Şimdi Ara

Roma-Floransa-Venedik-Milano-Viyana gezisi(gidiyorum)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
4.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yazın bu planı yapmak istiyorum. İtalyaya gidenler bana yardımcı olursa sevinirim. 5bin liraya kadar limit var. Yeşil pasaport olacak .

viyana da akrabalarda kalmayı düşünüyorum otel masrafları olmayacak o yüzden milanoyu da ekledim.

edit : sabah uçak biletlerini aldım . pasaport işi tamam olunca da otelleri ve tren biletlerini ayarlayacağım .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 3 Mayıs 2014; 17:58:11 >

• Geçtiğimiz yaz 16 günlük bir Avrupa gezim olmustu. Gezim 6 şehirden oluşmuş ve 6 kez uçak, 1 kez tren, 1 kez otobus kullanilmistir. Bu sehirlerden ikisi Roma ve Floransa'ydi. Euro kuru 2,3 iken totalde bu grzinin maliyeti 3000 tl gibi bir miktar tuttu. 5000 tl nin sana yetecegini düşünmemle birlikte harcamalarini senin tatil beklentin şekillendirecek. Gece hayati, yemek icme gibi konulara düskunlugun yoksa sıkıntı çekmezsin para konusunda. Kaç günlük bir gezi olacagini söylersen ulasim ve konaklama alternatifleri ve olasi rota konusunda yardimci olmaya çalisirim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yardım istediğiniz konular nelerdir? Onları yazarsanız, spesifik sorular sorarsanız daha net cevap verebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sctkrll

Geçtiğimiz yaz 16 günlük bir Avrupa gezim olmustu. Gezim 6 şehirden oluşmuş ve 6 kez uçak, 1 kez tren, 1 kez otobus kullanilmistir. Bu sehirlerden ikisi Roma ve Floransa'ydi. Euro kuru 2,3 iken totalde bu grzinin maliyeti 3000 tl gibi bir miktar tuttu. 5000 tl nin sana yetecegini düşünmemle birlikte harcamalarini senin tatil beklentin şekillendirecek. Gece hayati, yemek icme gibi konulara düskunlugun yoksa sıkıntı çekmezsin para konusunda. Kaç günlük bir gezi olacagini söylersen ulasim ve konaklama alternatifleri ve olasi rota konusunda yardimci olmaya çalisirim

her şehirde iki gün kalmayı düşünüyorum . 2 veya 3 yıldızlı otel düşünüyorum. 2 günlük 180 euroyu aşmayan konaklama. her şehirde 2 günde 20-30 euro yiyeceğe gitmeli diye plan yaptım belki de daha azı . aşağıdan yukarı doğru rota düşünüyorum. şehirler arası tren yapacağım.

treni nasıl yapacağım bilmiyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 24 Nisan 2014; 12:26:17 >

• Yiyecek maliyetini biraz düşük hesaplamışsınız. Otel fiyatlarınıza yemek dahil olacak mı bilmiyorum ama İtalya'da bir öğün yemek için yaklaşık 10 euro'yu gözden çıkartın. Sabah Öğle Akşam yeseniz günlük 25 euro yemek parası gidecektir.
    İtalya'da ana hatlarda trenler yeni, konforlu ve pahalı. İsterseniz biletleri önceden internetten alın isterseniz son dakika alın çok birşey farketmez. Kalabalık günlere denkgelirseniz bilet bulamama ihtimaliniz var. Tren biletleri uçaklar gibi değişiklik göstermiyor...
    Planınıza karışmak gibi olmasın ama 5000 TL bütçe ve 8-10 günlük zamanınız varsa bence araya 1-2 şehir daha sıkıştırın. Hatta gerekirse 1-2 gece otelde kalmak yerine gece trende geçirip zaman kazanarak daha çok şehir gezin. 5000 TL Avrupa'da gezmek için az bir miktar değil.
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    Tek gideceğinizi varsayarak eğer topluluk içinde kalamama vs gibi bir sorunlarınız yoksa otelleri değil de hostelleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Hem gittiğiniz yerlerde yalnız kalmaz, hem de farklı insanlarla tanışıp güzel dostluklar elde edebilirsiniz. Hostel ve otel fiyatlarına bakabileceğiniz rezervasyon yapabileceğiniz birçok site alternatifi mevcut. İsterseniz bunları özel mesajla size iletebilirim. Bunların dışında arkadaşın da belirttiği gibi İtalya'da yemek oldukça pahalıdır. En ucuz opsiyon fast food zincirlerini kullanmak ki bu da size bir öğünde en az 10 eu ya patlar. Sabah kahvaltılarını market alışverişi yaparak odanızda yapın derim daha ucuza ve daha doyurucu bir şekilde halletmiş olursunuz.

