Şimdi Ara

REHBER: Yeni Basim Plaklar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.267
Cevap
45
Favori
100.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HiroRew

Koleksiyonculuk tercih de, ses kalitesi için plak alınmaz. Boşuna para vermeyin. CD'nin ses kalitesi plağınkinden iyidir.

Arkadaşım konu başlığı "yeni basım plaklar".Plak alan arkadaşlar aldıkları dinledikleri plaklar hakkında olumlu yada olumsuz görüşlerini belirtiyorlar bu başlık altında,burada şöyle bir soru gördünüzmü; plakmı iyidir Cd mi iyidir,hangisinin ses kalitesi daha iyidir falan diye bu mesajı yazma gereği duydunuz.
    Ayrıcada mesajınız çok ukalaca insanlar neyi alıp neyi almayacağını size soracak değiller,zaten soranda yok kendi kendinize yumurtlamışsınız durduk yere birşeyler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Okumaz geçersiniz. Dert etmeyin. Maksadı aşıp "ukalaca", "yumurtlama" vb. yazmazsanız sevinirim. Burası forum. Yazdıklarım dayanaklı ve etkili ki tepki gösteriyorsunuz. Hiç bir gerçek teknik karşılaştırma bulamazsınız plağın CD'den üstün olduğunu söyleyen; sadece kişisel, subjektif kanaatler var.

Bir de, yetki almadan insanlar adına konuşmamak lazım: "size soracak değiller"deki "onlar"dan alınmış bir yetki mi var?

Naçizane not: "Dahi" anlamındaki "de" bağlacı ayrı yazılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiroRew -- 15 Haziran 2016; 16:56:24 >
  • Ben anlayamadım mevzuyu ya! Facebookta birkaç tane grup var oralarda günde onlarca plak alıp satılıyor. Şimdi bu insanların söylediği müziği gerçek kaliteden mi dinliyorlar yoksa boşuna masraf edip cd yada bedava yoldan nette flac uzantılı müziği bulup dinlemeyecek kadar aptallar mı?

• kız arkadaşımın hediye olarak aldığı Dual 300 amfili pikap ile satıcının hediye ettiği müzeyyen senarın taş plağı ile dinledim sanırım 41 senede bir albümde net olarak duyduğum yegane insan sesi oldu.. dnr dan bunun üzerine M.Senarın toplu albümünü aldım yani keşke almasaymışım :) olay net olarak taş plakta bu kesin sonrakilerde ise tartışmalara açık hep..bu discogs adlı siteye üye oldum fiyatlar bayağı değişken..
  • quote:

Okumaz geçersiniz. Dert etmeyin. Maksadı aşıp "ukalaca", "yumurtlama" vb. yazmazsanız sevinirim. Burası forum. Yazdıklarım dayanaklı ve etkili ki tepki gösteriyorsunuz. Hiç bir gerçek teknik karşılaştırma bulamazsınız plağın CD'den üstün olduğunu söyleyen; sadece kişisel, subjektif kanaatler var.

Bir de, yetki almadan insanlar adına konuşmamak lazım: "size soracak değiller"deki "onlar"dan alınmış bir yetki mi var?

Naçizane not: "Dahi" anlamındaki "de" bağlacı ayrı yazılır.

Zaten asıl meselede o zaten kimsenin birşey iddia ettiği yok burada siz durduk yere konuyu kirlettiniz.Ben yada bir başkası çıkıp dese plak şöyle cd böyle diye tamam bu yazdıklarınızı yazın.Yazan kişinin mesajını alıntılar ona anlatırsınız cd nin plaktan iyi olduğunu.Benim anlatmak istediğim buydu,imla hataları yerine benim anlatmak istediğime yoğunlaşırsanız ne kadar gereksiz bir mesaj yazdığınızı anlarsınız..

• aydinsakaryali A kullanıcısına yanıt
    Hadi şu hoş olmayan "kirletme" benzetmesinden gidelim: Konu kir tutmasaydı, kirletmek mümkün olmazdı. Konu özünde bir çatlak içermese içerisine dalınamazdı. Var demek ki bir kusuru. Zaten, kimse "niçin plak alıyoruz ki dijital kayıtlar varken artık bu teknoloji devrinde" yazmadığı için yazdım. Yazdıklarım o kadar alâkasız olsa zaten tepki almamış olurdu. Teknik bir konuda bir şey söyledim; "iddia" değil ki. Evet, tam da, kimseye cevap olarak yazmadım; kimseye bir şey söylediğim yok yani. Konuyu biraz zenginleştirdim.

