Şimdi Ara

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:) (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
540
Cevap
75
Favori
32.309
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Asus Tuf b450m plus gaming
    Ofset modunda da atıyorum 1.20 offset yazıyo ya + 0.05 yazıyorum ki max 1.25 versin. Ona da uymuyo saveleyip tekrar girince 1.20deki değer değişiyor, benim yazdığım ofset değeri de değişmiş oluyor.

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 26 Haziran 2020; 14:35:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bestgr

Asus Tuf b450m plus gaming
    Ofset modunda da atıyorum 1.20 offset yazıyo ya + 0.05 yazıyorum ki max 1.25 versin. Ona da uymuyo saveleyip tekrar girince 1.20deki değer değişiyor, benim yazdığım ofset değeri de değişmiş oluyor.

Offset modunda voltaj gireceksiniz, +- kismina dokunmayacaksiniz girdiginiz voltaji verecek. Olmasi lazim. Yalniz oncesinde Ryzen Master programinda gireceginiz degerleri deneyin ki crash falan yemeyin, yerseniz de cmos clear falan gerek olmasin. Gireceginiz degerleri kaldiracagindan emin olun oncelikle.

• L.J kullanıcısına yanıt
    Hocam öncelikle bu rehber için teşekkürler. Ryzen master üzerinden istediğim ayarları yakaladım stok soğutucuya rağmen fakat en son cevap verdiğiniz arkadaş gibi bende Asus anakart kullanıyorum b450m-k. Bios menüsünde offset dışında bir ayar bulamadım, asus ta nasıl olur bakma şansınız var mı? ya da bilen var mıdır acaba?
  • cihangirozden2 kullanıcısına yanıt
    Çok basit nasıl olmadı anlamadım.
    Ai tweaker kısmından voltaj ayarına girin. Orada 3 seçenek var auto manual offset mode. Manual yapın orayı, altta auto yazan pencereye voltajı girin nokta(.) ile küsüratı yazılıyor. Mesela 1.22 gibi.
    Bu kadar.

Edit: biraz gezdim reddit'te bu anakartı kullanıp da bulamayan çokmuş. Sanırım bazı bios sürümlerinde (belki hepsinde) manuel voltaj ayarı yokmuş(oha olaya bak). Asus'tan gıcık kapan biri olarak şaşırmadım. Amd tarafında 5 tane msi b450, 2 tane Gigabyte B450, 1 tane Gigabyte B350 ve eski bir Asus Tuf 990fx kullanmış biri olarak şimdiye dek en sevmediğim Anakartlar hep Asus oldu. Gerçi Intel tarafında da böyle. ASUS H55 alıp sıfır opsiyon AI tweaker yüzünden Xeon X3430 3440 işlemciyi stock kullanmak zorunda kalmıştım:) dünyanın en gıcık pc bileşeni firmasına hoşgeldiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 27 Haziran 2020; 9:35:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Offset modunda voltaj gireceksiniz, +- kismina dokunmayacaksiniz girdiginiz voltaji verecek. Olmasi lazim. Yalniz oncesinde Ryzen Master programinda gireceginiz degerleri deneyin ki crash falan yemeyin, yerseniz de cmos clear falan gerek olmasin. Gireceginiz degerleri kaldiracagindan emin olun oncelikle.

Alıntıları Göster
    biostan beceremedim, voltaj ayarı çıkmıyor ama anakartın bi masaüstü programı var onunla 1.25 4.1'e maksimum dedim hocam. Sonra görev yöneticisinden baktım ki boşta da 4.1ghzde çalışıyor. Ufak bir araştırmayla aslında gerçeğin öyle olmadığını öğrendim. Ryzen masterda frekans dalgalı görülüyor. Ful yükte de 4100e çıkıyor.

