Şimdi Ara

İç aydinlatma lambasi sürekli yanıyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
1
Favori
25.081
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Corsa c aracim var. Ic aydinlatma lambasini led lamba ile degistirdim. Fakat bu sefer lamba kapandigi zaman kısık bir isikla yanmaya devam ediyor sebebi ne olabilir. Yanikken ve sondugunde ki resimlerini ekliyorum
     İç aydinlatma lambasi sürekli yanıyor? İç aydinlatma lambasi sürekli yanıyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bilen yok mudur :)

• Ledlerde böyle sorunlar oluyor, direnç eklemek gereklidir.

• ben çinden 20 tane aldım açık kaldıkça söküp değiştiriyorum.Sanırım sizinki de çin malı biraz daha kaliteliler yapmıyor.
  • Led yuzunden oluyor.
    Bende cinden aldim bakalim.
    Canbus ve no error tercih ettim.
    Arastirmalarima gore bunlara dikkat etmek gerekiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 66DoGaN38 6 kullanıcısına yanıt
    Merhaba, bunun sebebi ledlerin standart ampullere göre çok daha az akım çekmesindendir en basit haliyle. Yapmanız gereken ise ampul duylarına paralel olarak 1,5-2kohm değeri civarı 0.25w gücünde bir direnç bağlamaktır.

Sistemde kalan o az voltaj direnç olmazsa led üzerinde harcanamıyor veya uzun sürede harcanıyor. Direnç ise paralel bağlandığı için bu akımı üzerinde harcayarak ledlerin kısık yanmasını önlüyor.

Elektronikçilerden, elektrikçilerden para vermeden de alabilmeniz mümkündür. Zira minimum 10 adeti 20-25 kuruştur bu güçteki dirençler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayerli -- 4 Mart 2016; 23:36:15 >
  • benim tavan ampulunude led yaptım. korkacak bir şey yok yıllardır bendede aynı
  • quote:

Orijinalden alıntı: ayerli

Merhaba, bunun sebebi ledlerin standart ampullere göre çok daha az akım çekmesindendir en basit haliyle. Yapmanız gereken ise ampul duylarına paralel olarak 1,5-2kohm değeri civarı 0.25w gücünde bir direnç bağlamaktır.

Sistemde kalan o az voltaj direnç olmazsa led üzerinde harcanamıyor veya uzun sürede harcanıyor. Direnç ise paralel bağlandığı için bu akımı üzerinde harcayarak ledlerin kısık yanmasını önlüyor.

Elektronikçilerden, elektrikçilerden para vermeden de alabilmeniz mümkündür. Zira minimum 10 adeti 20-25 kuruştur bu güçteki dirençler.

Yani akuye zarari olur mu ? Bu enerji sarfiyati normal lamba varkende harcaniyor fakat ışık vermiyor dogru mu ? Direnç bagladigimiz zaman peki enerji sarfiyati 0 a iner mi ? Tesekkurler :)

• mknsm kullanıcısına yanıt
    Sizde boyle mi kullaniyosunuz :)

• Sizin gibi bende çinden aliexpress uzerinden 60 kurus 2-3 lira gibi fiyatlara burda 10 liraya satilan hatta kayseride zor bile bulunan led lambalardan aldim :)

• 66DoGaN38 6 kullanıcısına yanıt
    Aküye ya da elektrik sistemine herhangi bir zararı yoktur. Normal ampullerin içinde flaman mevcuttur ve bunun ısınması ile ışık açığa çıkar yani bir nevi dirençtir bu. Kapılar kapandıktan sonra gecikerek sönmesini sağlayan sistem normal ampullere göre tasarlandığı için ve o ampul de direnç görevi gördüğünden dolayı kısık yanma görmeyiz.

Direnç bağladığınızda voltaj sıfıra indiği anda elektronik sistemde algılanarak voltaj kesilir. Aslında kondansatör etkisidir bir yandan da bu.

