Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ya eğer evinde şuan elektrik şebekesi varsa ve 0.22 ytl civarında kw ödüyosan hiç girme bu işe zararlı çıkarsın çok istersen bağlantıda olduğum bikaç firmavar onları vereyim sana 2 - 3 yıl geri dönüşümlü sistemler kuruyolar yani 2 bin euro verip 2kv full inventörlü sistem alıp 2 3 sene de parasını çıkarabilirsin kalan 10 sene ömrüde sana kar olarak geri döner
    :) ben öğrencilik hayatımın yarısını bu işe verdiydim :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tufican

ya eğer evinde şuan elektrik şebekesi varsa ve 0.22 ytl civarında kw ödüyosan hiç girme bu işe zararlı çıkarsın çok istersen bağlantıda olduğum bikaç firmavar onları vereyim sana 2 - 3 yıl geri dönüşümlü sistemler kuruyolar yani 2 bin euro verip 2kv full inventörlü sistem alıp 2 3 sene de parasını çıkarabilirsin kalan 10 sene ömrüde sana kar olarak geri döner

Kardeş tabiki doğru söylüyorsun..Hazırını alıp dünya kadar para vermek çok daha kolay..Benim kurduğum türbin dışarıdan almama kıyasla 5te 1i fiyatına maloldu..Ve benim yaptığım sistem 16 ayda maliyetini amorti ediyor..Kaldı ki bu forumda hiç rüzgar türbini yapmayacak, sadece bilgisini paylaşmak için gelmiş olan arkadaşlar da var..Biz burada birşeyler üretelim diye uğraşıyoruz ve bunu birbirimizle paylaşıp yardımcı oluyoruz..Sen öğrencilik hayatının yarısını bu işe verip de "gidin hazırını alın" sonucunu çıkardıysan ben sana daha ne diyim?

• quote:

Orjinalden alıntı: erdembaba

quote:

Orjinalden alıntı: Tufican

ya eğer evinde şuan elektrik şebekesi varsa ve 0.22 ytl civarında kw ödüyosan hiç girme bu işe zararlı çıkarsın çok istersen bağlantıda olduğum bikaç firmavar onları vereyim sana 2 - 3 yıl geri dönüşümlü sistemler kuruyolar yani 2 bin euro verip 2kv full inventörlü sistem alıp 2 3 sene de parasını çıkarabilirsin kalan 10 sene ömrüde sana kar olarak geri döner

Kardeş tabiki doğru söylüyorsun..Hazırını alıp dünya kadar para vermek çok daha kolay..Benim kurduğum türbin dışarıdan almama kıyasla 5te 1i fiyatına maloldu..Ve benim yaptığım sistem 16 ayda maliyetini amorti ediyor..Kaldı ki bu forumda hiç rüzgar türbini yapmayacak, sadece bilgisini paylaşmak için gelmiş olan arkadaşlar da var..Biz burada birşeyler üretelim diye uğraşıyoruz ve bunu birbirimizle paylaşıp yardımcı oluyoruz..Sen öğrencilik hayatının yarısını bu işe verip de "gidin hazırını alın" sonucunu çıkardıysan ben sana daha ne diyim?

Biz üretmek için buradayız. Kendi ihtiyacımız olan cihazı yapmak, daha ucuza maletmek, eğer bu projeyi ticari yapmak isteyen varsa, yardımlarla cihazı yurtiçinde yapması ve artı değerin yurtiçinde kalması amacımız.

2-3 yıl önce şarj ve deşarj kontrol eden cihazın fiyatı 1 000 £ civarındaydı. Bu parayı neden yurtdışına kaçıralım?

Bu cihaz burada yapılmalı, yurda katkı sağlamalı!!

Enerjinin gitgide değer kazandığı bu çağda, çok geç kaldık! Arayı hızla kapatmalıyız!

1000 £'e satılan cihazı 500'e maledebiliyorsak, 700'e bütün dünyaya neden satmayalım ?

Herşeyi devletten beklemektense, neden bu işlere girişmeyelim?

• quote:

Orjinalden alıntı: ŞEF34

Değerli bilgileriniz için tekrar çok teşekkür ediyorum sn. erdembaba !
    Yazınızı bugün gördüm, onun için önceden cevap yazamadım. Bahsettiğiniz formüllerle inşallah yarın deneyeceğim.
    Bu dinamoyu aslında rüzgar türbininde kullanmak için yola çıkmıştım. Fakat başarılı olduğunu görünce başka amaçla kullanmayı düşünüyorum. Birde yapmayı düşündüğüm projenin ( tabi ki yapmayı başarırsam) patentini almayı düşünüyorum. Onun için beni anlayışla karşılamanızı istiyorum. Daha sonra resimlerle birlikte detaylı olarak anlatırım inşallah.