Fikir vermesi açısından yazıyorum: Spec delta + noctua u12s, kasa fanları orta rpmde,30derece ortamda, 4.1ghz/1.25v 65i görmüyor yarım saatlik aida64te.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 27 Haziran 2020; 10:6:48 >

• Kardeşime kurduğum sistemde epey işime yaradı sanırım

3600x işlemcide stock soğutucu ayar öncesi full yükte 73 görüyordum şimdi 63 e düştü.
    Voltaj 1,20625 * 3.8ghz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: armax

Kardeşime kurduğum sistemde epey işime yaradı sanırım

3600x işlemcide stock soğutucu ayar öncesi full yükte 73 görüyordum şimdi 63 e düştü.
    Voltaj 1,20625 * 3.8ghz
    O voltajda hizi 4.0 ustune cok rahat cikartabilirsiniz. Fazla yavas kullanmaniza gerek yok.
  • bestgr B kullanıcısına yanıt
    Hocam anakartın masaüstü uygulamasında voltaj ayarını buldum ama ghz ayarını bulamadım. ghzi bios menüsünden mi yaptınız?
    Maalesef asusun saçmalaması, biostan ayarlanmıyor ama arkadaşın dediği gibi ai suite adında anakart uygulaması üzerinden voltaj sınırlandırılıyormuş 😁 ama orda da ghz ayarı yok onu da biostan yapacağız artık buna da şükür 😁
  • quote:

Orijinalden alıntı: cihangirozden2

Hocam anakartın masaüstü uygulamasında voltaj ayarını buldum ama ghz ayarını bulamadım. ghzi bios menüsünden mi yaptınız?
    hocam biostan ghz ayarlarsanız sabit kalır diye tahmin ediyorum. Bir deneyip yazar mısınız ? biostan ayarlayıp ryzen master üst taraftaki yuvarlaklarda boştayken 4100 mü yazacak yoksa daha az mı ?

Ben ghz ayarını alsuitten yaptım. Soldaki menüye gelin. Yukardan 2.siydi sanırım. Voltajı 1.25e frekansı 4100e çekip yeni bir profil tanımladım sonra saveledim. Ama galiba her bilgisayarı açışta buraya girip load demek gerekiyor onun kısayolunu bulsam 10 numara olacak. Aslında bu yapmak istediğimiz ryzen masterda da olabilir kurcalamak lazım.

Asıl soru şu: Biz burada frekansı değişken tutup voltajın maksimumunu sınırlandırmak istiyoruz. Full 4.1 4.15 gibi değerlerde çalıştırırsak zararı olur mu ? Fazladan güç tüketimi, ısınma, ömür kaybı gibi.

EDİT: Her pcyi açtığımda ayar yapmamak için 4.1 1.23'e ben de sabitledim.
    Bunun için pbo cpb kapalı iken önce anakarttan 4.1 verip voltajı okudum. Daha sonra ofset verip 1.23e gelecek şekilde ayarladım. Ancak saveleyip bir daha girdiğimde orada yazan voltaj değişti ve 1 kez daha ofsetimi değiştirdim. 2-3 denemeden sonra sabitlemeyi başardım.
    Yani doğrudan voltaj yazamıyorsunuz ama o kutucuktan okuyup, ona göre ofset verdiğinizde 2-3 denemede oturuyor o voltaja.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 28 Haziran 2020; 15:2:56 >

kullanıcı kardeşim çok profesyonel değil, fazla uğraştırmakta istemiyorum onu. Şu anda tek hedef stok soğutucu ile full yükte 55-60 dereceyi geçmesin, dün akşam 80 derecelerdeymiş. Malum birde Adana sıcakları. 3,8 ghz için en ideal veya min voltaj nedir ortalama ? deneme yanılma ile yanlış bir şey de yapmak istemiyorum
  • Ben kendime ryzen master üzerinden iki profil oluşturdum. Biri 1,0 volt 3600 mhz sıcak havalarda ve boğmayan oyunlarda yada gündelik kullanımda bunu seçiyorum. Diğeri ise 1.24 volt 4100 mhz rdr2 AC:odyssey gibi oyunlarda ve nispeten havaların biraz daha soğuk olduğu durumlarda kullanıyorum. Stock soğutucu ile ve b450 tomahawk max modeliyle kullanıyorum.
    Yapmam gereken veya önerdiğiniz bir ayar varsa önerilere açığım. İyi günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: armax

