Şimdi Ara

RED DEAD REDEMPTION 2 [ PS ANA KONU ] [TÜRKÇE REHBER] (57. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18.940
Cevap
278
Favori
453.537
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5556575859
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: CheKD

quote:

Orijinalden alıntı: Ali129

Olayın Türkiye' de çok fazla korsan oynamasından olduğunu da,oyun kültürünün daha fazla gelişince ve orijinal oyun sayısı artınca Türkçe oyun görebileceğimizi de söyledim. Yeterli değil midir?

Korsan sadece Türkiye'de yok,oyunları kıran gruplar Türkler tarafından oluşmuyor,biliyorum bizim ülkemizde de fazla sayıda korsan kullanan kullanıcı var ama olayın kaynağı bu değil.PS bölümünde pek muhabbeti geçer mi bilmiyorum ama Steam konusunda biz genelde hep Ruslardan bahsederiz,oyunları ne kadar ucuza aldıklarından ve şanslı olduklarından bahsederiz çünkü genelde Steamde bir oyun en ucuz Rusya mağazasında olur.Peki Ruslar bu imkanlara her zaman mı sahipti?Hayır. Rusya'nın oyun dağıtımcıları Rusya'daki korsan kullanımının yoğunluğu üzerine bir araştırma yapmışlar ve bunun fiyatlardan kaynaklı olduğunu tespit etmişler,ABD'de de bir oyunun ortalama fiyatı ABD'de vatandaşlarının ortalama aylık gelirinin %3-4'ü denk gelirken Rusya'da bu oran %12-%20 arasına denk geliyormuş bu yüzden birçok Rus oyunları korsan oynamayı tercih ediyormuş bunun üzerine dağıtımcılar fiyatları düzelterek tekrar piyasaya sunmuşlar ve başarılı olmuşlar.Peki bizim ülkemize bakalım,kaliteli oyunlar en az 200 TL'den çıkış yapıyor o da dijital sürümü kutulu sürümden bahsetmiyorum bile,ve bu bizim asgari ücretin 7'de 1'ine denk geliyor ki bu da oyunların inanılmaz derecede pahalı olduğunu gösteriyor peki vatandaş ne yapıyor kardeşlik ve 2.el ile bu fiyatı indirebileceği en düşük fiyata indirmeye çalışıyor tabii bu durum satış rakamlarını olumsuz etkiliyor bu yüzden çok satan oyunlar bile az satıyormuş gibi görünüyor buna ek olarak Aral gibi elini taşın altına sokmayan,müşterilerine hiçbir güzellik yapmayan paragöz bir firma var ve bu firma ülkenin en büyük oyun dağıtımcısı,bu firma bugüne kadar benim bildiğim hiçbir oyunu Türkçe getirmedi,getirmediği gibi ülkedeki oyun marketinin içine etti.Ortada Rusya gibi bir örnek varken korsan bahane edilemez bence,olayın asıl kaynağı oyun dağıtımcılarının müşterilerini yolmaya çalışması,ülke ekonomisine uygun market kuramamasından kaynaklı,dağıtımcılar marketi ülke şartlarına uygun sunamadığından dolayı birçok kişide 2.el,kardeşlik gibi yollara başvuruyor bunun üzerine dağıtımcılarda oyunların satmamasını bahane edip elini taşın altına sokmuyor.

Forumda herkes belkide ARAL dan nefret ediyordur oyun almıyordur, Almamda. Ama gel gör ki ARAL dan oyun alan çok fazla kitle var bunlar oyuncu kitle değil orta yaşlı veya çoluk çocuğuna alan ana babalar veya direk zenginler.

Aral da diyor ki ben zaten değirmenimi döndürecek kadar satış yapıyorum, Bu ülkede bana rakip firma olacak bir başkasıda yok ne uğraşacam diyor.

Ulan şu ülkede rakip distribütör sayısı artsa bak böyle olur mu. Tiglon var biraz bişeler ediyorlar ama şu sıra çok sessiz. PlayStation Türkiye var o da kendi platformuna çalışıyor zaten ama onun da fiyatlar için yapabilecekleri sınırlı.