Rica ederim, umarım başarırsınız da bizim de patentli bir dinamomuz olur..Gelişmeleri merakla bekleyeceğiz..İyi çalışmalar..
  • ERDEM BAB YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARI GEÇTE OLSA İNCELEDİM VE İLK GÜNDEN BERİ YAZILANLARI OKUDUM BENDE YENİ BU İŞ İÇİN BEYİN CİMLASTİĞİ YAPIYORUM HER ŞEYİ PLANLADIKTAN VE ÇİZİMLERİNİ YAPTIKTAN SONRA YAPMAYA BAŞLIYACAĞIM İNCELEMELERİM SONUCUNDA YAPILAN KANAT PROFİLLERİNİDE BİR HAYLİ İNCELEDİM VARDIĞIM KANI ŞUDUR Kİ KANATLAR TEK BİR PROFİL ETRAFINDA YAPILMIYOR GENİŞ AÇIKLIKTAN BAŞLAYIP DARALARAK PALİN SONUNA KADAR NİİNYOR BUDA UCLARDAKİ GERİLİM FAZLALIĞINI AZALTMAK İÇİN FAKAT BİRBİRİNİN TIPATIP AYNI OLAN KANATLARI AĞIRLIK VE YOĞUNLUKLARININ AYNI OLARAK YAPILMASI OTOMASYON OLMADAN ZOR BENİM FİKRİM TEK BİR KANAT YAPILIP ONUN KOPYA DİŞİ KALIBI POLYESTERDEN ÇIKARILDIKTAN SONRA DİREK POLYESTER + POLİÜRETAN VE MONTAJ PARCALARI DAHİL YAPARAK BİREBİR ŞİRBİRİNİ AYNI KANATLAR YAPMAK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bekiralkanat -- 18 Mayıs 2008; 23:05:35 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bekiralkanat

ERDEM BAB YAPTIĞINIZ ÇALIŞMALARI GEÇTE OLSA İNCELEDİM VE İLK GÜNDEN BERİ YAZILANLARI OKUDUM BENDE YENİ BU İŞ İÇİN BEYİN CİMLASTİĞİ YAPIYORUM HER ŞEYİ PLANLADIKTAN VE ÇİZİMLERİNİ YAPTIKTAN SONRA YAPMAYA BAŞLIYACAĞIM İNCELEMELERİM SONUCUNDA YAPILAN KANAT PROFİLLERİNİDE BİR HAYLİ İNCELEDİM VARDIĞIM KANI ŞUDUR Kİ KANATLAR TEK BİR PROFİL ETRAFINDA YAPILMIYOR GENİŞ AÇIKLIKTAN BAŞLAYIP DARALARAK PALİN SONUNA KADAR NİİNYOR BUDA UCLARDAKİ GERİLİM FAZLALIĞINI AZALTMAK İÇİN FAKAT BİRBİRİNİN TIPATIP AYNI OLAN KANATLARI AĞIRLIK VE YOĞUNLUKLARININ AYNI OLARAK YAPILMASI OTOMASYON OLMADAN ZOR BENİM FİKRİM TEK BİR KANAT YAPILIP ONUN KOPYA DİŞİ KALIBI POLYESTERDEN ÇIKARILDIKTAN SONRA DİREK POLYESTER + POLİÜRETAN VE MONTAJ PARCALARI DAHİL YAPARAK BİREBİR ŞİRBİRİNİ AYNI KANATLAR YAPMAK

Evet,haklısın..Kanadın ucuna doğru hem kanat açısı hem de kesidi küçülüyor..Kesit küçülmesinin tek sebebi ağırlık merkezini rotor merkezine daha yakın bir noktaya çekip balansı sağlamak ve dediğiniz gibi gerilimleri azaltmak..Fikir oluşturması için daha önce yaptığım bazı çizimleri buraya koyuyorum..Bunlar NACA 4412 profili baz alınarak tezim için yaptığım çizimler..GOE 611 profili daha verimli ancak onun çizimlerini henüz yapamadım..Son iki resimde özellikle seçilen 5 kesitteki profillerin boyutu ve açılarındaki farkı göstermeye çalıştım..

