Şimdi Ara

RENAULT MEGANE III - [Ana Konu ve Kullananlar Kulübü] (1976. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir - 8 Masaüstü
5 sn
39.608
Cevap
155
Favori
3.256.207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 19741975197619771978
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2013 model 1.6 CVT 115hp icon paket aldık. İlk kez otomatik şanzımanlı araç kullanacağız. Kullanırken dikkat etmemiz gereken şeyler neler? Birde aracı aldıktan sonra farkettim, marş düğmesine basıyorum tık yapıyor kalıyor. Sanırım ya akü ya da marş dinamosunda sıkıntı var :( Onun dışında araçtan memnun kaldım. Lpg taktırmayı tavsiye eder misiniz? Bilmem ama bana uzun yolda ekonomik geldi, 110 km/H hızda 2000 d/dk olması şaşırtıcı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • selamlar herkese,

2015 model Megane HB 1,6 cvt aracımda yağ eksiltme sorunu var. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar var mı?

Daha önce yazılanlar var ancak 2015 model göremedim. Servis kaçak bulamadı zaten biraz eksiltmesi de normal dediler.

Ama sizce 10bin kilometre gidince yağ azaldı uyarısı vermesi normal mi?

Ağustos ayında 54000 km bakım yapıldı serviste. şimdi 60000'de ve yağ göstergesinde iki diş eksik duruyor çubukta da en üstün biraz altında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koyuncu.qcuk -- 5 Mayıs 2021; 17:9:20 >
  • koyuncu.qcuk K kullanıcısına yanıt

çubuktan kontrol ettiğinizde normal seviyelerdeyse sorun olmaz. arabayı biraz sert kullanıyorsanız yağ eksiltmeyi biraz daha fazla yapar. benim aracımda da bilgi ekranında bazen 2 diş eksik gösteriyor bazen tam gösteriyor, anladığım kadarıyla bu aracı park ettiğiniz yerin azda olsa eğimli olmasıyla da alâkalı. bu kadarcık yağ eksiltme normaldir kafanızı takmayın, volkswagen marka araç kullanan arkadaşların 10.000 km içinde 2 lt yağ ekliyorlar arabalarına....

• quote:

Orijinalden alıntı: koyuncu.qcuk

selamlar herkese,

2015 model Megane HB 1,6 cvt aracımda yağ eksiltme sorunu var. Bu sorunu yaşayan arkadaşlar var mı?

Daha önce yazılanlar var ancak 2015 model göremedim. Servis kaçak bulamadı zaten biraz eksiltmesi de normal dediler.

Ama sizce 10bin kilometre gidince yağ azaldı uyarısı vermesi normal mi?

Ağustos ayında 54000 km bakım yapıldı serviste. şimdi 60000'de ve yağ göstergesinde iki diş eksik duruyor çubukta da en üstün biraz altında.

Megane 4 DCI modele geçmiş olsam da bu aracı kullanacaklara detaylı bir açıklama yapayım. Birgün birinin işine yarar belki.

2015 model Megane HB 1,6 cvt bende kullanıyorum, ilk sahibi olarak 6 yıldır bende. İlk 10.000 km bakımını serviste 2016 yılı Nisan'da araç 1.yil sonu on bin km dolmadan 4700km de yaptırdım. Normalde servise almazlar fakat ben başında durdum. 5w30 tam sentetik elf yağ konması gereken araca ben müdahale etmesem 50litrelik varil yağdan 5w40 yağ koyacaklar dı az kalsın. Sorunca biz hepsine bundan koyuyoruz gibi saçma bir şey söylendi. Ben durumu fark edip uyarınca 4+1 litre elf 5w30 yağ bulup açtılar. İlk yağ olduğu için daha ince ve 4700km de bir miktar 200 ml kadar azaltmıştı. Sonraki bakıma kadar 400 ml kadar daha tamamlayarak geldim. Yine orijinal diye Elf kullandım.

Fark ettim ki elf melf hikaye motul 5w30 econenergy yağ daha kaliteli diye motule geçtim. Rn0710 yada Rn0720 şartı sağlayan. Yağ markası değişince şunu öğrendim yeni yağ eski yağın bir miktar oluşturduğu film tabakası tortusu gibi temizleyip yerini doldurunca kadar daha fazla yağ eksiltme azaltma yapıyor.10.000 km de 1litre civarı. Araştırınca bunun normal olduğunu öğrendim. Daha sonraki yağ değişimi nde hep aynı motul yağ kullanarak devam ettim. Azalma nerdeyse 200ml civarına hatta daha altına kadar düştü.

