Şimdi Ara

Ryzen 7 2700X ve Ryzen 5 2600'ün incelemesi sızdırıldı: Fiyatlar ve özellikler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
2
Favori
4.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    AMD'nin gelişmiş özelliklerle gelecek olan Ryzen 2000 serisi hakkında detaylar sızmaya devam ediyor. Sızdırılan inceleme bize iki yeni yonga hakkında bir hayli geniş bilgi sunuyor. Üstelik rakamlar şu ana kadarki iddiaları da doğrular nitelikte.

Bir çok alanda yapılan testlerin yer aldığı incelemenin Ryzen 7 2700X açısından geneline bakacak olursak Ryzen 7 1700X'e kıyasla %12 ile %18 arasında değişen bir gelişme söz konusu. AMD'nin Ryzen işlemcilerinin Intel tarafındaki rakiplerinden geri kaldığı bir nokta da önbelleklere ve RAM modüllere erişimde yaşanan gecikmeydi.

Ortaya çıkan testler gösteriyor ki AMD bu açığını kapatmak için büyük bir çaba sarfetmiş ve bunun karşılığını da almış. Çekirdekler arası iletişimin de artık daha hızlı gerçekleştiğini belirtmekte fayda var.

%32'lik artış geliyor!

Gelelim yonganın önbelleklerine erişimde kullandığı bant genişliğine. Ryzen 7 2700X, Ryzen 7 1700X'e kıyasla %32'lik dudak uçuklatan bir değerle daha yüksek bir bant genişliğine sahip görünüyor. Bu değinidiğimiz hususlar oyun performansını için önemli başlıklar dolayısıyla gelişmeleri gerçek hayatta da hissedebileceğiz.

Bütün bu gelişmelerin yanı sıra 2933 MHz'de çalışan belleklere destek ve daha yüksek turbo frekansı gibi detayları da eklediğimizde bizleri pazardaki AMD rüzgarını devam ettirecek bir yonganın beklediğini söyleyebiliriz.

Bununla birlikte ilk nesil Ryzen'ların en çok eleştiri toplayan yönlerinden birisi olan ve yeni Zen mimarisinin gerçek performansını görmemizi kısmen engelleyen çalışma frekansı konusunda yapılan geliştirmelerle 4.4 GHz'i görebilecek olmamız donanım severleri en çok heyecanlandıran detaylardan birisi olsa gerek.

Fiyatlandırma teknik detaylar

Yeni modellerin fiyatlarına ve teknik özelliklerine de değinelim isterseniz.

8 çekirdek 16 izleğiyle 3.7 GHz'de çalışan ve ihtiyaca göre 4.35 GHz'i görebilen Ryzen 7 2700X, 369 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Wraith Prism soğutucusuyla gelecek olan yonganın TDP değeri ise artan frekanslara bağlı olarak önceki nesile nazaran biraz daha yüksek, 105 wattlık ısıl tasarım gücü belirtilmiş.

XFR 2.0 desteği kırpılması dışında hemen hemen aynı konfigürasyondaki Ryzen 7 2700X ise 3.2 GHz ile 4.1 GHz arasında görev yapacak ve 299 dolardan pazara giriş yapacak. Soğutucu tarafında ise Wraith Spire'e yer verilecek.

Ryzen 5 2600X

Gelelim 6 çekirdek 12 izlekli modellere, Ryzen 5 2600X 3.7 GHz-4.25 GHz'lik aralıkta görev yapacak ve 95 wattlık TDP değerine sahip olacak. Wraith Spire ile serinleyecek olan yonganın fiyat etiketi ise 249 dolar olacak.

Ryzen 5 2600 ise 65 wattlık ısıl tasarım gücüyle hem performanslı hem de daha serin çalışan bir sistem isteyenlere göz kırpıyor. 3.4 GHz'lik taban ve 3.9 GHz'lik tepe frekansa sahip model Wraith Stealth çözümüyle gelirken 199 dolarlık bütçe dostu bir fiyata sahip olacak.

Ryzen 3 işlemcilerine gelecek olursak, AMD burada ilk nesilde uyguladığı stratejide değişikliğe giderek yongaları Raven Ridge zarı üzerinde şekillendirecek. Bununla birlikte elimizde ne yazık ki henüz pek bir detay da mevcut değil. Son olarak yongaların 19 Nisan'da satışa sunulacağını hatırlatarak sözlerimizi noktalayalım.