Diyorum ki, bana cevap yazılmazsa yazmayacağım bir daha. Hâlâ sert ifadelerle son sözü söyleyen olma çabası niye? Burası miting meydanı değil ki; forum. Herkes eşit güçte konuşabilir.

Açtığım bu parantez bu mesajımla kapanırsa, bu başlığa bu konuyu bir daha yazmayacağım. Kaldığınız yerden devam edersiniz işte. Mesele ne?

Bi de, sırası gelmişken, imla yok mu, o imla... Neyse. Saygılarımla :-)

• Bir cogunuz izlemistir ama izlemeyenler icin 7 dakikalik sicacik bi belgesel :

https://youtu.be/6J6OmXaLdKE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PCkopat065 -- 15 Haziran 2016; 22:22:22 >
  • quote:

Hadi şu hoş olmayan "kirletme" benzetmesinden gidelim: Konu kir tutmasaydı, kirletmek mümkün olmazdı. Konu özünde bir çatlak içermese içerisine dalınamazdı. Var demek ki bir kusuru. Zaten, kimse "niçin plak alıyoruz ki dijital kayıtlar varken artık bu teknoloji devrinde" yazmadığı için yazdım. Yazdıklarım o kadar alâkasız olsa zaten tepki almamış olurdu. Teknik bir konuda bir şey söyledim; "iddia" değil ki. Evet, tam da, kimseye cevap olarak yazmadım; kimseye bir şey söylediğim yok yani. Konuyu biraz zenginleştirdim.

Diyorum ki, bana cevap yazılmazsa yazmayacağım bir daha. Hâlâ sert ifadelerle son sözü söyleyen olma çabası niye? Burası miting meydanı değil ki; forum. Herkes eşit güçte konuşabilir.

Açtığım bu parantez bu mesajımla kapanırsa, bu başlığa bu konuyu bir daha yazmayacağım. Kaldığınız yerden devam edersiniz işte. Mesele ne?

Bi de, sırası gelmişken, imla yok mu, o imla... Neyse. Saygılarımla :-)

Cidde'n laf olsun torba dolsun diye yazılan yazılar neyin egosu bu son söz olsun falan benden alıntı yapılmaz sa yazmam falan nedir bu Cidde'n anlamak zor

Camiye gidip namaz kılmayın demeye gelmis sizin ki

Arkadas konu bu sana terse zaten yazmaz sin demek bu konuda Bi olay gecmis hayatından buna bu kadar takıldınız

Cidde'n merak ediyorum hic pikap dinlediniz mi oyuncaklardan bahsetmiyorum ciddi setuplardan bahsediyorum

Eyer olayın ne olduğunu nerde saçmaladığınızi öğrenmek isterseniz misafir etmek isterim sizi

Yoksa bu on yargı ile yalanyanlis kulaktan dolma uc tane teneke dinleyip bize burda pikap soyle cd böyle yazmaya devam edecek siniz

• Ha birde yok kor testi yapsak herkes yanlis cevap verecek diye bahsi gecen oyunları 35 sene önce ilk okulda oynuyorduk geçtik o yılları 40 sene oldu çıkın o kafadan

• HiroRew H kullanıcısına yanıt
    Ha Bunlari yazarken bırak pikap ı cd bile bana zor geliyor direk Dac la digital ortamda önümde 2000 albüm iPad Den dokunduğum an da albüm pc uZerinden kayıp gidiyor Dac A amfiye hoparlör lere

Ama gidip de cahilce yazmıyorum bu dogru diye

• Bu zevke başlayalı 6-7 oldu 30 civarıda plağım var. Nostalji meraklısı biri değilim. Üstüne üşengeç biriyimdir 3 şarkı dinle kalk plağın yönünü değiştir filan hep uğraş. Amma dual piakbım ve pionner amfim ile müzik dinlemek, dinlerken alınan keyif değişti. Elbette diğer digital müziği bırakmadım. Spotify üyeliğim var telefonda bir dünya müzik var..
    Bülent Ortaçgil'in plağını almak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: nuwanda87

Bu zevke başlayalı 6-7 oldu 30 civarıda plağım var. Nostalji meraklısı biri değilim. Üstüne üşengeç biriyimdir 3 şarkı dinle kalk plağın yönünü değiştir filan hep uğraş. Amma dual piakbım ve pionner amfim ile müzik dinlemek, dinlerken alınan keyif değişti. Elbette diğer digital müziği bırakmadım. Spotify üyeliğim var telefonda bir dünya müzik var..
    Bülent Ortaçgil'in plağını almak lazım.