Ve bu fiyatların düşürülmesi ne yazık ki her ne kadar aral dan nefret etsemde aral'ın elinde değil. Bu oyunu yayınlayan oyunun yayıncı firmasına bağlı, o yayıncı firma Türkiye'de ki dağıtıcıya özel fiyat verebilcek ki dağıtıcıda ucuz satabilsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nathan.Drake

quote:

Orijinalden alıntı: CheKD

quote:

Olayın Türkiye' de çok fazla korsan oynamasından olduğunu da,oyun kültürünün daha fazla gelişince ve orijinal oyun sayısı artınca Türkçe oyun görebileceğimizi de söyledim. Yeterli değil midir?

Korsan sadece Türkiye'de yok,oyunları kıran gruplar Türkler tarafından oluşmuyor,biliyorum bizim ülkemizde de fazla sayıda korsan kullanan kullanıcı var ama olayın kaynağı bu değil.PS bölümünde pek muhabbeti geçer mi bilmiyorum ama Steam konusunda biz genelde hep Ruslardan bahsederiz,oyunları ne kadar ucuza aldıklarından ve şanslı olduklarından bahsederiz çünkü genelde Steamde bir oyun en ucuz Rusya mağazasında olur.Peki Ruslar bu imkanlara her zaman mı sahipti?Hayır. Rusya'nın oyun dağıtımcıları Rusya'daki korsan kullanımının yoğunluğu üzerine bir araştırma yapmışlar ve bunun fiyatlardan kaynaklı olduğunu tespit etmişler,ABD'de de bir oyunun ortalama fiyatı ABD'de vatandaşlarının ortalama aylık gelirinin %3-4'ü denk gelirken Rusya'da bu oran %12-%20 arasına denk geliyormuş bu yüzden birçok Rus oyunları korsan oynamayı tercih ediyormuş bunun üzerine dağıtımcılar fiyatları düzelterek tekrar piyasaya sunmuşlar ve başarılı olmuşlar.Peki bizim ülkemize bakalım,kaliteli oyunlar en az 200 TL'den çıkış yapıyor o da dijital sürümü kutulu sürümden bahsetmiyorum bile,ve bu bizim asgari ücretin 7'de 1'ine denk geliyor ki bu da oyunların inanılmaz derecede pahalı olduğunu gösteriyor peki vatandaş ne yapıyor kardeşlik ve 2.el ile bu fiyatı indirebileceği en düşük fiyata indirmeye çalışıyor tabii bu durum satış rakamlarını olumsuz etkiliyor bu yüzden çok satan oyunlar bile az satıyormuş gibi görünüyor buna ek olarak Aral gibi elini taşın altına sokmayan,müşterilerine hiçbir güzellik yapmayan paragöz bir firma var ve bu firma ülkenin en büyük oyun dağıtımcısı,bu firma bugüne kadar benim bildiğim hiçbir oyunu Türkçe getirmedi,getirmediği gibi ülkedeki oyun marketinin içine etti.Ortada Rusya gibi bir örnek varken korsan bahane edilemez bence,olayın asıl kaynağı oyun dağıtımcılarının müşterilerini yolmaya çalışması,ülke ekonomisine uygun market kuramamasından kaynaklı,dağıtımcılar marketi ülke şartlarına uygun sunamadığından dolayı birçok kişide 2.el,kardeşlik gibi yollara başvuruyor bunun üzerine dağıtımcılarda oyunların satmamasını bahane edip elini taşın altına sokmuyor.

Forumda herkes belkide ARAL dan nefret ediyordur oyun almıyordur, Almamda. Ama gel gör ki ARAL dan oyun alan çok fazla kitle var bunlar oyuncu kitle değil orta yaşlı veya çoluk çocuğuna alan ana babalar veya direk zenginler.

Aral da diyor ki ben zaten değirmenimi döndürecek kadar satış yapıyorum, Bu ülkede bana rakip firma olacak bir başkasıda yok ne uğraşacam diyor.

