Şimdi Ara

Rtx 2080 Düşük Fps sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar sorunum şu Ets 2 ve Ats oyunu oynuyorum sistemim şu şekilde ;

İntel i-7 4770 3.9 Ghz

Kingston DDR3 1600 Mhz Ram

Asus Rog Strix RTX 2080

Asus H81M-PLUS anakart

Samsung 840 Evo SSD

Psu 1050 Watt 80 plus gold serisi Xigmatek

HDD 1 Tb

Monitör 2560x1080 ultrawide

Not; Sistem SSD ye yüklü oyunlarda ve Nvidia denetim masasında yüksek performans seçeneği aktif driver ise son yayınlanan 419.35 sürümü yüklü sistemdeki tüm sürücüler güncel.

Sorunum şu arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi oyunlarda düşük Fps alıyorum özelikle şehirlere girince Fps düşmesi oluyor.

Oyunları en yüksek ayarlarda (MLAA Açık) %400 ölçeklemede oynuyorum diyelim ki şehire girdim Fps düşmeye başladı.
    Ölçeklemeyi %150 hatta %100'e bile alsam Fps aynı sadece Gpu kullanımı azalıyor.

Bu fps düştüğü anlarda bile Maximum Gpu kullanımı % 80'i geçmiyor.

Yani benim sormak istediğim şu kısaca bu fps düşmesi %65 - %80 arası Gpu kullanımındayken oluyor.

Acaba Gpu mu yetersiz kalıyor?

Yoksa oyunlardaki optimizasyon sorunumu?

Sadece bunu öğrenmek istiyorum sonuçta o kadar para verip kart alıyoruz Fps düşmesi yaşadığımda ister istemez canım sıkılıyor bu arada maximum Cpu kullanımı %25'i geçmiyor.
    Sıcaklıklarda Gpu 50-60 derece arası Cpu da 50 - 65 arası.

Birde V-SYNC kapalı olduğunda 70-80 Fps görünüyor fakat oyunda müthiş bir takılma söz konusu oluyor.

Açtığımda tekrar 60 Fps oluyor oyun akıcı bir hale geliyor ama dediğim gibi şehirler ve farklı yerdele 60 Fps'nin altına düştüğü için haliyle donmalar oluyor.

Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

• işlemcin 2080 için yetersiz kalıyor besleyemiyor

k modeli olsa ve z serisi anakartın olsa oc yapıp devam edersin ama

h serisi anakart ve düz i7 ile işin zor

ram 8 gb dır büyük ihtimal güncel oyunlar oynuyorsan onlar içinde yetersiz gelicektir

tek çaren 2k yada 4k monitör alıp sadece bütün gücü erkan kartından almak

yada nvdia denetim masasından dsr aç 2k ya al bi dene

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 10 Mart 2019; 20:53:6 >
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    monitör zaten 2560x1080 Ram 16 GB şuan dediğin parçalar ile değiştirecek durumum yok yani 6500 TL'lik bir kart nasıl oluyor da FPS düşmesi yaşatır? İşlemci %100 kullanımda değil ki yetersiz kalsın en fazla %30 kullanıma geliyor yani dediğin gibi dar boğaz olayı yok.
  • ironman166 İ kullanıcısına yanıt
    hala anlamıyorsunuz işlemciniz yetersiz işlemci ekran akrtının hızına yetişemiyor

monitör dsr aç 2k ya al bi öyle dene
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    öylede denedim kardeşim işlemcinin yetersiz olması için %100 kullanıma gelmesi gerek
  • Arkadaşımız anlatmaya çalışmış ama ben size detaylıca anlatayım.İşlemciniz max taşıyacağı kart Rtx 2060 veya gtx 1070 ti'dir.Siz rtx 2080 almışsınız hayırlısı olsun ama ufak tefek durumlar mevcut işlemcinizin darboğaz olabilmesi için %100 olmasına gerek yoktur.Bu tür sıkıntılar her zaman işlemciye bağlanır ama anakart darboğazı ve ram darboğazı diye durumlarda olabilmektedir.Sizin anakartınız oldukça eski görünüyor ve giriş seviyesi bir anakart kullanıyorsunuz.Bunun dışında ramleriniz 1600mhz olması oyunda takılma yapmaması bir mucize olurdu.Günümüz oyunlar artık minimum 2133mhz ram hızları istemektedir.Sizin sıkıntınız bundan kaynaklanıyor olabilir.Giriş seviye olan bir anakartınız ve işlemci ile ram arasında veri yolu 1600mhz olduğu için yavaş kalıyor olabilir bu da size takılma olarak yansıyor olabilir.

Bu video da i7 4790k oc olmadan rtx 2080 testi yapmış ve 16gb 1866mhz ram kullanıyor ve yetersizliği gözüküyor belki 2133mhz veya 2400mhz kullanmış olsaydı daha seri oynayabilirdi.

