Şimdi Ara

Renkli çamaşırların yıkandıktan sonra kötü kokması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
2
Favori
153.228
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar son 2 yıkamada başıma geldi. Renkli çorap, iç çamaşırı, t-shirt falan yıkandıktan sonra, çamaşırlarda kötü bir koku kalıyor. Makineden çıkartırken sorun yok. Asarken de sorun yok. Ama tam o kuruma aşamasında nemliden kuru hale geçerkenki evrede kötü kokmaya başlıyor. Hatta az önce kokladım üzüm sirkesi gibiydi. İçim kalktı. Daha önce hiç başıma gelmedi böyle bir şey.
    Renkli olanı bittiği için omo totalin beyazlar için olan deterjanıyla yıkadım son 2 yıkamayı. hatta tam 84 mlye ayarlamıştım makineyi önceki programdan kalan değer. onu da değiştrmeyi unutmuşum. ve 84 ml deterjanla yıkanmış oldu.
    Şimdi aklıma geldi. Yumuşatıcıyı değiştrmiştim. Vernel max orkide, açık sarı/kreme varan şişede olan. daha önce başka vernel kokuları kullanmıştım. hiç sorun olmamıştı.
    Kullandığım program beyazlar/renkliler (standart; eco ya da speed perfect seçili değil)
    Makine bosch was idos
    sıcaklık 40 derece
    sıkma devri 1400
    ağırlık 6.7 kg

beyazlarda da yukardaki ayarlarda ve aynı deterjanla yıkadım. hiç bir sorun yok. mis gibi yumuşatıcı kokuyor.

Neden böyle bir sorunla karşılşıyorum?

tekrar yıkamayı düşünüyorum...

çok canım sıkıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 11 Ekim 2014; 10:54:54 >

• bilalkendisin0606 kullanıcısına yanıt
    Yumuşatıcıyı az kullanmk istesem de önerilen miktarın 1,5 katı koymuştum.
    Şimdi tekrar attım makineye. Bu sefer sensitive programda. Yumuşatıcıyı iptal ettim. 1 çaybardağına yakın da sirke koydum. Faydası olacak mı görücem.
    Makineyi daha yeni boş çalıştırdım limon tuzu ve soda ile 90 derecede. Yani 3-4 yıkama önce. 3 yıldır bu makineyi ve omo totali kullanıyorum. İlk defa oldu :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emrah bey, bu durum farklı etmenlerden kaynaklanabiliyor. Ben en başta yıkama şartlarına bağlıyorum durumu açıkçası.

İkincisi de sıvı deterjanlar. Düşük ısıda sıvı deterjanlar çok iyi temizlik sağlamıyor gibi geliyor bana. Ben de daha evvel Siemens ve Gorenje makine kullanırken benzer sorunları yaşıyordum.

İlk olarak toz deterjanınız varsa renklileri bir de tozla yıkayın.

Vernel'in kokularını ağır buluyorum ben, yumuşatıcınız bittiyse Bingo'yu tavsiye edebilirim. Özellikle kırmızı ve mavisinin kokusu çok güzel.
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Candoğan Bey,

Maalesef hiç toz deterjanım yok. Idos olduğu için hep sıvı kullanıyordum. :(
    Hatta bu sorunlu yıkama öncesinde, annemlerin bende kalırken aldığı bingonun klasik (konsantre olmayan) lavanta kokulusu vardı. Ondan önce de vernelin konsantre olmayan gülün büyüsü. Öncesinde bimdeki beyaz bulut ve vernelin diğer konsantre yumuşatıcılarını kullandım. Renklileri de hep omo total color ile yıkıyordum önerilen dozda. Yani 5 kg çamaşır için 1 kapağı (35 ml) baz alarak, çamaşır miktarına göre 7ml/kg olarak ayarlıyordum. Hatta hatta renklileri bazen de 30 ya da 40 derecede eco perfect beyazlar/renkliler programında (yani su sıcaklğı heralde 20-30 dereceye tekabül eder) yıkıyordum. ve çamaşırlar mis gibi çıkıyordu. ne olduysa bu son 2 yıkamada oldu. son 2 yıkamada omo totalin beyaz şişede olanı (sensitive mi hassas mı ne, şişsei olmadığı için hatırlamıyorum) ile yıkadım. 6.7 kg çamaşırı 84 ml deterjan ile. önerilenin çok çok üzerinde. ve yumuşatıcı da dediğim gibi daha yeni aldığım ve idos2 gözünü doldurduğum vernelin mor şişede olamıymış (tekrar baktım, vernel max royal orkide)
    zaten beyazlarda toz deterjana geçmeyi düşünüyordum. ama renklilerde de toz kullanırsam, bu idosun nimetlerinden faydalanamayacağım :(
    dediğim gibi, daha önce böyle bir sorun yoktu.
    bunun başka bir sebebi olabilir mi?
    deterjanla yumuşatıcı birbirine uyumsuz olma gibi bir durum (ki hiç mantıklı gelmiyor) olabilir mi?
    şu an tekrar yıkanıyor. toz det olmadığı için yine omo totalin beyazlar olanı ile. sirke ilave ettim belki antiseptik etkisi olur diye. idos2yi de kapattım.
    sonucu paylaşıcam.

cevap için teşekkür ederim.