Yaşınız kaç bilmiyorum fakat eğer bu yeşil pasaportu kullanabileceğiniz son zamanlarsa bence de birkaç yer daha görmenizde fayda var. Roma, Floransai Venedik çok güzel yerler. Ancak Milano için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Milano'ya iki gün gibi bir zaman çok fazla. Tavsıyem ya Roma'yı 3 gün yapın, ya da Floransa'dan Siena'ya uğrayıp Milano'ya 1 gün ayırın. Roma'da Romapass almayı unutmayın derim. 30 Eu gibi bir para ama şehir içi ulaşım ve bir müze bedava 3 gün boyunca. Cooleseum çok kalabalık oluyor bu kart size büyük avantaj sağlar.

İtalya içi ulaşım gayet kolay bir hızlı trenler var bir normal trenler. Roma-Floransa arası hızlı trenler değişmekle birlikte son gün almaya kalkarsanız ortalama 50-60 eu gibi bir miktar para verirsiniz. Normal trenler ise bunun yarısı kadar tutmaktadır. Bunların hepsini internetten bulabilirsiniz. Rotanızı netleştirip erken alırsanız fiyatlar daha uygun olur. 5000 tl iyi para 1600-1700 eu arası bir para. Oralara gitmişken Budapeşte'yi de görün derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

Yiyecek maliyetini biraz düşük hesaplamışsınız. Otel fiyatlarınıza yemek dahil olacak mı bilmiyorum ama İtalya'da bir öğün yemek için yaklaşık 10 euro'yu gözden çıkartın. Sabah Öğle Akşam yeseniz günlük 25 euro yemek parası gidecektir.
    İtalya'da ana hatlarda trenler yeni, konforlu ve pahalı. İsterseniz biletleri önceden internetten alın isterseniz son dakika alın çok birşey farketmez. Kalabalık günlere denkgelirseniz bilet bulamama ihtimaliniz var. Tren biletleri uçaklar gibi değişiklik göstermiyor...
    Planınıza karışmak gibi olmasın ama 5000 TL bütçe ve 8-10 günlük zamanınız varsa bence araya 1-2 şehir daha sıkıştırın. Hatta gerekirse 1-2 gece otelde kalmak yerine gece trende geçirip zaman kazanarak daha çok şehir gezin. 5000 TL Avrupa'da gezmek için az bir miktar değil.

milano şehri için ne düşünüyorsunuz ? Son durak viyana olacak orada akrabalar var ve gitmeye değer bir şehir. Gece tren yapacaksam nereye gideyim ? Aşağıdan yukarı doğru gideceğim. Sıenada ne var birde ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Tek gideceğinizi varsayarak eğer topluluk içinde kalamama vs gibi bir sorunlarınız yoksa otelleri değil de hostelleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Hem gittiğiniz yerlerde yalnız kalmaz, hem de farklı insanlarla tanışıp güzel dostluklar elde edebilirsiniz. Hostel ve otel fiyatlarına bakabileceğiniz rezervasyon yapabileceğiniz birçok site alternatifi mevcut. İsterseniz bunları özel mesajla size iletebilirim. Bunların dışında arkadaşın da belirttiği gibi İtalya'da yemek oldukça pahalıdır. En ucuz opsiyon fast food zincirlerini kullanmak ki bu da size bir öğünde en az 10 eu ya patlar. Sabah kahvaltılarını market alışverişi yaparak odanızda yapın derim daha ucuza ve daha doyurucu bir şekilde halletmiş olursunuz.

Yaşınız kaç bilmiyorum fakat eğer bu yeşil pasaportu kullanabileceğiniz son zamanlarsa bence de birkaç yer daha görmenizde fayda var. Roma, Floransai Venedik çok güzel yerler. Ancak Milano için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Milano'ya iki gün gibi bir zaman çok fazla. Tavsıyem ya Roma'yı 3 gün yapın, ya da Floransa'dan Siena'ya uğrayıp Milano'ya 1 gün ayırın. Roma'da Romapass almayı unutmayın derim. 30 Eu gibi bir para ama şehir içi ulaşım ve bir müze bedava 3 gün boyunca. Cooleseum çok kalabalık oluyor bu kart size büyük avantaj sağlar.