• Hocam siz ekran kartın'da bi sorun olduğunu düşünüyosunuz ama arkadaşlar haklı sisteminiz çok dengesiz sanırım eski bilgisayarı yükseltmen için ekran kartı eklemişsiniz ama yanlış komple satılıp komple sistem toplanmalıydı daha dengeli daha performanslı olurdu.

Sorunun ekran kartından olup olmadığını sentetik testlerle sadece ekran kartını test ederek öğrenebilirsiniz.
    3dmark uniq heaven gibi.
  • MyCoDeR kullanıcısına yanıt
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Yalnız ekran kartı biraz pahalı olduğu için şu anda diğer donanımları değiştirme imkanım yok ama dediğim gibi sadece Euro Truck Simulator 2 ve American Truck Simulatör de bu problemler var diğer oyunlarda hiçbir sıkıntı yok Battlefield 5 de bile

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bir de ekran kartımda sorun olduğunu düşünmüyorum Sadece sordum ekran kartım yetersiz mi kalıyor Yoksa oyundaki optimizasyon sorunlarından dolayı mı FPS düşmesi oluyor onu sordum ben

• quote:

Orijinalden alıntı: ironman166

Bir de ekran kartımda sorun olduğunu düşünmüyorum Sadece sordum ekran kartım yetersiz mi kalıyor Yoksa oyundaki optimizasyon sorunlarından dolayı mı FPS düşmesi oluyor onu sordum ben
    Hocam ATS yi bilmem oynamadım ama ETS özellikle son güncellemelerden sonra optimizasyon sıkıntılı bir oyun haline geldi iyice. kafaya çok takma. ultra grafik olayınıda takıntı yapma bu oyunda ayarlardan gözünün oyun içinde algılayamadığı bir iki seçeneği kısarak oyunu dene. kendin için stabil fps değerlerini aldığın bir grafik ayarı profili oluştur öyle oyna. en baba ekran kartlarından birini almışsın doğal olarak hakkını vermesini istiyorsun ancak oyunlarda problemli olabiliyor malesef. üzme canını vur kırbacı gitsin
  • IIBurkiII kullanıcısına yanıt
    Adammm

• IIBurkiII kullanıcısına yanıt
    Bir de şöyle bir şey var diyelim ki şehire girdim FPS düştü araba orada durduğu halde hemen ayarlara girip bütün görüntüleri en düşük haline alıyorum oyuna tekrar girdiğimde yine aynı FPS yani çok anlamam Ama anladığım kadarıyla ekran kartı ile ilgili bir sıkıntı yok

• ATS bir tık daha iyi olabilir de, ETS'nin optimizasyonu epey kötü. Başka oyunlara da bakın. MSI Afterburner ile GPU kullanımına bakın oyunlarda.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Battle Fight 5'te %50 geçmedi kullanım Ultra ayarlarda diğer oyunlarda da maksimum kullanımı yüzde sekseni geçmedi

• BF CPU katili bir oyun. Şu da var tabi, 4770 2080'i tam anlamıyla besleyemiyor.
  • bende benzer sorunu işlemciyi değiştirerek çözdüm.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Fakat işlemci kullanımı %30 yüzde 40'ı geçmiyor

• Yani arkadaşlar Kafam karmakarışık oldu hepinize tek tek Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ama sorunum sadece Euro Truck Simülatör 2 oyununda diğer oyunlarda hiçbir problem yok

• İşlemci değil de Gpu kullanımını yazabilir misiniz ?

Gpu kullanımı zaten %99'lere gelmiyorsa darboğaz olduğu anlamına gelir.

Tam okumamışım kusura bakmayın şimdi editliyorum. Zaten gpu kullanımınız %99 değilse darboğaz olduğu anlamına gelir.

Yukarıdaki arkadaşların yazdıkları şeyler doğru. Yani evet biliyorum i7 nasıl darboğaz yapabilirki diye düşünüyorsunuz, ama durum bu. Kendim 1070 işlemci aldığımda inanamamıştım, nasıl i5 4690k darboğaz yapıyor diye.

Sonrasında anakarttan çarpan açıp hızı 4.6 ya getirdim. Voltajı otomatik yaptım. (Yakın zamanda manuel kademeli düşüreceğim, aşırı ısınıyor yük altında. Hyper evoyla 90 dereceleri görüyor.) Bir de 4K monitöre geçince sorun ortadan kalktı.

Sizin işlemciniz K değil, fakat belki çok az çekirdek hızlarını yükseltebilirsiniz faydası olabilir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Legolas246 -- 11 Mart 2019; 10:21:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ironman166

Yani arkadaşlar Kafam karmakarışık oldu hepinize tek tek Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için ama sorunum sadece Euro Truck Simülatör 2 oyununda diğer oyunlarda hiçbir problem yok
    İşlemcin BF gibi yüksek işlemci kullanan oyunlarda darboğaz yapıyor, kafa karışacak bir durum yok.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.