Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

RED DEAD REDEMPTION 2 [ PS ANA KONU ] [TÜRKÇE REHBER]

14 Kayıtlı Üye, 49 Misafir Kullanıcı, 3 Mobil Kullanıcı  ( 3 Mobil Cihaz  )
12.993
Cevap
220
Favori
577.964
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Oyun >> PlayStation >> TPS >> RED DEAD REDEMPTION 2 [ PS ANA KONU ] [TÜRKÇE REHBER]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   2129 Mesaj
   05 Eylül 2016 21:26:29 Konu Sahibi


   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   Öncelikle oyunda 200'den fazla hayvan bulunduğunu söylemeliyim. 178 tane havada ve karada yaşayan, 30 tanede suda yaşayan hayvan bulunmakta. Avlanma karada bulunan 178'yle alakalı, su da yaşayan 30 balık türü için Balık Tutma başlığına bakabilirsiniz. Oyunda bir hayvanı %100'de tanıyabilmeniz için 4 tane şey yapmanız lazım.

   Hayvanı gözlemlemek, bunu hayvana sizi görmeyecek bir şekilde yaklaşarak yapmalısınız zira hayvan kaçabilir. Hayvana yaklaştığınız vakit resimdeki gibi Study seçeneği gelecek, R1'e basarak hayvanı gözlemleyebilir ve onun hakkında bilgi edinebilirsiniz.

   Hayvanı gözlemledikten sonra onu takip etmeye başlamalısınız. Bunu hayvana nişan alarak ve sonrasında Track seçeneği kullanarak yapabilirsiniz resimde olduğu gibi.

   Hayvan takibini daha etkili yapabilmek için R3 ve L3'e aynı anda basarak içgüdü özelliğinizi kullanmalısınız. Bu özellik size hayvanların ilerlediği rotayı göstermekte, bu rotayı takip ederek avlamak istediğiniz hayvana ulaşabilirsiniz.

   Hayvanı iyice takip ettikten sonra vurma mesafesine ulaştınız. Bu noktada hayvanı istediğiniz silahla öldürebilirsiniz fakat Perfect kondisyonunda bir post istiyorsanız, hayvanın Clean Kill silahını kullanmalısınız. Bunun içinde hayvana nişan alarak R1'e basmalı ve bilgi penceresini açmalısınız. Resimde bilgi penceresi açık ve gördüğünüz gibi bu av için bana Rifle kullanmam gerektiğini söylüyor. Ama yine de dediğim gibi derdiniz Perfect kondisyonda post değilse herhangi bir silah işinizi görür.
   Hayvanı öldürdükten ve postunu yüzdükten sonra alıp atınızın arkasına atabilirsiniz. Atınıza timsah, bizon, ayı gibi büyük hayvanların sadece bir postunu koyabiliyorken kuzu, keçi, ceylan gibi hayvanların postu için herhangi bir sayı sınır bulunmuyor.
   Postları atınıza koyduktan sonra atınızın üzerinde ne bulunduğuna yanına yaklaşıp Horse Cargo seçeneği kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

   Avınızı başarıyla gözlemlediniz, takip ettiniz, avladınız ve sonrasında postunu yüzdünüz. Bu adımları gerçekleştirerek avladığınız hayvanın menüdeki Progress kısmından girdiğimiz Compendium sayfasını tamamlamış oldunuz. Bu sayfayı tamamladığınız vakit, bu sayfaya girerek avladığınız hayvan hakkında genel bilgiler, nerede yaşadığını, Clean Kill için en uygun silahın hangisi olduğu bilgisine erişebilirsiniz.   Peki avı tamamladık, hayvanın Compendium sayfasını açtık postları ne yapacağız? Bunları direk Trapper'a götürün eğer post Perfect kondisyondaysa bu postları ona satın, bu postlarla size özel kıyafetler satabilir. Post perfect kondisyon değilse de yine bu arkadaşa satmanız lazım, kasaplar her postu almıyor.


   PERFECT KONDİSYONDA POSTA ULAŞMA


   Oyunda mutlaka dikkatinizi çekmiştir, bir hayvanın postunu yüzdüğünüzde "Poor", "Good", "Perfect" gibi postun kondisyonunu belirten sıfatlar beliriyor başında. Bir hayvanın 3 farklı konsiyonu olabiliyor, bunlarda bu saydıklarım oluyor.

   Oyunda bulunan her hayvanın kendince bir kondisyonu var, bu kondisyonu görüntüleyebilmeniz için ilk önce hayvanı gözlemlemelisiniz sonrasında ise hayvana nişan almalısınız. Nişan aldığınızda ekranın sağ alt köşesinde hayvanın isminde önce belli sayıda yıldız beliriyor. Eğer 1 yıldız varsa Poor, 2'yde Good ve 3'se Perfect olduğu anlamına geliyor. Peki Perfect hayvanı buldunuz sonrasında ne yapmanız lazım yukarıda yazdığım gibi hayvana nişan aldığınızda R1'e basmalı ve Clean Kill için belirtilen silahı kullanmalısınız. Yalnız şöyle bir durum var, hayvanı tek seferde indirmelisiniz yoksa postun telef olma durumu söz konusu bu yüzden Dead Eye kullanıp direk kafasına sıkarak işini bitirmeye bakın.


   EFSANEVİ HAYVAN AVI

   Oyunda 14 farklı tipte efsanevi hayvan bulunuyor, bu hayvanlardan haritada sadece bir tane bulunuyor ve bunlar diğer hayvanlardan daha güçlüler. Bu hayvan postlarıyla kendinize özel kıyafetler ve kıyafet setleri yapabiliyorsunuz. Tabii bunu yapabilmeniz için ilk önce efsanevi hayvanların yerini belirlemeniz gerekiyor. Bir efsanevi hayvanın yerini belirleyebilmeniz için onun yakınlarında bulunmanız lazım eğer yakınlarınızda bir efsanevi hayvan varsa oyun direk haritaya onu işliyor resimde olduğu gibi.

   Efsanevi hayvanın yerini buldunuz peki sonrasında ne yapmanız lazım? Bu hayvanın bulunduğu alan gidip soru işaretini bulmanız lazım. Bu soru işaretleri efsanevi hayvanın takibi için başlangıç noktaları oluyor. Bu noktalarda içgüdü özelliğinizi kullanırsanız başlangıç noktasını sarı tozlar halinde göreceksiniz. Başlangıç noktasına geldiğinizde Inspect seçeneğini kullanarak avın izini takip etmeye başlayabilirsiniz.

   Hayvanın izine düştünüz, izlerini takip ettiniz sonrasında yine ilk başta gördüğünüz gibi sarı tozlar göreceksiniz, bu avın bir sonraki iz bıraktığı nokta oluyor. Bu noktayı da inceleyerek avın bir sonraki rotasını çıkarmanız lazım.

   Bu iz takip etme olayı yaklaşık 3-4 kere devam ediyor, bu olay bittiğinde efsanevi hayvana ulaşıyorsunuz.


   KÜÇÜK HAYVANLARIN POSTUNU ÇIKARMA   Biliyorsunuz oyunda 200'den fazla hayvan bulunuyor, tabii ki bunların hepsi ayı, timsah gibi büyük hayvanlar değiller. Bunların arasında sıçan, sincap gibi küçük hayvanlarda bulunuyor. Bu hayvanları öldürdüğünüzde herhangi bir deri yüzme seçeneği size sunulmuyor. Bu hayvanların postuna ulaşabilmek için Satchel'ı açmalı ve cesetlerini Break Down seçeneğini kullanarak parçalamalısınız. Bu işlem sayesinde bu tip küçük hayvanların postlarına ulaşabilirsiniz.

   KUŞ AVI


   Kuş avının da diğer hayvanlardan farkı yok fakat şöyle bir detay var. Eğer kuşu Perfect kondisyonda öldüremediyseniz bu pek sorun olmuyor zira bir kuşu Perfect kondisyonda öldürseniz de Poor kondisyonda öldürseniz de o kuştan her türlü tüyünü alıyorsunuz. Eğer Perfect kondisyonda öldürdüyseniz 3 tüy, Poor kondisyonda öldürdüyseniz 1 tüy geliyor. Bu tüyleri yine Trapper'a veriyorsunuz. Bu tüyleri Flight Feather ile karıştırmayın, bu tüyler kuşların özel tüyleri, envantere girdiğinizde kuşun ismi yazıyor. Flight Feather ile Small Game, Improved Arrow gibi özel ok tiplerini yapıyorsunuz.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   Oyunda her ne kadar avlanma kadar önemli yer tutmasa da balık tutmanın da kendine has bir yeri ve havası var. Oyunda balık tutabilmeniz için Chapter 2’de ilk önce John Marston’ın görevlerini yapmalı, sonrasında ise bu görevlerin ardından çıkan Abigail görevini yapmanız lazım. Bu görevi yaptığınızda L1’e basıp Items sekmesine geldiğinizde sol alt köşeden oltanızı seçebiliyorsunuz.
   Abigail’in görevini tamamladıktan ve oltanıza kavuştuktan sonra nehir, bataklık ve göllerde oyunda bulunan 30 tane balık tipini yakalayabiliyorsunuz.   Balık tutmaya başlamadan önce oltanıza yem ve balığı çekmesi için “Lure” takmanız lazım. Yemleri takmak için oltayı elinize aldığınızda L1 basmalısınız. L1’e bastığınızda gelen çemberde iki tane seçenek bulunuyor, buradaki üst seçenek balık tutmak için seçmiş olduğunuz yemi temsil ederken alt kısımdaki seçenek ise balığı tuzağa düşürmenizi sağlayan Lure oluyor.   Her yem ve lure’un özel olduğu alanlar ve bu alanlarda özel olduğu balık tipleri var. Mesela Crayfish yemiyle bataklık bölgesinde orta büyüklükteki balıkları rahatlıkla tutabilirsiniz. Yine Special Swamp Lure tuzağını kullanarak orta ve büyük boyda balık tutma olasılığınızı artırabilirsiniz.

   Oltanıza yem ve lure taktıktan sonra L2’ye basıp sonra R2’ye de basarak oltanızı sallıyorsunuz. R2’ye ne kadar uzun basarsanız o kadar uzağa atıyorsunuz.

   Oltanızı attıktan sonra balığın tuzağa düşmesi için R analoğunu saat yönünde yavaş yavaş çeviriyorsunuz. Bu sayede balık yemin gerçek bir balık olduğunu sanıyor. Bu süreç 1-2 dakikaya kadar sürebiliyor.

   Sonrasında balık yemi yediğinde Dualshock’unuz da bir titreşim hissediyorsunuz ve bu titreşim sonrası R2’ye basarak balığı çekmeye başlıyorsunuz. Balık canının derdinde olduğundan sizi zorlmaya başlıyor ve sağla sola hareket etmeye başlıyor. Burada yapmanız gereken oltanızı L analoğuyla balığın gittiği yönün tersine çevirmek, bunu yaparken R analoğuyla balığı kendinizi çekmeye çalışmayın ip kopabiliyor.

   Balığın tersi yönde oltayı çevirdiğinizde bir süre sonra balık yoruluyor, balık yorulduğunda oltanızı gitmeye çalıştığı yöne çevirip tekrar R analoğuyla çevirmeye başlıyorsunuz bu sayede balık size daha hızlı geliyor.


   Bu süreç balık size yaklaşana kadar devam ediyor, balık ne kadar büyükse bu süreçte o kadar uzun sürüyor bu yüzden sabırlı olmanız lazım.


   KALİTELİ BALIK YEMİ VE LURE’U NEREDEN ALINIR?

   Oyunda balık yemleri sadece Bait Shop’da satılıyor. Burada çeşitli yemler ve lurelar alabiliyorsunuz. Yeri yukarıdaki resimde görünüyor, kendisi Lagras’ın üst taraflarında bulunuyor.

   Yemlerin altında yemin nerede ve hangi büyüklükte balık için etkili olacağı satıcı ekranında yazıyor.

   Lure’ların da yine aynı şekilde nerede ve hangi büyüklükte balık için etkili olacağı satıcı ekranında yazıyor.


   EFSANEVİ BALIKLAR

   Oyundaki 30 balığın 13 tanesi efsanevi balıklardan oluşuyor. Bu balıklar oyunun dünyasında dört bir yana dağılmış durumdalar. Bu balıkları yakalamak A Fisher of Fish Stranger görevinin amacı aynı zamanda. Chapter 3’de Flatneck Station’ın doğusunda Jeremy Gill ile tanışıyorsunuz. Jeremy size 13 efsanevi balığın yerini gösteren bir harita veriyor ve bu balıkları tutmanızı sizden istiyor. Tuttuğunuz efsanevi balıkları kendisine posta yoluyla gönderip görevini tamamlayabiliyorsunuz.

   Efsanevi balıkları yakalayabilmeniz için Bait Shop’da satılan Special Lure’lare ihtiyacınız var.

   EFSANEVİ BALIK NASIL BULUNUR?

   Efsanevi balığın bulunduğu yere gittiğinizde oltanızı çıkarıp L3+R3'e basarak Eagle Vision'ı açıp burada kullanabilirsiniz. Eğer oltanız elinizdeyse Eagle Vision size sudaki balıkları gösterecek ve efsanevi balıklar büyüklükleriyle kendilerini çok net bir şekilde belli ediyorlar, Eagle Vision'da gördüğünüz en büyük balık efsanevi balık oluyor, o balığın olduğu tarafa doğru atarsanız oltanızı çok daha çabuk yakalarsınız.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


   RDR 2’de 59 farklı silah bulunuyor. Bunların hepsi gerçek silah değil tabii ki ama yine de silah yelpazesi çok geniş oyunun. Revolverlar, yarı otomatik tabancalar, tüfekler, keskin nişancı tüfekleri, yay, fırlatabilir bıçaklar, dinamit ve daha fazlası oyunda oyuncular tarafından kullanılmayı bekliyor. Oyundaki silahların bazıları standart silahlar olurken bazıları özel silahlar oluyor. Pala, balta gibi özel yakın saldırı silahları da oyunculara sunulmuş durumda. Oyundaki silahları tamamen özelleştirebiliyorsunuz, üzerine istediğiniz oymayı yaptırabiliyor istediğiniz renge boyatabiliyorsunuz.

   Silahlara L1’e basıp Weapons kısmından ulaşabiliyorsunuz. Arthur üzerinde oyunun başında bir ilerleyen bölümlerde iki tane Revolver, kementini, yakın saldırı silahını (Bıçak, eğer Fence’den alırsanız balta, pala gibi silahları), el fenerini ve eğer atının üzerinden almışsa 2 tane tüfeğini yanında taşıyabiliyor.

