Şimdi Ara

RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
1
Favori
8.198
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yada firmalar mı uyanıklık yapıyor.
  • techniquest35 kullanıcısına yanıt
    970'in OC olmadan rakibi kartlar karşısında geride kalıyor, ancak iyi bir OC ile oyuna göre yetişiyor, geçiyor, arayı kapıyor.

OC değeri arttıkça ama toplam Watt'ı çok daha fazla artıyor, doğrusal değil, epey...örneğin 1525mhz'de ;

https://www.hardocp.com/article/2014/09/29/msi_geforce_gtx_970_gaming_4g_video_card_review/10

gpu boost 2 yüzünden zaten oyun sırasında herhangi bir oc olmadan toplam 342watt sözkonusu (sistemin bütünü).

Halen tabi rakibi olan 390 serisinden daha verimli. Lakin 390'lar zaten OC yapılmış bir 290. Daha iyi binned olduklarından genel watt tüketimi 290'a göre daha verimli. Yani daha düşük OC oluyorlar, watt'ı ona göre daha az artıyor, toplamda daha yüksek olmakla birlikte.

Özetle 970'in o çektiği toplam watt değeri ve rekabet edecek çekirdek hızlarındaki watt değerleri arasında ciddi bir fark var(250watt+). NV marketing shenanigans kurbanı olmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 5 Mayıs 2017; 18:50:7 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LeviGerman

970'in OC olmadan rakibi kartlar karşısında geride kalıyor, ancak iyi bir OC ile oyuna göre yetişiyor, geçiyor, arayı kapıyor.

OC değeri arttıkça ama toplam Watt'ı çok daha fazla artıyor, doğrusal değil, epey...örneğin 1525mhz'de ;

https://www.hardocp.com/article/2014/09/29/msi_geforce_gtx_970_gaming_4g_video_card_review/10

gpu boost 2 yüzünden zaten oyun sırasında herhangi bir oc olmadan toplam 342watt sözkonusu (sistemin bütünü).

Halen tabi rakibi olan 390 serisinden daha verimli. Lakin 390'lar zaten OC yapılmış bir 290. Daha iyi binned olduklarından genel watt tüketimi 290'a göre daha verimli. Yani daha düşük OC oluyorlar, watt'ı ona göre daha az artıyor, toplamda daha yüksek olmakla birlikte.

Özetle 970'in o çektiği toplam watt değeri ve rekabet edecek çekirdek hızlarındaki watt değerleri arasında ciddi bir fark var(250watt+). NV marketing shenanigans kurbanı olmayın.

Hiçbir şeyin kurbanı değiliz. Bilgisizi olsak neyse. Bir gidin bakın bakalım R9 390 Full Load ta kaç çekiyor. Herhalde 500W olur sanırım o resimkdei R9 290 'ı baz alırsak. Üstelik R9 390 geçti elimden fazla ısınıyor zaten. Hiç gerek yok. Performans bakımından Gtx 970 'ten üstün tarafı da yok. Yukarıda yazdığım mesajdaki gibi; genellik ile denk kartlar. Çok fazla bilindik oyunların birkaçında da Gtx 970 birkaç değer daha iyi sonuçlar veriyor. 550W 80+ düzgün bir psu le Gtx 970 kullanılabiliyor. Siz kullanın bakalım 550W 80+ düzgün bir psu ile R9 390 'ı neler oluyor. Gtx 970 'in OC ile sistemden çektiği güç yüksek olabilir ama yine de R9 390 daha fazla güç tüketiyor. Gtx 970 iyi bir Oc ile 300W güç tüketse R9 390 iyi bir oc ile sanırım 500W güç tüketir. Varın geri hesabını siz yapın.

Edit : Bir de şöyle bir şey var; 4K 'da bazı oyunlarda R9 390 birkaç tık öne geçiyor. O da 8gb Vram 'inden dolayı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 7 Mayıs 2017; 9:47:15 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: conspirator23

piyasadan rx4 serisini çekiyorlar mı?

Yada firmalar mı uyanıklık yapıyor.

Hayır çekmiyorlar, satışları devam ediyor halâ. Daha durun bakalım eskimediler henüz.