Testlerin tamamına galerimizden ulaşabilirsiniz.

Resim Galerisi

Resimin Açıklaması

• 6700k ile 7700k arasında ne fark varki yukardaki arkdaşlar isyan etmişler :) Aralarında %60 lık fark mı var. Taş çatlasın %5 hadi sizin hatrınıza %10 yazayım. Toplam güç olarak zaten 4/8 işlemcilere bu işlemciler fark atacağı için intelin elinde satabileceği sadece 8700k kalacak. Hiçkimse 4.4 ghz ulaşmış 6/12 bir ryzen varken 1500TL ye ne 8700 alır ne de gider 8600k alır. 4/8 7700k nın yüzüne bakan olmaz.

2. nesil ryzenlar piyasaya çıktığı gün intelin 8700k dan başka adam akıllı satabileceği bir modeli kalmayacak. Onunda fiyatını ne kadar hak ettiğini testler ile göreceğiz.
    Bugün yeni kasama bir fan lazım oldu, elimdeki eski parçalara bir gözatayım dedim, hem de bir elden geçirip toparlarım diye. Kaç yıllık onca parçanın arasında en çok özel soğutucular çıktı, birkaçını kullandığımı bile hatırlamıyorum, o derece. Şimdi bazı arkadaşlar AMD'nin aynı altyapıyı kullanarak yeni işlemciler çıkarması o kadar da büyütülecek bir olay değil diyorlar. Arkadaş sadece anakartı değiştirmiyorsun, birçoğumuz OC da yapıyor ve bunun için özel ekipman da alıyor, sen Intel'de (benim farkında bile olmadan uzun bir süredir yaptığım gibi) anakartla birlikte o özel soğutucuları da değiştiriyorsun. Ben artık Intel sistem için kalkıp da özel soğutucuya para vermem ama AMD sistemde ihtiyaç duyduğum anda gider en kralını alırım, çünkü biliyorum ki en az bir sistem değişikliğinde daha onu kullanabileceğim.
  • Hayır neden 6700K? Kendilerini ona rakip görüyorlarsa millet boşuna bekliyor bunları :(

• Detaylı olarak Erdinşin inceleme videosunu bekliyeceğim ona göre ya intel yada amd karar kılacağım açıkcası.

• 2 sene önceki işlemciyle yarişiyor ciksinda bakalim az beklerim göre hareket ederim ryzen 2 nesil işlemcinin 7700k veya 8700k arasindaki performans önemli 6700k dan banane ...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8600k vs 2600x mi? 2K,4k oyun performansı nasıl?

• abidikgubidik63 A kullanıcısına yanıt
    Hala 4790k kullanmaya devam eden biri olarak cehaletimden soruyorum intel son 10 senede ne kadar ilerledi acaba ? 3770k nın hala canavar olduğu 2018 yılında değilmiyiz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 6700k ile 7700k arasında ne fark varki yukardaki arkdaşlar isyan etmişler :) Aralarında %60 lık fark mı var. Taş çatlasın %5 hadi sizin hatrınıza %10 yazayım. Toplam güç olarak zaten 4/8 işlemcilere bu işlemciler fark atacağı için intelin elinde satabileceği sadece 8700k kalacak. Hiçkimse 4.4 ghz ulaşmış 6/12 bir ryzen varken 1500TL ye ne 8700 alır ne de gider 8600k alır. 4/8 7700k nın yüzüne bakan olmaz.

2. nesil ryzenlar piyasaya çıktığı gün intelin 8700k dan başka adam akıllı satabileceği bir modeli kalmayacak. Onunda fiyatını ne kadar hak ettiğini testler ile göreceğiz.

• Adamlar hem daha performanslı işlemciyi aynı sokete çıkarıyorlar, yetmiyor fiyatında indirim yapıyorlar, yok yonga maliyeti çoğaldı filan demeden, daha ne yapsınlar.
  • Bu testleri hangi akıllı yaptıysa amd'nin ayağına sıkmış. Bizim 6/8 çekirdek ryzenler intelin önceki nesil 4 çekirdek işlemcisiyle anca yarışıyor demek istiyor.8700k olmadan bu testlerin bir geçerliliği yok gözümde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arrivederci -- 18 Mart 2018; 21:15:24 >
  • Bu performans falan filan bir kenara, iki ay önce bulunan açıklar bu yeni işlemcide olacak mı olmayacak mı? Açık varsa neden ayıplı ürün alayım? Var mı yok mu bilen biri yazsa sevaba girer, yoksa bir kaç yıl beklemeli mi?