   Oyunda normal silahları Gunsmith’lerden alıyorsunuz. Bu satıcılardan silah alabildiğiniz gibi, silahınızı özelleştirebiliyor ve çeşitli geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Revolverların namlusunu uzatabilirken tüfeklere yakın-orta-uzun menzili görmenizi sağlayan dürbünler takabiliyorsunuz. Silahların tutma yerlerine çeşitli hayvan oymaları yaptırabiliyorsunuz ve istediğiniz renge boyatabiliyorsunuz silahınızı.

   Gunsmith’ler silah satışı dışında mermi satışı da yapmaktalar, aynı zaman General Store’larda mermi satıyor fakat Gunsmith’e kıyasla çok daha az tür mermiye sahipler. Gunsmihtler’de dikkat etmişsinizdir 3 farklı tipte mermi oluyor.


   Bunlar: Regular, High Velocity ve Express tipteki mermiler

   Regular Mermiler

   İsminden de anlaşılayacağı üzere normal tipte mermiler bunlar, herhangi bir artıları, eksileri yok.

   High Velocity Mermiler

   Bu mermiler hem daha uzak mesafelere sıkmanıza hem de daha fazla hasar vermenize olanak sağlar.

   Express Mermiler

   Bu mermiler sadece daha fazla hasar vermenize olana sağlar.   FENCE’İN SATTIĞI SİLAHLAR

   Oyunda normal silahları Gunsmiht’ler satarken dinamit, Molotof, fırlatılabilir Tomahawk baltası gibi silahları sadece Fence’den satın alabiliyorsunuz. Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi oyunda birden çok fazla yakın saldırı silahı bulunuyor, oyunun başında sadece bıçağınız varken Chapter 5’e geldiğinizde pala, balta gibi yakın saldırı silahlarına sahip olabiliyorsunuz. Bu silahları da yine Fence’e gidip ondan satın alıyorsunuz.


   YAY VE OK TİPLERİ


   Oyunda yayınız avlanma ve sessiz ilerleyerek oynamak için önemli bir yer teşkil ediyor. Yayınızı altı farklı ok tipiyle kullanabiliyorsunuz. Her bir ok tipi farklı bir isme ve özelliğe sahip.

   Farklı tipte ok craflayabilmeniz için yine Fence gidip bu okların yapım tarifini almanız gerekiyor, farklı tipte okların yapım tariflerinin hepsi Fence’de bulunuyor. Bu tarifleri alıp sonrasında envanteri açıp okumanız lazım eğer okumazsanız o ok tipini yapamıyorsunuz.


   Oyundaki Ok Tipleri


   Regular Arrow: Standart tipteki oklar herhangi bir artısı yok.

   Improved Arrow: Bu tip oklar normal oklara kıyasla daha fazla hasar veriyor.

   Small Game Arrow: Bu tip oklar özellikle sıçan, yılan, sincap ve küçük kuşları avlamak için kullanılıyor, Arthur bu okları craft ederken dikkat ederseniz okun ucuna sivri olmayan küçük bir baş takıyor.

   Poison Arrow: Bu ok tipi puma, kurt gibi güçlü yırtıcı hayvanları avlamak için kullanılıyor.

   Fire Arrow: Oku fırlattığınız yerin yanmasına sebep oluyor.

   Dynamite Arrow: Bu ok tipinin ucuna bir dinamit bağlı ve vurduğunuz noktayı patlatıyor.


   ÖZEL SİLAHLAR

   Bu silahlar oyunda karşınıza bir kere çıkıyor ve eğer almazsanız bir daha hiçbir zaman alamıyorsunuz. Bazıları yapılan görevlerin ödülü sonucu elde edilirken bazıları etrafı araştırarak elde ediliyor.

   Oyunda özel bir silah yakınızdayken mini map’de yukarıdaki resimde olduğu gibi altın renginde bir revolver beliriyor, bu revolver bu silahın nadir olduğu anlamına geliyor. Bu silahları gördüğünüz yerde almaya bakın çünkü hem daha iyiler hem de daha hoş bir görünümlere sahipler.


   SAHİP OLMADIĞINIZ SİLAHLAR

   Oyunda birçok silah bulunuyor, bunların çoğunu satın almalı ya da dünyayı keşfederek bulmalısınız. Sahip olmadığınız bir silah gördüğünüzde özel bir silah gördüğünüzdeki gibi yine bir revolver işareti mini map’de beliriyor fakat bu sefer altın renginde değil beyaz renkte oluyor. Yerdeki silahı alırken bıraktığınız silah konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü oyunda silahlarınızı kaybetmeniz imkânsız. Yer de bıraktığınız silahlar direk atınızın eyerine gidiyor, atınıza yakınken tekrar o silahları alabiliyorsunuz.


   SİLAH BAKIMI


   Oyunda silahlarınızı kullandıkça silahlarınızın kondisyonu düşüyor, silahların kondisyonu düşünde isabet ve hasar oranı ciddi orada düşüyor ayrıca görünüm olarak paslı ve kirli bir hal alıyorlar.

   Oyunda silahlarınızı kendiniz temizlemek istiyorsanız Gun Oil’e sahip olmanız lazım. Eğer Gun Oil’iniz varsa L1’e basıp bakımını yapmak istediğiniz silahın üzerine gelip R3 yapıyor ve sonrasında Clean seçeneğiyle silahınızı temizliyorsunuz.

   Eğer Gun Oil’iniz yoksa Gunsmith’e gidip silahınızı belli bir ücret karşılığında temizletebiliyorsunuz.


   AT EYERİNDEKİ SİLAHLAR


   Oyunda tüfek ve yay gibi büyük silahlar atınızın eyerinde tutuluyor.   Oyunda tüfek ve yay gibi büyük silahları yanınızda taşımanız için bu silahları atınızın eyerinden almanız lazım. Atınızın eyerindeki silahları alabilmeniz için ya atınızın üzerinde olmalı ya da atınızın yanında olmalısınız. Atınızdan bir seferde en fazla iki silah alabiliyorsunuz geri kalan silahlar atınızın eyerinde kalmaya devam ediyor.


   OYUNDAKİ ATEŞLİ SİLAHLARIN VE NASIL ALINDIKLARININ LİSTESİ

   REVOLVERLAR


   Algernon's Revolver - Duchesses and Other Animals Stranger görevini tamamladığınızda alıyorsunuz.

   Calloway's Revolver - The Noblest of Men, and a Woman Stranger görevinin ödüllerinden bir tanesi

   Cattleman Revolver - Oyundaki ilk revolverınız ayrıca Gunsmithler’de satılıyor.

   Double-Action Revolver - A Strange Kindness görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Flaco's Revolver - The Noblest of Men, and a Woman Stranger görevinin ödüllerinden bir tanesi

   Granger's Revolver - The Noblest of Men, and a Woman Stranger görevinin ödüllerinden bir tanesi

   Mauser Pistol- That's Murfree Country görevinden sonra Valentine ve Saint Denis’deki Gunsmithler’den alabilirsiniz.

   Midnight's Pistol - The Noblest of Men, and a Woman Stranger görevinin ödüllerinden bir tane

   Otis Miller's Revolver – Hazine haritalarının ödüllerinden bir tanesi, Rattlesnake Hollow’da bulunuyor, buraya da anca Epilogue 1’den sonra girebiliyorsunuz.

   Schofield Revolver - Blessed are the Meek? görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Semi-Automatic Pistol - The Joys of Civilization görevinden sonra Valentine ve Saint Denis’deki Gunsmithler’den alabilirsiniz.

   Volcanic Pistol - Eastward Bound görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   TÜFEKLER


   Bolt Action Rifle - "Preaching Forgiveness as He Went" görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Carbine Repeater- "Old Friends" görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Carcano Rifle- "Goodbye, Dear Friend" görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Lancaster Repeater – "An American Pastoral Scene" görevinde sahip oluyorsunuz, sonrasında tüm Gunsmith’lerde satılıyor.

   Litchfield Repeater - "Goodbye, Dear Friend" görevinde sahip oluyorsunuz, sonrasında tüm Gunsmith’lerde satılıyor.

   Rare Rolling Block Rifle - "Magicians for Sport" görevinde düşüyor, bu görevde dikkatli olun.

   Rolling Block Rifle - "Pouring Forth Oil" görevinde satın alıyorsunuz.

   Springfield Rifle - Eastward Bound görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Varmint Rifle - Eastward Bound görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   POMPALI TÜFEKLER


   Double-barreled Shotgun - "Paying a Social Call" görevinde buluyorsunuz.

   Rare Shotgun – Annesburg’un kuzeyinde yaşayan hermit’i öldürerek alıyorsunuz.

   Repeating Shotgun - "Visiting Hours" görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Semi-auto Shotgun - "A Fine Night of Debauchery" görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Pump-action Shotgun - "Pouring Forth Oil" görevinden sonra Gunsmith’den alabilirsiniz.

   Sawed-off Shotgun – Tüm Gunsmithler’de satılıyor.
   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


   Atlar RDR 2’de RDR’de olduğundan çok daha önemli bir yere sahipler. RDR’de atınız öldüğünde tekrar doğabiliyorken RDR 2’de böyle bir şey söz konusu değil, atınız bir kere öldü mü geri dönüşü yok. Bu yüzden kullandığınız atınızı önemsemelisiniz. Atınızın bakımı ve onunla aranızda oluşan bağ onu ne kadar önemsediğinizi temsil ediyor.

   RDR 2’de 19 farklı tipte at bulunuyor. Bu atların neredeyse hepsinin kendi içinde farklı renklere sahip türleri bulunmakta, mesela Arabian atının Siyah, Beyaz ve Gül Grisi renklerine sahip üç farklı türü bulunuyor. Bu farklı türlerin bazıları Stable’da satılırken bazıları oyunun dünyasında sizin tarafınızdan bulunmayı bekliyor. Her türün kendine has avantajları bulunmakta, aşağıda atların genel tanımı, resimleri ve her türün özelliklerini gösteren bir tablo bulunmakta, bu tabloyu inceleyip atları daha yakından tanıyabilirsiniz.

   Aşağıda oyunun Conpendium kısmından aldığım at resimleri bulunuyor fakat atların hepsini henüz gözlemlemediğim için bazı eksiklikler var eğer siz oyunda eksik olan atları gözlemlediyseniz bana mesaj atarsanız konuya eklerim.
   1   ATLARIN ÖZELLİK TABLOSU   Resimlerde de gördüğünüz gibi her atın iki farklı seviyesi var. Bunlar hız ve hızlanma seviyesi olarak adlandırılmış. Hız seviyesi bir atın sürüş halindeyken ki hızını temsil ederken, hızlanma seviyesi ne kadar sürede atın en yüksek hızına ulaştığını temsil ediyor. Bu seviyelere ek olarak yine resimlerde gördüğünüz gibi atların enerji ve can barları bulunmakta aynı Arthur’un da sahip olduğu gibi. Bu barları Hayatta Kalma kısmı başlığında daha detaylı açıklayacağım fakat kısaca açıklamam gerekirse, oyunda iki farklı tipte enerji bulunuyor ve bunlar tek bir bar ile gösteriliyor. Mesela enerji barını ele alalım, enerji barını temsil eden yuvarlağın içerisinde bir şimşek bulunuyor, bu şimşeğin doluluğu atın Core enerjisini temsil ediyor ve etrafındaki beyaz çember atın genel enerjisini temsil ediyor. Core enerji ne kadar dolu olursa yuvarlağın etrafındaki çember de o kadar çabuk doluyor ve daha uzun süre etkisini gösteriyor. Misal atın Core enerjisi kırmızı seviyeye indi diyelim, at iyice yavaşlıyor ve tekrar enerjisini doldurmak normal süresinden çok daha fazla uzun sürüyor. Core enerjiler her at tipi için aynı olsa da genel enerji çemberi her at için farklılık göstermekte. Ardennes atlarını ele alalım, bu atlar savaş atları sınıfına giriyor ve çok büyük cüsseye sahipler. Bu atlar cüsselerinden ötürü diğer atlara kıyasla daha fazla cana sahipken yine büyük cüsselerinden dolayı diğer atlara kıyasla daha yavaş oluyorlar. Arabian atına bakarsak da çevik bir vücuda sahip olan bir at tipi olduğunu görüyoruz, bu vücut yapısı her ne kadar ona hız kazandırsa da vücudu daha küçük olduğundan dolayı dayanıklılığı daha az oluyor.


   ATINIZ İLE ARANIZDA OLAN BAĞI KUVVETLENDİRME


   Daha öncede belirtiğim gibi oyunda atınız ile aranızdaki bağ önemli bir yer teşkil ediyor. Atınızla aranızdaki bağ oyunda “Bonding” olarak adlandırılıyor. Bonding’in 4 farklı seviyesi bulunuyor ve seviye yükseldikçe atınız ile olan bağınız artıyor ve atınızın kontrolünü daha rahat sağlıyorsunuz. Mesela Bonding Seviyesi 2’ye çıktığında atınızı sürerken R1+X’e basarak atınızı aniden durdurabiliyorsunuz, bu seviye 4’e çıktığında ise atınızı yana doğru sürebilme özelliği açılıyor. Yani Bonding Seviyesi artıkça atınız ile yapabileceğiniz yeni hareketler öğreniyorsunuz ve bunlar at kontrolünü daha kolay ve daha keyifli yapıyor. Bunlara ek olarak Bonding Seviyesi düşükken atınız bazen vahşileşebiliyor ve sizi sırtından atabiliyor.


   Aşağıdaki resimdeki kırmızı alan Bonding seviyenizi gösteriyor.

   Bonding Seviyesi Nasıl Geliştirilir Peki?


   Atınızla aranızdaki bağı geliştirmek için oyunda birçok seçeneğiniz bulunuyor. Atınızın yanına L2 tuşuna basarak yaklaştığınızda bu seçenekleri görebiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında Brush, Feed, Lead ve Pat bulunuyor. Bunlar atınızla kurduğunuz bağı geliştirmenizi sağlıyor.

