Şimdi Ara

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!! (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.658
Cevap
13
Favori
48.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tek port yeter dersen:https://www.incehesap.com/tp-link-tl-pa8010p-kit-fiyati-34023

Ben multi device takılırırım dersen: https://www.incehesap.com/tp-link-tl-pa8030pkit-powerline-kit-fiyati-29393/

Gigabit ethernetli modeller Türkiye'de çok sınırlı o yüzden farklı alternatifler gösteremiyorum.

Bu arada yukarıdaki 3 portlunun fiyatı çok iyi, ben 500 TL civarına almıştım.

• Xpm sertifikasyonunda belirtilen max voltaj 1.5v.

1.4 volta kadar yüksek ram hızları için sorun yaşanmaz (gskill ramler için konuşuyorum). Ben 1.45v kadar çıktım oc denemelerinde ama günlük kullanımda 1.4v civarı iyidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Bu nedir? açıklama ve kaynak da paylaşın ki anlaşılabilsin demek istediğiniz.

• batuhano B kullanıcısına yanıt
    Açık işte, daha nasıl olsun! 3.4GHz'de sadece 57 watt tüketen işlemci, isteyen 1450mv'de aynı hızda 165 watt tüketimle kullanır. Şayet, bunun gereksizliğini anlatmaya çalışıyorum. Çipler düşük voltaj tasarruf odaklı çalışmaya çok müsait. Kaynak: overclockers.ru...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 2 Mayıs 2017; 13:2:53 >
  • bana wifi lı lazım hocam 100mbit hız da yeter zaten internetim 50 mbit

Teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1200gs -- 2 Mayıs 2017; 13:14:10 >
    Zaten bunun için Psates OC denen kavram var. Yani işlemci boştayken gereksiz işlemciye yük ve voltaj vermediğin, ancak yükte istediğin değerde OC değerlerine çıktığı OC metodu. Anakrt buna olanak sağlıyorsa bu şekilde OC çok daha kullanışlı olur.

OC mevzusu kişinin bu işe merağıyla ilgili, Zaten OC yapmak gibi bir amacı olmayanın en düşük anakart ve ram modelini alması lazım, maliyeti de düşük olur. OC için üretilmiş ram ile anakart alanlara ise OC yapmayın demek anlamsız, niye o kadar para vermiş bu adam? performansı son zerresine kadar kullanabilmek için.
    Bu hız aşırtma işlemcisi değil. Samsung LPP üretim süreci, dizüstü... akıllı telefon... taşınabilirlik... güç tasarrufu gibi amaçlarla ortaya çıkmış bir kademe. 3.4GHz'te 3 kat güç tüketiminin gereksizliğini size ispat etmem gerekmiyor sanırım. Alt tarafı yapmanız gereken 1.0v'de kullanmak. Gerisi zaten aynı, eğer voltajla işlemcinin hızlanacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hiçbir fark yaratmıyor hangi voltajda çalıştırdığınız, çalıştığı sürece.
    X olmayan modellerde güç tüketimi daha yüksektir sanıyorum. Atıyorum 3.8GHz'e 1600x'te 1.150'yle ulaşıyorsak 1600'de 1.250'yle filan ulaşıyoruz doğrumudur? Yani bir nevi kafadan silikon lotosunu tutturmuş olanlar.
  • Yanlış anlamıyorum OC konusu beraberinde risk getiriyor bu nedenle bu gibi uyarıların yapılması gayet doğal, ben de başkalarına OC ayarlarını tavsiye ederken benzer şekilde konunun riskini belirtiyorum.

Özellikle OC konusunda tecrübeli olmayan kişilerin, yeterli deneyime sahip birisinin yanında OC konusunda uğraşması lazım ya da gerçekten ilgili forumları ciddi bir şekilde okuyup işi öğrenmeleri lazım. Bu hem CPU hem ekran kartı hem de ram için geçerli. Marka ve modeline göre tüm bu bileşenler için ayrı ayrı üreticilerin belirlediği min - max voltaj sınırları vardır ve bunlara uymak gerekiyor.

Ram OC konusunda ise, bilinçli yapılacak OC işlemi ile anakart ya da rami yakmak gibi bir durum olmaz. Burada önemli olan kullanıcıların bilinç düzeyi. Örneğin bu konuda benim yaptığım OC işlemleri Asus Crosshair anakart ve Gskill samsung b-die ramler için geçerli. Gidip te ddr2 kullanan adam, intel anakart ile bu OC değerlerini yapmaya çalışırsa sorun yaşar tabi ki.