Ulan şu ülkede rakip distribütör sayısı artsa bak böyle olur mu. Tiglon var biraz bişeler ediyorlar ama şu sıra çok sessiz. PlayStation Türkiye var o da kendi platformuna çalışıyor zaten ama onun da fiyatlar için yapabilecekleri sınırlı.

Ve bu fiyatların düşürülmesi ne yazık ki her ne kadar aral dan nefret etsemde aral'ın elinde değil. Bu oyunu yayınlayan oyunun yayıncı firmasına bağlı, o yayıncı firma Türkiye'de ki dağıtıcıya özel fiyat verebilcek ki dağıtıcıda ucuz satabilsin.

Hocam bilmiyorum Steam kullandınız mı ama Steam Türk lirasına geçiş yaptığı dönem kur 2.5 civarlarındaydı yine de Valve kuru 1.5 olarak belirledi ve en pahalı oyun 89 TL'ydi sonra Aral markete el attı ve oyunların fiyatı bir anda 200'lere çıktı,biz Steam Türk lirasına geçti,uyguna oyun alacağız diye düşünürken Aral bir el attı Steam Türk lirasına geçtiği için pişman olduk,şimdi Steam'in hali ortada bağımsız yapımcılar ve birkaç yapımcı dışında neredeyse her oyunun fiyatı en az 180 TL eğer Aral el atmasaydı gayette uyguna oyun alabilirdik,oyun fiyatları dağıtımcıların elinde,ülke içi oyun marketini onlar belirliyor.Ayrıca rakibi yok değil var,Sony Türkiye bir rakip mesela ama onlar da iyi niyetli değil,güncel oyunlardan örnek vermem gerekirse Kingdom Come:Deliverance Steam'de 89 TL'den satılırken neden PSN'de 179 TL,bunu belirleyen Sony Türkiye niye oyunu Steam'deki fiyatının iki misline satıyor?Bilkom'da bir rakip mesela,adını duyduğumuz ürün olan The Witcher 3'e güzel fiyat ayarladılar ve Türkçe dil desteği sundular ama devamı geldi mi?Hayır,firma Warner Bros ile anlaşınca Steam'de 25 TL olan Lego Worlds çıkışını yaptı ve bir anda 89 TL'ye çıktı neredeyse 4 katına,Shadow of War 179 TL'den çıkış yaptı yani anlayacağınız Bilkom'da pek ayarı tutturamadı.Biliyorum ülke ekonomisi çok kötü ama bu ülkede bir pazar kuruluyorsa bu ülkenin insanın cebine göre kurulmalı,deli gibi vergi alınmamalı,kar oranına bir ayar çekilmeli yoksa ne anlamı var PSN Türkiye'nin,Steam Türkiye'nin zaten aldığımız oyunların fiyatı 60 dolara denk geliyor,hiç açılmasaydı Türkiye mağazaları PSN ve Steam'den dolarla alışveriş yapmaya devam etseydik.

• quote:

Ben Türkçe çıkmasın mı dedim?Sadece neden Türkçe olmayacağının sebebini söyledim.Gözlemlediğim kadarıyla okuduğunu anlamada yok.Size tavsiyem acilen bir Türkçe kursuna yazılmanız.

Insan eksigini dile getirirmis. Bi dusun bence.

Su oyun ciksin oyunda seni bi tren yoluna bagliyim da trenin seni ezisini zevkle izleyeyim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2016 verilerine göre Türkiye oyun piyasasına en çok para harcayan 16'ın ülke. Böyle diyince iyi gözüküyor olabilir ama en çok para kazanan firmalara baktığımız zaman Riot Games, Mynet, Travian, Supercell, Zynga gibi firmalar öne çıkıyor. Yani işin içinde pek Rockstar gibi firmalar yok. Tek büyük firma diyebileceğimiz EA'in çıkardığı spor oyunları var. Firmaların çoğu mobil oyun firmaları yani başlarında ARAL gibi bir dağıtımcı yok ve EA'in spor oyunları da oynamıyorum ama Türkçe diye biliyorum. ARAL'ın işin içinde olduğu EA'in spor oyunları ve Footbal Manager gibi oyunlarda Türkçe dil seçeneği var. Kısacası bir yaptırım olmadan oyunların Türkçe gelmesinin ihtimali deli gibi satması diyebiliriz. Firmalar çoğu zaman ülkelere göre satış rakamını açıklamaz o yüzden forumda da herkes oyunlara ilgili olduğundan sırf kendi çevresine bakıp 'şu oyun bakın çok sattı' demek bazı istatistikler dışında güvenilir değil.