   Oyundaki mini map’in üzerinde 5 tane yuvarlak şekliden bar bulunuyor. Bunların ilk 3’ü Arthur’e temsil ederken sonraki gelen 2’li atınızın enerjisini ve canını temsil ediyor. Bu barlar atınızla aranızdaki bağ için önemliler çünkü atınızla bağınızın yükselmesini istiyorsanız bu barların içerisinde bulunan Core değerlerini hiçbir zaman kırmızı seviyesine indirmemeniz lazım. Bunun içinde atınızı sürekli beslemelisiniz. Atınızı düzenli olarak beslemek atınızla aranızdaki bağı geliştiriyor. Atınızı L2 seçeneklerinden Feed’i seçerek besleyebilirsiniz.

   Mutlaka gözünüze çarpmıştır, bazen atın Core sağlığı üzerinde kırmızı bir fırça beliriyor. Bu fırça atınızın kirlendiğini ve temizliğe ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Atınızı temizlemek atınızla aranızdaki bağı kuvvetlendiriyor. Ayrıca atınız kirliyken Core sağlık değeri daha çabuk düşüyor ve bu atınızı iyice dayanıksızlaştırıyor. Atınızı temizlemek için Stable’dan fırça almanız lazım, bu fırçayı ilk Stable’a gittiğinizde alıyorsunuz. Bu fırçayı aldığınız vakit atınızın yanında L2 seçeneklerini açıp Brush’ı seçerek atınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca fırça dışında atınız yağmurlu havalarda ve suya girdiğinde kendiliğinden temizleniyor, atınızı Stable’a götürüp temizletme şansınız da var.


   Atınız ile aranızdaki bağı geliştirmenizi sağlayan bir diğer seçenek atınızı sevmekten geçiyor. Atınızı düzenli olarak sevmek onunla aranızdaki Bonding Seviyesini yükseltiyor. Atınızı sevmenin iki farklı yolu bulunuyor. Bunlardan ilki atınıza yaklaşıp L2’ye basarak Pat seçeneğini seçmeniz, ikincisi ise hareket halindeyken mutlaka denk gelmişsinizdir atınız bir yırtıcı gördüğünde korkmaya başlıyor ve onu L3 tuşuyla sakinleştiriyorsunuz, yine bu tuşu kullanarak atınızı sürerken onu sevebilirsiniz.


   Bu seçenekler dışında atınızı sürekli sürmekte doğal olarak atınızla aranızdaki bağı geliştiriyor. Fast Travel kullanmak yerine her yere atla giderseniz atınızla aranızdaki Bonding Seviyesi ciddi anlamda daha hızlı gelişiyor. Ayrıca atınızı sürmediğiniz vakitlerde yine onu yanınıza çağırarak L2’ye basıp Lead seçeneğiyle yanınıza alabilir ve beraber yürüyebilirsiniz, bu da atınızla aranızdaki bağı geliştiren faktörlerden bir tanesi. Ben genelde ava çıktığında Lead seçeneğini kullanıyorum, üstüme 2’den fazla silah alamadığım için.


   AT İLE ARANIZDAKİ BAĞIN GELİŞMESİ VE ÖDÜLLERİ


   Atınızın enerji barı ve sağlık barı ciddi anlamda artıyor ve atınızla daha dayanıklı ve hızlı bir hale geliyor.

   Atınızı daha uzak mesafelerden çağırabiliyorsunuz her ne kadar bunun bir sınırı olsa da Bonding 1 Seviyesiyle, 4 Seviyesi arasında ciddi fark bulunuyor.

   Oyundaki atlar suda ilerleyebiliyor fakat bunun bir sınırı var, atınızla bağınız yükseklikçe atınız daha derin sularda daha uzun süre ilerleyebiliyor.

   At kontrolü ciddi anlamda kolaylaşıyor, at daha sakin bir havaya bürünüyor. Atı kullanımı kolaylaştıran R1+X gibi farklı seçeneklere sahip oluyorsunuz.


   AT EHLİLEŞTİRME


   Oyundaki tüm atları ehlileştirebiliyorsunuz. Atları ehlileştirmenin iki farklı yolu bulunuyor. Bunlardan birincisi kement kullanmak ikincisi ise ata sakin bir şekilde yaklaşmaktan geçiyor. Fakat atı ehlileştirmeden önce size tavsiyem dürbününüzü kullanarak atı gözlemlemeniz, bunu Avlanma sırasında kullandığınız R1 tuşuyla yapıyorsunuz yine. Bir atı gözlemlediğinizde o atın Hız ve Hızlanma seviyelerini R1’e basarak görüntüleyebiliyor ve o atın ehlileştirmeye değer olup olmadığına daha kolay karar verebiliyorsunuz. Atı gözlemledikten sonra dediğim gibi iki farklı yöntem bulunuyor.


   Bunlardan ilki kement kullanmak, kementinizi kullanarak ehlileştirmek istediğiniz atın kaçmasına engel oluyorsunuz fakat bu durum enerji barınızı ciddi derecede etkiliyor ve çok çabuk tükenmesine sebep oluyor. Kement’i attıktan sonra ata ilerlerken enerjinizin bitmemesi lazım yoksa at sizi sürüklüyor ve kementinizinden kurtulmayı başarıyor. Eğer ata başarılı bir şekilde yaklaştıysanız hemen üzerine binmeli ve onu kontrol etmeye çalışmalısınız. Atın üstüne bindiğinizde kontrolü ise pek kolay olmuyor, kontrolü sağlamak için L Analoğunu aşağı doğru çekerken aynı zamanda atın gittiği yönün tersine çevirmeniz lazım yani at sağa gidiyorsa siz analoğu sola çekmelisiniz. Bu konuda başarılı olursanız atı ehlileştiriyorsunuz ve onunla bağ kurmaya başlıyorsunuz.


   İkinci yöntem ise ata sakince yaklaşmaktan geçiyor. Ata sakince yaklaşmaya başlamadan önce atla aranızda hatrı sayılır bir mesafe olması lazım yani at sizi görmemeli. Bu mesafeyi sağladıktan sonra L2 tuşuna basarak atı Call seçeneğiyle çağırmanız lazım, bu seçenek atın dikkatini çekmenizi sağlıyor. Bu noktadan sonra ata yavaşça ilerlemelisiniz, ilerlerken sağ alt köşede atı sakinleştirmeniz için Calm seçeneği çıkacak, sağ alttaki bar bitmeden Calm seçeneğine basmalı ve ata yavaşça ilerlemeye devam etmelisiniz. Ata yakınlaştığınızda ise yine atın üstüne binmeye çalışmalısınız. Atın üstüne bindiğiniz senaryo aynı oluyor ve yine atı yukarıda yazdığım tuşlarla kontrol etmeye çalışıyorsunuz.


   Atı ehlileştirdikten sonra onu resmen atınız yapmak için son bir adım kalıyor. Bu adım atınıza eğer takmak, ehlileştirdiğiniz ata eğer taktığınız vakit o at oyun tarafından sizin atınız olarak tanımlanıyor ve çağırdığınız yanınıza gelen at o oluyor.


   YENİ AT EHLİLEŞTİRDİM AMA BEN ESKİ ATIMI DA SEVİYORUM

   Eğer eski atınızı kaybetmek istemiyorsanız yeni bir at ehlileştirme işine girmeden önce atınızı Stable’a götürmeli ve sizin için ayrılan 3 bölmeden birine koymanız lazım. Oyunda kullandığınız at dışında 3 farklı ata daha sahip olabiliyorsunuz, bu atlara Stable’dan ulaşabiliyor ve oradan tekrar kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Eğer atınızı Stable’a koymazsanız o at haritada Temporary Horse olarak kalıyor ve eğer yanına gidip almazsanız sürekli bıraktığınız yerde kalıyor. Tabii aradan bir süre geçtikten sonra o at ölmezse ve kampa da atlar için özel bir bölüm yaptıysanız o at kampa geliyor ve orada takılıyor.

   Stable’a gittiğinizde atlarınızı Manage Owned Horses seçeneğinden görüntüyebilirsiniz.


   ATINIZIN GÖRÜNÜMÜ VE İSMİNİ DEĞİŞTİRME


   Bu işlemleri de Stable’dan yapıyorsunuz. Stable’a gidip Track and Services kısmından atınızın ismini 4.5 dolar karşılığında değiştirebiliyorsunuz. Atınızın görünümünü ise yine Track and Services seçeneği altında bulunan Grooming seçeneğinden değiştirebiliyorsunuz. Atınızın sadece yelesini ve kuyruğunu değiştirebiliyorsunuz, rengini değiştirmek söz konusu değil.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   RDR 2’de kampınız sizin için önemli bir yer teşkil ediyor. Oyunun hikâyesinde Dutch ve çetesi sürekli bir kaçış halindeler bu yüzden hiçbir yerde kalıcı olarak kalmıyorlar ve sürekli kaçıp başka bir alana kamp kuruyorlar. Her ne kadar kamp alanı oyunun gidişatına göre değişse de kampın genel işleyişi genel olarak aynı kalıyor. Kurduğunuz kamplarla tüm çete üyeleriyle konuşabiliyor, onlarla çeşitli opsiyonel görevler yapabiliyor ve poker, domino gibi çeşitli mini oyunlar oynayabiliyorsunuz. Çete üyeleriyle konuşmak karakterleri daha iyi tanımanızı ve hikâyeye daha iyi adapte olmanızı sağlıyor. Ayrıca karakterler Arthur’dan bağımsızda birbirleriyle etkileşim kuruyorlar, akşam vakti çöktüğünde kamp ateşi başında geçmişte yaşadıkları hikâyeleri anlatıyorlar. Karakterlerin kendi aralarında etkileşime girdiği bu anlarda Arthur’da bu karakterlerin yanlarında bulunursa, çeşitli yan görevlere erişim sağlayabiliyor.


   Oyunda ilk kamp yerine yerleştikten sonra Dutch tüm çete üyelerine genel bir konuşma yapıyor ve çadırının yanına bir bağış kutusu koyuyor. Bu kutuya tüm çete üyelerinin bağış yapması gerektiğini söylüyor bunun için herkesi farklı bir iş yapmaya teşvik ediyor. Belki fark etmişsinizdir ana görevlerde ve yan görevlerde ciddi bir para kazanıldığında kazanılan parası direk çeteye ekleniyor fakat maalesef bu para bağış kutusuna eklenmiyor. Arthur kampa bağış yaptıkça diğer çete üyelerini de teşvik ediyor bu sayede diğer çete üyeleri Arthur’a çeşitli fikirlerle gelip ondan yardım istiyorlar. Ayrıca Arthur’un gruba bağış yapması kampta olumlu bir hava oluşmasına sebep oluyor, daha keyifli muhabbetler, daha renkli anlar ortaya çıkabiliyor.

   Kampa bağış yapmanın 2 farklı yolu bulunuyor. Bunlar kampa eşya bağışlamak ve kampa direk para vermek. Kampa değerli eşyalar bağışlayarak kampın gelirini artırabiliyorsunuz, fakat dikkatli olun Unique Item bağışlamayın.

   Chapter 2’nin başlangıcında bağış kutusuna bağış yapabilmeye başlıyorsunuz fakat Ledger’dan yaptığınız bu bağışlarla kampı geliştiremiyorsunuz. Ledger’ın açılması için Chapter 2’de biraz daha ilerlemeniz gerekiyor, bu ilerlemeyi kat ettiğiniz vakit kampı geliştirmek için kullanabileceğiniz Ledger açılıyor ve bağış kutusunun yanında yerini alıyor. Ledger sayesinde kampınızı birçok açıdan geliştirebiliyor daha yaşanabilir bir yer haline getiriyorsunuz. Bu geliştirmelerin bazısı Arthur’a Fast Travel özelliğini açarken, bazısı kamptaki çadırların kalitesini artırıyor.


   Geliştirmeler 4 başlık altında toplanıyor. Bunlar: Medicine ( Sağlık Malzemeleriyle alakalı), Provision (Yiyecek ve içeceklerle alakalı), Ammunation and Arms ( Mermilerle alakalı) ve son olarak Lodging (Kamp için yapılan genel geliştirmelere, çadır kalitesini artırmak gibi)

   Medicine geliştirmeleri Strauss’un vagonun yanında oluyor.

   Provision geliştirmeleri Pearson’nın vagonunun yanında oluyor.

   Ammunation and Arms ise Arthur’un vagonun yanında oluyor.


   Aşağıda kamp için yapabileceğiniz geliştirmeler ve bu geliştirmelerin sağladığı faydalar yazıyor, bunları okuyarak neyi daha önce geliştirmek istediğinize karar verebilirsiniz.

   MEDICINE BAŞLIĞI


   Bu başlık altında yapacağınız geliştirmeler kampa çeşitli sağlık malzemeleri ekliyor, Arthur buraya gelip Snake Oil, Health Care ve benzeri şeyleri yani Can, Enerji ve Dead Eye artıran eşyaları buradan alabiliyor. Bu başlıkta ne kadar çok geliştirme yaparsanız, kampta o kadar çok kaliteli sağlık eşyası bulunuyor. Mesela Health Care değil de Potent Health Cure bulunuyor bu da daha çok canınızı artırmanızı sağlıyor.


   Bu başlıkta yapabileceğini geliştirmeler:

   BASICS: Bu geliştirme sayesinde kampa Health Care, Bitter ve ucuz içkiler ekleniyor, Arthur dilediği vakit gidip alabiliyor tabii stokta varsa. Bu geliştirme otomatik olarak kampınızda var sayılıyor bu yüzden herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.


   SHARPEN THE SENSES: Snake Oil ve Potent Bitters ekliyor, bu eşyalar enerjinizi ve Dead Eye barınızı daha iyi ve daha uzun süreliğine dolduruyor. Bu geliştirmenin bedeli 30 dolar karşılığında açabilirsiniz.


   SOMETHING WITH KICK: Çeşitli Tonikler ve Kaliteli içkilerin Sağlık bölümüne eklenmesini sağlıyor özellikle Gin, Fine Brandy gibi kaliteli içkiler Core Dead Eye barını ciddi anlamda dolduruyor. Bu geliştirmenin bedeli 50 dolar karşılığında açabilirsiniz.


   THE GOOD STUFF: Potent Health Cure yani canınızı daha iyi dolduran tonik ve yeni çeşitli Tonikler ekleniyor. Bu geliştirmenin bedeli 75 dolar karşılığında açabilirsiniz.

   PROVISION BAŞLIĞI


   Bu başlık altında yapacağınız geliştirmeler kampa çeşitli erzak sağlıyor, bu erzakları Arthur gidip alabiliyor eğer stokta varsa. Bu erzaklar pişmiş yiyecekler kadar olmasa da Core Can, Enerji ve Dead Eye’ı geliştiriyor. Tonikler ve sağlık malzemeleri her ne kadar genel olarak barları tamamen doldursa da Core değerlerde herhangi bir değişikliğe sebep olmuyorlar.