• Bir de arkadaşlar sizlerden ricam; knoudaki kartlar dışında başka kart karşılaştırmalarını lütfen başka konularda yapınız. Ve ya birçok güvenilir yabancı kaynaklardan karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Konuda Gtx 970 ne kadar iyi bir kart amacı taşımıyor. Rx500 serisi yeni çıktığı için performansları ölçülüyor sadece. Karşılarına da denk gelecek kartlar Gtx 970 ve Gtx 1060 oluyor hali ile. Ne bekliyorsunuz; Rx580 Gtx 1070 performansı mı versin? Anlamadım nedir yani olay? Vega serisi çıkınca zaten Gtx 1070 ve Gtx 1080 'e karşılık kartlar olacak. O zaman onlar da karşılaştırılır.

Öncelikle, shenanigans sözüm genel bir ifade, herkesi kapsıyor. Sırf size karşı kullanılmış bir şey değil.

ikincisi, benim mesajım ilan edilen 970 tdp ile gpu boost 2 ve üzerine OC ile watt kullanımın birbirini tutmaması. 290/390'ın daha fazla watt çektiğini ben kendim belirttim zaten. O konuyu bana karşı kullanmanız, mesajı çarpıtmaktan, argümana cevap verememekten başka bir şey değil. Özetle okuduğunuzu anlamamışsınız.

Ayrıca, tech siteleri eski kartları genelde referans tasarım veya AİB kartı olsa da fabrika çıkış çekirdek hızlarıyla test ederler. Yoksa işin içinden çıkamazlar.

Referans olması açısından Guru3D sitesinden, game review kısmını seçerek ilk 11 benchleri sonuçlara bakmadan aldım.http://www.guru3d.com/articles-categories/game-reviews.html

RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri

RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri

Sonuç 390 9 defa önde (bir tabloda 290 vardı sadece, ama o da önündeydi), bir defa 970 önde götürdü, birinde de eşit fps aldılar. Çoğunda farklar belirgin, 1-2 fps olsa hata payı sayılmalı zaten.

Ortalama güçlü bir OC olmadan 970 geride kalıyor. Ama 390 da oc olunca tablo çok değişmiyor. Ayrıca OC kartın kendi çekirdek/vram hızları oranında değerlendirilir. O açıdan 390 daha az oc ile daha fazla oran kazanıyor. )70'in oc potansiyeli konusu açılmadan yazayım dedim. Ama bunlar yukarıda dediğimi kanıtlıyor.

Wildland'si atlamışım galiba. 970 2 fps ile önde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 5 Mayıs 2017; 21:58:44 >

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Al bak ben de sizlerin Amd fanboyların olarak çok sevdiği Joker Productions 'ın 21 Ekim 2016 Battlefield 1 testini atayım. Hem de canlı canlı. Dx12 'de R9 390 önde, Dx11 'de Gtx 970. Ama Gtx 970 'in saat hızlarını yüksek tutmuş burada. O zaman eşit karşılaştırma değil diyeceksin şimdi. Ama adam demiş ki R9 390 'ın sat hızlarını yükseltmekten biraz çekindim açıkcası vs demiş tükettiği güçten ve sıcaklıkları yüksek olduğundan dolayı. Yoksa aynı ayarlarda R9 390 öne geçiyor tabii. Joker genelde Amd 'ye taraf gibi gözüküyor. Özellik ile Ryzen işlemciler çıktığında çok fazla belli etmişti. O yüzden sizler seversiniz Joker 'i Amd 'ciler olarak. Performans/Watt vurulduğu zaman Gtx 970 açıkca önde olacak zaten ufak bir hesaplama yaparsan. Bir de lütfen bana kaç kişinin referans kart satın aldığını açıklar mısın? Bu aşağıdaki video referans kartlar değil tabii ki. Bir de R9 390 8Gb fakat 8Gb 'ı anca 4K 'da vs. kulanabilirsin. Onda da R9 390 'ın zaten gpu gücü yetmez. Gtx 970 ile 4K zaten yetersiz gelir vram azlığından dolayı.

Bu da bonus olsun. Bir de oyun süreleri fazla değil iken ortalamlar bu şekilde. Şimdi sen olsan en az 850 - 950 TL. verip R9 390 mı alırsın, 700 TL. verip Gtx 970 mi? Durum ortada. Gider Rx580 alırsın, R9 390 almazsın :) SEn bir de referans kartlarından bahsediyorsun. Bu yaz sıcağında o stok fan ile R9 390 kaç derece olur hiç düşündün mü? Ayriyetten mimari olarak ta Gtx 970 'in mimarisi daha iyi ve sağlam R9 390 'dan.