ARAL'da işler nasıl yürüyor bilmiyorum, bir bilgim de yok. Fakat Steam'de olan fiyatları bile etkileyebildiğine göre firmalara ufak da olsa yaptırım uygulayacak gücü var. Bu forumda çoğu kişi PC tarafında Steam dışı kaynakları, diğer siteleri, Steamtrade gibi sistemleri biliyor. Aynı zamanda konsol tarafında kardeşlik, patlamadan önce Endonezya PSN bu işleri bilen, bu hobiye büyük ilgisi olan insanlar. Fakat sadece arada bir oyun oynayan adam gidip büyük marketlerden oyun alıp geçiyor. Arada bir Fifa oynayan, GTA oynayan adam bir oyuna 300 TL vermiş ona pek fark etmez. Zaten bir iki oyun alıp, yıllarca oynuyor. Durum böyle olunca öyle başka kaynaklara, ikinci ele takılmıyor bile. Çoğunluk böyle olunca ARAL'ın tuzu kuru. Gidip firmaya niye Türkçe ekle desin. Zaten kazancı ona yetiyor.

TR PSN diye bir şey yok diye biliyorum zaten zamanında açıklamışlardı. Biz UK PSN'i kullanıyoruz ve birimiz bir oyun alınca fatura UK üzerinden kesiliyor. Aynı şekilde ben Steam'den değil gidip G2A gibi bir siteden alırsam yine Türkiye'den oyun alınmış gibi gözükmüyor. Böyle olunca ARAL bizi böyle bir çıkmaza sokmuş oluyor. Ee firma da bakıyor 'bana ne ya' diyor. Zaten bazı arkadaşların konuya şirket gözünden değil çok samimi, dostça baktığını görüyorum. Koskaca firmalara çeviri yaptırmak koymaz maddi olarak. Ama firmalar böyle düşünmez adamlar kazanç elde edebileceği her yerden kısma peşinde. Atıyorum 10 bin TL tutacaksa Türkçe çeviri firma ne kadar büyük olursa olsun onun bile peşine düşer. Sonuçta 'artık değer' denilen bir olay üzerindek para kazanıyorlar. Günümüzde zaten oyunların yapım masrafını geçti reklam masrafları böyle olunca adam Türkçe eklemek ile bile uğraşmaz.

Bana göre suç hem ARAL'da hem de oyunların az satmasında. Dediğim gibi burada herkes bu hobiyle ilgilenen hakkında mesaj atan insanlar bu insanlar tabi ki GTA V'yi de aldı, RDR2'yi de alacak, çoğu şeyi alıyor. Ama genele baktığımız zaman oyunlara para harcayan büyük çoğunluk mobil oyunlara falan harcıyor. Böyle olunca bir de başımızda ARAL olunca tabi ki oyunlar kolay kolay Türkçe gelmez. Yoksa oyunlar çok satsa firma 'Türkçe eklemeyeceğiz çünkü nefret ediyoruz' gibi bir tutum içine niye girsin. Ha ARAL zorlasa bazı oyunlar Türkçe olur ama çoğunun Türkçe olacağını yine sanmıyorum. Firmanın böyle bir yaptırım olsa bile olumlu cevap vermesi için o ülkeden iyi kazanç elde ediyor olması lazım. Örneğin Almanya'da ikinci dünya savaşı oyunu çıkacaksa adamlar uğraşıp oyunun içindeki nazi sembollerini bile kaldırıyor özel sürüm yapıyor. Neden Almanya devleti yoksa oyununu orada sattırmaz. Almanya'da büyük bir market olduğu için oyun piyasası açısından mecbur oturup özel bir sürüm çıkarıyorlar. ARAL yaptırım bile uygulasa bazı firmaların 'bana ne' diyeceğini düşünüyorum. Yani suç hem ARAL'da hem de oyunların az satmasında bana kalırsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2K -- 5 Şubat 2018; 1:1:50 >