Özetle uygun fiyatlı led ampullerde her malzeme para edeceğinden kısarlar bunu, canbus lı olanlarda da bu dirençlerden vardır aslında, soğutucu konularak ortaya çıkan ısıyı dağıtmaya çalışırlar fakat şimdiye dek aşırı ısınmayanı görmedim, sürekli yancak yerlerde( park, plaka ampulü gibi) kullanılmasını önermem.

Daha detaylı bakmak isterseniz şurada çeşitli ampullerin incelemesini paylaşmıştım.http://www.geceucusu.com/topic/7075-park-plaka-lambas%C4%B1-i%C3%A7in-ledli-ampul-incelemeleri-t10-w5w/

• mknsm kullanıcısına yanıt
    Merhaba, yıllardır bu şekilde kullanmak rahatsız etmediyse birşey diyemem elbette. Ancak ben gibi rahatsız olanlar için ise, paralel direnç bağlamanız daha orjinal bir görüntü ortaya çıkaracaktır.
  • LM 2596 DC -DC step down regulatör montajı ile bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz . Tavan lambasına gelen 3 adet kablo var ve bu tüm araçlarda standarttır neredeyse.

1- Pozitif hat sabit olarak gelmekte iken,
    2-Negatif sabit hat kapılara bağlı olmadan lambalar her zaman aktif olsun diye sabit olarak gelmekte,
    3-Diger negatif hat da kapılardan tetik alarak kapı modunda lambaların yanması için gelmektedir.
    Görsellerdeki ölçü aletindeki gördüğünüz 14.46 volt ve 14.2 volt değerleri regulatör olmadan ledlere ulaşan voltaj değerlerini gösteriyor. Bu değerlerin hem lambaya geçen zaman içinde ömrünü kısaltacak şekilde zarar verdiği gibi hem de ledleri kapasanız dahi yanmaya devam etmek gibi dezavantajları oluyor.
    Regulatör montajı sonrasında ise 12.00 volt sabit olarak ledlere ulaşıyor ve ledler bu sayede uzun ömürlü olacağı gibi bu kapama sonrası yanmaya devam eden ledler sorunundan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Şimdi tavan lambasındaki anahtar bu iki negatif hat arasında seçim yapmak için vardır . Yani pozitif olan hat lambanın doğrudan bir kutbuna bağlı iken negatif hat ise anahtardan çıkarak lambanın diğer ucuna gelmektedir.
    Yani siz kapı moduna aldığınızda negatif hat kapılardan tetik alarak gelip lambaya ulaşırken,
    lambalar sürekli aktif olsun istediğinizde de sabit negatif hattan lambanın diğer ucuna gelmektedir.
    Bizim yapacağımız işlem ise,
    Taktığımız ledlerin kablo hattı arasına bahsettiğim regülatörün montajını yapmak. Bol bol resim paylaşacağım. Sorusu olan arkadaşlara her türlü yardımcı olmaya çalışırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi salllagitsin -- 21 Aralık 2020; 8:30:20 >

• canbuslı led bu sıkıntıyı ortadan kaldırıyor diye biliyorum,ben de aracın iç ve bagaj aydınlatmasını led yaptım ve bagaj hariç diğerleri hep kısık yanıyor her zaman.Bunun aküye bir sıkıntısı olmadı 3 aydır,bu yüzden ben böyle kullanıyorum.Gece yolculuğunda güzel ambiyans ışığı oluyor hem de

• yanıyor dediğiniz şey aslında yanmıyor. ışığı kapattığınız an akım kesilir. led ampuller çok düşük akımda çalıştığı için ve araç sistemi de kontrol amaçlı ufak akımlar gönderdiği için pırpır yapıyor. kapattıktan 20-30 saniye sonra o da söner. sönmezse de sıkıntı yok. çok takılıyorsanız ampul ayaklarına paralel olarak direnç sıkıştırıp duya öyle takın çözülür.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.