İtalya içi ulaşım gayet kolay bir hızlı trenler var bir normal trenler. Roma-Floransa arası hızlı trenler değişmekle birlikte son gün almaya kalkarsanız ortalama 50-60 eu gibi bir miktar para verirsiniz. Normal trenler ise bunun yarısı kadar tutmaktadır. Bunların hepsini internetten bulabilirsiniz. Rotanızı netleştirip erken alırsanız fiyatlar daha uygun olur. 5000 tl iyi para 1600-1700 eu arası bir para. Oralara gitmişken Budapeşte'yi de görün derim.

venedikten budapeste zor olmaz mi ? Oradan viyanaya gececeğim birde.

• bu arada yas 19 , upper intermadiate seviye ingilizce var. Derdimi sıkıntı olmadan anlatırım diye düşünüyorum

• Venedik gezisi için şuradaki yazıyı okuyabilirsin.
    Venedikte ne yenir, nereler gezilir bayağı güzel bir yazı
    Venedik Gezilecek Yerler & Venedik Gezi Rehberi

Ayrıca Venedik'e gidiyorsan Venedik'e ortalama 1 saat uzaklıkta Verona & Garda Gölünü de ziyaret edebilirsin.
    Verona; Venedik'le Milano'nun tam ortasında.
    Geçerken uğrayabilirsin.
    Uğradığına değecektir.
    Verona Gezilecek Yerler & Verona Gezi Rehberi

Venedik gezisi için şuradaki yazıyı okuyabilirsin.
    Venedikte ne yenir, nereler gezilir bayağı güzel bir yazı
    Venedik Gezilecek Yerler & Venedik Gezi Rehberi

Ayrıca Venedik'e gidiyorsan Venedik'e ortalama 1 saat uzaklıkta Verona & Garda Gölünü de ziyaret edebilirsin.
    Verona; Venedik'le Milano'nun tam ortasında.
    Geçerken uğrayabilirsin.
    Uğradığına değecektir.
    Verona Gezilecek Yerler & Verona Gezi Rehberi

• quote:

Orijinalden alıntı: ` quaD.

quote:

Orijinalden alıntı: Sebastianbjk

Yiyecek maliyetini biraz düşük hesaplamışsınız. Otel fiyatlarınıza yemek dahil olacak mı bilmiyorum ama İtalya'da bir öğün yemek için yaklaşık 10 euro'yu gözden çıkartın. Sabah Öğle Akşam yeseniz günlük 25 euro yemek parası gidecektir.

milano şehri için ne düşünüyorsunuz ? Son durak viyana olacak orada akrabalar var ve gitmeye değer bir şehir. Gece tren yapacaksam nereye gideyim ? Aşağıdan yukarı doğru gideceğim. Sıenada ne var birde ?

Milano çok merkezi bir şehir ve çok fazla turist çekiyor. Özel sebeplerden dolayı 5-6 kez gittim. Bence fazla beklenti içine girmeden gidip gezilmesi gereken bir şehir. Roma kadar tarihi ve etkileyici olmasa da günlük şehir yaşamı açısından eğlenceli şehir. Gezilebilecek yerleri birbirine çok yakın. Sabahtan akşama kadar 1gün gezip sonra diğer şehre geçebilirsiniz.

Gece treni için senin rotanda tek uygun yer Venedik-Viyana. 8 saat sürüyor. Onun dışındaki Roma-Floransa-Milano-Venedik arası trenler 3-4 saat sürdüğü için gece yolculuğu sıkıntı olur. Rotadan çıkmak istersen Münih'e ya da Salzburg'a gidebilirsin. İtalya'daki son durağın (Milano ya da Venedik'ten Wizzair ve Ryanair'in ucuz uçaklarıyla Budapeşte'ye geçip oradan trenle (1saat) Viyana'ya gidebilirsin. Yani rotaya başka şehir eklemek istersen çok fazla seçenek var. Daha 10 tane öneri yazarım ama kafanı karıştırmak istemiyorum.

Siena tam bir ortaçağ şehri. Bence Avrupa'da hakettiği turistik değeri görmeyen biryer. Hem şehir merkezi hem de şehir dışı doğal güzellikleri görmeye değer. Siena'yı turistik olarak pek fazla duymadığım için giderken beklentim yoktu ama görünce çok beğendim. Floransa'yla benzer özellikleri var. Tarihi yapıyı çok iyi korumuşlar. Özel aracın olsaydı şehir dışındaki güzellikleri de görmeni tavsiye ederdim. Ama tren ve otobüsle biraz zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sebastianbjk -- 26 Nisan 2014; 11:02:15 >

• Sebastianbjk kullanıcısına yanıt
    Siena için gerekeni arkadaşımız söylemiş. Floransa'dan yaklaşık bir saatlik yol. Amacınız tarihi ve kültürel bir geziyse Siena'ya uğramamak olmaz bence. Milano'ya gitmedim. Ama çok fazla araştırdım. Tarihi yapı olarak çok beklentiniz olmasın. Dediğim gibi bir gün kesinlikle yeter.