Velhasıl kelâm benim ile bir şeyi iddia etmeden önce lütfn biraz araştırma yapın. Ne bileyim kendiniz bu konular ile aşina olun vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 6 Mayıs 2017; 4:43:02 >

•  RX 580 8GB - RX 570 4GB Oyun Performans Testleri
    Kafana gore konulari dagitiyorsun. Aklin gelişsin, tartişma becerisi kazan, senin icin dileklerim bunlar.

Blok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gtx 970 mi kaldı? Halen daha insanlara bu kartı öneriyorsunuz Gtx 970'e verecek maks miktar 500 tldir. Çıkan oyunlar Dx 12 apisini kullanıyorlar, ayrıca Vulkan'da var, geçti artık o tek çekirdek kullanan Dx 11 gibi verimsiz çöp api saçmalıkları. Uzun vadeli düşünenler Rx 470-480-570-580-Gtx 1060'dan (Dx 12'de Gtx 1060'da genel olarak Rx 470 seviyesinde) başka kart bakmasınlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 6 Mayıs 2017; 10:34:37 >
  • quote:

Kafana gore konulari dagitiyorsun. Aklin gelişsin, tartişma becerisi kazan, senin icin dileklerim bunlar.

Blok

Fanboylarla tartışmaya başlamışsın hocam sen kime ne anlatyırosun ki? İki kavram öğrenip buralarda fanboyluk yapıp hakaret eden modeller de var.
  • quote:

Blok

Dün ben seni blôkladıydım zaten de. Ne yazdın diye merak edip "Mesajı göster" dedim. Tablet modunda blôklu kişilerin mesajlarına bakabiliyorsun. Kendim konuya bakmasam blôklu kişilerin yazdığı mesajları göremiyorum ble. Bildirimleriniz de de gelmiyor zaten. Yani umursamıyorum zaten. Kısacası sen blôklamak ta çok geç kaldın. Cahil ve cûhelâ insanları ben çoktan blôkladım ah be canım kardeşim. Bir de kafana göre konuları dağıtıyorsun demişsin. Söyle bakalım nesini dağıtmışım? Sen bana R9 390 varken Gtx 970 ne oluyor diyorsun kısaca. Ben de diyorum ki sen git R9 390 al o zaman 950 TL.na Rx 480 ve ya Rx 580 varken. BVe lütfen kendinle barışık ol bir zahmet.

Yukarıda da bir diğer blôkladığım eleman var. Ama onu 2-3 ay önce blôklamıştım sanırım. Velev kî halâ konularıma yazıyor nedense. Bu da işin komik tarafı :)

Gtx 970 'e 500 TL. demiş. Hahahah. R9 390 o zaman ne kadar olmalı acaba o harcıdığı güç ve fazla sıcaklığı ile? Gerçi hoş o konuyu baştan anlamamış ki zaten. Biz burada R9 390 ve Gtx 970 'in durumunu konuşurken o başka yerlerden konuşuyor. Eee işte onu da neden blôkladığımın durumu ortada zaten 2-3 ay evvelsi. Saçma sapan muhabbetleri var ve de Amd fanboyluğundan kurtulamıyor bir türlü. Geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 6 Mayıs 2017; 12:37:27 >

• Corap sokugu gibi uzadi

Basit bir duzeltme yapiyorum, adam tartismayi kafasina gore 4k, ikinci el fln fisman diledigi yere cekiyor. Tam bir komedi.

Bu fanboyluk degil, kisilik meselesi aslinda. İnsanimizin genel hali, herkes bir kaymakam, herkes bir vali. Katiyen hatasini dile getirmeyeceksin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 6 Mayıs 2017; 10:57:7 >
  • Yeni ve Dx12 oyunlarda birçok yerde iyi bir 580 980ti nin ensesinde.

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/RX_580_Nitro_Plus/11.html

ve bu kart sadece 259euro ya satın alınabiliyor avrupalı için iyi bir avrupa ülkesi vatandaşı için 259lira gibi birşey.

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Hocam bunlar Amd'nin guclu oldugu guncel oyunlar. Yeni oyunlarda polaris cok iyi sonuclar elde ediyor.

Lakin 980ti epey oc kapasitesi var. Eski oldugu icin o tarafi yeni benchlerde goz ardi edilir. Ama diger taraftan, tepe kartlarin "degerleri" cabuk duser.

