Şimdi Ara

Referandum Sonrası Anket: Eğitim Seviyesi ve Yaş Aralığı Tercihleri Nasıl Etkiledi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
418
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Referandum oylaması bitti fakat, tercihler üzerinden düzenlenen anketler konuşulmaya devam ediyor. Araştırma şirketi Ipsos sahaya inerek insanların tercihlerini neyin etkilediğini, siyasi partilerin tabanından 'evet' ve 'hayır' tercihlerine nasıl bir hareketlenme olduğunu araştırdı.

CNN Türk için özel olarak hazırlanan ankette, yaş gruplarının eğilimine ve eğitim seviyesinin tercihler üzerinde ne kadar etkili olduğuna ilişkin pek çok çarpıcı veri mevcut.

http://www.cnnturk.com/turkiye/ipsostan-cnn-turke-referandum-sonrasi-anketi

81 ilde 1501 kişi ile görüşülerek yapılan anketten öne çıkan sonuçlara birlikte bakalım.

Gençler 'hayır'ı, 65 yaş ve üzerindeki kitlede ise 'evet'i tercih etti

Referandum Sonrası Anket: Eğitim Seviyesi ve Yaş Aralığı Tercihleri Nasıl Etkiledi?

Cinsiyete göre bakıldığında ise kadınlarda oran eşitlik görülürken, erkeklerin 'evet'i tercih ettiği görülüyor

İşsizler ve öğrenciler 'hayır'ı, ev kadınları ise 'evet'i tercih etti

İlkokul mezunlarının büyük bir bölümü 'evet' derken, lise ve yükseköğretim mezunları 'hayır' dedi

Belde ve köylerin tercihi 'evet', il ve ilçe merkezlerinin ise 'hayır'

Peki, 1 Kasım seçimlerindeki parti tercihlerine göre 'evet' ve 'hayır' oranı ne oldu?

'Evet' tercihini kullananların gerekçesi 'ülkenin geleceği ve Recep Tayyip Erdoğan'

'Hayır'ı tercih edenlerin gerekçesi ise 'başkanlık sistemini desteklememek ve ülkenin geleceği'

Kaynak:https://onedio.com/haber/referandum-sonrasi-anketi-egitim-seviyesi-ve-yas-araligi-tercihleri-nasil-etkiledi-767249

• HDPliler CHP'den daha fazlam evet demiş....
  • seçim bitti halen algı peşinde olanlar var. bunları 2019 da açın
  • Yeni nesil gümbür gümbür geliyor. Rahat olun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seçim akşamı teyzemlerde oturuyorduk, kaynanası da oradaydı. Biz, teyzem, çocukları falan hayırcıyız. Aramızda öyle ülkenin sorunlarını falan konuşurken kaynana da başını sallayarak bize onay veriyordu, "öyle öyle" diyordu. Çocuklardan biri sordu, babaanne oyunu hangisine verdin dedi. Kadın da "ne bileyim işte beyaz olana bastım, evete bastım geçtim" dedi.

Seçmenin büyük çoğunluğu böyle. Kötü bir amacı yok ama olayın ciddiyetinin farkında değil, çevresi ne yaparsa ona uyuyor.
  • .....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi montevo -- 20 Nisan 2017; 13:54:9 >
  • Kültürün, eğitimin olduğu yerde HAYIR kazanmış. Olmadığı yerde Abdurrahman Çelebiler galip gelmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sommet de la montagne

Yeni nesil gümbür gümbür geliyor. Rahat olun

Geçmişi bilmeyen CHP ye oy veriyor peki ya sonrası?
    AKP kaybetti CHP geldi ve hizmetler aksamaya başladı çöp dağları yığıldı.
    Sonraki seçimde CHP yeni nesil gelene kadar yine pert
  • quote:

Orijinalden alıntı: daldan_dala

seçim bitti halen algı peşinde olanlar var. bunları 2019 da açın

Zoruna mı gitti ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eğitimli olan hayır veriyor kadar yalan bir iddia yok

eksisözlük gibi hayırın kalesi olan ve hayırcı zihniyeti takip edenler çok iyi bilirlerki, hayır verenlerin %50+'sının asıl sebebi Erdoğanın dindar olmasıdır

bu oran evetçiler içinde değişmez

yaşa gelirsek, bence yaş çok net ortaya koyuyor. eskiyi bilen yaşlı kesim doğal olarak daha fazla evet veriyor. ek olarak yaşlı kesimin daha dindar olmasıda oldukça doğal ve beklenen unsur.

yani işin özü Türkiye'de oylamaların büyük çoğunluğu ideolojiye göre yapılıyor. 7'den 70'e , evetten hayıra kadar böyle.

daha yüksek eğitime sahip olanların daha dindar karşıtı olmasının sebebi ise 90 yıllık geçmişimizdir

bizim sistemde akademisyenler hep akademisyen çocuğu, hakimler hakim, askerler asker, vs vs herşey hiyerarşik olarak gelmiş taki çok yakın geçmişe kadar. bu yüzden homojen bir eğitim seviyesi dağılımı asla olmamış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SECourses -- 20 Nisan 2017; 14:26:27 >

• Birkaç seneye ilkokul mezunu veya +65 yaş nesli ortadan kalkacağı için bazı şeyler değişecektir.
  • CHP'lilerden evet veren olduğuna inanmıyorum, uyku sersemi yada parkinson tarzı bir hastalığa sahiptir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.