Ayrıca ben de malzeme olarak fiberglass düşünüyorum..Çeliğin kopma mukavemeti 520N/mm2 iken fiberglass gibi hafif bir malzemenin kopma mukavemeti 420N/mm2..Yalnız tek sorun elastisite katsayısında(Çelik:210kN/mm2 Fiberglass:15kN/mm2)..Yani bu malzeme çok sert,esnemiyor ya da başka bir deyişle gevrek..Karbon Fiber+Epoksi karışımı yüksek bir elastisite veriyor ancak o da çok pahalı..

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdembaba -- 19 Mayıs 2008; 0:00:29 >

• EVET BU YAPTIĞIN ÇİZİMLER ÇOK GÜZEL OLMUŞ AYRICA YARDIMI OLACAKSA NACİZANE FİKRİM 3.ÇİZİMDEKİ RÜZGAR AÇISI GÖRDÜĞÜM KADARI İLE ÇOK GÜZEL AYRICA YAPILACAK KANAT İÇİNE KROM SAÇ ÖNKALIP KONULUP ÜZERİ FİBERGALSLŞA KAPLANDIKTAN SONRA İÇİNE BİZİM BASİTÇE BİLDİĞİMİZ SIVI KÖPÜK SIKILACAK ADERANSI YÜKSEK TİPLERİDE VAR 1/10 ABTINDA BÜYÜME YAPIYOR KALIBA BU DÖKÜLÜP BİRZ SU İLAVESİYLE KENDİ ŞİŞİYOR DAHA ARAŞTIRMANIN BAŞINDA OLDUĞUM İÇİN TEKNİK BİLGİM BUKADAR SELAMLAR
  • ŞÖYLR BİR TOPARLIYALIM KIRMIZI GÖZÜKEN YER POLİ ÜRETAN SIVI KÖPÜK KOYU GRİ OLAN KISIM KROM SAÇ+FİBERGLASS AÇIK GRİ GÖZÜKEN KISMIN BİRKISMIİÇERİYE GİRECEK ŞEKİLDE DAYANIKLI TİK YAPILABİLİR İLK ÖNCE SAÇ BÜKÜLÜR DAHA SONRA FİBERGLASS DİŞİ KALIBIN ALTINA 7-8 KAY FİBERGLAS SERİLİ TABİKİ SAÇIN TAMAMINI KAPATECAK ŞEKİLDE UZUN BIRAKILARAK DAHA SONRAKALIBIN İÇİNE KROM SAÇ KONULUR VE UZUN BIRAKILAN CAMELYAFI YAPRAKLARI İLE KAPATILARAK ÜZERİNE POLYESTER SÜRÜLEREK KAPATILIR (YENİ ÖĞRENDİĞİM Jelkot İSİMLİ MALZEMEDE PRÜZSÜZ BİR YÜZEY ELDE EDİLİYORMUŞ ARAŞTIRACAĞIM) KURUMA İSLEMİ BİTTİKTAN SONRA KALIPTAN CIKAN KANATÇIĞIN İÇİ SIVI KÖPÜKLE DOLDURULUP MONO BLOK HALE GELİR BU İŞLEM FAZLA MASRAFLIDA DEĞİL FİBERGLASS İÇİ BOS OLUNCA KIRILİMININ KOLAY FAKAT DOLDURULUNCA KIRILIMIN ZORLAŞTIĞINI TAMİRCİ ARKADAŞLARDAN ÖĞRENMİŞTİM AYRICA POLYESTERE SERTLEŞTİRİCİSİ İLE BİR MADDE DAHA KATARAK POLYESTERİ ESNEK YAPABİLİRİZ BUNU 10 SENE ÖNCE OKUMUŞTUM OMADDEYİDE ARAŞTIRIP YAZAYIM SELMLAR