Bir de 1440p'de farklar genelde azalir. Oran olarak hesaplayinca halen yuksek durabilir ama fps degeri olaraj daha yakin gorunurler.

• quote:

Corap sokugu gibi uzadi

Basit bir duzeltme yapiyorum, adam tartismayi kafasina gore 4k, ikinci el fln fisman diledigi yere cekiyor. Tam bir komedi.

Bu fanboyluk degil, kisilik meselesi aslinda. İnsanimizin genel hali, herkes bir kaymakam, herkes bir vali. Katiyen hatasini dile getirmeyeceksin.

Labirent gibi dönüp dolaşıp aynı yere geliyorsun bunlarla tartışmak bu duruma benziyor. Gidiyor taa 1 sene öncenin sonuçlarını paylaşıyor mesela, bilmiyor ki Rx serisine gelen sürücüler gözle görüür bir performans farkı getirdiler, özellikle Dx 12'li oyunların yaygınlaşması da buna etken oldu. 1 sene önce "Dx 12 yaygın değil oyun yok" diyenler vardı, şimdi bu siteler çok hızlı Dx 12'li oyunları koydular. 1 sene önce Rx 480 alan insalar performansıa artmış bir şekilde kullanıyorken 970 alan arkadaşlar için aynı durumu diyemiyorsun. Halend aha kalkıpta 700 tl verilir falan diyor, ya bunlar oyun-donanım dünyasından bihaber insanlar ya da fanboyluk kör etmiş başka bir açıklama getiremiyorum.

• Yeni sistemlerin bazılarında çıkan bir sıkıntı var bende bu durumdan etkileniyorum. Ekranda kırılma olmasın diye vsync'i açıyoruz. Oyunun default ayarı zaten vsync açık şekilde. Bi çoklarının ekran tazeleme hızı 60, ozamanda vsync max fps'yi 60 yapıyor. Ekran kartınız oyunda 60 fps verirken oyunda micro stuttering v.b. animasyonda framelerin yanlış zamanlara dağılması gibi sorunlar olmuyor. Nezamanki fps 60 dan 50 lere 45 lere düşüyor bazı sistemlerde micro stuttering framelerin yanlış zamanlamalarda dağılması gibi durumlar ortaya çıkıyor. AMD de freesync monitör nvidia da pahalı gsync ler öneriliyor ama ikisininde belli oyun uyum sorunları var. Bu durum dx9 hatta 10 zamanlarında pek yoktu. Şu an kullandığım kart yerine gtx 960 takıp denedim onda olmadı ama aynı sorundan yakınan epey bir nvidia kullanıcısı da var. Yanlız şunuda belirteyim soruna çözüm arayanlar nvidia control panel'den epeyce faydalanmış çözüm üretenler olmuş ama amd control panelde denediğim force vsync çalışmıyor konuyla ilgili olabilecek başka ayarda bulamadım, yıllardır bu şekildeymiş.Eski gpu driverlarıda denendi. Sistemimde dpc latency testine kadar yapıldı. Bios ve tüm driverlar güncel. Güç yönetimi yüksek performansta.

Şu aralar benchmarklardan çok görevini stabil yapan sistem mühim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 6 Mayıs 2017; 12:12:14 >

• Aynen hocam.

Bazi yabanci forumlarin gozunu seveyim. Adamlar (ve kadinlar) fikir ayriligina duşse bile hem seviye yuksek, hem de olani oldugu gibi tartisabiliyorlar.

Bir firmaya daha olumlu bakabilrsin ama sadakatin cebine karsi olmali. Burada bu neredeyse hic yok.

Farkindaysan bir iki arguman disinda bir sey kalmadi zaten.

Biri tdp. Sanki laptop aliyoruz, sanki aradaki fark ev ekonomisini batiracak, sanki granada (hawaii) cipleri zamanindayiz. O zamanlar bile bu tuketicilerin tercihine birakiliyordu. İki kartin artilari eksileri hesaplandiginda cogu zaman esit goruluyorlardi.Simdi ise dile getiriliyor ama bu forumlardaki gibi uzerine duruldugunu asla sahit olmadan. Adam resim atip gidiyiyor

Diger konu da amd daha tepe karti cikaramamis. Puff.. sanki sapkadan tavsan cikariliyor. Aylardir konustuk ve bunu nv'ya camur atmadan yaptik. Yeri geldiginde (low level api) elestirdik. Bunu buraya tekrar yaziyorum cunku araya yine abuk sabuk girisler olabilir.