• Durum böyleyse sorun yumuşatıcıdan kaynaklanmış olabilir. Yıkama sonucunda belli olacaktır zaten, bakalım.

Bilmiyorum ama ben sıvı deterjanlarla hep sorun yaşadım. Özellikle toz deterjanda 30 yıkama denen paketten 50 yıkama yapabiliyorken sıvı deterjanla 30 yıkama denen şişeden 15 yıkama çıkıyor. Hem 3-4 kat daha verimsiz hem de buna rağmen elde edilen sonuçlarda fark var. Haliyle insan soğuyor.

Ben de en son 18 yıkamalık yeşil şişede Rinso aldım. O da meraktan öyle deneyeyim diye. 5 liraydı çünkü, 5 tane aldım. Kurutma makinesi kullandığım için pek koku sorunum olmuyor.
  • bilalkendisin0606 kullanıcısına yanıt
    Yumuşatıcı kullanıyor musnz?

• candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Candoğan bey,
    bingonun bu bahsettiğiniz kırmızısı, konsantre mi, değil mi? bana yakın mopaşta kırmızı bir bingo gördüm, 4 ltlik. ama konsantre değildi. Bahsettiğiniz bu, değil mi?

bir de aldığınız rinsolar kaç ml idi? memnun kaldınız mı? beyazlara mı renklilere mi kullandınız? gerçi ben rinsonun hiç renkli sıvı deterjanını görmedim ama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 11 Ekim 2014; 14:10:13 >
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğiniz durum yumuşatıcı kaynaklı olabilir, BİM'in beyazını almıştım ilk başlarda koku güzeldi sonra resmen tiksindim, hatta siz de uyarmıştınız. Migros'un mavi renkli kendi yumuşatıcısı var kokusuna bakın beğenirseniz deneyin derim. Bir de sıvı deterjanlar her zaman iyi sonuç vermeyebiliyor ama Persil Jel'in mavi renkli olanından memnun kalmıştık, perde tokalarındaki isleri 40 derecede çılarmıştı.
  • egenin_efesi E kullanıcısına yanıt
    @egenin_efesi

benim anlamadığım, aynı deterjan yumuşatıcı kombinasyonu ile, beyaz iç çamaşırları yıkandığında, havlular, gömlekler yıkandığında, hiçbir sorun olmadan mis gibi çıkması. ama mesela bugünkü olayda koyu renkli çorap ve iç çamaşırı, eşofman takımı falan vardı. çok kötü çıktılar.

az önce 2. yıkama bitti. deterjan kokusundan eser yok. sanırım yine o iğrenç koku sinmiş çamaşırlara.

valla kendimden şüphe ettim, kir, mikrop içinde mi ki benim çamaşırlarım da böyle koktu diye ama, hergün duş alan, sabunlanan, iç çamaşırı, çorap, gömlek değiştiren bir insanım.

anlayamadım arkadaş.
    Hocam sizinle alakalı bir durum değildir, stres yapmayın. Muhtelemen deterjan ve yumuşatıcı koku karışımından kaynaklı bir durum ama sadece koyu renklilerde olması ilginç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

@egenin_efesi

benim anlamadığım, aynı deterjan yumuşatıcı kombinasyonu ile, beyaz iç çamaşırları yıkandığında, havlular, gömlekler yıkandığında, hiçbir sorun olmadan mis gibi çıkması. ama mesela bugünkü olayda koyu renkli çorap ve iç çamaşırı, eşofman takımı falan vardı. çok kötü çıktılar.

az önce 2. yıkama bitti. deterjan kokusundan eser yok. sanırım yine o iğrenç koku sinmiş çamaşırlara.

valla kendimden şüphe ettim, kir, mikrop içinde mi ki benim çamaşırlarım da böyle koktu diye ama, hergün duş alan, sabunlanan, iç çamaşırı, çorap, gömlek değiştiren bir insanım.

anlayamadım arkadaş.

Renklileri kaç derecede yıkadınız?

Bu çamaşırlarda ki kötü koku olayını bende yaşamıştım ama biraz deterjan miktarını arttırdım ve kumaşın dayanabileceği yüksek ısıda yıkıyorum. Koku sorunu yok. Hatta geçenlerde yumuşatıcı gözüne deterjan kaçtığı için kullanmadım çıkan çamaşırlar mis gibi persil kokuyordu.