Bu H4M Renault Nissan ortak yapımı motorun 10.000 km de yarım litre yağ azaltması normal. Özellikle farklı marka yağ değişimi yaparsanız. Eğer km 150.000den fazla ise zaten 5w40a geçerseniz daha kalın yağ olduğu için azaltma az olur.Tüp takılması ve yüksek devirde yüksek sıcaklık ta uzun yol yapımı, soğuk günlerde performans sürüşü yağ azaltması yapar.

Bir husus ta şu araç düz zeminde motor soğuk olarak 20~30 C° sıcaklık ta yağın süzülüp dinlenmiş halinde kontrol edilmeli. Bir de ekranda ki yağ seviyesi göstergesi bir çıt diş ne derseniz artık eksikte gösterse cubuktan bakınca Max çizgisine yakın durumda olur. Her çıt diş yaklaşık 150 ml yağa denk. Yani şöyle izah edelim. Toplam yağ miktarı 4.3 litre . Yağ filtresi içinde ki yağ da dahil buna. Ekranda yağ gösteren 3 çıt diş eksikliğinde sizin yağda 450ml-500ml azalma var demektir. Karterde ve motorun toplam 3.7 litre yağ vardır. 3.4 litrenin altına sakın düşürmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabrifidan -- 7 Mayıs 2021; 1:47:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• teşekkürler

Anladığım kadarıyla bu motorun yağ azaltması normal bir durum. Yağ göstergesi en aşağı inip 0/5 ve yağ uyarısı verdiğinde 150x5=750 ml azalmış oluyor. burada 5w30 kullanırsam sorun olmayacaktır.

tabii ölçtüğüm yer çok az eğimli ama hep aynı yerde ölçtüğüm ve soğumuş durumdaki araçta ölçtüğüm için sorun olmaz diye düşünüyorum.

ben arabamda her ihtimale karşı 1 lt yağ bulundurayım.

• quote:

Orijinalden alıntı: koyuncu.qcuk

teşekkürler

Anladığım kadarıyla bu motorun yağ azaltması normal bir durum. Yağ göstergesi en aşağı inip 0/5 ve yağ uyarısı verdiğinde 150x5=750 ml azalmış oluyor. burada 5w30 kullanırsam sorun olmayacaktır.

tabii ölçtüğüm yer çok az eğimli ama hep aynı yerde ölçtüğüm ve soğumuş durumdaki araçta ölçtüğüm için sorun olmaz diye düşünüyorum.

ben arabamda her ihtimale karşı 1 lt yağ bulundurayım.

Zaten biliyorsunuz diye tahmin etmekle birlikte açıklayalım. Motoru ilk çalıştırma esnasında fonksiyon testi yazar gösterge de. Bu esnada silecek kolundaki ok yukarı aşağı tuşuna bakarsanız yağ seviyesi her seferinde görünür. Kontak yarım açıkken de daha kolaydır . Yani yağ seviyesi çok azalmadan önce görerek yağ ekleme yapabileceğiniz anlamında.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ctrlshft

2013 model 1.6 CVT 115hp icon paket aldık. İlk kez otomatik şanzımanlı araç kullanacağız. Kullanırken dikkat etmemiz gereken şeyler neler? Birde aracı aldıktan sonra farkettim, marş düğmesine basıyorum tık yapıyor kalıyor. Sanırım ya akü ya da marş dinamosunda sıkıntı var :( Onun dışında araçtan memnun kaldım. Lpg taktırmayı tavsiye eder misiniz? Bilmem ama bana uzun yolda ekonomik geldi, 110 km/H hızda 2000 d/dk olması şaşırtıcı.
    Arkadaşlar ayrıca araç 99 bin km de. Bakım için değişecek parçalar neler? Ortalama fiyat bilgisi de paylaşabilirseniz sevinirim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba arkadaşlar 2013~2015 Megane 3 1.6 cvt almayı düşünüyorum. Bu araçlarda yokuş kalkış desteği varmı ? Sanki bir yerlerde bu aracın yokuşta geri kaçtığını okudum bilgi verirseniz çok sevinirim.

• Bende 2014 model var 1.6 otomatik. Yokuş kalkış desteği yok dostum ama araçtan memnun kalırsın bana hiç sorun çıkarmadı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Teşekkür ederim.