Ram OC ile elde edilen performans artışı konusu ise ayrı bir konu. Benim de görüşüm yüksek bir perf. artışı beklememek lazım. Özellikle zamanlamalar konusunda Cl16 rami cl 14 rame çekseniz 1 -2 fps oynatır ya da oynatmaz. Ama 2133mhz ram ile 3500mhz çalışan ram arasında fark olur (benchmarklarda bu fark ortaya çıkıypor zaten.)

Diğer bir arkadaş ise farklı bir öneri yapmış, işlemciyi 1 volt ile 3400 Mhz çalıştırın şeklinde. O da bir bakış açısı tabi ki, düşük güç harcayan sessiz bir sistem isteyenler tabi ki bu şekilde kullanabilir. Zevkler ve renkler..

• 8400 de kullandığım asus anakartta işlemciyi sadece çarpanı değiştirerek, rami ise istediğim hıza çekerek, voltaj vs. otomatikte stabil bir OC. yapılıyordu.
    Asus crosshair anakartta da yapılıyor fakat sistem açılmıyor.
    Bios guncellemeleriyle düzelmesini umuyorum.
  • Sistem açılmıyorsa oc için giriş yaptığınız değerlerde bir sıkıntı vardır muhtemelen. Sistem bileşenlerinizi, mevcut durumda sistemi sorunsuz çalıştırdığınız değerleri ve oc için hangi değeri nasıl değiştirmeye çalıştığınızı açık açık yazarsanız yorum yapabiliriz.

• Bios versiyon 1107 için işlemci 4ghz, ram 3600mhz stabilite testi ilk mesaja eklendi.

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!
  • İşlemciyi oc. yapmak istemiyorum, anakartta 4pin güç girişi boş zorlamak istemiyorum.
    Sadece ramleri oc. yapmak istiyorum. Hızı 3200 e çekip diğer ayarlar auto yapınca sistem açılmıyor. Ayarları tek tek ayarlanmak gerekiyor.
  • kralAY kullanıcısına yanıt
    Selam,

Ramleriniz gskill samsung b-die chipsetli ise (taiphoon burner ile kontrol edin) , 3200 Mhz ram için aşağıdaki şekilde ayarları deneyebilirsiniz. (OC konusunda deneyimli değilseniz ya yanınızda deneyimli biriyle yapın ya da bilgi edindikten sonra deneyin. Verdiğim değerler güvenli aralıkta olsa da OC riskli bir iş, dolayısı ile sorumluluk sizindir )

1- Biosda extreme settings ekranı ayarları
    Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!

2- Dram Timing Control ekranı ayarları (olabilecek timingleri belirttim)

3- External Digi + Power Control ekranı ayarı (Bu ekranda sadece tek bir değeri manuel girmeniz lazım.

4- Voltaj Ayarları (CPU için OC yapmıyorsunuz, CPU voltajını Auto da bırakın, sadece SOC ve Vdram ayarlarını resimdeki gibi yapın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batuhano -- 2 Mayıs 2017; 20:16:20 >

• Teşekkür ederim bilgi ve uyarın için 😃👍

OC konusunda senin kadar ugrasmasam da yeteri kadar bilgim var.

Demek istediğim biz hızı belirtsek o da voltaj vs. otomatik ayarlasa. ☺ Hızı işlem yüküne göre ayarlasa. Isı ve elektrik tüketimi de düşse. 😂

• Hocam pstates oc den bahsediyorsunuz, onu da c6h anakartta zenstates ile yapabilirsiniz bios ince ayarlarına girmeden. Bu konunun ilk msjimda onu da açıkladım zaten.

Yukarıdaki 3200mhz ram için ayarları denerseniz, çalışıp çalışmadığı konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batuhano -- 2 Mayıs 2017; 21:41:6 >
  • Bu başlık altında detayları seven arkadaşlar var. O nedenle küçük bir paylaşımda ben yapayım.

https://www.gskill.com/en/press/view/g-skill-announces-flare-x-series-and-fortis-series-ddr4-memory-for-amd-ryzen

Başka bir kaynakta bu ramler'in özel olarak ryzen'a optimize edildiğinden falan bahsediyordu.
  • Bi şey sormak istiyorum bu ramlerdeki PC4-25600 ne demek oluyor bilen varsa aydınlatabilir mi beni

• SZR_CLN kullanıcısına yanıt
    Bu rakamlar "per-bit data transfer rate" gösteriyormuş :) Ben de sen sorunca baktım. Ram hızı olarak geçen değerin 8 katı oluyor ddr4 bellekler için. Yani ram 3200mhz ise Pc4-25600 olarak ifade ediliyor.
    Teşekkürler

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.