   Bu başlıkta yapabileceğini geliştirmeler:


   ESSESNTIALS: Temel erzaklar, ekmek ve bisküvi eklenir kampa, Arthur bunları gidip Pearson’nın vagonundan alabilir. Bu geliştirme temel geliştirmelerde bulunduğundan bu geliştirme için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.


   LESS BLAND: Bu geliştirmeyle kampa taze meyveler ve temel konserve yiyecekler eklenir, meyveler atınız için ideal yiyecekler olurken özellikle konserve yiyecekler Core değerlere hatrı sayılır etkiler yapmaktadır. Bu geliştirmenin değeri 30 dolar.


   SOME REAL VARIETY: Bu geliştirmeyle beraber kampa kaliteli konserve yiyecekler ve tütün eklenir. Tütün sayesinde Core Dead Eye enerjinizi yükseltebilirsiniz. Bu geliştirmenin değeri 45 dolar karşılığında açabilirsiniz.


   TREAT OURSELVES! : Cocaine Chewing Gum ve Assorted Sweet kampa eklenir. Bunlar özellikler Core can ve Dead Eye barı için çok kaliteli yiyeceklerdir. Bu geliştirmeyi 55 dolar karşılığında açabilirsiniz.

   AMMUNITION AND ARMS BAŞLIĞI


   Bu başlık altında yapacağınız geliştirmeler Arthur’a cidid anlamda mühimmat sağlar ve onu mermi satın alma derdinden kurtarır. Bu geliştirmeyi yaptığınızda Arthur’un vagonunun yanında mermileri bulabilir ve istediğiniz kadar alabilirsiniz tabii stokta bulunuyorsa.


   Bu başlıkta yapabileceğini geliştirmeler:


   START SIMPLE: Bu geliştirmeyle Revolver ve Tabanca mermileri kampa eklenir. Bu geliştirme temel geliştirmelerde bulunduğundan bu geliştirme için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez.


   IMPROVE OUR OFFENSE: Bu geliştirmeyle Arthur’un vagonuna Repeater mermileri ve çeşitli türlerde oklar eklenir. Özellikle çeşitli tiplerde oklar avlanma sırasında çok işinize tarar. Bu geliştirmeyi 60 dolar karşılığında açabilirsiniz.


   SOME REAL FIREPOWER: Bu geliştirmeyle beraber vagona fırlatılabilir bıçaklar ve tüfek mermileri eklenir. Bu geliştirmeyi 90 dolar karşılığında açabilirsiniz.


   LET’S HAVE SOME FUN: Bu geliştirmeyle kampa Molotof kokteyli ve Repeater için Hıgh Velocity mermiler eklenir. High Velocity mermilerle uzakta bulunan hedeflerinizi daha rahat indirebilirsiniz. Bu geliştirmeyi 110 dolar karşılığında açabilirsiniz.

   LODGING BAŞLIĞI


   Bu başlıkta yapacağınız geliştirmeler kampın genel olarak kalitesini artırır. Bu geliştirmeler sayesinde kampınızda daha çok at bulundurabilir, Arthur’a farklı tipte Satchel yapmanız için gerekli olan araçları açabilirsiniz.


   Bu başlıkta yapabileceğini geliştirmeler:


   FIRST THINGS FIRST: Bu geliştirme Durch’ın çadırının kalitesini artırır ve diğer geliştirmeleri yapabilmenize olanak sağlar. Bu geliştirme için 220 dolara ihtiyacınız var.   NEXT IN LINE: Bu geliştirme önemli geliştirmeler arasında bulunuyor çünkü bu geliştirme sayesinde Fast Travel seçeneğine sahip oluyorsunuz. Fast Travel’ı Arthur vagonunun üzerinde asılı olan dünya haritasından yapıyorsunuz. Bu geliştirme için 325 dolara ihtiyacınız var.


   FOR EVERYONE! : Bu geliştirmeyle beraber kamptaki tüm çete üyelerinin çadırını geliştiriyorsunuz. Bu geliştirme için 300 dolara ihtiyacınız var.


   HORSE STATION: Bu geliştirmeyle daha çok at bağlama alanına sahip oluyorsunuz ve kampınızdaki at sayısı ciddi oranda artıyor. Eğer haritada geçici bir atınız varsa o at bir sonraki kayıt yüklemenizde otomatik olarak buraya geliyor. Bu geliştirme için 300 dolara ihtiyacınız var.


   CHICKEN COOP: Bu geliştirme sayesinde kampta çıkan yemeğin kalitesini artırmış oluyorsunuz, Pearson daha güzel yemekler yapmaya başlıyor. Bu geliştirme için 175 dolara ihtiyacınız var.


   LEATHER WORKING TOOLS: Bu geliştirmeyle kampın görünümü değiştirmenizi sağlayan kategorilere sahip olabiliyor ve Arthur’un eşyalarını taşıdığı Satchel’ının görünümünü değiştirme şansına sahip oluyorsunuz. Bu geliştirme için 225 dolara ihtiyacınız var.


   CAMP BOAT: Bu geliştirme Chapter 3’de açılıyor, bu geliştirme sayesinde kampın yanında bir bot bulunuyor ve nehirlere, derelere açılabiliyorsunuz. Çok uzak mesafelere açılmayı denemeyin batıyor. Bu geliştirme için 450 dolara ihtiyacınız var.


   KAMP KAYNAKLARI

   Mutlaka dikkatinizi çekmiştir, kamptayken ekranın sağ üst köşesinde 3 farklı sembol bulunmakta, bunlar kamptaki kaynakların stok durumunu temsil ediyorlar. Bu kaynaklar sırasıyla Sağlık malzemeleri, Mühimmat ve Erzaklar oluyor. Bu kaynaklar stok durumuna göre üç farklı renkte olabiliyorlar. Bu üçlüden biri kırmızıysa bu demek oluyor ki o malzemenin stoğu kampta tamamen bitmiş, beyaz renkteyse normal seviyelere inmiş ve eğer sarı renkteyse stok durumunun gayet iyi seviyelerde olduğu anlamına geliyor.

   Peki bu stoklar azaldığında nasıl doldurulur?


   Kampı geliştirmek için kullandığınız Ledger’da Lodging dışındaki her başlık altında Restock seçeneği bulunmakta bu seçenekte 4 ayrı fiyat görünüyor, ne kadar yüksek ücret öderseniz stoklar da o kadar çok doluyor yani ne kadar stok dolduracağınızı seçmek sizin elinizde. Restock yaptığınız vakit çeteden bir üye stok için malzeme almaya gidiyor ve stoklar kısa bir süre içerisinde doluyor.
   Bu malzemeleri genelde Arthur kullanıyor ama eğer beyaz ve üzeri seviyedeyse stoklar kampın genel mutluluğu artıyor.

   Yukarıda bu stokların mini map’de hangi sembollerle gösterildiğini görebilirsiniz.   Sağlık ve Mühimmat malzemelerini sadece Restock ile artırabiliyorken yiyecek ve içecekleri Pearson’a avladığınız hayvanı bağışlayarak da artırabilirsiniz. Pearson sizden aldığı hayvanları pişirip Yemek stoğunun bulunduğu yere bırakıyor bu şekilde yiyecek ve içecek stoğu dolabiliyor.

   Ayrıca Pearson kampta düzenli aralıklarla yemek pişiriyor bu yemek neredeyse tüm Core değerlerini ve genel değerleri tam seviyeye çıkarıyor. Yemek yapıldığı vakit mini map’de çatal bıçak sembolü beliriyor, bu sembole gelip Pearson’nın pişirdiği yemeği yiyebilirsiniz.


   KAMPIN GÖRÜNÜMÜ DEĞİŞTİRME

   Kampı geliştirmenin yanı sıra kampın görünümünde de değişiklikler yapabiliyorsunuz. Bunun için ava çıkmalı ve Perfect kondisyonda hayvan derileri yüzmeniz lazım. Kampın görünümü değiştirmek için Pearson’ın Vagonunun yanına gidip Crafting Upgrades seçeneğini seçmeniz lazım.

   Bu seçeneği seçtiğiniz vakit karşınıza 7 tane seçenek çıkmakta bu seçeneklerden ilki Arthur’u ilgilendirirken diğerlerinin hepsi kampın görünümü etkiliyor.

   İlk seçenek ise Arthur’un yanında taşıdığı Satchel geliştirmeleri ve görünüm değişimlerini içeren bir seçenek. Bu seçenek sayesinde Arthur’un eşyalarını taşıdığı Satchel’ı geliştirebilir ve daha çok eşya taşıyabilirsiniz.

   Görünüm değişiklikleri için hangi derilerin ve hayvan cesetlerinin gerekli olduğu Crafting menüsünde görünüyor, burada yapmak istediğiniz görünüm değişikliğine bakarak ona göre avlanabilirsiniz.


   KÜÇÜK KAMP İŞLERİ


   Küçük kamp işlerini kampa girdiğinizde mini map’de küçük siyah noktalar şeklinde görebilirsiniz. Bu işler odun kırmak, saman taşımak gibi basit ve angarya işler fakat Arthur bu işleri yaptığı vakit onur seviyesi yükseliyor ve Dead Eye seviyesi +5 puan artıyor.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________   Mini map’in üzerinde 5 tane yuvarlak bar bulunmakta, bunlar ilk 3’ü Arthur’un diğer 2’si ise atınızın genel durumunu temsil ediyor. Bu genel durum Arthur için Can, Enerji ve Dead Eye’dan oluşurken atınız için sadece Enerji ve Can’dan oluşuyor. Bu yuvarlaklar 2 farklı katman içeriyor, ilk katman yuvarlağın iç kısmı oluyor ve yuvarlağın içerisindeki sembol Core değerleri temsil ediyor. Yuvarlağın dışındaki çember ise ikinci katman oluyor ve genel değerleri temsil ediyor.   Arthur’un tüm değerlerini genel olarak menüdeki Player kısmına girebilir ve Arthur seçeneğinden görüntüleyebilirsiniz.


   CORE DEĞERLER VE GENEL DEĞERLER ARASINDAKİ FARK

   CORE DEĞERLERİ


   Core değerler oyundaki ana değerleriniz oluyor, bu değerler zaman içerisinde açlığınız, yorgunluğunuz, hastalığınız, sıcaklık durumu ve zehirlenme gibi çeşitli faktörlerden etkilenip artabiliyor veya azalabiliyor.


   Arthur zayıfladıkça Core can değeri %25 daha çabuk tükeniyor, kilo aldıkça ise Core enerji değeri %25 daha çabuk tükeniyor.


   Arthur’un kıyafeti bulunduğu yerin hava durumuna uygun değilse sıcaklıktan veya soğuktan ötürü Arthur’un canı %5 daha hızlı tükenmeye başlıyor. Mesela Rhodes civarlarında kışlık bir ceket giydiğinizde Arthur terlemeye başlıyor ve bu durum onun Core can değerini olumsuz etkiliyor. Sıcaklık değerinden dolayı Core can değerinizin düştüğünü Güneş veya Ayaz şeklinde Core can barının üzerinde beliren kırmızı sembollerle anlayabilirsiniz. Eğer Core can barının üzerinde kırmızı güneş sembolü beliriyorsa demek ki Arthur o bölge için fazla kalın kıyafetler giyiyor.


   Arthur’un oyunda zehirlenebiliyor, bir yılan Arthur’u ısırdığında Arthur’un Core can değeri ciddi bir hızla düşmeye başlıyor ve eğer Arthur bu durumu geçirecek bir bitki yemezse bir süre daha zehirlenmeye devam ediyor.


   Oyunda yorgunluk faktörü de bulunuyor, eğer Arthur uzun süre dinlenmeden hareket etmeye başlarsa Core değerleri daha çabuk düşmeye başlıyor ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyor. Kamp başında veya bir otelde yatıp birkaç saat uyuduğunda Core değerler kendine geliyor.


   GENEL DEĞERLER


   Genel değerler, Core değerleri gibi sabit kalmıyor ve oyun içinde yaptığınız aksiyonlara göre artıyor. Aşağıda bunları daha detaylı yazdım fakat örnek vermem gerekirse oyunda sürekli koşarsanız Genel Enerji barınız artıyor ve Arthur daha geç yoruluyor.


   Genel değerler 8 seviyeye dağılmış durumda, seviye atlamak için Arthur’un belli şeyler yapıp bir sonraki seviyeye yükselmek için gerekli olan tecrübe puanına ulaşması gerekiyor. Aşağıda seviyeler ve o seviyelere ulaşmak için gereken XP değerleri yazıyor.


   Seviye 1 = 0 XP
   Seviye 2 = 50 XP
   Seviye 3 = 100 XP
   Seviye 4 = 200 XP
   Seviye 5 = 350 XP
   Seviye 6 = 550 XP
   7. Seviye = 800 XP
   Seviye 8 = 1100 XP


   Bu puanları kazanmak için ise dediğim gibi Arthur’un bazı şeyler yapması gerekiyor.


   Bu şeyler Genel Can Değerini Artırmak İçin:


   100 metre mesafe ve üzerinde bot sürme 20 XP puanı kazandırıyor.

   Balık yakalama, balığın boyutuna göre 10 ila 30 XP puanı kazandırıyor.

   Yumruk yumruğa kavgada rakibini devirme 10 XP puanı kazandırıyor.

   Ginseng Elixir içmek bir sonraki seviyeye geçmeniz için gereken XP puanının 4’de birini sağlıyor.

   Herbalist, Master Hunter ve Weapons Expert Challengelarını tamamlama, yaptığınız her challengeda daha fazla puan kazanıyorsunuz. Her challenge başlangıcında 25 XP’den başlayarak 150 XP’ye kadar puan kazandırmakta ve bu 3 Challenge’ın toplam getirisi 1425 XP puanı oluyor.


   Bu şeyler Genel Enerji Değerini Artırmak İçin:


   100 metre veya daha uzun bir mesafede koşu yapmak size 20 XP puanı kazandırıyor.

   15 saniye yüzmek 20 XP puanı kazandırıyor.

   Bir dövüş esnasında Core can değeriniz 25’in altına inmesine rağmen hala hayatta kalırsanız 20 XP puanı kazanıyorsunuz.

   Aged Pirate Rum içeceğini içmek bir sonraki seviyeye geçmeniz için gereken XP puanının 4’de birini sağlıyor.