• Merhabalar.Aracım 1,6 Dinamik.Benzinli kullanıyorum.Gaz hiç takılmadı..Aracı bayandan almıştım.59 bin km aracım…Araçta şöyle bir durum var gibi..Rampaya çıkınca aracım gücü zayıflıyor.Yol dizeldikçe toparlıyor..Gücün zayıflaması neyle ilgili olabilir?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Aynı araç 2010 bende var. 185000 de. Araç atmosferik olduğu için yokuşta güç azalması normal. Ancak benim araçta son zamanlarda yokuşta tork vermiyor. Devir çevirmiyor. Eskisine nazaran güç kaybı aşikar.

• 2014 model var bende 115 bg olanı. 72000 km de. Yokuşta normal dediğiniz gibi atmosferik olduğu için. 4000 devir genelde yetiyor ama yokuşlarda.

• umutan U kullanıcısına yanıt
    Bakımlarda kullandığınız malzemede önemli hocam. Motor yağı vb malzemeler cidden farkediyor.

• Arkadaşlar aracım 2011 megane 3 hb dizel otomatik, 129 000 de, geçen gün yolda vites D iken, birden ekranda vites kutusunu kontrol edin uyarısı çıktı ve araç boşa düşmüş ve gaza basıyormuşum gibi bağırmaya başladı, 3 saniye sonra düzeldi, neden olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: çaylaq

Arkadaşlar aracım 2011 megane 3 hb dizel otomatik, 129 000 de, geçen gün yolda vites D iken, birden ekranda vites kutusunu kontrol edin uyarısı çıktı ve araç boşa düşmüş ve gaza basıyormuşum gibi bağırmaya başladı, 3 saniye sonra düzeldi, neden olabilir

ilk öncelikli eskiyen aküden olabilir,

akü değilse edc şanzıman beyni anlık sapıtmış olabilir.

• Merhabalar

2012 model megane 3 Sport Tourer 1.5 DCI EDC otomatik şanzıman, 148.000 km de araç sahibiyim.

İzmir’de oturuyorum ve araç klima açıkken 7,5 Lt/100 km yakıyor. Ben bu aracı az yaksın diye almıştım ama umduğum gibi değil. Hatta biraz da şehir içinde gezdim şimdi 8,1 LT :(

Beklentim en azından 6,5 lt idi. Focus dizel otomatik 3 sene kullandığım için ne kadar agresif kullansam da 6,5 civarı yakıyordu. Ki Ford Renault a göre daha fazla yakıyor biliyorum.

Araca Liqui Moly 21491 dizel sistem temizleyici ve Liqui Moly Ceratec yağ katkısı ekledim sonuçları gözlemliyorum.

Ancak klima kapalı bile olsa 6-6,5 civarı bir tüketimim var.

Lastiklerim Michelin 225/45/17 ancak yakıt tüketimi A değerinde.

Benzer araç ya da motora sahip kişiler 5-6 LT arasında geziniyor diye biliyorum.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.
    Teşekkürler

• Merhaba iyi geceler. Yarın nasipse 2012 Privilege 1.6 Megane 3 Otomatik şanzıman alıcam. Bu araca LPG takmadan kullanmayı düşünüyorum. Yılda 5 bin km bile kullanan birisi değilim. Aklıma takılan ve internette bulamadığım bir cevap var. Bu aracın 2012 model 1.6 benzinli otomatikleri CVT mi yoksa EDC şanzıman mıdır???

• 1.6 benzinli otomatik vites araçlarda edc yok hocam. Bende 2014 olanı var. Cvt şanzıman 6 ileri. 2012 modele yanlış bilgi vermek istemem ama bva otomatik vites olabilir. Sahibinden de baktım bva otomatik olarak belirtilmiş. 4 ileri vites

• Arkadaşlar aracım 1,6 Dinamik 2011 Megane 3 Türkiye üretimli.Aracımda yokuş kalkış desteği yok..Baktığım zaman. Bazı 2011 yerli üretimlerde yokuş kalkış desteği var..Diğer bir konu aracımı kapattıktan sonra camlar otomatik kapanmıyor.Bunla ilgili yapabileceğim bir durum varmı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smolwarf -- 6 Eylül 2021; 16:29:8 >
  • 
Sayfa: önceki 19741975197619771978
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.