kullanıcı kardeşim çok profesyonel değil, fazla uğraştırmakta istemiyorum onu. Şu anda tek hedef stok soğutucu ile full yükte 55-60 dereceyi geçmesin, dün akşam 80 derecelerdeymiş. Malum birde Adana sıcakları. 3,8 ghz için en ideal veya min voltaj nedir ortalama ? deneme yanılma ile yanlış bir şey de yapmak istemiyorum
    4.0 ghz görmesi lazım en az o voltajlarda. Ryzen Master programında anlattığım şekilde denerseniz ve sorunsuz çalışırsa herhangi bir yanlışlığa mahal vermemiş olursunuz. Sonrasında da biostan girersiniz değerleri.

Oc biostan yapılır programla yapmayın. İşlemci hızı ile işlemci kullanımı farklı şeyler sabit 4.1 çalışması onun %100 yükte çalıştığını göstermez görev yöneticisinden kullanım yüzdesi gözükür. Offset moddansa override modda oc yaparsanız daha stabil olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bblokee -- 30 Haziran 2020; 13:0:5 >
  • bblokee B kullanıcısına yanıt
    teşekkürler, öğrenmeye çalışıyoruz tecrübeli arkadaşlardan
    mecburiyetten ofset moddan yaptım hocam. Bi auto bir de ofset var bende sadece.
    4.1e biostan sabitledim. Ofsete yapacak bir şeyim yok ama maksimum 1.253 gibi bir değer veriyor.
    Arada anlamsızda 5 derece birden sıcaklığın yukarı attığı oluyor oyunda. Sıkıntı dereceler değil 65ten 70e atıp hemen geri düşüyor warzoneda.
    Ama "mümkün olan en düşük voltajı ver, maksimum voltaja sadece zorda kalırsan çık" gibi bir ayar varsa biosta bildiğiniz, tadından yenmez. Bu hem anlık 5derece yukarı atmasını önler hem de boşta 45in altındaki derecelere düşmemi sağlar.
    eğer windows güç seçeneklerinde ryzen balanced seçili ise ztn istediğiniz gibi voltajı sabit tutmuyor yük altında ayarladığınız değere getiriyo masaüstünde düşürüyo
    Gerçekten Asus anakart bezdirdi beni bu voltaj konusunda. Ryzen master ile ayarlayabiliyorum ancak bilgisayarı her açışımda uygulamadan ayarlarımı yüklemem gerekiyor. Asusun ai suite programı hiçbir işe yaramadı maalesef. Bu konuda bilgisi olan varsa yardım bekliyorum.
  • cihangirozden2 kullanıcısına yanıt
    manuel yoksa offsetle yapın hocam.
    İlk adımda misal autonun yanında yazan 1.4 ise eksi offset 0.15 verin 1.25 olsun. saveleyin reset atsın tekrar o ekrana gelin göreceksiniz ki ordaki rakamlar sizin yazdığınız olmayacak. İkinciye de aynı şeyi yapın offsetle 1.25e çeksin. 2 veya 3 denemeden sonra oturur. Benim şuan 1.1 +offset 0.15 galiba. 1.25 gelirse size çok ufak göstermelik offset verirsiniz.
    Ama bunları yapmadan önce istediğiniz ghz'i sabitleyin biostan. Bundan da önce ryzen balanced'ı yapın.

Biraz kurcalamak istiyo, önemli olan pc açılınca alacağımız değerler. O istediğimiz gibiyse, biostakine takılmıyorum ben.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bestgr -- 3 Temmuz 2020; 18:24:52 >
  • Merhaba, 3600X’e sahibim. Tam 4.4 frekansta calistrabilmek için en uygun voltaj nedir? 1.4v denedim yemedi :/

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: M0meNtS

Merhaba, 3600X’e sahibim. Tam 4.4 frekansta calistrabilmek için en uygun voltaj nedir? 1.4v denedim yemedi :/
    1.4 volt cok fazla ve degradation'a sebep olabilir. 1.3 volt bile fazla ancak 1.3 volt ustune cikmayin siz. Kac ghz verirse o kadar. 3600x ile 3600 arasinda performans farki yok.
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.