• Oyunların az satması ülkemizin suçu alım gücünün düşüklüğü. Yap sen ilk çıkan oyunu 59TL dijital, 89TL kutulu bak bakalım peynir ekmek gibi satar.
    bazı arkadaşların kafasıda şöyle genel olarak, 3000-4000 liralık PC toplayım, oyuna para vermeyim korsan oynarım nasıl olsa :) diyenler de var.
    Aral'ında suçu var. (aral'ın arkasında devlet var ne kadar ceza yesin ama bu piyasadan silinmez)

PS4'de 1 hesabı 10 kişi kullanılıyor forumda kardeşlikle kimse ana hesabına oyun almıyor, alan kitle sayısı az. Almamasını normal karşılıyorum zaten bu fiyatla kim alır ki? düzelmeyeceği sürece bu böyle devam eder.

Yani sonuç olarak Türkçe altyazılı bu ülkede hayal. Sony Türkiye yapıyor onun dışında kimsenin ilgi alakası yok bu işle.

Mustafa Yiğit sağolsun adam en azından şu oyunlar için uğraşıyor istese Xbox TR gibi yapabilir? ya ne uğraşayım Türkçe altyazı diyebilir bu zamana kadar kaç tane Türkçe oyun oynadık. Ben kendisini tebrik ediyorum bu ülkede işini doğru düzgün yapan kişi sayısı az zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2C5CD639E -- 5 Şubat 2018; 2:1:23 >

• uzatmak istemiyorum ama

gta v türkiye’de deli gibi sattı diyenlerin büyük çoğunluğu hem kardeşlikle hem de ucuz değil diye başka psn’den alanlar. ya da spotçulardan kaçak oyun alanlar.

yani senin o gittigidiyor’dan aldığın oyun türkiye’ye yazılmıyor. hangi ülkeden kaçırılmışsa o ülkeye yazıyor.

bir de millet zannediyor ki ülkeye 1 milyon tane kutulu resmi oyun giryor da hepsi satılıyor :)

rockstar veya diğer firmalar babamın oğlu değil ama görünen köy kılavuz istemez diye bir laf var.

koskoca sony bile maliyet kurtarmıyor diye knack 2’yi türkçe çıkartmıyorsa bu öyle burada gelip atıp tutmaya benzemiyor demek ki

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Biz ülkece kendimizi gazlamayı ve dev aynasında görmeyi sevdiğimiz için oyun dünyasındada aynı tavrı sergiliyoruz.

''Ülkemizde oyun çok iyi sattı, Türkçe çıkmazsa almam, Bizi neden saymıyorlar, yok işte bu kadar nüfusumuz var''. Bu ülkede oyun alanların birçoğu ikinci el, PSN'den yada kardeşlik gibi sistemleri kullanıyor. Resmi olarak kayıtlara işleyen oyun satış adedi düşük. Açıklanan birçok rakamada baktığımız zaman devasa online oyunların en çok ilgi gördüğünü ve ülkemizde oyuncu alanını oluşturduğunu görüyoruz. Nüfusunun önemi yok önemli olan o nüfusun ne kadarı o ürünü tüketiyor. Polonya'nın bile dil desteği var diyenlerde vardı Allah aşkına Polonya'nın oyun dünyasında bir yeri var biz şimdiye kadar ne sunduk ne zaman oyun dünyasında ortalığı salladık.