Yaman bey ve can beyin dediği gibi bazı deterjanın kokuları birbirine karıştığı zaman da tuhaf kokuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eternafelicity

quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

@egenin_efesi

anlayamadım arkadaş.

Renklileri kaç derecede yıkadınız?

Bu çamaşırlarda ki kötü koku olayını bende yaşamıştım ama biraz deterjan miktarını arttırdım ve kumaşın dayanabileceği yüksek ısıda yıkıyorum. Koku sorunu yok. Hatta geçenlerde yumuşatıcı gözüne deterjan kaçtığı için kullanmadım çıkan çamaşırlar mis gibi persil kokuyordu.

Yaman bey ve can beyin dediği gibi bazı deterjanın kokuları birbirine karıştığı zaman da tuhaf kokuyor.

40 derecede yıkadım Gülçin Hanım. Hatta ben 30 derecede bile yıkadığımda böyle br durumla karşılaşmamıştım.

şu an aynı çamaşırları 3. kere yıkıyorum. evde günlük kullanım için kullandığım renkli ne toz ne de sıvı deterjan kalmadığı için, bu sefer perwollün siyahlar için olanını kullandım. 2 kapak koydum. 40 derecede, ama bu sefer eco perfect seçili attım makineye.
    3:26 saat sonra sonucu yazarım.

haftasonum mahvoldu yahu. dün akşamdan beri bunla uğraşıyorum işim gücüm yokmuş gibi ::(

• Yıkadığınız çamaşırlar koyu renk mi peki? Eğer değilse sıcaklığı 50 yapın.

Çamaşırları evin içinde mi kurutuyorsunuz? Yıkanan çamaşırlar ıslakken kapalı yerde kuruduğunda koku oluyor. Ona da dikkat edin.

Emrah bey hepimiz insanız. Bir yerde hata yapıyorsunuzdur o yüzden koku oluyordur.

Jaber bekliyoruz sizden.

• Eternafelicity kullanıcısına yanıt
    çoğunluğu koyu renkli Gülçin Hanım.

(düzeltme: ecoperfect seçtiğim için zaten sıcaklığı 50 derece yapmışım. o da muhtemelen 40a falan denk gelecektir gerçi.)

Evin içinde kuruyor. boş bi odam var. camı açıyorum, orda kuruyor. Ama önceden de hep orda kuruyordu :(

yani bunun bilimsel, mantıklı bir açıklaması olmalı. dediğim gibi, beyazları da geçen hafta yıkadım. aynı şekilde. aynı yerde kurudu :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 11 Ekim 2014; 17:41:29 >
    Koyu renkli çok ise 50 derece fazla olabilir.

Evin için de değil de balkonda kurutmayı deneyin bir kere. Dediğim gibi koku olmayacak. Eski evde kışın bende salon da kurutuyordum ama yine de kokuyordu çamaşırlar.

Yanlış hatırlamıyorsam beyazları yıkarken vanish vs kullanıyordunuz belki ondan koku olmamış olabilir diye düşünüyorum.

• maalesef sonuç aynı. özellikle siyah renkli olan çamaşırlar kötü kokuyor.

aynı çamaşırlar 3. kere bu sefer 2 kapak perwoll siyah sihi ile yıkandı. köpük köpük olduğu için tam 5 kez durulama yaptırdım.

çamaşırlar çıktığında kötü kokmuyordu. ama astıktan 2-3 saat sonra özellikle siyah renklilerde o mide bulandırııc koku olmaya başladı.

tam 3 posta yıkandı. 9 saatten fazla. sonuç hüsran.

hala anlayamadım sebebini.
    Keşke bir kere de deterjansız bol su alan bir programda sadece yumuşatıcıyı aktif ederek yıkasaydınız.

• batu25 kullanıcısına yanıt
    can sıkıntısından aklıma gelmedi maalesef.

işin tuhafı, çamaşırlar kuruduktan sonra, o pis koku kalmamış. az da olsa perwoll kokuyor.

ne olduğunu anlayamadım maalesef. bi çamaşır, ıslakken kötü kokuyorsa, kuruduğunda nasıl kötü kokmaz?

yoksa hiçbiri gerçek değildi de, ben mi öyle hissettim? şu an kendimden şüphe ediyorum
    Kuruduktan sonra kötü kokunun kalmamış olmasına sevindim. Psikolojik de olabilir sonraki yıkamalarda da aldığınız kötü koku. Belki de tüm çamaşırlar hafif nemliyken öyle kokuyor da olabilir dikkat ettiniz mi hiç ?

• Psikolojikse sorun büyük demektir
    Siyah iç çamaşırları baya kötü kokuyodu nemliyken. Daha açık olan griler ya da eşofman takımlarında kötü koku yoktu ...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.