Yeni baskisi da guzel hocam Bulent Ortacgil'in.

Dinlemesi apayri bi keyif cidden :)

• eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah. Yazdıklarım o kadar konu dışıysa dedim...

Alıntı yapılıyor ve sert ifadeler kullanılıyorsa zaten konu uplanmak isteniyordur. Öyle de oldu :-)

"Lâf" ise "lâf" denilir geçilir; niçin öyle denilemediğini anlatacağım birazdan. Ayrıca, "forum" demek zaten "lâf" demek. Konu uzasın; bu vesileyle uplansın isteniyorsa... :-)

Neyse...

Siz olayın farkındasınız. Yazdıklarınız bir bakıma benim söylediklerimi doğruluyor.

Öncelikle, doğrudur, "ciddi setup" tabir ettiğiniz bir sistemde dinlemedim. Tüketicilerin çoğunluğu da dinlemeyecek zaten. Eğer dijital olanla analog olan arasındaki fark ancak böyle duyuluyorsa insanların çoğu bu farkı hiç bir zaman duyamayacaklar. Ama duyamayacakları bir "fark" için sırf imaj sebebiyle para harcatılabiliyorlar. Daha başka pek çok böyle ürün yok mu; vardır. o da ayrı konu. Burada "fark" derken de nitelik farkından söz ediyorum; sadakat farkından değil.

Başımdan bir şey de geçmedi; kendi adıma plak ya da pikap satın alıp "kazıklanmışlık" falan hissetmiş değilim. :-) O konuda hatalısınız. Burada bilim bana arada analog kaynak lehine bir fark olamayacağını söylüyor ve bu güne kadar dinlediklerimle de farklı bir kanaat edinmedim.

Sonraki mesajlarınızda "çift kör"den bahsetmişsiniz. Plakla cd'nin, daha doğrusu iki farklı medyanın çift kör karşılaştırılması mümkün değil. Yapıldığı düşünülebilir ama yapılamaz. Anlamsız yani; aynen dediğiniz gibi.

Bu şekilde tartışmaya yol açılabilmesinin asıl sebebi işte bu: eğer söylendiği yönde fark varsa bile bunun kolay kolay gösterilememesi. Bu nedenle birisi çıkıp "fark yok" dediğinde ya da "fark söylenilenin tam tersidir" dediğinde aksini kanıtlamak çok zor. Bu yüzden ortalık karışıyor. Gerçekten denilen yönde o kadar kolay gösterilebilir bir fark olsa aksini iddia edene ör. "ay güneşten aydınlıktır" iddiasında bulunmuş gibi, "hadi oradan" denilip geçilir; kimse ciddiye almaz; ama, denilemiyor. Çünkü fark ya yok, ya denildiği yönde değil ya da gerçekten çok sınırlı kişi tarafından "ciddi setup" tabir ettiğiniz çok özel koşullarda algılanabilir. Böyle olunca, hiç bir zaman duyamayacak olanlara -ki "bence" yok zaten ama- bu fark değil -lafım meclisten dışarı- farkın imajı satılıyor. Olay bu.

Fırsat olursa bir gün gerçekten dinlemek de isterim; yine de, velev ki bu dinleme ile plağın cd'den üstün olduğuna kanaat getireyim, beni bu yanılgıya sürükleyenin ne olduğunu düşünürüm. Çünkü güneş aydan aydınlık. Saygılarımla.

Evet. gerçekten de konu yine uplanmış oldu bu arada:-)

• quote:

Estağfurullah. Yazdıklarım o kadar konu dışıysa dedim...

Alıntı yapılıyor ve sert ifadeler kullanılıyorsa zaten konu uplanmak isteniyordur. Öyle de oldu :-)

"Lâf" ise "lâf" denilir geçilir; niçin öyle denilemediğini anlatacağım birazdan. Ayrıca, "forum" demek zaten "lâf" demek. Konu uzasın; bu vesileyle uplansın isteniyorsa... :-)

Neyse...