   Explorer, Horseman ve Survivalist Challengelarını tamamlama, yaptığınız her challengeda daha fazla puan kazanıyorsunuz. Her challenge başlangıcında 25 XP’den başlayarak 150 XP’ye kadar puan kazandırmakta ve bu 3 Challenge’ın toplam getirisi 1425 XP puanı oluyor.


   Bu şeyler Genel Dead Eye Değerini Artırmak İçin:


   Bir hayvanın derisini yüzme, büyüklüğüne göre 1 ila 10 arasında XP puanı veriyor.

   Gizli bir şey bulma, mesela bir evde şöminenin içerisinde harita bulursanız belli bir miktarda XP puanı kazanıyorsunuz.

   Craftladığınız eşya başına 1 XP puanı kazanıyorsunuz.

   Yaptığınız temek başına yine 1 XP puanı kazanıyorsunuz.

   Valerian Root içeceğini içmek bir sonraki seviyeye geçmeniz için gereken XP puanının 4’de birini sağlıyor.

   Explorer, Horseman ve Survivalist Challengelarını tamamlama, yaptığınız her challengeda daha fazla puan kazanıyorsunuz. Her challenge başlangıcında 25 XP’den başlayarak 150 XP’ye kadar puan kazandırmakta ve bu 3 Challenge’ın toplam getirisi 1425 XP puanı oluyor.

   Kamp içindeki odun kırma, saman balyası taşıma gibi küçük işleri yaparak 5 XP puanı kazanıyorsunuz.


   CORE DEĞERLER VE GENEL DEĞERLER ARASINDAKİ İLİŞKİ


   Her ne kadar bu iki değer farklılık gösterse de birbirleriyle ayrılmaz bir şekilde bağlılar. Genel değerler ve Core değerler birleştiğinde Arthur’un gerçek değerleri ortaya çıkıyor. Daha açık söylemem gerekirse ilk kısımda da belirtiğim gibi Arthur’un gerçek değerleri 2 katmandan oluşuyor, dış katman Genel Değerler olurken, iç katman Core değerler oluyor. Dış katmandaki değerler yani Genel değerler azaldığı vakit Core değerler azalmaya başlıyor ve bu değer Core enerji değeriyse ve tamamen bittiyse Arthur’un Genel Can Değeri azalmaya başlıyor, bu Genel değer bittiğinde Arthur’un Core Can Değeri azalmaya başlıyor ve bu değer dibe vurduğunda Arthur ölüyor. Dead Eye değeri için 2 katman olayı geçerli fakat Core Dead Eye değeri düştüğünde diğer iki barı herhangi bir şekilde etkilemiyor.


   Genel değerlerin düşmesi pek önemli olmasa da Core değerlerin düşmesi Arthur’u ölüme sürükleyebiliyor ve Core değerler Genel Değerlerin dibe vurmasıyla düşmeye başlıyor. Tabii ki Core Değerler sadece Genel Değerler’den ötürü düşmüyor ama ölüme kadar götürecek etkiyi sadece Genel Değerlerin düşmesi yapıyor.


   CORE DEĞERLERİNİ ARTIRMA


   Core Değerlerini artırmanın birçok yolu bulunuyor. Bunların en basiti yemek yemekten geçiyor, Arthur yemek yediği vakit yediği yiyeceğin verdiği bonuslara göre Core Değerleri artış gösteriyor. Mesela kaliteli içkiler Core Dead Eye değerini çok iyi etkiliyor, konserve yiyecekler Core Can değerini ve son olarak Çikolata, Şeker gibi yiyecekler ise Core Enerji değerini çok iyi etkiliyor.


   Core değerleri en iyi artıran şeyler pişmiş yemekler oluyor bu yüzden kamp kurduğunuz vakitlerde elinizde bulunan tüm etleri pişirmeli ve envanterinize atmalısınız özellikle çatışmalar esnasında bir tane pişmiş biftek atmak Arthur’u çok rahatlatıyor.


   Core değerleri artıran bir diğer iyi şey ise uyumak ve banyo yamaktan geçiyor. Kurudğunuz kampta, şehir ve kasabalardaki otellerde, çete kampında uyuyabilir ve Core Değerlerinizi en üst noktaya çıkarabilirsiniz.


   GENEL DEĞERLERİNİ ARTIRMA


   Genel değerleri artırmanın yolu Tonik içmekten geçiyor. Oyunda birçok tonik bulunuyor bunların bazıları Health Cure gibi Genel Can değerinizi artırırken, Snake Oil gibi tonikler Genel Dead Eye değerinizi artıran toniklerde bulunuyor. Miracle Tonic gibi bazı tonikler tüm Genel Değerleri artırırken Cocaine Gum gibi bazı tonik benzeri tüketilebilirler Core değerlerini azaltabiliyor.


   Uyumak Core değerlerini artırdığı gibi Genel değerleri de artıyor. Arthur uyuyarak Genel değerlerini en üst seviyeye çıkarabiliyor hatta daha da öteye götürerek Genel Değer çemberinin tamamen doldurabiliyor, bu olduğu vakit çember sarı renkte oluyor. Genel değerler sarı renk ile gösterilirken düşme ihtimalleri yok, Genel değerleri sarı renge ulaştırabilmek için ya uyumalısınız ya da Potent tonikler gibi daha kaliteli tonikler içmelisiniz.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Onur Sistemi RDR’de olduğu gibi RDR 2’de de bulunuyor. Onur Sistemi oyunda nasıl bir kişi olduğunuzu tanımlıyor eğer oyunda iyi bir kişi olmak istiyorsanız onur barınız yükseliyor, kötü bir kişi olmak istiyorsanız onur barınız düşüyor. Onur barının yükselmesinin avantajları ve düşmesinin dezavantajları bulunuyor.

   Oyundaki onur seviyenizi görüntüleyebilmek için DPad’den aşağı tuşuna basmanız yeterli, ekranın alt kısmında onur seviyeniz beliriyor.

   Oyuna başlarken onur seviyeniz 0’ken yaptığınız tercihler ve eylemlere göre -8’e kadar düşebiliyor veya +8’e kadar artabiliyor. Belli onur seviyelerinde belli avantajlar kazanıyorsunuz. Onur seviyesi oyunda pek etkili görünmese bile oyunun sona etkisi bulunuyor, iyi son almak istiyorsanız onursuz olmamaya bakın.


   Onur Seviyesi -1’ken, cesetlerde Dead-Eye tonikleri, fırlatılabilir silahlar, içki ve tütün bulma şansınız artıyor. Öldürülen kanun adamlarından para ve mücevher çıkma oranında da artış oluyor.

   Onur Seviyesi +1’ken cesetlerde çeşitli tonikleri, mücevherleri ve çeşitli yiyecekleri bulma şansınız artıyor.

   Onur Seviyesi+2’yken satıcılardaki tüm ürünlere %10 indirim geliyor.

   Onur Seviyesi +3’ken Bulldogger, Chevalier, Corson, Cumberland, Cowpuncher, McLaughlin, Roscoe ve Valentine kıyafet setlerini satın alabiliyorsunuz.

   Onur Seviyesi +4’ken Chapter 6’daki Stranger görevi “Do not Seek Absolution” görevini yapabiliyorsunuz.

   Onur Seviyesi +5’ken satıcılardaki tüm ürünlere %25 indirim geliyor.

   Onur Seviyesi +6’yken Deuville, Drifter, Dewberry Creek, Farrier, Faulkton ve Gambler kıyafet setlerini satın alabiliyorsunuz.

   Onur Seviyesi +7’yken satıcılardaki tüm ürünlere %50 indirim geliyor.


   ONUR SEVİYESİNİ YÜKSELTEN ŞEYLER


   Kampa bağış yapmak

   Yolda karşılaştığınız rasgele olaylara cevap vermek ve zor durumda olan karakterlere yardım etmek

   Eğer birini öldürmeme şansınız varsa onu öldürmemek

   Avlanma esnasında yaraladığınız hayvan yerde can çekerken öldürüp acısına son vermek

   Tuttuğunuz balıkları tekrar suya bırakmak özellikle küçük balıkları

   Köpek, kedi gibi hayvanları sevmek

   Düello yaptığınız rakibinizi öldürmek yerine silahını düşürmek

   Başınıza konan ödüllerin parasını postaneye gidip ödemek

   Kamptaki odun kırma gibi küçük işleri yapmak

   Dilencilere para vermek

   Kanun adamları etrafınızı sardığından onlara saldırmak yerine teslim olup cezanızı çekmek

   Şehirlerdeki sıçanları öldürmek

   Gece vakti bazen ormanın içinde tarikat üyeleri ayin yapıyor, bunların başındaki siyah cübbeliyi tahrik etmek ve onu dövmek

   İnsanlara selam vermek (3 kişi en az)

   Kelle avcılığı yapmak


   ONUR SEVİYESİNİ DÜŞÜREN ŞEYLER


   Av sırasında yaraladığınız hayvanı ölene kadar izlemek

   Sivillerin yanında ateş etmek ve korkmalarına sebep olmak

   Atınızla sivilleri tepelemek

   Köpek, kuzu, kedi gibi evcil hayvanları öldürmek

   At çalmak

   Sivilleri öldürmek

   Sivillerin üzerini aramak

   Soygun sırasında tehditler savurmak ve rehineleri dövmek

   Ölüye saygısızlık etmek (Bazı mezarlar ve ölü bedenler için geçerli sadece)

   Durduk yere sivilleri kışkırtmaya çalışmak, onları tehdit etmek

   Soygun yapmak

   Atınız yerde can çekip sızlarken ona yardım etmemek

   Lüzumsuz yere hayvan öldürmek yani öldürdüğünüz hayvanın derisini veya etini almamak

   Uzun süre banyo yapmamak


   SUÇ İŞLERKEN ONU SEVİYESİNİ KORUMAK


   Suç işlerken onur seviyeniz düşmesin istiyorsanız bandana veya maske takıp yüzünüzü gizlemeniz lazım.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Oyunda suç ve ceza sistemi bulunuyor. Bu sistem eğer oyunda suç işlerseniz kafanıza ödül koyuyor ve siz suç işlemeye devam ettikçe ödülü artırmaya devam ediyor. Bu sistemin nasıl işlediği ve nasıl ilerlediği hakkında O Rly Dude ve Doancrula isimli üyeleri güzel ve detaylı bir çalışması var. Bu çalışma sayesinde sistemin nasıl işlediğini daha rahat anlayabilirsiniz. Bu çeviriyi ve resmi hazırladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.

   BAŞA KONAN ÖDÜLDEN NASIL KURTULUNUR?

   Eğer suç işleyip başınıza ödül konduysa bundan kurtulmanın iki yolu var. Bu yöntemlerden ilki teslim olmak fakat bu yöntem sadece düşük miktarda başınıza ödül konarsa geçerli oluyor. Eğer başınızda 20-30 dolar gibi küçük ödüller varsa polise teslim olarak bu ödülden kurtulabiliyorsunuz. Teslim olmak için L2’ye basıp Surrender seçeneği kullanmanız lazım.   İkinci yöntem ise postaneye gidip başınıza konan ödülü ödemeniz. Başınızda ödül varken herhangi bir postaneye gidip başınızdaki ödülü ödeyebilirsiniz.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


   RDR’den aşina olduğumuz Stranger görevleri RDR 2’de de aynı şekilde devam ediyor. Bu görevler tamamen opsiyonel ve her zaman yapılabilecek görevler yani çete üyeleri görevleri gibi süreli değiller, ister Chapter 2’de isterseniz de Chapter 6’da yapabilirsiniz, her ne kadar bazıları Epilogue’de de yapılabilse de bazıları Epilogue’de yapılamıyor. Bu görevlerde RDR 2 dünyasının acayip ve renkli figürlerini yakından tanıma şansına sahip oluyorsunuz. Oyunda bu görevlerden toplamda 22 tane bulunmakta bazıları Chapter 2’de, bazıları 3’de ve bazıları ise 4’de başlıyorlar. Bu görevlerden bazıları sabah, bazıları gündüz ve bazıları gece vakti açık oluyor yani gece yapılması gereken bir görev sabah vakti haritada belirmiyor, o görev için geceyi beklemeniz gerekiyor.

   Bu görevleri yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi haritada beliren beyaz soru işaretlerini görerek tanıyorsunuz. Bu beyaz soru işaretini gördüğünüzde bilin ki orada bir Stranger ve sizin için renkli bir görevi var.

   22 Stranger görevinin 5’i toplanabilir şeyleri toplamaktan ibaretken geriye kalan 17’si bahsetmiş olduğum figürler ve onların hikâyesi hakkında oluyor. Bazıları tek seferde biterken bazıları zamana yayılıyor. Mesela bir savaş gazisinin kaçan atını ona götürmek görevin ilk ayağı olurken bu görevi tamamladığınızda, kendisi size birkaç gün sonra şuraya gel balık tutalım diyor ve oyunda birkaç gün geçtikten sonra o görevin bir sonraki kısmı geliyor. Bu 17 görevin çoğu bu şekilde devam ediyor tabii bazıları dediğim gibi tek seferlik oluyor.


   Birden fazla aşaması olan görevlerin bazıları haritada hemen belirirken bazıları bazı hikâye görevlerini tamamladıktan sonra açılıyor. Yani Chapter 2’de başlamış olduğunuz bir görev Chapter gereken görevi yaptıktan sonra devam ediyor.


   Oyundaki toplanabilir şeyleri konu alan 5 Stranger görevi ise toplanabilirleri toplamak ve onları size görevi verene karaktere postalamaktan oluşuyor. Mesela Sigara kartlarını toplayan karakter için bir set oluşturursanız, postaneye gidiyor ve 24 saat sonra ödülünüzü yine postaneden alabiliyorsunuz. Dinazor kemikleri toplayan, taş oymaları arayan karakterler içinde süreç böyle ilerliyor, bunların yerini buluyorsunuz ve gidip postaneye bu karakterlere bunları postalıyorsunuz.


   Aşağıda tüm Stranger görevlerinin isimleri, başlangıç Chapter’ları, ve yerleri yazıyor. Bunları inceleyerek daha rahat bir şekilde bu görevleri bulabilirsiniz.

   CHAPTER 2 GÖREVLERİ


   The Noblest of Men, and a Woman


   Bu görev çoğu kişinin aldığı ilk Stranger görevi oluyor. Bu görevde efsanevi kovboy Jim Calloway ve onun hayatını konu alan bir roman yazan Theodore Levin ile tanışıyorsunuz. Bu ikili sizi Valentine’daki barın içerisinde bekliyorlar. Gidip onlarla konuşmak görevi başlatıyor. Theodore görevde sizden Jim’in eski arkadaşlarıyla irtibata geçmenizi ve Jim hakkındaki düşüncelerini öğrenmenizi istiyor. Jim’in arkadaşlarının yerini öğrenmek için envanteri açıp Theodore’un size verdiği fotoğraflara bakmalısınız, Jim’in arkadaşlarının yeri fotoğrafların arkasında yazıyor.


