Şimdi Ara

Reactos işletim sistemini cd den yüklemek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
2.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar benim şöyle bir sorunum var belki duymuşsunuzdur reactos diye bir işletim sistemi var bu işletim sistemini cd den yüklemek için suradanhttps://reactos.org/en/download.html Installation CD yi indirip iso içindeki dosyaları cd ye çekiyoruz daha sonra normal işletim sistemi kurar gibi cd den boot edip devam ediyoruz.Velhasıl kelam ben cd ye cektim ama bilg. açılışında bu autorun dosyası çalışıyor ama yükleme ekranı felan gelmiyor yani bir türlü su işletim sistemini yükleyemedim.sizden ricam bunu sizde cd ye çekip deneyebilme imkanınız varsa memnun olacağım sorunun neden dolayı kaynaklandığını merak ediyorum...:(:(

• Bilgisayarınızı CD'den başlayacak şekilde ayarlayın ve yeniden başlatın.
  • Challenger teşekkürler fakat onları biliyorum zaten okuduysan orada ki sorunum kurulum için herhangi bi olay oluşmuyor.cd yi çalıştırıyor ama kuruluma geçmiyor bende diyorumki bunu deneyebilecek bir arkadaş varsa kendi cd ye cekip deneyebilirmi.çünkü elimde pentium mmx bir bilgisyarı kullanmamak yerine durumu iyi olmayan bir kardeşimizin işini görsün diye çapa harcıyorum eğer deneme imkanınız varsa deneyin sonucu buraya yazarsanız sevinir.
  • reactOS'un kurulum isosunu bende indirdim virtualbox ile kurmaya çalıştım ama her seferinde %9'da takıldı kaldı...
    bende sitesinden vware disk imajını indirip virtualbox ta direk çalıştırdım..
    ilk izlenimlerim şöyle:
    1998'den buyana geliştirilen bir işletim sisteminde web browser kurulumda gelmiyor
    32mb ram yeterli deniyor fakat virtualboxta 32mb ram ile açılmıyor bile 90mb ram ile açıldı.
    sistemi her açışımda bir süre sonra masaüstü dondu her kapatışım resetle oldu malesef...
    linux sistemlerde wine yerine kullanılabilir diyeceğim fakat ayırdığımız çok düşük konfigrasyonlarla hangi programı performanslı kullanabilirizki reactos yükleyelim?? hadi biraz fazla tuttuk konfigrasyonu neden reaktos yükliyeyimki en azından windows 98 yüklerim...
    yani bence reactOS linux ile windows arasında kalmış taklitçi içi boş teneke bir sistem...
    yüklemeye deymez.

bunlarda ekran görüntüleri:
    http://imaj.at/38526
    http://imaj.at/38528

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sedatayma -- 16 Nisan 2008; 21:43:47 >

• çok teşekkürler yorum için ya ortalıkta 32 mb ram ile güzel çalışıyor gibi laflar gezince bende dedim komşunun eski makinaya onu kurayımda bari başkasıının işine yarar diye düşünmüştüm hımm artık 98 kurarım onun yerine teşekkürler sağolasın tekrardan yorum için..
  • sedatayma, onu VirtualBox ile değil VMWare veya QEmu ile dene. Asıl sorun VirtualBox'ta.

Lütfen bir şey hakkında ileri geri konuşmadan iyice emin olun. Ben ReactOS'i defalarca kurdum ve sorun yaşamadım. Ancak VirtualBox ile hep sorun yaşadım.

Ayrıca ReactOS içi boş teneke falan değil, oldukça işe yarayan bir sistem. Eğer Windows 98 lisansınız varsa buyrun kurun, ama kaçak kullanıyorsanız ReactOS'e de laf söylemeniz çok tuhaf kaçıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 16 Nisan 2008; 23:22:56 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: bugracalim

çok teşekkürler yorum için ya ortalıkta 32 mb ram ile güzel çalışıyor gibi laflar gezince bende dedim komşunun eski makinaya onu kurayımda bari başkasıının işine yarar diye düşünmüştüm hımm artık 98 kurarım onun yerine teşekkürler sağolasın tekrardan yorum için..

Ben Cyrix 233 Mhz işlemcili, 4.3 GB HDD ve 32 MB RAM'i olan bir sisteme kurmuştum. Sorun yaşamamıştım.
  • Sorunun çözümüne gelince;
    İlk sorunuza tekrar dikkatli baktığımda "Installation CD yi indirip iso içindeki dosyaları cd ye çekiyoruz" şeklinde bir ifade gördüm. Acaba bu indirmiş olduğunuz CD ISO'sunun içindeki dosyaları, ISO içinden alıp CD'ye mi yazdınız, yoksa Nero tarzı programlarla kalıbı yazdır şeklinde CD'ye mi yazdınız?

