılık elde etmek olanaklı.

GÜÇ DESTEĞİ: U ve Y serisi 7. Nesil Intel Core işlemcilerdeki G/Ç, 2. Nesil PCIe ile 5 GT/sn olan veri aktarma hızını 3. Nesil PCIe desteğiyle 8 GT/sn hıza ulaştırıyor. En yeni Intel® Rapid Storage Teknolojisi, NVMe PCIe x4 solid state sürücüleri destekliyor ve 3. Nesil PCIe hızlarından faydalanıyor. Intel Entegre Sensör Çözümü için Intel Context Sensing SDK teknolojisi, üçüncü taraf yazılım tedarikçilerinin sensörle geliştirilen heyecan verici uygulamalar sunmalarını mümkün kılıyor.

7. Nesil Intel Core işlemcileri kapsamında; Intel Core m3 işlemci, Intel Core i3, Intel Core i5 ve Intel Core i7 işlemciler çıkarılacak. OEM’lerin 7. Nesil sistemleri son kullanıcılara Eylül başında göndermeye başlamaları bekleniyor. Ayrıca yıl sonunda 7. Nesil mobil sistemlerin ve çeşitli mobil sistemlerin pazardaki varlığının ciddi bir şekilde artması öngörülüyor.

Kaynak:http://www.teknoblog.com/intel-kaby-lake-7-nesil-core-i-131845/
AMD, yeni nesil, yüksek performanslı “Zen” işlemci çekirdeklerine dair ek mimari detaylarını ve performansa dair ilk bilgileri ABD’nin San Francisco şehrinde gerçekleştirilen bir etkinlikte duyurdu.
İşlemci performansı tarihinde bir kilometre taşını temsil eden “Zen” çekirdeği saat komut başına gösterdiği %40 oranında performans iyileştirmesi ile dikkatleri üzerine çekti.

Etkinlikte gerçekleştirilen demoda 8 çekirdek ve 16 iş parçacıklı “Zen” çekirdekleri içeren “Summit Ridge” masaüstü işlemcisi, aynı CPU saat hızları ile çok iş parçacıklı Blender render yazılımında benzer yapılandırmalı Intel’in 8 çekirdek, 16 iş parçacıklı “Broadwell-E” işlemcisini performans olarak geride bırakıyor. Etkinlikte ayrıca Zen temelli 32 ve 64 çekirdekli “Naples” kod adlı sunucu işlemcilerinin, Windows işletim sistem üzerinde çalışan çift işlemcili bir sunucu ile ilk halka açık demosu da gerçekleştirildi.

Konu hakkında konuşan AMD Başkanı ve CEO’su Lisa Su; “Zen çekirdeklerinin sunduğu performans ve verimlilik AMD teknolojisinin geldiği son noktayı temsil ediyor. Geçtiğimiz dört sene boyunca lider ürünlere güç verecek yüksek performanslı, çok aşamalı bir CPU yol haritası geliştirmek için önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Veri merkezlerinden yüksek teknoloji ürünü bilgisayarlara kadar önemli bir ürün grubuna güç verecek olan Zen çekirdeklerinin pazara sunulması yönünde gerçekleşen adımlar, müşterilerin “Zen” çekirdeklerine olan heyecan ve merakı devam ettiriyor” dedi.

Yepyeni bir tasarıma sahip olan “Zen” işlemci çekirdeği, yeni bir önbellek hiyerarşisi, geliştirilmiş bölüm öngörüsü, eşzamanlı çoklu kullanım (SMT) ve gelecek nesil AMD ürünlerinin performans ve verimliliklerini artırmak için tasarlanan birçok mimari geliştirme içeriyor. Bu geliştirmeler “Zen”in, fansız 2’si 1 aradalar, tümleşik sistemler, yüksek performanslı hesaplama ve veri merkezleri gibi geniş bir yelpazede bulunan uygulamaların ölçeklenebilir ihtiyaçlarını tatmin etmesine imkan sağlıyor.

Pazara sunulması beklenen ilk “Zen” temelli “Summit Ridge” masaüstü işlemciler AMD iş ortakları ve müşterileri tarafından ihtiyaç duyulan yüksek performans ve ölçeklenebilirliği sağlamak üzere tasarlanan yeni bir birleştirilmiş soket olan AMD AM4 soketini kullanacak.