   All That Glitters


   Bu görevi Flatneck Station’ın yakınlarında alıyorsunuz. Bu görevde Máximo isimli bir hazine arayıcısı sahip olduğu hazine haritasını satıyor. Bu hazine haritasıyla beraber değeri 500 dolar olan 2 tane altın külçe buluyorsunuz.


   The Smell of the Grease Paint


   Bu görev oyunda en çok keyif aldığım Stranger görevlerinden bir tanesiydi. Görevi Miss Marjorie’den alıyorsunuz, kendisi bir şovda çalışıyor ve kendisiyle beraber çalışan iki tane arkadaşı daha var. Bu arkadaşlarından bir tanesi Marjorie’yi terk ediyor ve bu durum Marjorie’yi sinirlendiriyor. Marjorie’e Arthur’dan kendini terk eden arkadaşı Magnifico’yu bulmasını istiyor.


   Arcadia for Amateurs


   Bu görevde fotoğrafçı Albert Mason’a doğada bulunan vahşi hayvanların resmini çekmesinde yardımcı oluyorsunuz. Kendisi kurt, timsah gibi hayvanların fotoğraflarını çekmeye pek meraklı fakat bu hayvanlara yaklaşmanın risklerin farkında değil. Albert’in her görevi arasında birkaç günlük ara oluyor, her birkaç günde bir haritanın başka bir noktasında görevi beliriyor. Görevin başlangıç noktası Riggs Station’ın yanları.


   Fundraiser


   Buna aslında pek görev diyemem ama oyundaki Stranger görevleri arasında bulunuyor. Bu görevde Saint Denis’de bulunan bir kadına bağış yapıyorsunuz, bu bağışı yaparsanız isminiz şehirde yapılacak olan bir anıta ekleniyor. Görevi Saint Denis sokaklarında gezerken bulabilirsiniz. Bu görev Epilogue bölümünde yapılmıyor en geç Chapter 6’da yapmanız lazım.


   American Dreams


   Bu görevin herhangi bir başlangıç noktası yok, oyunun dünyasının çeşitli yerlerinde ortadan ikiye ayrılmış ve bir yerlere asılmış cesetler buluyorsunuz. Bu cesetlerin yakınlarında harita parçaları bulunuyor ve 3 harita parçasını bulduğunuz vakit buna sebep olan seri katilin yerini öğreniyorsunuz. Seri katili öldürmek görevi tamamlamanızı sağlıyor.


   A Fine Night For It


   Bu görevi Lagras’ın üst taraflarında yaşayan Old Cajun’dan alıyorsunuz. Bu görevi alabilmeniz için bu bölgede bulunan ve zombiye benzeyen Gece Halkıyla en az bir kez karşılaşmış olmanız gerekiyor. Eğer karşılaşmayı yaşadıysanız Lagras’ın üst taraflarında akşam saat 10’dan sabah 5’e kadar görev açık oluyor, bu vakit arası bu bölgeye gelebilir ve Old Kajun’dan bu görevi alabilirsiniz.


   Geology for Beginners (Toplanabilir)


   Bu görev toplanabilirleri konu alan 5 Stranger görevinden bir tanesi. Bu görevi Strawberry’nin kuzey batı kısmında bulunan küçük bir kulübenin yakınlarında Francis Sinclair’den alıyorsunuz. Bu görevde Francis sizden oyunda bulunan 10 farklı kaya oynamasının yerini istiyor, bir kaya oyması bulduğunuz vakit yerini not alıyor ve postaneye gidip bu karaktere yolluyorsunuz. 24 saat geçtikten sonra size görevin bu kısmının ödülü geliyor.


   A Test of Faith (Toplanabilir)


   Bu görevi New Hanover’da bulunan The Heartlands bölgesinde alıyorsunuz. Görevi Deborah MacGuiness veriyor ve sizden istediği oyunda bulunan 30 tane dinozor kemiğinin yeri, bu yerleri bulduğunuzda yerini not alıyor ve kendisine postalıyorsunuz. Aynı Francis’deki gibi 24 saat sonra ödülünüz postaneye geliyor ve sizi bekliyor.


   Smoking and other Hobbies (Toplanabilir)


   Bu görevi de New Hanover’daki The Heartlands bölgesinden alıyorsunuz. Bu görevi size Phineas T. Ramsbottom veriyor ve sizden 12 farklı Sigara Kart koleksiyonunu tamamlamanızı istiyor. Her kart koleksiyonunda 12 kart bulunuyor, toplamda ise 144 tane kart bulunuyor. Sigara Kartları haritanın dört bir yanına dağılmış durum etrafı arayarak bunları bulabilirsiniz ayrıca aldığınız her Premium Sigara paketi için bir tane kart daha bulmuş oluyorsunuz bu yüzden gördüğünüz her Premium sigara paketini cebe atın. Eğer bir kart koleksiyonunu tamamen tamamlarsanız yine postaneye gidiyor ve bu karaktere yolluyorsunuz. Her koleksiyonun değeri 200 dolar.

   CHAPTER 3 GÖREVLERİ


   He’s British, of Course


   Bu görevi Bluewater Marsh’ın batısında bulunan Margaret’dan alıyorsunuz. Bu görevde yapması baya keyifli ve zevki olan görevlerden bir tanesi. Bu görevde “Zebra, Aslan” gibi özel hayvanlarıyla şov yapan Margaret’ın kaçan hayvanlarını arıyorsunuz. Margaret’ın 3 tane hayvanı bulunuyor, bunları bulup ona tekrar getirmeniz lazım.


   A Fisher of Fish (Efsanevi Balıklar)


   Bu görevi ünlük balıkçı Jeremy Gill’den alıyorsunuz. Görev Flatneck Station’ın doğusunda bulunuyor, bu bölgede Jeremy’i balık tatarken yakalıyorsunuz. Kendisi size 13 farklı efsanevi balığın yerini gösteren bir harita veriyor ve bu balıkları yakalamanızı istiyor. Bu balıkları yakaladığınız vakit Jeremy’e postaneden balıkları yollamanız lazım.


   The Iniquities of History


   Bu görevde elindeki her şey banka tarafından alınmış olan Jeremiah Compson’a yardım ediyorsunuz. Kendisi Rhodes’de sarhoş bir şekilde bulunuyor. Gidip onunla konuşmalı ve sonrasında onun için hatıra değeri taşıyan bazı eşyaları almanız lazım.


   No Good Deed Stranger


   Bu görevi Doktor Alphonse Renaud’dan alıyorsunuz. Kendisinin vagonu bir grup haydut tarafından kaçırılmış, bu görevde Alphonse’nun vagonunu haydutlardan kurtarıp kendisine tekrar götürmeniz lazım. Kendisi Rhodes’de bulunuyor fakat görevi yapabilmeniz için The Course of True Love ana görevini tamamlamanız lazım.

   CHAPTER 4 GÖREVLERİ


   Oh, Brother


   Bu görevi ikiz kardeşler olan Proetus ve Acrisius’dan alıyorsunuz. Bu ikiz kardeş Valentine’da ismi Helen olan bir kadın için kendilerini kanıtlamaya çalışıyorlar. Arthur onlara bu kendilerini kanıtlama yarışında yardımcı oluyor. Bu görevin açılması için Chapter 4’deki Gilded Cage görevini tamamlamış olmanız lazım. Bu görevde keyifli ve ilginç olan görevler arasında yer alıyor.


   A Bright Bouncing Boy


   Bu görevi Chapter 4’deki The Joys of Civilization görevinden sonra gündüz vakitlerinde Marko Dragic’den alıyorsunuz. Kendisi bir mucit ve yeni yapmış olduğu bir icadını yatırımcılara tanıtmak için hazırlanıyor. Arthur ona yeni icadını tanıtması sırasında yardımcı oluyor ve sonrasında olaylar gelişiyor. Bu görevin ikinci ayağı akşam vakitlerin geçiyor.


   The Mercies of Knowledge


   Bu görev içinde ilk önce The Joys of Civilization görevini tamamlamanız lazım. Sonrasında Profesör Andrew Bell Saint Denis’de bulunabiliyor. Andrew’in sizden ilk istediği bir vagon kaçak içki oluyor, bunu yeni hazırladığı projesi için istediği söylüyor devamında ise olaylar çok farklı gelişiyor.


   The Artist’s Way


   Oyundaki keyifli ve renkli Stranger görevlerinden bir tanesi de bu, özellikle görevi veren Charles Chatenay tam bir üçkâğıtçı ve renkli bir tip. Kendisiyle yine The Joys of Civilization görevini tamamladıktan sonra Saint Denis’deki küçük olan barda karşılaşıyorsunuz. Yanınıza gittiğinizde size kendisi için bir içki ısmarlamanızı istiyor ve eğer ısmarlarsanız muhabbet başlıyor.


   The Ties That Bind Us


   Bu görevde keyifli görevlerden bir tanesi, bu görevde hapishaneden kaçan Mr.Black ve Mr.White’ı birbirleriyle kavga ederken yakalıyorsunuz. Onları ayırdıktan sonra size kendilerinin suçlu olmadıklarını ve buna rağmen tüm Rhodes’de “Aranıyor” posterlerinin asılı olduğunu söylüyorlar. Arthur bu görevde Rhodes’de bulunan 5 tane posteri bulması ve imha etmesi lazım. Bu görevin 3. ve 4. ayağı haritada direk belirmiyor, haritada belirmesi için bu karakterlere yakın bir noktada olmanız lazım. Görevin 3. Ve 4. Ayağı Rhodes’in kuzey taraflarında bulunuyor.


   Help a Brother Out


   Bu görevi Saint Denis’de misyonerlik yapan Brother Dorkins’den alıyorsunuz. İlk karşılaşmanızda sizden fakirleri doyurmak için küçük bir yardım ediyor, yardım etmeyi kabul ederseniz kendisi sizden daha büyük bir yardım istiyor ve olaylar gelişiyor.


   Duchesses and other Animals (Toplanabilir)


   Bu görevi Chapter 4’deki Gilded Cage görevi sonrasında Algernon Wasp’dan alıyorsunuz. Kendisinin dükkânı Saint Denis’in üst taraflarında bulunuyor. Algernon sizden orkide gibi özel bitkiler ve heron, spoonbill gibi özel kuşların tüylerini istiyor. Bu tüyleri ve bitkileri bulduğunuzda götürüp ona vermelisiniz. Bitkiler ve kuşlar Saint Denis çevresinde ve üstünde bulunan bataklılarda bulunuyor genelde. Bitkileri bulmak için L3 ve R3’e basıp Eagle Vision özelliğinizi kullanmanız lazım, bu özelliği kullanırken yakınlarınızda bir bitki varsa efsanevi avlarda olduğu gibi sarı tozlar beliriyor.


   Idealism and Pragmatism for Beginners


   Bu görevi Chapter 4’deki Gilded Cage görevinden sonra alıyorsunuz. Görev sonrası size görevi verecek olan karakter tarafından bir posta geliyor. Bu posta geldiğinde aşağıda bulunan resimdeki gibi bir mesaj beliriyor ekranınızda. Bu mesajı aldığınızda postaneye gidiyor ve size gelen mektubu okuyorsunuz. Sonrasında görev başlıyor, bu görev sadece gece vakitlerinde yapılıyor yani akşam 10’dan sabah 5’e kadar.


   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Oyunda Stranger görevleri dışında yan görev olarak Çete Üyesi görevleri de bulunuyor. Bu görevler belli bir süre için açık oluyor ve o süre içerisinde yapmazsanız ortadan kayboluyorlar. Bu görevlerin çıkması için kampın keyfinin yerinde olması lazım, kampın keyfi yerinde olursa grup üyeleri de bu görevlerle Arthur’a gelerek ondan yardım istiyorlar. Bu görevler her ne kadar önemli değilmiş gibi görünseler de çete üyelerini yakından tanımak için çok iyi fırsat oluyorlar. Pearson ile kerevit avlamaya gittiğinde kendisinin bir süre donanmada çalıştığını, donanmada ne yaptığını öğreniyorsunuz ya da Micah ile fayton soygununa gittiğinizde bir kardeşi olduğunu ve bir süredir konuşmadıklarını öğreniyorsunuz.

   Bu görevler çıktığında yukardaki resimdeki gibi semboller kamp içerisinde beliriyor. Bu görevleri görür görmez gitmenizi tavsiye ederim çünkü dediğim gibi kısa süreli oluyorlar ve gitti mi bir daha gelmiyorlar.

   Bu görevlerin bazıları aksiyon dolu görevler olurken bazıları da balık tutma, ava çıkma gibi sakin görevlerde oluşuyor. Bu görevlerin odak noktası çete üyelerini tanımak ve eğer onları tanımak istiyorsanız bu görevleri kaçırmamanız gerekiyor.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   Çete üyesi istekleri, oyundaki yan görevlerden bir tanesi oluyor. Her ne kadar çete üyesi görevleri ve Stranger görevleri kadar büyük çaplı olmasa da bu görevlerinde kendilerince artıları var. Bu görevleri alabilmeniz için kampta bir süre vakit geçirmeli, çeşitli aktiviteler ve muhabbetlere katılmanız lazım. Karakterler kendi aralarında muhabbet ederken onlara kulak verip dinlemeniz lazım.

   Bu görevlerin hepsi çete üyeleri için bir eşya bulup onlara getirmeniz şeklinde ilerliyor. Bu görevleri yukarıdaki resimde olduğu gibi DPad’din sol tuşuna basarak açtığınız Task menüsünde görüntüleyebilirsiniz.


   Mesela Lenny ve birkaç çete üyesi akşam vakti toplanmış muhabbet ediyorlardı. Söz Lenny’e geldi, geçimişinden bahsetti. Babasından ona kalan köstekli saatinden ve onu Blackwater’da kaybettiğinden bahsetti. Sonrasında oyun Lenny için yeni bir Çete Üyesi istek görevi oluşturdu. Görevde amaç Lenny için köstekli bir saat bulmak ve ona vermekti.