Milano'dan Budapeşte'ye ulaşım gayet kolay. Ryanair diye bir havayolu firması var. Oldukça uygun fiyatlı. Aynı zamanda Wizzair gibi bir alternatif de mevcut.
    Budapeşte'den sonrası zaten oldukça kolay.

Ben tarihi gezi hayranı bir insan olarak size şöyle bir rota tavsiyesinde bulunabilirim. Elinizdeki miktar gayet yeterli. Booking.com üzerinde konaklama ücretleri hakkında da bir fikir edinebilirsiniz. Rotayı Roma-Siena-Floransa-Venedik-Verona-Milano-Budapeşte şeklinde yapardım. Naçizane tavsiyem bir maliyet hesabı yapıp buna göre planınızı revize ederek İtalya'yı geniş ölçekli gezmeniz. Doğa ve tarihin buluştuğu harika bir ülke.

• quote:

Siena için gerekeni arkadaşımız söylemiş. Floransa'dan yaklaşık bir saatlik yol. Amacınız tarihi ve kültürel bir geziyse Siena'ya uğramamak olmaz bence. Milano'ya gitmedim. Ama çok fazla araştırdım. Tarihi yapı olarak çok beklentiniz olmasın. Dediğim gibi bir gün kesinlikle yeter.

Milano'dan Budapeşte'ye ulaşım gayet kolay. Ryanair diye bir havayolu firması var. Oldukça uygun fiyatlı. Aynı zamanda Wizzair gibi bir alternatif de mevcut.
    Budapeşte'den sonrası zaten oldukça kolay.

Ben tarihi gezi hayranı bir insan olarak size şöyle bir rota tavsiyesinde bulunabilirim. Elinizdeki miktar gayet yeterli. Booking.com üzerinde konaklama ücretleri hakkında da bir fikir edinebilirsiniz. Rotayı Roma-Siena-Floransa-Venedik-Verona-Milano-Budapeşte şeklinde yapardım. Naçizane tavsiyem bir maliyet hesabı yapıp buna göre planınızı revize ederek İtalya'yı geniş ölçekli gezmeniz. Doğa ve tarihin buluştuğu harika bir ülke.

viyana peki ? budapeşte yerine orayı önerdiniz gibi .

Akrabalarınız Viyana'da olsun olmasın Viyana'yı da katın bence. Wizzair'in Budapeşte-İstanbul uçuşları var ve ucuz. Milano'dan Viyana'ya geçip, daha sonrasında Budapeşte üzerinden Türkiye'ye dönmek gibi bir alternatif de yapablirsiniz. Akrabam olmazsa gitmem gibi bir düşüncenin olursa alıntıdaki rotayı takip etmeniz uygun olacaktr. Otel değil de hostellerde kalarak hem konaklama giderlerini azaltıp hem de farklı insanlarla tanışarak gezinizi daha renkli hale getirebilirsiniz.
  • Yemek işini ucuz marketlerden alıyorum.Hatta vaktiniz varsa tüm marketleri gezin fiyatlar çok farkediyor.(Mesela 1,5 lt. su 1,20 Euro ya satılırken başka bir markette 0,16 cent) Amaç gezmek ise restoranlara gidip boşuna fazladan para ödemeyin. Zaten avrupada yemek kültürü pek yok.
  • quote:

Akrabalarınız Viyana'da olsun olmasın Viyana'yı da katın bence. Wizzair'in Budapeşte-İstanbul uçuşları var ve ucuz. Milano'dan Viyana'ya geçip, daha sonrasında Budapeşte üzerinden Türkiye'ye dönmek gibi bir alternatif de yapablirsiniz. Akrabam olmazsa gitmem gibi bir düşüncenin olursa alıntıdaki rotayı takip etmeniz uygun olacaktr. Otel değil de hostellerde kalarak hem konaklama giderlerini azaltıp hem de farklı insanlarla tanışarak gezinizi daha renkli hale getirebilirsiniz.

İst-roma , viyana-ist 190 euro gidis gelis uygun mu sizce ? Budapeste beni zorlar ailem izin vermez acikcasi.