Yeni bir mimari cikarmak koca bir kulfettir. (surucu departmanlarina, oyun yaxilimcilarla ortak calisanlari icin yep yeni zorluklar cikarir. Ayrica hisse sahiplerine kazanc konusunda hesap verilir, cunku genel giderler artar vesaire)

Maxwell dx11 seviyesinde basarili bir mimari cikardi bunu pascal olarak yeniden cikardi.

Low level api tarafini tam cozmedi ama buyuk olcude iyilestirdi.

Asil mesele volta nasil olacak, mimarisi degisecek mi?

Mimarisi degişmeyecekse olay yine nm teknolojisinin ilerlemesine (kuculmesine) bakar. O da gpu sirketlerin elinde olan bir sey degil.

Amd nasil (cikmayan) 20nm fiyaskosunda alt ust olduysa, nv'da da volta konusunda ayni sikintiyi yasayabilir.

Vega mimarisi tutarsa amd o acidan rahat eder. 10/7nm teknolojisinin cikmasina kadar onu acik olur.

Ha nasil kepler gozden duştuyse, aynisi vega oncesi gcn kartlari icin de gecerli olacaktir. Surucu optimize etmek basli basina bir kulfet.

İste bunlari daha da ayrintili sekilde konusmak varken, sevieysiz tartismalara sokuluyoruz. Valla forumlara arada bir bakip cikmak fikri iyice yerlesti aklima.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 6 Mayıs 2017; 12:19:5 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Yeni ve Dx12 oyunlarda birçok yerde iyi bir 580 980ti nin ensesinde.

https://www.techpowerup.com/reviews/Sapphire/RX_580_Nitro_Plus/11.html

ve bu kart sadece 259euro ya satın alınabiliyor avrupalı için iyi bir avrupa ülkesi vatandaşı için 259lira gibi birşey.

Rx 480 ya da Rx580 varken zaten Ne R9 390 alınır ne Gtx 970. Zaten bu kartlar eskidi. Aletrnatif arayan olursa da Gtx 1060 alır zaten. Bir de bu oyunlar Amd tabanına destek veren oyunlar. O yüzden Amd kartların bu oyunlarda yüksek performanslar vermesi gayet doğal zaten. Techpowerup ise Vram başına ölçüyor performansı. 2K ve ya 4K da işin içine girince Rx580 daha alınası bir kart. Tabi bu kişiye göre değişir. Ben demedim ki Rx480 ve Rx580 kötü kart diye. Bir açın benim profilimi bakın bakalım Rx480 çıktığından beridir Gtx 1060 mı alın diyorum ve Rx480 mi alın diyorum. Yani benim burada fanboyluk yaptığım yok. Rx480 'in o kadar çok arkasında durdum ki zaten Amd fanboyları bile o kadar arka çıkmamıştır. Eski mesajlarda bunlar görülebilir. Benim anlatmak istediğim R9 390 'ı bence bu kategoriye sokmamak l3azım artık. O kadar sıcak bir kartı ve çok güç tüketen bir kartı pek tercih eden yok. Üstelik Rx480 ve ya Rx580 var iken. Adamlar kalkmış bana R9 390 diye tutturuyor. İyi kardeşim gidin R9 390 alın o zaman değil mi :) Adamları blôklamışım komple halâ yazıyorlar. Hele şu Etkisiz eleman Mutlak.Sıfır. Adamı 3 ay öncesinden blôklamışım ama neredeyse halâ bütün konularıma yazıyor. Kendisi fanboyluğun kariyerini yaptı resmen. Hiçbir zaman da kurtulamayacak bu gidiş ile anlaşılan.

Ben kartların direk oyun içerisindeki performanslarını paylaşıyorum. Adamlar gelmişler R9 390 diyorlar. Konu ile alâkasız mesajları anca alâkasız kişiler atıyor işte :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 6 Mayıs 2017; 12:57:43 >

• Prey (2017) Tablolu real time benchmark kıyaslama. Bir rx 580 ve bir gtx 1060. Yeni driverlarla çok yeni kıyaslama. Cryengine yine şahane.
    https://www.youtube.com/watch?v=uwHE4Wgh7X0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 6 Mayıs 2017; 13:53:18 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.