   Ya da Sadie’nin görevi, o da kamp içerisinde kendisiyle muhabbet ederken eski günlerinden bahsetti ve eskiden mızıka çaldığını ve mızıka çalmanın hoşuna gittiğinden bahsetti. Oyun bu konuşma sonrası Sadie için mızıka bul görevini verdi.

   Bu görevleri tamamladığınızda kampa geri dönüp sizden istekte bulunan çete üyesini bulmanız lazım. İsteğini yerine getirdiğiniz çete üyesi mini map’de restimdeki gibi beyaz yuvarlak içinde bir ünlem işaretiyle temsil ediliyor.

   Grup üyesini bulduktan sonra yanına gidip L2’ye basarak Give Request seçeneği seçip görevi tamamlayabilirsiniz. Görevin tam anlamıyla tamamlanması içinse isteğini yerine getirdiğiniz karakterin isteği karşılığında size verdiği ödülü almanız lazım. Bu ödülleri görevi tamamlamanızdan bir süre geçtikten sonra çadırınız gidiyor, bu ödüller çadırınızın dibindeki küçük gri noktayla temsil ediliyor. Bu ödülleri almazsanız bu görevleri tamamlamamış sayılıyorsunuz.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Kelle avcılığı oyunda yapabileceğiniz aktivitelerden bir tanesi. RDR’de de kelle avcılığı bulunuyordu fakat RDR 2’de çok daha kaliteli ve güzel sunuma sahip bu aktivite. Kelle avcılığı yapabilmeniz için onur seviyenizin eksi seviyelerde olmaması lazım, yani şerifler sizi sevmeli çünkü bu görevleri şerifin ofisinden gidip onunla konuşarak alıyorsunuz.

   Haritada eğer uygun bir kelle avı görevi varsa yukarıdaki gibi haritada beliriyor.

   Bu işareti gördüğünüz yere gidiyor ve şerifin ofisinden avlayacağınız suçlunun posterini alıyorsunuz.

   Burada isterseniz şerif ile konuşarak suçlu hakkında bilgi alabiliyorsunuz.

   Posteri aldıktan ve şerifle konuştuktan sonra haritada yukarıdaki işaretin olduğu yere gidiyorsunuz.

   Aldığınız posterde eğer Wanted Dead or Alive yazmıyorsa, suçluyu canlı yakalamanız lazım, bunun içinde en ideal çözüm kementinizi kullanmak ama isterseniz gidip 2-3 yumruk atarak yere de serebilirsiniz.

   Suçluyu yakaladıktan sonra kendisini şerif ofisine tekrar getiriyorsunuz ve ödülünüzü alıyorsunuz.
   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   RDR 2’de Arthur’a giydirebileceğiniz yüzlerce kıyafet bulunuyor, bunlarla oluşturacağınız kombinasyonlar ise tamamen sizin hayal gücünüze bağlı, aklınızdaki kovboyu oluşturmanız için oyunda her şey var.

   Oyunda 3 farklı kıyafet satan yeren var. Bunlar: General Store, Tailor ve Trapper


   General Store, Tailor’ın olmadığı yerleşim yerlerinde kıyafet satışlarını üstleniyor. Kıyafet setlerinden şapkalara, şapkalardan ayakkabı aksesuarlarına her şey bulunabiliyor. Genelde Tailor ile aynı kıyafetlere sahip olsa da kendine has kıyafet setleri de bulundurabiliyorlar.   Tailor’lar, oyundaki her yerleşim yerinde bulunmuyor, Saint Denis gibi büyük ve kalabalık yerleşim yerlerdi bulunuyorlar. Oyunda sadece 2 tane Tailor bulunuyor, bunlardan bir tanesi Blackwater’da diğeri Saint Denis’de bulunuyor. Buralardaki General Store’lardan kıyafet alamıyorsunuz çünkü bu satıcılar kıyafet satışını üstleniyorlar doğal olarak. Kıyafetler pek farklılık göstermeseler de Tailor’lar da daha kaliteli kıyafetler ve kıyafet setleri bulunuyor, tabii doğru orantılı olarak bu durum fiyatlara da yansıyor.

   Tailor ve General Store dışında kıyafet alabileceğiniz 3.yer Trapper’lar. Bu satıcılardan kıyafet almak General Store ve Tailor’dan kıyafet almaktan çok daha zor çünkü bu satıcılar size sattığı kıyafetleri hayvan postlarından yapıyorlar ve bu satıcıların istediğiniz kıyafeti yapabilmesi için gerekli olan hayvanı Perfect kondisyonda bulup Perfect kondisyonda postunu yüzmeniz lazım. Perfect kondisyon dışındaki hayvan postları kıyafet yapımında kullanılmıyor, sadece perfect kondisyondaki postlar kıyafet yapımında kullanılıyor.

   Trapper’lar kıyafet setlerinin yanı sıra özel şapkalar, yelekler ve pantolonlar da yapıyor, tabii bunları da yapabilmesi için yine aynı şekilde perfect kondisyonda hayvan derilerine ihtiyacınız var.


   KENDİ KIYAFET SETİNİZİ OLUŞTURUN   Oyunda aldığınız tüm kıyafet parçalarıyla çeşitli kombinasyonlar yapabilir ve kafanızdaki kovboy’u istediğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz. Bunun için kamptaki çadırınıza gitmeli ve kıyafetlerinizin bulunduğu sandığa yaklaşıp Change Clothing seçeneğini seçmelisiniz. Burada şapkalardan başlayarak Talismanlara kadar 17 farklı kategori bulunuyor, bu kategorilerden istediğiniz parçaları seçerek Arthur’u istediğiniz görünüme oluşturabilirsiniz. Kıyafet parçalarını bir araya getirdiğinizde bu kıyafeti Custom Outfitlere kaydedebilirsiniz ve bu kıyafetleri atınıza koyabilirsiniz.

   Atınıza koyduğunuz kıyafetleri atınızın üstündeyken veya yanındayken L1’e basıp R1 ile Horse sekmesine geçerek ve en alttaki seçeneği değiştirerek değiştirebilirsiniz. Bir kıyafet seti atınızın üzerindeyse o setin yanında eğer işareti oluyor.

   Size tavsiyem hem sıcak hava hem de soğuk hava için iki farklı kıyafet seti hazırlamanız çünkü oyunda sıcaklık Core can değerini etkiliyor ve daha çabuk düşmesine sebep oluyor. Eğer soğuk havada ince, sıcak havada kalın giyinirseniz Core canınız daha çabuk tükeniyor.


   ŞAPKALAR   Oyunda birçok farklı şapka bulunuyor, bunların bazılarını yukarıda bahsettiğim 3’lüden alınabiliyorken bazıları özel yerlerde ve özel karakterler oluyor. Bu şapkaların özel olduğunu parlamasından anlıyorsunuz. Özel şapkalar yerde dururken parlıyor ve eğer o şapkayı alırsanız o şapka tamamen sizin oluyor ve ister attan isterseniz de gardırobunuzda istediğiniz vakitte şapkaya ulaşabiliyorsunuz.


   SAÇ VE SAKALA ŞEKİL VERME


   Saç ve sakalınıza iki farklı yerde şekil verebiliyorsunuz. Bunlar: Kamp alanındaki çadırınız ve berberler   Kamp alanındaki çadırınıza veya odanıza gidip Shave seçeneği ile sakalınıza şekil verebiliyorsunuz. Tabii şöyle bir durum var kampta saçınıza şekil veremiyorsunuz ayrıca sakalınıza da sadece kısaltarak şekil verebiliyorsunuz.

   Berbere gittiğinizde ise olay tamamen değişiyor. Saç ve sakalınız için birbirinden farklı kesim tarzlarına erişiminiz oluyor, sakalınızın çene ve yanak kısımlarını, bıyık kısmına ayrı ayrı kesim şekli verebiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz tam kesim tarzlarını da seçebiliyor, tüm sakalınıza birden şekil verebiliyorsunuz.


   SAÇ VE SAKALI HIZLI UZATMAK

   Rockstar saç ve sakalını hızlıca uzatmak isteyen oyuncular için düşünceli davranmış ve bunları hızlıca uzatmaya yarayan Hair Tonic isimli bir toniği oyuna koymuş. Bu tonikleri 3-4 dolara General Store’lardan alıyorsunuz ve düzenli olarak içiyorsunuz, oyun içi 7-8 güne gür saçlarınız, balta girmemiş ormandan hallice sakallarınız oluyor. Hair Tonic’i envanterinizin Kit kısmında bulabilirsiniz.
   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Oyunda kamp kurma ve crafting iç içe çünkü kamp ateşi kurmadan tam anlamıyla craft yapamıyorsunuz. Hızlı craft seçeneği mevcut fakat bu craft yöntemiyle kamp ateşindeki kadar çok şeyi craftlayamıyorsunuz.


   KAMP KURMA

   Oyunda kamp kurabilmeniz için yollardan ve yerleşim yerlerinden uzak olmanız lazım. Eğer yeteri kadar uzaksanız L1’e basıp Items menüsünden en alttaki kamp ateşi seçeneği seçerek kampınızı kurabiliyorsunuz.

   Kampınızın başında isterseniz uyuyabiliyor isterseniz de craft yapabiliyorsunuz.   Kampta uyumak isterseniz oyundaki vakte göre Sabaha, Öğlene, Akşama ve Geceye kadar uyuyabiliyorsunuz. Kampınızda uyuduğunuzda tüm core ve genel değerleriniz sonuna kadar doluyor. İstersenizde kamp ateşi başında çadır kurabiliyorsunuz.

   Kamp ateşinin başında craft yapmak isterseniz de burada Craft seçeneğine tıklayarak tarifine sahip olduğunuz her şeyi craftlayabiliyorsunuz tabii gerekli malzemeler elinizde var. Kamp ateşi başında kahve yapabilir Dead Eye’nızı doldurabilirsiniz, avladığınız hayvanlardan çıkan etleri pişirip oyundaki en kaliteli yiyecekleri envanterinizde depolayabilirsiniz. Bunlara ek olarak hem kendiniz hem de atınız için tonikler, çeşitli ok ve mermi tipleri de craftlayabilirsiniz.


   KAMPI TOPLAMA

   Oyunda kamp ile işiniz bittiği vakit, kampınızı toplayıp kaldırmanız lazım yoksa başka bir yere kamp kuramazsınız bunun için kampın başından kalktığınızda Tear Down Camp seçeneğini kullanmanız gerekli.


   HIZLI CRAFT YAPMA

   Hızlı craft yaparken dediğim gibi her şeyi yapamazsınız fakat yapmak istediğiniz şeyi hemen hazırlayabilirsiniz bilhassa ok craftlamak istiyorsanız kamp kurmak yerine hızlı craft seçeneğini kullanmak çok daha uygun oluyor. Hızlı craft yapabilmek için kamp ateşi seçeneğine gelip R2 yapıyorsunuz ve Crafting Tools seçeneğini seçiyorsunuz.   Bu seçenek sayesinde craft işini çok daha hızlı tamamlayabiliyorsunuz fakat dediğim gibi her şeyi bu yöntemle craftlayamazsınız.

   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Fence oyunda Chapter 2’de Hosea ile yaptığınız vagon soygunu görevi sonrası açılıyor. Fence mücevher, altın külçesi gibi değerli eşyaları satın alırken size çeşitli eşya tarifleri satıyor ve özel talismanlar ve trinketler yapıyor.


   FENCE’IN SATTIKLARI

   Silahlar


   Fence değerli eşyaları satın almasının yanı sıra dinamit, Molotof, pala gibi kendisinden başka hiçbir yerde satılmayan özel silahlar satıyor.


   Trinketler

   Fence eğer doğru craft parçalarına sahipseniz, bunlar genelde efsanevi hayvan parçaları oluyor. Sizin için özel trinketler yapıyor, bunlar genel canınızı, enerjinizi vb. özelliklerinizi belli bir miktarda artırıyor.


   Talismanlar

   Bunlarda Trinketler gibi gerekli craft parçalarına sahip olduğunuzda Fence tarafından yapılıyor. Trinketler gibi ekstra bonuslar veriyor, Trinketlerle arasındaki fark ise Talismanlar karakterinizin üzerinde görünebilir oluyorlar.

   Resimde Recipe kısmında Talisman’ı yapmak için nelere ihtiyaç duyduğunuz yazıyor. Sağ taraftaki Info seçeneğini kullanırsanız da bu Talisman’nın bonuslarını görebiliyorsunuz.


   Araçlar ve Satcher’lar

   Fence kilit açmanızı sağlayan Lock Breaker gibi araçlar, avlanma sırasında kullanabileceğiniz tuzaklar ve eğer oyunu bitirmeden önce craftlayamadıysanız tüm Satchel’ları size satabiliyor.


   Maskeler

   Maske kullanarak suç işlerken onur seviyenizin düşmesini engelleyebiliyorsunuz. Fence size farklı görünümlerde maskeler satabiliyor.


   Tarifler

   Fence’de birçok tarif bulunuyor gerek farklı tipte ok craftlamanızı sağlayan gerekse de özel tonikler craftlamanızı sağlayan birçok tarifi size satabiliyor. Bu tarifleri alıp okursanız ve gerekli malzemelere sahipseniz tarifleri craftlayabiliyorsunuz.


   FENCE’İN SATIN ALDIKLARI

   Fence yukarıda da belirtiğim gibi mücevher, altın külçesi, sigara kartı gibi birçok değerli eşyayı sizden satın alabiliyor. Bu eşyaları satarken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var.

   Bunlar:

   Elinizde bulunan Unique eşyayı satmayın, ileri de işinize yarayabilir. Unique eşyaların bilgi kısmında unique olduğu yazıyor.

   Elinizde sadece bir tane bulunan Sigara Kartlarını satmayın, yoksa yeniden bulmanız gerekir ki bu da uzun bir süre sürebilir çünkü oyunda 144 tane Sigara Kartı bulunuyor.

   Craft için kullanılabilen mücevherleri satmayın, kaliteli Talismanlar ve Trinketlerin yapımı esnasında kullanmak size daha çok fayda sağlar.


   FENCE'İN BULUNDUĞU YERLER
   Oyunda toplam 4 tane Fence bulunuyor. Chapter 2’deki Pouring Fourth Oil görevi sonrası Emerald Ranch’de ilk Fence beliriyor. Bu görev sonrası yine Van Horn Trading Post’da, Rhodes’da ve Saint Denis’de diğer Fence’ler beliriyor.
   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Oyunda dikkat etmişsinizdir Arthur’un boynundan astığı bir tane bel çantası var. Oyunda Satchel olarak geçiyor bu çanta. Satchel oyundaki envanteriniz oluyor, envantere ulaşmak için Dpad’den sağ tuşuna uzunca basmanız yeterli oluyor. Oyunda neredeyse her şeyi envanterinizde taşıyabiliyorsunuz. Envanter eklenen eşya tipinin bir sınırı yok fakat envantere eklenen her aynı eşyanın bir sınırı var. Mesela aynı anda en fazla 20 tane sigara taşıyabiliyor ya da 5 tane konserve yiyecek taşıyabiliyorsunuz.