Birde roma uzerinden sienaya gecmeyi dusunuyorum. Ama floransayo gormem daha az vakit alacak cunku ayni gun sienayi gorup floransaya gececgim. Romada 2 veya 3 gun , floransa siena olur olmaz 2 gun , venedik 2 gun , milano olursa 1 gun , viyana da 4 gun dusunuyorum.Veya sienayi gormeyi iptal etmem gerek. Milanoya gidersem tren tekrar venedikten geciyor sanirim ? Floransadan milanoya gitmek lazim snirim ve gitmeye deger mi bilmiyorum.

Uçak ücretleri hakkında bir yorum yapamayacağim ama ucuza uçayım derseniz Pegasus Airlines'a bir bakın. Onların uçuşları daya uygun oluyor.

Kolezyum, Vatikan vs gibi tarihi yapıların içine gireyim gezeyim, müzeleri dolaşayım diye bir amacınız varsa Roma 3 gün sürer. Yok panaramik bir gezi yapayım dışarıdan göreyim derseniz 2 gün yeter. Roma-Siena treni olması lazım. Sabahtan yola çıkıp bir günü Siena'ya ayırıp aynı gün içerisinde Floransa'ya geçebilirsiniz. Floransa'da harika müzeler var görmeden gitmemenizi tavsiye ederim. Göreyim derseniz Floransa'ya 1 gün yetmeyecektir.Ertesi gün öğleden sonra çıkıp Venedik'e geçebilirsiniz. 1,5 gün Venedik'e yeter. Zaten oldukça pahalı bir yer :). Milano'ya gidecekseniz 1 gün ayırın. Bence hiç kalmadan gün içinde gezin ve akşam uçağa atlayıp Viena'ya gidin. Budapeşte bu şehirler arasında en ucuzu ve bana kalırsa Orta Avrupa turlarının olmazsa olmazı. Ayırabilirseniz 1 gün ayırın pişman olmazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sctkrll -- 26 Nisan 2014; 21:25:51 >

• quote:

Uçak ücretleri hakkında bir yorum yapamayacağim ama ucuza uçayım derseniz Pegasus Airlines'a bir bakın. Onların uçuşları daya uygun oluyor.

Kolezyum, Vatikan vs gibi tarihi yapıların içine gireyim gezeyim, müzeleri dolaşayım diye bir amacınız varsa Roma 3 gün sürer. Yok panaramik bir gezi yapayım dışarıdan göreyim derseniz 2 gün yeter. Roma-Siena treni olması lazım. Sabahtan yola çıkıp bir günü Siena'ya ayırıp aynı gün içerisinde Floransa'ya geçebilirsiniz. Floransa'da harika müzeler var görmeden gitmemenizi tavsiye ederim. Göreyim derseniz Floransa'ya 1 gün yetmeyecektir.Ertesi gün öğleden sonra çıkıp Venedik'e geçebilirsiniz. 1,5 gün Venedik'e yeter. Zaten oldukça pahalı bir yer :). Milano'ya gidecekseniz 1 gün ayırın. Bence hiç kalmadan gün içinde gezin ve akşam uçağa atlayıp Viena'ya gidin. Budapeşte bu şehirler arasında en ucuzu ve bana kalırsa Orta Avrupa turlarının olmazsa olmazı. Ayırabilirseniz 1 gün ayırın pişman olmazsınız.

Ben aklımca bir harcama yaptım.

190 euro : uçak gidiş dönüş (pegasus)
    100 euro : roma-floransa-milano-venedik-viyana tren masrafı
    roma oteli : 3 gün 300 euro , floransa 2 gün 200 euro , milano 1 gün 100euro , venedik 2 gün 250 euro = 850 euro ( viyana da akrabada kalacağım diye düşündüm. )
    her şehirde günlük 10 euro yemek masrafı : 80-90 euro tümü
    hediyelik eşyalar tüm şehirlerden : 100 euro

1340 euro tüm masraf çıkıyor. oteller çok tutuyor onu aşağı indirmek lazım ama booking.com'da fiyatlar genelde günlük 100 euro.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ` quaD. -- 26 Nisan 2014; 21:46:30 >

İtalya'da kaldığım süre boyunca günlük 35 eurodan fazla kalma ücreti ödemedim ki kaldığım yerler 3 yıldızlı hotellerdi. Beklentiniz nedir bilmiyorum ama sadece yatacağınız yerlere bu kadar para ödemeyin. Yemek masrafı 10 euro çok iyimser olmuş. Yazın gideceksiniz. Roma'da günlük vereceğiniz su parası 10 euro olur benden söylemesi :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sctkrll -- 26 Nisan 2014; 23:14:31 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.