Sony'nin Türkçe dil desteğini bile Sony sağlamıyor, Sony TR'nin kendisine ayrılan bütçesinden gerçekleştirdiği bir hizmet bu. İki gün sonra yeni gelen bir müdür X bir nedenden ötürü artık yapmıyoruz derse biter. TR PSN'den aldığımız oyun ve içerikler bile UK PSN'e kayıyor :)

Bu ülkede asla ve asla oyun satış rakamlarından dolayı dil desteği imkanı olmaz çünkü alım gücün düşük. Kazanç ve oyun fiyatları çok dengesiz o yüzden bunu herkes unutsun. Benim herzaman söylediğim yöntem dışında bir çare yok o da hükümet yasa çıkaracak '' Türkiye'de satışa sunulan her donanımsal ve yazılımsal üründe Türkçe desteği bulunmalıdır'' diye başka şekilde olmaz. O durumdada oyun firmaları ne kadar umursar pazardan çekilse bile ne kaybederler ayrı tartışma konusu.

Yıllardır ben dahil hepimiz Aral'a küfür ederiz ama baktığımız zaman artık Sony'nin kendi bünyesindeki oyunların fiyatları bile Aral ile aynı bantlarda. Aral gittiğinde başka gelecek firmada aynı şekilde satacak şunu anlayalım bu ülkenin gerçeği bu. Kendi ülkemizden çıkan çay Almanya'da marketlerde Türkiye'den çok daha ucuza satılırken boşuna yormayalım kendimizi. Bu ülkede herzaman herşeyin en pahalısını almaya mahkumuz. Turkcell sitesine girin ve anlaşmalı olarak Iphone X'in fiyatını bir hesaplayın; 12 bin TL'lerde bir rakam çıkıyor :))).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Rahip -- 5 Şubat 2018; 8:20:49 >

• defected kullanıcısına yanıt
    doğrudur.herkes bizim gibi resmi yerlerden almıyor.her türlü kaçakçı spotçuyu tanıyor millet
    ama git bir teknosa vatan gibi yerleri.tüm oyunların stokları varken,GTA V i ne internet sitesinin stoğunda ne de dükkanda rahatça bulamıyorsun.ümraniye de var diyor sadece örneğin

bu bence oyunun diğer tüm oyunlardan fazla sattığının kanıtıdır.isterse bunun on katı spottan alan,korsan kullanan yada usa psn den alan olsun yine de Sony oyunları dışında satış rakamları bazında Türkçe olmayı hakeden tek oyundur
    Batman,AC,Tomb Raider vb oyunların satış rakamlarının çok çok üstündedir GTA.aynı şekilde bundan sonrada böyle olacak.
    RDR2,GTA VI.Belki Max Payne 4 ileride.Kısaca artık Naughty Dog oyunları gibi bunda da kutuda Rockstar logosunu gören direk alacak oyunu

10.000 satınca maliyeti kurtarıyor demişlerdi bir ara.Uncharted 100.000 sattı.GTA çok rahat tüm platformlarda 200.000 satmıştır.Sony oyunlarından çok satan Fifa,BF1 gibi oyunlar Türkçe yapılıyorken artık Rockstar oyunlarıda bu statüye girmeli bence
    Bakalım ben RDR 2 nin Türkçe olacağını düşünüyorum çoğu kişinin aksine

• 2K kullanıcısına yanıt
    bizim piyasamız seninde belirttigin gibi balon piyasa.İnsanlar sadece f2p oyunlara yatırıyor parayı,ya da mobile.

Eğer bunları çıkarıp büyük firmalara verilen parayı baz alsak 30'uncu , 40 'ıncı falan bir ülke oluruz herhalde,malesef.
  • PSN kardeşlik yasaklanmalı maalesef. Bir oyun yüzlerce kişi arasında dönüyor. Sony umarım bir güncelleme ile kapatır bu olayı
  • Gran Turismo 7 kullanıcısına yanıt
    Kardeşlikle oyun alanlar bu yorumunuza saldırırlar birazdan.
  • e hadi kardeşlik kapandı ozaman ne olacak millet çift hak alıp satacak yada kutulu alıp bitirdikten sonra satacak 1 oyunu bu şekilde birçok kişi oynayacak bunu nasıl engelleyecekler peki??
  • kardeşik ile ben de 3-5 oyun aldım ama hiç adını duymadığım sırf merakımdan aldığım 20-25 liralık küçük oyunlardır. Ya arkadaş God Of War ı bile kardeşlik ile almaya çalışıyorlar. Ulan sen bu oyunun zaten hayranıysan yıllarca bu oyunu bekliyorsun demektir. 5 yıl sonra çıkan yeni bir GoW oyunu için sen 200 lira veremiyorsan oynama kardeşim bırak. bu ülkede oyun oynamak, oyun satın almak da herkese göre değil. Oyunun çıkmasına 3 ay var koy her hafta 10-20 lira alırsın oyunu.