   Envanterin 8 alt kısmı bulunuyor.

   Bunlar: Recent, Provisions, Tonics, Ingridients, Materials, Kit, Valuables ve Documents

   RECENT BÖLÜMÜ

   Adından da anlaşılabileceği üzere bu kısımda en son aldığınız eşyalar bulunuyor. Bu kısımda en son aldığınız 16 eşyaya ulaşabiliyorsunuz.

   PROVISIONS BÖLÜMÜ

   Bu kısımda yiyecekleriniz ve içecekleriniz bulunuyor, bu kısımda bulunan şeyler özellikle core değerlerinizi artırıyorlar.

   TONICS BÖLÜMÜ

   Bu kısımda tonikleriniz bulunuyor, hem Arthur için hem de atınız için olan toniklere bu kısımdan ulaşabiliyorsunuz.

   INGREDIENTS BÖLÜMÜ

   Bu bölümde avladığınız hayvanlardan topladığınız etler ve etraftan topladığınız bitkiler bulunuyor. Zehirlediğiniz vakit bu kısmı açıp elinizdeki zehirli olmayan bitkilerle zehirden kurtulabilirsiniz.

   MATERIALS BÖLÜMÜ

   Bu bölüm avladığınız hayvanlardan düşen tüyler, postlar, boynuz, vb. gibi şeylerin toplandığı yer oluyor. Kuş tüyleri resimde de gördüğünüz gibi Crafting Feathers başlığı altında toplanıyor. Bazıları Plumes’lar başlığında bulunuyor.

   KIT BÖLÜMÜ

   Bu bölümde oyunda sahip olduğunuz araçlar, tuzaklar, silah temizliği için kullandığınız yağ, vb. şeyler bulunuyor. Saçlarınızın ve sakalınızın hızlı uzamasını sağlayan Hair Tonic ve saçlarınıza parlaklık kazandıran Hair Pomade eşyaları bu kısımda bulunuyor. Yine avlanma için kullandığınız Predator Bait gibi av tuzakları bu bölümde bulunuyor.

   VALUABLES BÖLÜMÜ

   Bu bölümde oyunda topladığınız mücevherler, altın külçe ve parçaları, özel bitkiler, özel yumurtalar bulunuyor. Bu bölümdeki eşyaları Fence’e satabiliyorsunuz. Fakat resimde de gördüğünüz gibi Unique eşyalara dikkat etmeniz lazım, sattınız mı bir kere tekrar bulamazsınız.

   DOCUMENTS BÖLÜMÜ

   Bu bölümde oyunda topladığınız gazete kupürleri, mektuplar, hazine haritaları, sigara kartları ve daha fazlası bulunuyor. Bu bölümde eşyalar belli başlıklar altında toplanmış durumdalar. Mesela hazine haritalarına bakabilmek için Treasure Maps’e gelip açmalısınız, açtığınız vakit sahip olduğunuz tüm hazine haritalarını görüyorsunuz.


   ENVANTER GELİŞTİRME   Kamp İşleyişi başlığında da değinmiştim. Oyundaki Satchel’ınızı kampta bulunan Pearson’nın yanına gidebilir ve Crafting Upgrades seçeneğinden geliştirebilirsiniz. Toplamda 7 farklı Satchel bulunuyor, bunların 6 tanesi belli eşya tiplerinin envanterdeki tutulma sınırını artırırken tüm Satchel’ları yaptığınız vakit açılan Legend of the East Satchel’ı tüm eşyalardan 99 taneyi envanterinizde tutma şansını veriyor.

   Eğer oyunu bitirip bu çantaları yaptırmadıysanız sıkıntı etmenize gerek yok, Fence’e gidip bu çantaların hepsini para karşılığında satın alabiliyorsunuz.


   ENVANTERDEKİ EŞYALARA HIZLI ERİŞME

   Envanterdeki eşyaların hepsine hızlı erişim şansınız olmasa da çeşitli yiyeceklere, toniklere ve araçlara L1’e basıp Items seçeneğine gelerek ulaşabiliyorsunuz. Bu menüde hangi kısımda hangi eşyaların bulunduğunu yukarıdaki resme bakarak görebilirsiniz.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Oyunda 3 farklı yol ile fast travel yapabiliyorsunuz.

   Bunlar: Kamptan Fast Travel, Stagecoach Kullanarak Fast Travel ve Tren Kullanarak Fast Travel


   KAMPTAN FAST TRAVEL   Kampınızdan fast travel yapabilmeniz için ilk önce kampın Ledger’ındaki Lodging kısmından ilk First Things First geliştirmesini yapmalısınız sonrasında ise Next in Line geliştirmesini yaparak Kamptan Fast Travel Seçeneğini açıyorsunuz. Daha detaylı bilgi Kamp İşleyişi bölümünde Lodging Geliştirmeleri başlığı altında mevcut.


   STAGECOACH KULLANARAK FAST TRAVEL   Mutlaka dikkat etmişsinizdir kasabalarda elektrik direğine benzer semboller oluyor, bunlar Stagecoachların bulunduğu yeri temsil ediyor. Stagecoachları kullanarak oyundaki yerleşim yerleri arasında fast travel yapabilirsiniz.


   TREN KULLANARAK FAST TRAVEL   Postanelere gidip tren bileti satın alarak tren istasyonları arasında fast travel yapabilirsiniz.   ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CheKD -- 7 Kasım 2018; 19:48:29 >   _____________________________

  • Yarbay
   3060 Mesaj
   05 Eylül 2016 21:33:12
   Demek oluyor ki 2 geliyor?!   < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
   _____________________________

  • Yarbay
   23449 Mesaj
   05 Eylül 2016 21:36:49
   quote:

   Orijinalden alıntı: Barni Moloztaş Demek oluyor ki 2 geliyor?!
   quote:

   Orijinalden alıntı: Barni Moloztaş   Demek oluyor ki 2 geliyor?!   Zaten redemption 2. oyun, evet 2. oyunun remastered'ı geliyor
   _____________________________   SONY PLAYSTATION 4 || PSN: KAKA_DH || INSTAGRAM: BURAKOZK4N
  • Yarbay
   2278 Mesaj
   05 Eylül 2016 21:51:29
   quote:

   Orijinalden alıntı: KAKÁ
   quote:

   Orijinalden alıntı: Barni Moloztaş   Demek oluyor ki 2 geliyor?!   Zaten redemption 2. oyun, evet 2. oyunun remastered'ı geliyor Alıntıları Göster
   Aynı grafiklerle gelse bile razıyım efsane oyundu
   |
   |
   _____________________________   PSN ID: ZaferKalaTR

   Playstation 4
  • Yarbay
   2726 Mesaj
   05 Eylül 2016 21:52:00
   İnşallah bi remastered yaparlar hakikaten. İlk oyunu oynamamış benim gibi insanlar için muazzam bir fırsat olurdu   < Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
  • Yarbay
   3320 Mesaj
   05 Eylül 2016 22:29:46
   Buralar değerlenir. Xbox ta bitirmiştim tadı damağımda kalmıştı   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   27266 Mesaj
   05 Eylül 2016 22:34:16
   quote:

   Orijinalden alıntı: Hyponsoinage Buralar değerlenir. Xbox ta bitirmiştim tadı damağımda kalmıştı
   Çok iyi olur ben de bekliyorum. PS4'e özel olmaz muhtemelen.
   |
   |
   _____________________________

   || Intel Core i7 3770k @4.7GHz - 1.225v/günlük || Asrock Z77 OC Formula Anakart || Gigabyte GTX 780 WindForce 3X OC Ekran Kartı || OCZ Vertex 4 256 GB Solid State Drive || Gskill TridentX 16 GB 2133 MHZ @2200 MHZ / 9-10-11-29 CL9 RAM || 2x Seagate 2 TB Depolama || Corsair Enthusiast 850W PSU || Corsair H110 Sıvı Soğutma Kiti || Aerocool Xpredator Full Tower Kasa || Aerocool Touch 2000 Dokunmatik Fan Kontrolcüsü || Samsung S27A950D 27'' 3D 120 HZ Monitör || Logitech G930 Gaming Wireless Headset || Creative SoundBlaster X-FI PRO THX Harici Ses Karti || Logitech Z5500 5+1 Sound System || Roccat Kone XTD Gaming Mouse || Sony Playstation 4 Pro 2 TB Upgraded || Sony Playstation VR || LG 60UF850V 60" 4K TV || Apple iPad Pro 12.9'' 128 GB Wi-Fi Gold with Apple Pencil || Motorola Moto 360 Smart Watch || Samsung Galaxy S8 Plus || DJI Mavic Air - 4K Drone
  • Yarbay
   2557 Mesaj
   05 Eylül 2016 22:34:34
   Allahım inşallah gelir diyorum ps3 te bitirmiştim zamanın da ama tekrar güncellenmiş grafiklerle oynamayı isterim   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   PLAYSTATİON 4 PRO PSN (TurkishPower3461)XBOX ONE S 1 TB GAMERTAG(ayhan61)SAMSUNG GALAXY S7 EDGE
  • Binbaşı
   1103 Mesaj
   05 Eylül 2016 22:36:54
   Remaster oyunlar ile geçiyor bu dönem resmen.Yap RDR2 yi işte.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

   Die Wehrmacht
  • Binbaşı
   1387 Mesaj
   05 Eylül 2016 22:38:29   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   639 Mesaj
   05 Eylül 2016 22:48:28
   quote:

   Orijinalden alıntı: lordkisame İnşallah bi remastered yaparlar hakikaten. İlk oyunu oynamamış benim gibi insanlar için muazzam bir fırsat olurdu
   quote:

   Orijinalden alıntı: lordkisame   İnşallah bi remastered yaparlar hakikaten. İlk oyunu oynamamış benim gibi insanlar için muazzam bir fırsat olurdu   Bende oynamadim acikcasi oynamak isterim.   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
   |
   |
   _____________________________

    ONE LOVE BOB
   • Yarbay
    3818 Mesaj
    05 Eylül 2016 23:27:19
    Ne zaman yeni oyun yapacaklar valla iyice geçmişten geçinmeye başladı piyasa    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    _____________________________

    Bf1 - Bf V Kodamanlar Topluluğu

    Psn Luffy_1907

    Psn SerhatKilic_
   • Yarbay
    9714 Mesaj
    05 Eylül 2016 23:47:57
    Gelsinde kuru kuruya duyurmasınlar Rockstar'dan artık yeni nesile oyun bekliyoruz.    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    _____________________________

    PSN: TR-yunus
   • Yarbay
    8684 Mesaj
    05 Eylül 2016 23:55:47
    quote:

    Orijinalden alıntı: Yûnus Gelsinde kuru kuruya duyurmasınlar Rockstar'dan artık yeni nesile oyun bekliyoruz.
    rdr2 gelsin hacı gına geldi remaster remaster tamam ps4'te ayrı bir zevk ama oyunların bildiğim hikayelerini bildiğim özelliklerini tekrar tekrar oynamaktan sıkıntı geldi valla.
    _____________________________

   • Yüzbaşı
    871 Mesaj
    06 Eylül 2016 01:22:53
    Gel artık kac sene oldu ha geldi ha gelicek geldi geliyo gelebilir gelmen lazım    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    _____________________________

    Tanka karşı taş, savaşa karşı Beşiktaş

   • Yarbay
    9669 Mesaj
    06 Eylül 2016 01:31:02
    quote:

    Orijinalden alıntı: ganyotcu1453 Gel artık kac sene oldu ha geldi ha gelicek geldi geliyo gelebilir gelmen lazım
    Haber doğrudur. E3'te gösterilceği kesinleşmişti zaten tam hatırlamıyorum bir saldırı falan olmuştu amerika'da son anda çıkarıp yeni zombi oyunlarını 2. kere gösterdiler. Konsolla beraber ses getircek bir kaç oyun şart
    |
    |
    _____________________________

    "Your hair is winter fire, January embers, My heart burns there, too. "
    Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa
   • Yarbay
    5891 Mesaj
    06 Eylül 2016 02:24:09

    quote:

    Orijinalden alıntı: ekostros Haber doğrudur. E3'te gösterilceği kesinleşmişti zaten tam hatırlamıyorum bir saldırı falan olmuştu amerika'da son anda çıkarıp yeni zombi oyunlarını 2. kere gösterdiler. Konsolla beraber ses getircek bir kaç oyun şart Alıntıları Göster
    Haber doğruysa harekete geçin RDR Remastered'a Türkçe altyazı yakışır.
    Bahsedilenler: venomtrk , 23_Studios
    _____________________________    iPhone X 64GB | PlayStation®4 PRO 1TB | Macbook Air 13" MID 2012

    | Samsung 49KS8500 |
   • Binbaşı
    1387 Mesaj
    06 Eylül 2016 02:36:08

    Nerde o günler    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    TaKo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    _____________________________

   • Yüzbaşı
    453 Mesaj
    06 Eylül 2016 02:41:43
    quote:

    Orijinalden alıntı: TaKo Haber doğruysa harekete geçin RDR Remastered'a Türkçe altyazı yakışır. Alıntıları Göster
    Kesinlikle Remastered olmayı hak eden bir oyun Multiplayer modu bile inanılmaz eğlenceliydi, oynamayı çok özledim
    |
    |
    _____________________________

    PSN ID:DownRock-Tr

    Gamertag: DownrockTR
   • Yarbay
    2613 Mesaj
    06 Eylül 2016 03:17:00
    Rockstar artık sadece yeni nesil için bir oyun duyurmalı geç bile kalındı bence.Ps etkinliğinde rdr remastered ve rdr 2 bekliyorum açıkçası sürpriz olmaz    < Bu ileti 'DH Mobil Uygulama BETA'sından atıldı >
    |
    |
   Hızlı Cevap
  Reklamlar
  doğum sigortası, doğum paketi, çocuk sigortası
  Yeni Abonelik d-smart
  millenicom;internet;servis
  nice türkiye
  paykasa
  Bu sayfanın
  Mobil sürümü
  Tablet sürümü
  Mini Sürümü

  BR4
  10,234
  1.2.165

  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.