Siz olayın farkındasınız. Yazdıklarınız bir bakıma benim söylediklerimi doğruluyor.

Öncelikle, doğrudur, "ciddi setup" tabir ettiğiniz bir sistemde dinlemedim. Tüketicilerin çoğunluğu da dinlemeyecek zaten. Eğer dijital olanla analog olan arasındaki fark ancak böyle duyuluyorsa insanların çoğu bu farkı hiç bir zaman duyamayacaklar. Ama duyamayacakları bir "fark" için sırf imaj sebebiyle para harcatılabiliyorlar. Daha başka pek çok böyle ürün yok mu; vardır. o da ayrı konu. Burada "fark" derken de nitelik farkından söz ediyorum; sadakat farkından değil.

Başımdan bir şey de geçmedi; kendi adıma plak ya da pikap satın alıp "kazıklanmışlık" falan hissetmiş değilim. :-) O konuda hatalısınız. Burada bilim bana arada analog kaynak lehine bir fark olamayacağını söylüyor ve bu güne kadar dinlediklerimle de farklı bir kanaat edinmedim.

Sonraki mesajlarınızda "çift kör"den bahsetmişsiniz. Plakla cd'nin, daha doğrusu iki farklı medyanın çift kör karşılaştırılması mümkün değil. Yapıldığı düşünülebilir ama yapılamaz. Anlamsız yani; aynen dediğiniz gibi.

Bu şekilde tartışmaya yol açılabilmesinin asıl sebebi işte bu: eğer söylendiği yönde fark varsa bile bunun kolay kolay gösterilememesi. Bu nedenle birisi çıkıp "fark yok" dediğinde ya da "fark söylenilenin tam tersidir" dediğinde aksini kanıtlamak çok zor. Bu yüzden ortalık karışıyor. Gerçekten denilen yönde o kadar kolay gösterilebilir bir fark olsa aksini iddia edene ör. "ay güneşten aydınlıktır" iddiasında bulunmuş gibi, "hadi oradan" denilip geçilir; kimse ciddiye almaz; ama, denilemiyor. Çünkü fark ya yok, ya denildiği yönde değil ya da gerçekten çok sınırlı kişi tarafından "ciddi setup" tabir ettiğiniz çok özel koşullarda algılanabilir. Böyle olunca, hiç bir zaman duyamayacak olanlara -ki "bence" yok zaten ama- bu fark değil -lafım meclisten dışarı- farkın imajı satılıyor. Olay bu.

Fırsat olursa bir gün gerçekten dinlemek de isterim; yine de, velev ki bu dinleme ile plağın cd'den üstün olduğuna kanaat getireyim, beni bu yanılgıya sürükleyenin ne olduğunu düşünürüm. Çünkü güneş aydan aydınlık. Saygılarımla.

Evet. gerçekten de konu yine uplanmış oldu bu arada:-)

Güneş aydan aydınlık ta mevzu sizin görme yetiniz varsa bunu bilirsiniz kör birine bunu anlatmak zor

Zira su an onu yapmaya calisiyor buraya yazan arkadaslar

Bu dediğiniz gunes ay mevzusunu ancak görme duyusu olmayan bilmez siz su an o durumdasınız

Aslinda sadece mevzu o kadar olsa bir şekilde anlaticam da daha kötüsü bunun farkında olmadiginiz gibi insanlara da ben göremiyorum siz görüyorsunuz ama sizin ki yanlis demek

Ve ici bos laf kalabalığı yapmak senede bir iki kişi çıkıyor sizin gibi forum da alıştık artık

Görende görmeyende gunes ve ay icin yorum yapiyor
    Ha doğrumu tabiki dogru tek biliyoruz biz onu

Merak etmeyin görme yetisi olan zaten biliyor neyin neyden aydınlık olduğunu

Birde siz bu bölümde yenisiniz kafanızın almadığı mevzu kimsenin bir konunun up olan istegi yok ki Zaman Zaman 5 yıllık konular bile uste çıkıyor bunun Nasıl bir avantajı ve dezavantajı var Cidde'n sizi anlamak mümkün degil

Up olsa ne olur olmasa ne olur alti üstü forum yoksa sizin bu tarz yerlerden elde ettiğiniz bir geliriniz mi var o konuda da bizim mi görme yetimiz yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eraycelik80 -- 16 Haziran 2016; 9:20:11 >

• Bence magnetic tape hepsinden daha iyiydi....Sadece onun zamanında bugünkü kadar üst seviye elektroniklerimiz hoparlörlerimiz ve kablolarımız yoktu.... Al burdan yak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yahu için ettiniz başlığın.