Bari Türkçe çıkan oyunları kardeşlik ile almayın rica ediyorum ya zaten durum kötü.
  • crypto81 kullanıcısına yanıt
    Gran Turismo 7 kullanıcısına yanıt
    Kutuluya bir şey yapamazlar ama dijital için her şey yapabilirler bir adam hesabı başkasına satıyorsa o adamın ip'si farklı oluyor makinanın direk engel çakarlar. 1 hesabı bir kişi kullanabilir, başkası 2.kere kullanıldığı takdirde makine ban yeme özelliği getirirler isteseler. Japon bunlar dağı taşı delicek kadar zekiler ama uğraşmıyorlar.

Zamanında bende kardeşlikle aldım forumdan 2-3 arkadaştan gayet güvenilir ama insan kendi ana hesabına alınca daha rahat hissediyor, başkasının eline mahkum olmuyorsun tabi bu benim görüşüm parası olan adam kardeşlikle uğraşmaz zaten gider kendi ana hesabına alır, indirimleri takip eder bekler oyunun ucuzlamasını nasıl olsa oyunlar kaçmıyor.

@Gran Turismo 7;

Hocam benim reel arkadaşım askere gitti yaza doğru gelicek uzun zamandır oyunları ana hesabıma alıyorum, hatta kendimi böyle daha rahat hissediyorum tabi insanın arkadaşı olunca yarı yarıya alınca daha güzel oluyor ama tabi ki ana hesap kadar güzelliği yok bunda kimsenin aksine iddaa edeceğini düşünmüyorum. Ayrıca exclusive oyunları ana hesabıma almaya çalışırım kendi başıma oyun türkçe geliyorsa zaten acımıyorum paraya kısacası ben desteğimi esirgemiyorum. Ama sonuç olarak değişen pek bir şey olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2C5CD639E -- 5 Şubat 2018; 14:53:13 >

Kesinlikle katılıyorum. Ben en başından beri bu sisteme sıcak bakmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CollatZ2508 -- 5 Şubat 2018; 15:1:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gran Turismo 7

kardeşik ile ben de 3-5 oyun aldım ama hiç adını duymadığım sırf merakımdan aldığım 20-25 liralık küçük oyunlardır. Ya arkadaş God Of War ı bile kardeşlik ile almaya çalışıyorlar. Ulan sen bu oyunun zaten hayranıysan yıllarca bu oyunu bekliyorsun demektir. 5 yıl sonra çıkan yeni bir GoW oyunu için sen 200 lira veremiyorsan oynama kardeşim bırak. bu ülkede oyun oynamak, oyun satın almak da herkese göre değil. Oyunun çıkmasına 3 ay var koy her hafta 10-20 lira alırsın oyunu.

Bari Türkçe çıkan oyunları kardeşlik ile almayın rica ediyorum ya zaten durum kötü.

şimdi hocam kendi açınıza göre doğru düşünüyor olabilirsiniz ama çoğu kişiye göre de yanlış düşünüyorsunuz.Sonuçta yurtdışında ki adamlar için 60 euro gibi fiyatlar koymaz.60 tl'ye oyun almak bize de koymaz , o zaman bu dediklerinde haklı olabilirdin.Neden kardeşlik uğraşıyorsun vs diyip o zaman arkanda olurdum.Ama bir kişiye neden sen zaten gow'un hayranısın çıkar ortaya 250 tl'ini demekle bir olmuyor o iş.Fransa'da mesela fiyatlar 60 euro değilde bizim gibi 250 euro olsa , adama deseler çıkar bakalım 250 euro bu oyun gow eğer destek istiyorsan orjinal kendin al deseler o adam kafayı mı yediniz siz, diye küfür eder oyun moyun almaz.250 tl artık oyun piyasasının azizliğinden dolayı alıştığımız rakamlar ama çık sokakta 100 kişi çevir hepsi büyük para der.

