Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (24. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.309
Cevap
109
Favori
2.447.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: mbilek

Sayın erdem baba ve arkadaşlarım kanat çizimleriniz çok ğüzel olmuş elinize sağlık tavsiye bilgi olarak eklemek istediğim birkaç husus var müsadenizle,1 kanatlar merkezde kalın uçlara doğru incelecek 2,kanatları aynaya bağladıktan sonra, boşta iken mutlaka balans ve merkezi kuvvet/ağırlık testine tabi tutun, bunun en basit yolu kanadı çevirin en altta kalan kanadı işaretleyin, tekrar tekrar çevirin işaretli kanat altta kalıyorsa A, ölçü ve kanat aralık mesafelerini gözden geçirin B, ölçüler tamamsa hafif olan kanatlara arkalarından ince matkapla delip kurşun veya lehim dolgular yaparak nötrelize edin Bu çalışmayı yapmaz isek ilk hareket için fazla rüzgar bekler ,orta şiddet üzeri rüzgarlarda voltaj sinüslerinde dalgalanma olur

Yanılmıyorsam statik balans deniyordu. En kolay yolu, pervane miline monte edildikten sonra, iki bıçak gibi metal üzerine milin konmasıyla yapılır. Ağır kanat kendiliğinden aşağı iner. mbilek'in dediği yöntemlerle hafif olanlar ağırlaştırılır, veya fark çok azsa, ağır olana delik delinip köpükle kapatılır. Kanatları çevirip durdurduğunuzda, yerinde kalıncaya kadar bu işleme devam edilir.

Kuyruk için de metal kullanmayacaksanız, mdf veya duralit yerine su kontrplağı veya osb kullanın. Diğerleri vida deliğinden bile alacağı çok az nemle şişer, dağılır. Kuyruğun çıkıntılarının (Cıvata, somun, perçin) minimum olmasına, aerodinamik yapıyı bozmamasına dikkat edin bence.

Teşekkürler mbilek.

Kolay gelsin..

• bir süredir bir şey yazamamıştım şimdilik formla ilgili biraz sitemde bulunacağım arkadaşlar eğer bir şey başarmak istiyorsak bilgiyi paylaşmamız hatta ola biliyorsa yüz yüxe görüşmemiz gerekli diye düşünüyorum çünkü formdaki bazı bilgiler üzülerek söylemem gerekli ki yanlış şu anda rüzgar türbünleri ile ilgili araştırmalarım tam anlamıyla bitmedi fakat mekanik konusunda hiç bir problemim yok bunla ilgili çizimler üzeride çalışıyorum bitince outocad cizimleri bitince sizinle paylaşmayı düşünüyorum tabi ki bu paylaşımı söyle açıklamak isterim bir çok yabancı sitede bu işle ilgili yapılan çalışmalarda bazı püf noktalardaki bilgiler ortada yok fakat inceleme ve araştırmayla bunları (mekanik konusu ile ilgili) bir araya getirdim bazı sitelerdede yanlış bilgiler var tabi bunları düzeltmek gerekli şimdi işin özü şu çizimlerim bitince formda paylaışılan çizimleri herhangi bir lazer kesim firmasına verirseniz verin elinizde rüzgar türbününün metal parcaları olacak proje okumasını bilen ölcüden ve resimden anlayan hangi marangoza gitseni ahşap pervaneleriniz yapılacak tabiki sizinde yapacağınız işlert olacak ayrıca nacizane fikrim yapılan türbünün ihtiyacı karşılamasıdır fakat elektronik bilgim olmadığı icin şarj kontrol üniteleri invertörlerle ilgili bilgiler benim için biraz ağır onun için bir kaç arkadaş bana yardımcı olursa sevinirim şu anda yaptığım çalışmaları doşyalıyorum fiyatları ile birlikte mekanik her bilgiyi forma yollayacağım işin özü formu inceleyin ben bunu yapacağım dediğiniz şeyin ölçüleri ve yapım şekli yok başka sitelere yönlendirmeyede gerek yok bilen varsa yollasın bakalım ama gercekleri