Birisi durduk yere taş attı herkes onu çıkartmaya çalışıyor. Bırakın isteyen cd dinler isteyen plak, bu başlık hangisi daha iyi tartırşmak için açılmadı.

Ne güzel millet tecrübelerini yazıyordu, illa her şeye limon suyu sıkacaksınız durduk yere.
  • eraycelik80 E kullanıcısına yanıt
    "Up olsa ne olur olmasa ne olur alti üstü forum yoksa sizin bu tarz yerlerden elde ettiğiniz bir geliriniz mi var o konuda da bizim mi görme yetimiz yok"

En başta bir satır uyarı yazmıştım sadece; bi araba söz işittim. Mecburen cevap yazdım. Şimdi yine aynı şey oldu. Konu up ettirmekten nasıl gelir elde ediliyorsa öğrenmek isterim bu arada :-)

Kimsenin kör olduğunu kastetmedim. "Aydınlık" terimini optik bir terim olarak ışık kaynağının ölçülebilen gücü olarak kullandım zaten. Güneş ve ay benzetmesi yerinde olmadı; "Pleione, 54 Piscium'dan parlaktır" desem daha doğru bir benzetme olacaktı aslında; vakti zamanında çok tartışılmıştır muhtemelen. Ya da Dünya mı Güneş'in çevresinde dönüyor; Güneş mi Dünya'nın diye... O zaman da hangisinin diğerinin etrafında döndüğünü çok iyi bildikleri gibi olmuş itirazınız. :-)

"Ciddi setup" terimi de tepki toplayabilir çünkü elitist bir havası var ve daha da kötüsü kuramayacakların plak hevesini kaçırabilir.

Konuyu kafamın alıp almadığına gelince, teknik ayrıntıları başka bir başlık altında uzun uzun yazdım; linkleri aşağıda:
    20 Nisan 2012
    22 Nisan 2012
    14 Mayıs 2012
    08 Mart 2013
    25 Mart 2013
    26 Mart 2013
    01 Nisan 2013
    04 Nisan 2013
    15 Nisan 2013
    16 Nisan 2013
    13 mayıs 2013

Şimdi tekrar yazamayacağım. Merak eden açar okur.

Ek: Aşağıya cevap gelmiş ya artık ben bu başlığa yazmıyorum. Ama isterseniz yazayım. Konu uplanıyor çünkü. :-)

Okuyanlar takdir etsin...

Ek2: Yeni mesaj atmayacağım. İsteyen bu mesaja bakar:
    Yazdığım tek satır uyarıya bir araba laf işitmeseydim olmayacaktı bunlar. Bilgimden gelir sağlamıyorum ayrıca; itibar da; fayda da. Paylaşıyorum başkaları da yararlansın diye. :-)

Kişileri bilgili olmakla suçlamanın ne anlama geldiğini de ayrıca okuyanlar takdir eder. :-)

Engizisyona düştük sanki...

Bu mesajdan sonra atılan ve konuyu tartışmak yerine tarafımı -sözde- eleştiren mesajlar silinmiş olduğundan Ek, Ek1 ve Ek2 anlamsızlaştı. Yazılanın içeriğini bırakıp, yazanla uğraşmanın yerinde bir davranış olmadığının anlaşılması açısından iyi oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiroRew -- 17 Haziran 2016; 14:06:02 >

• Bizim millet özentidir, yeni bir şeyi olsun popüler birşeyi olsun hemen alır, telefon gibi mesela değil mi?
    E bu plak satışı dünyada da arttı. Cd'nin sonu bile gelmişken herşey digital olmuşken hele..

• Birsen Tezer-Ikinci Cihan on numara is olmus. Hem album hem baski kalitesi.
  • Guerssen'nin yeni baskı Barış Manço sözüm meclisten dışarı lp'sini geçen günü ilk defa gittiğim kadıköydeki rainbow45'den aldım. Kayıt fena değil. Düzgün bir dönem baskısını 400-500den aşağı alınamadığını düşününce 95liraya iyi geldi kalitesi.
    Bülent Ortaçgil'i de inkilap.com kampayası ile aldım bekliyorum gelmesini.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.