Ki bu sadece bir oyun için.Yani kardeşlik vs. olmasa insanlar hepten oyunsuzluktan dert yanar ve ps4 bu kadar satmazdı türkiye'de.Düşünüldüğü üzere kardeşlik yok diye millet gidip 200 tl vermezdi yani oyunlara.Ve hatta abartıyorum belki ama kardeşlik ile kazandıkları paradan daha az bile kazanabilirlerdi

İşin ana konusu ülke ekonomisine geliyor.Bizde oyunları türkçe istiyoruz, orjinal almaya çalışıyoruz ama ekonomisi bu kadar kötü olan bir ülkede de bence kimseye kızmaya hakkımız yok kardeşlik yapıyor,2.el alıyor vs diye.Asgari ücretli aileler ayın sonunu zor getirirken çıkarıp bir oyuna 200 tl vereceklerini kim düşünür?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackLead -- 5 Şubat 2018; 15:38:57 >

İki hesapta oynanmayacak şekilde kapatsalar dahi ( kardeşlik olayı yani ) alan kişi yine açar bir hesap daha gider onu satar bunun önüne geçemezsin ama geçmek içinde açılan her hesabın sadece bir makinaya kurulabilir diye bir kısıtlaması olması gerekir ki böyle birşeyede kalkışacaklarını sanmam yani her türlü hesap alım-satım işlemleri devam edecektir ister kardeşlik olsun ister tek hesap olsun
  • BlackLead kullanıcısına yanıt
    aynen hocam siz de haklısınız. işte burada da alım gücümüzün düşüklüğü ortaya çıkıyor. Paramız değer kaybediyor maalesef
  • Aşırı tepki veriyorsunuz. Oyunu bende kutulu yada dijital olarak sadece kendi başıma alacağım ama diğer şekilde alanlarında kendi tercihidir. Kardeşlik hiç kullanmadım hep kendi başıma alırım oyunları ama alanlarında dediğim gibi kendi tercihi. Kimsenin parasını cebine ben koymuyorum bizim belirleyeceğimiz yada vereceğimiz bir karar değil bu.

Karşı tarafta biri '' Size ne, paramı siz mi veriyorsunuz'' dese ne diyeceksiniz var mı vereceğiniz bir cevap. İster kardeşlik ile isterse gidip ikinci el olarak alır hatta arkadaşından falan ödünç alıp oynayıp geri verir.

Bu işin sonu alım gücüne dayanır ve fiyatlardaki dengesizlik ortada. Bu oyun fiyatları ile kimse kimseyi yargılayamaz çok ciddi bir uçurum var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Rahip -- 5 Şubat 2018; 17:45:7 >
  • Yok kardeşlikle oyun mu alınırmış yok bi oyuna 200₺ veremeyen Oyun almasınmış.

Bu neyin düşüncesizliğidir?

Bu ülkede hiç kimse ne ağa torunu ne paşa torunu. 200₺dan bahsediyoruz, şu ülkede 20₺ kazanmak bile değerliyken sadece bir oyuna en az bakın en az 200₺ verebilmek toplumun yüzde kaçının harcı? Sen git istiyorsan 2000₺ ver. Bu bizi ilgilendirmez. Ama öğrencisinden tut durumu iyi olmayana bir çok insanı düşünmüyor oluşunuz hayal kırıklığına uğrattı.

Unutmayın ki Türkiye'de Türkçe oyunların gelmesinin en büyük sebeplerinden biri uygun fiyata oyun fiyatlarının çıkmasıdır.

Ha bahsettiğiniz gibi herkes kişi başı en az 200-250₺ verip alacaksa, bu ülkede orijinal oyun alan (3-5 kişi) dışında kimse oyun almaz. İyi ki şurda bu şekilde düşünen 3-5 kişi bu sistemin başında değiller de, Türkiye'de az da olsa korsancılığın önüne geçilmeye başlandı.

• 
Sayfa: önceki 5556575859
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.