Şimdi Ara

Rezistans için dimmer arıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • incir elma gibi reçeli yapılan meyveleri açıkta kurutunca içine
    karınca ve kuşların katkısı oluyor. Kapalı bir alanda 1800W 2000W resitans,
    sürekli çalışan bir fan, termostat ve dimmer ile kurutmak istorum
    yapa bileceyim güçlü güvenilir bir dimmer devre şeması arıyorum

• Standart şemayı 20-25 amperlik bir triyak kullanarak gerçekleyin mesela bta41 tabi soğutuculu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Standart şemayı 20-25 amperlik bir triyak kullanarak gerçekleyin mesela bta41 tabi soğutuculu.

bir şema ekleyip biraz daha açıklarmısnız
  • Rezistans için dimmer arıyorum

Sigortayı 10-15 a yapın yada koymayın. Triyak ta güçlü birşey olsun. Lamba dimmerleri ile aynı. Triyaka paralel duran seri kondansatör ve direnci koymasanız da olur o endüktif yükler için. Isıtıcıda gerekmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sozuak

Rezistans için dimmer arıyorum

Sigortayı 10-15 a yapın yada koymayın. Triyak ta güçlü birşey olsun. Lamba dimmerleri ile aynı. Triyaka paralel duran seri kondansatör ve direnci koymasanız da olur o endüktif yükler için. Isıtıcıda gerekmez

Sozuak Hocam, yeri değil belki ama bir elektrikli süpürgenin çalışma devrini düşürmek için de kullanılabilir mi bu tip dimmer?

• Fırçalı motorlar için tda1085 gibi elemanlarla biraz daha ileri düzey yapılıyor yoksa şebekeye çok parazit yayar. Sıfır geçiş kontrollü olmaları avantaj bunlarda yoksa dimmeri bağladığınız hatta radyo-tv varsa yeterince filtre edilmez ise seste cızırtı şeklinde parazit duyarsınız. Motorlar endüktif olduğundan ve süpürgelerde fırçalı motor olduğundan iş biraz daha kompleks olur. Temel olarak evet komple şemayı yaparsanız motoru da kontrol eder tabi ama triyak güçlü bir tip olmalı.

Şu linke bir bakın açıklama da var. Daha güçlü triyaklarla daha büyük güçleri de kontrol edersiniz.
    http://320volt.com/40w-havya-icin-dimmer-devresi/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sozuak -- 19 Nisan 2017; 21:32:36 >

• dimmer olayına hiç girmeden bir adet sıcaklık sensörü kullansan atıyorum sıcaklık 60ı geçince kontaktörü düşürüp 40ın altına ininde geri çektirsen olmuyor mu? rezistans nominal gerilimde çalışıp geri dursun yani. eğer birden ısınır birden soğur diyorsan rezistansları küçük tutup 4-5 tane yapabilirsin. çalıştığı zaman hepsi birden çalışmaz. mesela sıcaklık 55 altına inince 1 i çalışır 50nin altına inince 1i daha çalışır 45in altına inince 1i daha çalışır vesaire. bana daha mantıklı geliyor bu sistem ve daha da güvenli. senin düşüncen niye dimmerli bir devre tam anlamadım.dimmer devresindeki yarıiletkenlerin ısınıp yanma ihtimali var. birkaç röle çıkışı olan dijital sıcaklık göstergeleri var bunlar işini görür gibi geliyor bana.
  • diyak ve triyak daha önce hiç kullanmadım devre Ac ile çalışyor burda kulanacam dirençler
    kaç w lık olmalı porselen mi kulanmaılıyım diyakın yönu bacak bağlantısı var mı devredeki trimpotu
    nasıl seçmeliyim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.