• polyester için ilave bilgidir= Jelleşme süresi ve "Egzoterm Pik" tayini 50 mm çapında bir beherglasa konan 100 g reçineye 25°C'de % 0.25 oranında % 6'lık Kobalt Naftanat ve % 2 oranında % 50 aktif Metil Etil Keton Peroksit ilave edilmesinden sonra yapılır.
  • sayın arkadaşlar formlarınızı ilgiyle okudum inanın çok etkilendim .bu işe yeni başlayan arkadaşlarla bildiklerimi paylaşmak istiyorum.yaklaşık 20 yıl önce rüzgardan 24v.dc üretip telsiz şarjında kullandık.piyasadaki normal şarz dinamoları ile bu iş çok zor devir tuttumak çok güç ve zor mıknatıslı dinamo kullanmak gerekiyor. Eski askeri ünümork araçlarının bir kısmında bu dinamodan var çok istikrarlı. birde eski kamyonların cam silgi motorlarıda aynı tip hurdacıları dolaşmak lazım . birde yeni motosikletlerin dinamoları 14v 3,5amp 35 ytl bu güzel bir regülasyonla iş görür. bahçeme rüzgarla çalışan bir tulumba yaptım elektirikte ürettecegim görüşmek üzere hepinize saygılar
  • arkadaşlar pvj burudan kanat çok güzel bir fikir tamamlayıcı bilgi olarak tavsiyem ......................... KENDİ YAPIŞTIRICINIZ YAPIN. Bir cam kavonozun yarısını benzinle doldurun, strafor köpük parçalarını içine atın benzin parçaları eritmeyene, yani doyana kadar devam edin, pvj fiber gibi malzemelerde çok kullanışlı ve daha kaliteli kolay gelsin
  • Değerli bilgi ve yorumlarınız için teşekkürler..Polyester ve yapıştırıcılar hakkında mbilek ve bekiralkanat arkadaşların belli ki çok bilgisi var..İhtiyacımız olduğu zaman nereye sormamız gerektiği artık belli..Özellikle mbilek arkadaşın bahsettiği şu tulumba sistemi ilgimi çekti..Kaç metreden su çıkarabiliyorsunuz acaba? Krank-biyel mekanizması mı kullandınız? Bir de fotoğraflarını koyabilir misiniz acaba fikir olması açısından?
  • Yazın bende gircem bu işlere..
  • 6 kanat, kanatlar vidali açı ayarlı avuç içi egimi yapılacak 8kanatlı daha verimli olacağını kanaatindeyim, yapacak olan arkadaşım acele etmesin biraz daha denemelerim, var resimler büyük geldi daha sonra yollarım, su 6 mt den sonra çok zorluyor krankdönü salgısı 9cm eklerle tulumbadaki salgı 6cm oluyor.buda yeterli geldi ,ben krank salgısını iç çapı 10cm olan rulmanı bir yanagını mile kaynatarak yaptım,daha pratik ayna tipi bir filaşla olabilir, mekanizmanın ana dönüsünüde yine büyük bir rulmana oyurttum ,onada gerek yokmuş iç içe iki boru yeterli rüzgar rahat döndere biliyor rulmanın hurdası bile pahalı
  • kanatlar avuç içi eğimi yapılacak

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • ikinci mili dinamo için koyduk

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • Hakkaten güzel işçilik çıkarmışın kutlarım Allah yolunu aydın etsin işallah başarırsın
  • arkadaşlar merhaba elimde 1 adet AMETEK 50v motor var devrini ve gücünü bilmiyorum. resmini yarın eklerim. ihtiyacı olan varsa görüşelim. bana da ametek 36 volt lazım.

herkese iyi çalışmalar,

tarkanbatuk@gmail.com
  • Sayın erdem baba ve arkadaşlarım kanat çizimleriniz çok ğüzel olmuş elinize sağlık tavsiye bilgi olarak eklemek istediğim birkaç husus var müsadenizle,1 kanatlar merkezde kalın uçlara doğru incelecek 2,kanatları aynaya bağladıktan sonra, boşta iken mutlaka balans ve merkezi kuvvet/ağırlık testine tabi tutun, bunun en basit yolu kanadı çevirin en altta kalan kanadı işaretleyin, tekrar tekrar çevirin işaretli kanat altta kalıyorsa A, ölçü ve kanat aralık mesafelerini gözden geçirin B, ölçüler tamamsa hafif olan kanatlara arkalarından ince matkapla delip kurşun veya lehim dolgular yaparak nötrelize edin Bu çalışmayı yapmaz isek ilk hareket için fazla rüzgar bekler ,orta şiddet üzeri rüzgarlarda voltaj sinüslerinde dalgalanma olur
  • ARKADAŞLAR AMATÖR TÜRBÜNLERDEKİ EN ÖNEMLİ SİGORTAMIZ ARKA YÖN KANADIDIR ÇOK İYİ HESAPLANMASI LAZIM ,ARKA KANAT SİSTEMİ MERKEZDE TUTACAK DENGE AĞIRLIĞI YAPACAK, ASIL ÖNEMLİSİ ŞİDDETLİ RÜZGARDA PERVANEYİ RÜZGARDAN KAÇIRACAK,ARKA KANAT (üç kanatlıda)1,5KANAT ALAN GENİLİĞİ İLE 2,25KANAT ALANINDA OLMALIDIR UFAK DURALİT FARÇALARI EKLEYEREK AYARLAMANIZ GEREKİYOR SAYGILAR KOLAY GELSİN
  • 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.