• ayrıca birbirine yardımcı olacak arkadaşlarlar maliyetleri neyse bir birlerine yardıcı olurlarsa bu işleri daha sürhatli ve doğru olarak yapar paramızıda ziyan etmeyiz mesela ben mekanik konusu ile ilgili problemler olursa yardımcı olmaya çalışırım tabiki vaktim elverdiği sürece önce ihtiyacımızı belirleyelim projelrini çizelim herşey kafamızda bittikten sonra yapıma başlayalım tabiki ufak tefek hatlar olacak ama bunu en aza indirsersek maliyetler azalır bu işi ticarete dökmeyede gerek yok ama birbirimizede yardımcı olmamız gerektiğini düşünüyorum ben ihtiyacı olanlara yardımcı olmaya çaılışrım herkezden bunu beklerim bu yazdıklarım formu biraz daha iyi ve kaliteli hale getirmek içindi eğer fikirlerimle kırdığım arkadaşlar varsa şididen özürdilerim herkeze kolay gelsin derim
  • Merhaba,
    Siteye ilk kez giriyorum. Çalışmaları, tartışmaları ve düzeyi çok beğendim.
    Biz, Antalya’da bir doğal yaşam çiftliği ve ekolojik mimarlık okulu oluşturmaya çalışıyoruz. Kısaca: Bünyesine hiçbir kimyasal karışmamış, yerel tür bitkisel ve hayvansal üretimin yapılacağı, her türlü yapı ve tesisimiz de, yerel geleneksel, (Sürdürülebilir-çevreci-ekolojik) malzeme ve teknolojiler kullanacağımız, tabi ki enerjimizi de sürdürülebilir yollardan elde edeceğimiz bir proje…
    Arazimiz 50 dönüm. İçinde düşüsü uygun kaynak suyumuz, Antalya’da olduğumuz için bol güneşimiz ve rüzgarımız var. Ayrıca, çiftlikteki organik atıklarımızdan yararlanarak üreteceğimiz biyogaz tesisimiz de olacak. Yani; su, rüzgar, güneş ve biyogaz dan enerji elde edeceğiz. Bu yollarla elde edeceğimiz enerjinin hangisini ne amaçla (Elektrik, ısıtma, mekanik,…vb.) kullanır, aralarında nasıl bir entegrasyon oluşturabiliriz, henüz bilmiyorum. Biz de öncelikle rüzgarla uğraşıyoruz….
    Bu projeyle ilgili olarak (içinde veya dışardan….) birlikte çalışmak isteyen olursa çok seviniriz. Ayrıca bazı arkadaşların yer, mali kaynak ve imkan sıkıntısı içinde olduğunu görüyorum. Bu konuda da yardımlaşabiliriz.

• mimar2 arkadaş ne istediğini hangi güçte olması gerektiğini yazmalıki bilgi verile bilsin anladığım kadarı ile su var rüzgar var tabiki bunlarla ilgili bilgi lazım suyun debisi sn akış hızı ve miktarı rüzgarın saatteki hızı bunlar ufak tefek alatlerle ölçüle bilir ayrıca sistemi kuraçakları yer ile su yüksekliği bir topografla yada kendileri okuya biliyorsa nivoyla yükseklik bunlar size yardımcı olacaklar için gereklidir sanırım kolay gelsin
  • HERKEZE SELEMLAR BEN DE AMATÖR OLARAK RÜZGAR TÜRBİNİ İLE UĞRAŞIYORUM HERŞEY HAZIR Bİ ALTERNATÖR TAMAM DEĞİL RARABA ALTERNATÖRÜ KULLANIYORUM BUNUN ROTORUNA MIKNATIS YERLEŞTİRDİM FAKAT BİR TÜRLÜ ENERJİ ELDE EDEMEDİM NORMAL 6 ADET SİYAH MIKNATIS YERLEŞTİRDİM ACABA MIKNATISLARMI AZ GELDİ NE OLDU ANLAMADIM BANA BU KONUDA YARDIMCI OLCAK ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  • eline sağlık
    teşekkürler
  • caner selam.kenan beyle tanışmışsın,sevindim. kolay gelsin..
  • Alkışlar @kenakord08 için.

Güneş panelinden şarj bir şekilde hallediliyor. Bu da emsallerinden güçlü bir devre. Baskıdevre ve yerleşim planını basılabilir dosya halinde verebilirsen seviniriz.

Sorun rüzgarda şarj. O da halledilecek görünüyor çabalarınızla.

Standart, yüksek verimli bir pal üretimine sıra geliyor anlaşılan..
  • Arkadaşlar kanatlar benden. İsteyene yardımcı olurum...

• Boldor arkadaşım, malzemesi fiberglass mı bunların?Çok güzel görünüyor, pürüzsüz..Kalıbı var mı sende?
  • Kalıbı var erdembaba. Evet malzemesi fiberglass.İçleri boştur.

( içlerine köpük sıkılabilir ?)
  • quote:

Orjinalden alıntı: boldor

Kalıbı var erdembaba. Evet malzemesi fiberglass.İçleri boştur.

( içlerine köpük sıkılabilir ?)

Çok güzel, bu durumda ağırlıkları da çok düşüktür dolayısıyla ataleti de az olur ve kolay döner..Aslında sormak istediğim bunları ne şekilde yaptığın..Hani derler ya bana balık vermeyin, balık tutmayı öğretin diye ..Acaba bize de modelden kalıplama ve fiberglass ile böyle şahane bir yüzey elde etmeyi öğretebilir misin?

• 
Sayfa: önceki 2223242526
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.