• 6700 ile 7700 arasinda pek fark yok, zaten Intel son senelerde tekli rakama indirmisti nesil farklarini

• Bugün yeni kasama bir fan lazım oldu, elimdeki eski parçalara bir gözatayım dedim, hem de bir elden geçirip toparlarım diye. Kaç yıllık onca parçanın arasında en çok özel soğutucular çıktı, birkaçını kullandığımı bile hatırlamıyorum, o derece. Şimdi bazı arkadaşlar AMD'nin aynı altyapıyı kullanarak yeni işlemciler çıkarması o kadar da büyütülecek bir olay değil diyorlar. Arkadaş sadece anakartı değiştirmiyorsun, birçoğumuz OC da yapıyor ve bunun için özel ekipman da alıyor, sen Intel'de (benim farkında bile olmadan uzun bir süredir yaptığım gibi) anakartla birlikte o özel soğutucuları da değiştiriyorsun. Ben artık Intel sistem için kalkıp da özel soğutucuya para vermem ama AMD sistemde ihtiyaç duyduğum anda gider en kralını alırım, çünkü biliyorum ki en az bir sistem değişikliğinde daha onu kullanabileceğim.
  • bu oyun performansında işlemciler nekadar belirleyici oluyorlar? yani full hd çözünürlüğün en yüksek seviye olduğu dönemlerde oyunların fps değerlerinde işlemcinin farkı ancak çözünürlük ve kalite düşürüldüğünde gözlenebiliyodu. ben takibi bırakalı durumda bir değişiklikmi oldu? yada artık oyunları düşük ayarlarda oynama modasımı başladı?

• AMD intele 6 çekirdekli i5'leri çıkarttı. Ryzen 2 ile intel ne yapacak göreceğiz. 9. nesil erken geliyor
  • Kağıt üzerinde bayağı sağlam görünüyor. AMD iyi işler başarıyor.

• https://www.youtube.com/watch?v=7ZyHSqrVb_E

yukrıdaki videoda 720p low testi de var. başka videolarda durum farklıydı ancak bu videoyu esas alırsak işlemcinin düşük çözünürlük testinde, temel çekirdek gücünün benzer olduğu görülebilir.

anladığım kadarıyla 6700 7700 8700, 720p düşük çözünürlük testinde aynı işlemci gibi davranmış ve bu açıdan 8700 değil 6700 temel baz alınmış olmalı.

yanlış varsa düzeltin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arrivederci

Bu testleri hangi akıllı yaptıysa amd'nin ayağına sıkmış. Bizim 6/8 çekirdek ryzenler intelin önceki nesil 4 çekirdek işlemcisiyle anca yarışıyor demek istiyor.8700k olmadan bu testlerin bir geçerliliği yok gözümde.

bir örnek olsun diye ben seçtim işlemcileri; siz, istediğiniz işlemciyi seçip bakabilirsiniz sonuca
    https://www.anandtech.com/bench/product/1950?vs=2047

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreamblue35 -- 19 Mart 2018; 5:33:4 >

• Ben diyorum adamlar yokluktan eski işlemci kullanmış herhalde sen diyosun tur bindirmiş.standart turbosuz v12 motor ile v8 motorun kıyaslanması olur mu ? diyorum, gözü kör arkadaşlar 2 kat fazla çekirdeği olan işlemci tur bindirmiş diye seviniyor.

• Kutudan çıkan soğutucuyla ryzen 1600 mesela max 3.8 ghz değil miydi? 4 ghz'in üstüne daha farklı soğutucu isteyecektir.

8700k ne alaka? Burada daha düşük fiyata, fiyat farkından daha fazla performans alacaksınız o kadar. Parası olan alır şahsen o kadar paraya acımasam bu ryzen+ haberlerine bile aldırmazdım 8700k alırdım. Evet sıcaklığı metldownu vs alayı hikaye bana göre ama çok para. Öyleyse biz ne yapıyoruz? Mantıklı davranıp, paramızın hesabını bilmeye çalışıyoruz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Father Torque kullanıcısına yanıt
    Ben de 2007-2008 civarı aldığım zherotherm nirvana yı ryzen 1200 e taktım Klipsli olduğu için plastik çerçeveyi çıkarmadan takıldı.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.