Eğer ilk şık ise, o zaman yanlış yapmışsınız. Lütfen Nero tarzı bir program ile, ISO dosyasını "kalıbı yazdır" seçeneğini kullanarak yazın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Challenger

sedatayma, onu VirtualBox ile değil VMWare veya QEmu ile dene. Asıl sorun VirtualBox'ta.

Lütfen bir şey hakkında ileri geri konuşmadan iyice emin olun. Ben ReactOS'i defalarca kurdum ve sorun yaşamadım. Ancak VirtualBox ile hep sorun yaşadım.

Ayrıca ReactOS içi boş teneke falan değil, oldukça işe yarayan bir sistem. Eğer Windows 98 lisansınız varsa buyrun kurun, ama kaçak kullanıyorsanız ReactOS'e de laf söylemeniz çok tuhaf kaçıyor.

windows ta kullanmıyorum reactos ta kullanmıyorum benim her türlü ihtiyacımı linux karşılıyor
    kapalı kodlu ve ücretli bir sistemin sahibinden izinsiz bir şekilde taklit etmekte bana pek ethik bir davranış olarak gelmiyor açıkçası...
  • quote:

Orjinalden alıntı: sedatayma
    windows ta kullanmıyorum reactos ta kullanmıyorum benim her türlü ihtiyacımı linux karşılıyor
    kapalı kodlu ve ücretli bir sistemin sahibinden izinsiz bir şekilde taklit etmekte bana pek ethik bir davranış olarak gelmiyor açıkçası...

Eh, o zaman Linux da kullanmayın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Challenger

quote:

Eh, o zaman Linux da kullanmayın.

unix-minix-linux arasındaki ilişkinin windows ve reactos ile aynı olduğunumu söylemeye çalışıyorsunuz
    --unix geliştirilmeye başlandığında açık kaynak kodlu ve serbestçe dağıtılabilen bir sistemdi taki 7.0 sürümüne kadar bundan sonra ticari kaygılar ön plana çıkıp açık kaynak kod felsefesinin dışına çıkmıştır
    minix sistemi ise okullarda unix mimarisini öğretebilmek amacıyla yazılmış ve unixle tam uyumlu çalışan vede unix'in desteklediği tamamen açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılımdır.
    linux ise minix'i geliştirmek ve kullanım alanlarını çoğaltmak amacını gütmüş minix'i geliştirmek isteyen büyük bir kitle tarafından kabul görmüştür...

--reactos'ta ise herhangi bir özgünlük göremiyorum... pencere kenarlıklarına kadar windows'u kopyalamış kötü bir taklit
    reactos hakkında bukadar lakırtı yeter bence, isteyen kullansın ama bana göre boşbir sistem...

• quote:

unix-minix-linux arasındaki ilişkinin windows ve reactos ile aynı olduğunumu söylemeye çalışıyorsunuz
    --unix geliştirilmeye başlandığında açık kaynak kodlu ve serbestçe dağıtılabilen bir sistemdi taki 7.0 sürümüne kadar bundan sonra ticari kaygılar ön plana çıkıp açık kaynak kod felsefesinin dışına çıkmıştır

Hayır, Unix ilk çıktığı zaman "açık kaynak" diye bir düşünce bile yoktu. Unix System V'in kodlarının kapatılması, Stallman'ın MIT koridorlarında "özgür yazılım!" diğe bağırmaya başlamasından çok daha önceydi.

quote:

minix sistemi ise okullarda unix mimarisini öğretebilmek amacıyla yazılmış ve unixle tam uyumlu çalışan vede unix'in desteklediği tamamen açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılımdır.

linux ise minix'i geliştirmek ve kullanım alanlarını çoğaltmak amacını gütmüş minix'i geliştirmek isteyen büyük bir kitle tarafından kabul görmüştür...

Hayır, Unix mimarisini öğretmek için değil, işletim sistemini anlatmak için idi. Unix'in desteklediği ne demek hem? Minix çıktığında Unix diye bir işletim sistemi kalmamıştı. Unix sadece bir işletim sistemi modeli haline gelmişti.

Linux'un geliştirilmesindeki amaç Minix'i geliştirmek değildi. Linux sadece eğlence içindi ve sonradan birçok Minix kullanıcısını kendine çekmişti.

quote:

--reactos'ta ise herhangi bir özgünlük göremiyorum... pencere kenarlıklarına kadar windows'u kopyalamış kötü bir taklit
    reactos hakkında bukadar lakırtı yeter bence, isteyen kullansın ama bana göre boşbir sistem...

Eh, eğer ReactOS'e taklit diyorsanız GNOME ne sorması ayıptır? COM+ nesne kütüphanelerine varıncaya kadar herşeyi kopyalamış kötü bir taklit mi? Peki ya KDE ve WindowMaker?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Challenger -- 17 Nisan 2008; 15:28:56 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.