Şimdi Ara

Runflat Lastik Balon Yaptı Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Cumartesi günü çukura girmem sonucu ön sağ runflat lastik ufak bir balon yaptı. Diş kalınlığı 6-6.5 mm arasında. Lastikçilere sordum hepsi ayrı telden çalıyor. Biri tek lastik değiştirsen olur diyor, biri iki lastiği de değiştirmen lazım diyor, biri de çok acil değil diyor. Açıkçası kafam çok karıştı. Bütün bunlardan sonra arkadaşımın bir tanıdığında aynı lastikten 1 adet fazla olduğunu öğrendik fakat şöyle bir problem var.

Benim lastik 225/45r18-91V tanıdıkta olan ise 225/45r18-91Y

91Y ve 91V farkı tek lastikte çok sıkıntı yaratır mı? Çekme vs yapar mı?

Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
    Herkese iyi forumlar.

• Öncelikle geçmiş olsun. Rft lastiğe balon yapmayı başarabildiğiniz için sizi ayrıca tebrik ederim.

V ile Y de son hız farkı vardır bu da ısınmasından tutun, hamur yapısına kadar farklılık oluşturur. Dişinizi 6 - 6.5 mm olması bişey ifade etmez eğer lastiği kullanma süreniz 2000 km altında ise tek lastik işinizi görür ama daha fazla ise 2 tanesini birden değiştirin derim. Neticede önceliğiniz can güvenliği olmalı.
    Bu arada araç nedir?

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muharrem.05 -- 22 Şubat 2016; 11:09:29 >
  • Muharrem Bey teşekkür ederim. Ufacık çukur ama kaçamadım dik kesitine denk geldik :) Lastikçi frenle girdiğim için öyle olduğunu söyledi ne kadar doğru bilemiyorum :)

Araç Mini Countryman S All4.

Dediğinize göre 91V-91Y farkı çok. Tek lastik de olsa güvenli olmaz dediğinize göre değil mi? Yani iki adet sıfır al diyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osmant87 -- 22 Şubat 2016; 11:25:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmant87

Muharrem Bey teşekkür ederim. Ufacık çukur ama kaçamadım dik kesitine denk geldik :) Lastikçi frenle girdiğim için öyle olduğunu söyledi ne kadar doğru bilemiyorum :)

Araç Mini Countryman S All4.

Dediğinize göre 91V-91Y farkı çok. Tek lastik de olsa güvenli olmaz dediğinize göre değil mi? Yani iki adet sıfır al diyorsunuz.

V lastik son hızı 240 kmh dır sonrasında lastik sıcaklığa direnç gösteremiyor ve aşım süresi hızlanıyor.
    Y lastik son hızı 300 kmh dır. Aradaki farkı siz anlayın, bu hızın 40 dan 100 kmh a çıkması gibi bişey değil 240 dan 300 kmh a çıkartmak.
    Günlük kullanım için bence bu kadar dirençli lastiğe gerek yok ısıtması daha zor oluyor ve kayma ihtimali lastik soğukken daha fazla ama ısındığında tutunması cidden başarılı özellikle 160 kmh+ hızlarda.

Son olarak dediğim gibi 2000 km yi geçirmediyseniz lastikle 1 tane almanız yeterli diğer türlü 2 tane alın.

Lastikçiler geleneksel olarak her zaman bir takım cevaplara sahiptir. Fren ile o zemine girdiyseniz sadece lastikle kalmazdı merak etmeyin
    Bende istemeyerek bir tümsekten yaklaşık 80 kmh lık bir hızla zıplamıştım lastiklere hiç birşey olmamıştı. E-5 yanyola set yapmışlar Allahtan set alçak ve yumuşak şekilde yapılmış ve işin garibi belli olmuyor üstünde beyaz çizgi hiçbirşey yoktu.

Kazasız belasız sürüşler

• Arkadaslar benimde run flat lastik balon yapmis bunu hemen degistirmem gerekirmi? Kullansam ne olur? Arac daha 2000km de, lastigim neredeyse sifir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gecmis olsun.Cok sert bir darbe olmali.

Oncelikle eskiden yapilan lastiklerde ozelliklerle v sinifindan itibaren karkas yapisi farkli olurdu ki iki ayri sinif lastigin karkas yapisi faklimi bilmek gerek.Bundan oye farkli hamur ve dis derinligine sahip lastiklerin ozellikle frenajda amiane tabirle falso vermesini beklemelisiniz.Elektronik sistemler ne kadar tolore etmeye calissada bu size daha fazla fren mesafesi ve stabilite kaybi olarak size yansiyacaktir.

Ama zor oyunu bozar durumu var ise size simdiden hayirli olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi froster2006 -- 22 Şubat 2018; 17:8:24 >
  • Fena hort olmis ciddi ciddide cevap yazdim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi froster2006 -- 22 Şubat 2018; 17:9:40 >
  • kullanmanıza bağlı, uzun yolda yuksek hızda titreme yapar, benim balon büyüt değildi 2 ay kullandım sonra değiştirdim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.