“Bristol Ridge” kod adlı 7nci nesil AMD A-Serisi masaüstü işlemcileri ve uyumlu yeni AM4 soketlerin 2016 yılının ikinci yarısında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

En üstün teknoloji USB, grafik, veri ve diğer I/O’lar için sunduğu ayrı PCIe veri yolları ile AMD AM4 platformu sayesinde kullanıcılar iyileştirilmiş bir cevap verilebilirliğe kavuşarak AM4 platformunun sunduğu güçlü, ölçeklenebilir ve güvenilir deneyimi yaşayacaklar.

AMD AM4 platformunun sunduğu önemli teknolojiler:

- DDR4 Bellek

- PCIe Gen 3

- USB 3.1 Gen2 10Gbps

- NVMe

- SATA Express

“Zen” mimarisine dair ek özellikler gelecek hafta ABD’de gerçekleştirilecek 28. Hot Chips etkinliğinde paylaşılacak.

Kaynak:http://mobil.hurriyet.com.tr/amdnin-yeni-nesil-islemci-cekirdegi-zen-40200852
Bende GA-970A-UD3 Modeli Anakartim Var Ustunde 8 GB 1600 MHZ'li RAM Takali Bios Girip Duzgun Sekilde Profil1'i Secip Ayarlardim Fakat Windows Ultimate 64 Bit Yuklu Surekli Mavi Ekran Hatasi Yiyorum Ben Anakatimin Sorunlu Doldugundan Supheleniyorum Bilen Varsa Bana Yardim Etsin.
Bende FX-8350 Var Kac Kere OC Yaptim Geri Aldim Ama islemciye Zarar Verdigimi Dusunuyorum Hatta islemciye Hasar Verdigimi Dusunuyorum Biraz Degisik Calisiyor Gibime Geldi. OC Zaten islemcinin Omrunu Kisaltiyor Ayrica OC Ayarini Geri Aldiktan Sonra Cok Degisik Calisiyor San Ki Zen islemci Alirsam Eger Ona Asla OC Yapmicam.
AMD ATİ'yi Satın aldığından beri peşinden gelen finalsal sorunlardan yüzünden 2006'dan beri istediğimiz işlemcileri Sunmadı Lisa Su 2016'da Extreme Serisinde işlemciler üretmeye başlıyacaz diye açıklamalar yaptı. AMD Athlon FX'den sonra Extreme işlemci üretmedi Fakat Phenom FX çıkarmıştı oda intelin Pentium 4 Extreme Edition gibiydi. Bulldozerler hüsran çıkanca son yıllarda AMD Beklenen işlemcileri çıkarmadı. i7 5960X i7 6960X Gibi AMD Extreme işlemciler raflarda yerini alıcak AMD Artık biran önce Extreme serisindeki işlemcileri çıkarması şart oldu yoksa intel'de başını aldıda gitti olucak. Bu sene AMD 8 Çekirdekli 16 izlekli canavarıyla yolda o zaman Zen Extreme işlemciler 16 Çekirdekli 32 izlekli canavarıyla geliyor. intel son zamanlarda AMD yüzünden gelişemedi Zen işlemcilerin Tek izlek Performansı Güçlü olucağı için intel i3 i5 i7 gibi işlemcileri çekirdekleri doldurmaya başladı Zen FX 8 Çekirdekli 16 izlekli Yolda. Bulldozerlerin Tek izlek performansı iyi olsaydı x86 pazarında Bulldozer Extreme işlemciler görebilirdik fakat olmadı.
Bende Bir Sorun Var FX-8350 işlemcim Var Anakart'ım GIGABYTE Bios'ta RAM Profili 1'i Seçtim Otomatik 1600 MHZ'ye Ayarladı Zaten Benim RAM 1600 MHZ Ve Ben Hiç Bir Şeye Ellemedim Profil 1 Zaten Kendi Kendine Ayarladı Herşeyi ve Windows 7 Ultimate 64 Bit İşletim Sistemim Var Bilgisayar Açılırken Windows'un Ekranı Çıkarken Mavi Ekran Hatası Yiyorum Ben Ya Anakart'ın Yazılımın'da Hata Olduğunu Düşünüyorum Yada Windows'ta Hata Olduğunu Düşünüyorum Bilenlerin Yardımlarınızı Beliyorum Şimdi'den Teşekürler.
Hakkında
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 5 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 5 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.714
İkinci El Bölümü Mesajları: 1
Konularının görüntülenme sayısı: 4.642 (Bu ay: 60)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 324 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.