Şimdi Ara

Rc Araç Yapımı İçin Kumanda Tavsiyesi ve elektronik bilgi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
1.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Kendim off rooad rc araç yapmayı düşünüyorum. Kasasını, süspansiyon sistemini, tahrik millerini (universal joint) vs kendim yapmayı düşünüyorum. Açıkçası elim bu tür işlere bayağı yatkın olmasına rağmen bu alıcı - verici rc kumandaları hakkında neredeyse hiç bilgi sahibi değilim. Öncelikle 200m civarı çeken, hız kontrollü alıcı verici tavsiyesi istiyorum. Aracımda fırçalı motor kullanmak istiyorum ancak kumandadan hız kontrolü yapılsın istiyorum. Mesela HK-GT2 alıcı-verici setini kulansam bunun alıcı kısmına 1 servo motor + 1 fırçalı motor (aslında birkaç tanesini paralel bağlayacağım) bağlayabilmem mümkünse nasıl bağlayabilirim? Şuradaki pdf te ister 2 adet servo bağlayın, ister 1 regülatör devresi ile motor + 1 servo motor bağlayın şeklinde anlatılmaya mı çalışılmış, yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

-Fırçalı motoru regülatör ile bağlayacak isem bu tarz bir basit devre işimi görür mü?

Rc Araç Yapımı İçin Kumanda Tavsiyesi ve elektronik bilgi

-Eğer fırçalıyı bağlayamayacaksam 2 servo bağlayıp birini, fırçalı motora bağlayacak olacağım yukarıdaki devrede olan pota fiziksel bir şekilde bağlamayı düşünüyorum. Bu alıcı devreye bağlayacağım servolar hangi özelliğe sahip olmalı? Mesela bunu doğrudan bağlayabilir miyim?

Xxx

Duzeltme: Konuyu actigimda cok bilgisizmisim, simdi okuyunca farkettim. Fircali motor icin esc siparis ettim. 5000mah 30C 11.1v lipo pil aldim. 2 adet buyuk fircali motor aldim. Cok guclu ve hizlilar. Kumanda olarak Flysky Fs Gt3b aldim. Şaftları kendim yapardim ancak evdeki kaynak cok saglam olmuyor. Yine de nasil yapilacagina dair konuya bilgi ekleyecegim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fırat.ç. -- 9 Şubat 2017; 15:3:21 >

• 1 servo veya 2 servo bağlayabilirsiniz 2 kanal olması lazım o kumanda ve alıcının.
    3 kanal olsaydı 3 servı bağlayabilirdiniz örnek olarak.Veya 2 servo 1 motor gibi.
    Ama motoru esc ile bağlamanız gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi version53 -- 14 Kasım 2016; 10:8:3 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: version53

1 servo veya 2 servo bağlayabilirsiniz 2 kanal olması lazım o kumanda ve alıcının.
    3 kanal olsaydı 3 servı bağlayabilirdiniz örnek olarak.Veya 2 servo 1 motor gibi.
    Ama motoru esc ile bağlamanız gerekiyor.

Tesekkur ederim. Nedense mesajiniz bildirim olarak gelmedi. Tesadufen konuya girince gordum. Bu kumandaya uygun motor/esc tavsiyeniz var midir? 6v 7a civari aku kullanacagim. Mumkun oldugu kadar guclu olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fırat.ç. kullanıcısına yanıt
    arkadaşım kullanıyor ısınma vs gibi bir sorunla karşılaşmadığını memnun olduğunu söylemişti fırçasız motor esc set.
    başlangıç olarak iş görecektir.

http://www.anrdoezrs.net/links/8070404/type/dlg/http://www.gearbest.com/rc-car-parts/pp_363554.html
  • quote:

arkadaşım kullanıyor ısınma vs gibi bir sorunla karşılaşmadığını memnun olduğunu söylemişti fırçasız motor esc set.
    başlangıç olarak iş görecektir.

http://www.anrdoezrs.net/links/8070404/type/dlg/http://www.gearbest.com/rc-car-parts/pp_363554.html

Simdi bu fircasiz motorlarda bilmedigim voltaj ve akim miktarlari. Tamam, verilen voltaja gore devri degisiyor ve kv ile ifade ediliyor ama, kac amper kullaniyor? 6v 7a aku yeterli midir? Bu esc uzerindeki 60A degeri neyi ifade ediyor? Ve asil merak ettigim su;bu tavsiye ettiginiz, standart fircali 6v 20000 rpm dc motor dan yaklasik kac kat gucludur?

genelde lipo pil kullanılıyor bunlarda 2s lipo 7.4v güç verir. Bu motor esc yi 11.1v a kadar kullanabilirsiniz.

esc deki 60a, sürekli verebileceği amperi ifade ediyor.Zorlanma altında kısa süreli olarak 150-200amper verebiliyor olsada.Dikkate almamız gereken değer 60a. Bu sebeple esc yakmışlığım var
  • quote:

genelde lipo pil kullanılıyor bunlarda 2s lipo 7.4v güç verir. Bu motor esc yi 11.1v a kadar kullanabilirsiniz.

esc deki 60a, sürekli verebileceği amperi ifade ediyor.Zorlanma altında kısa süreli olarak 150-200amper verebiliyor olsada.Dikkate almamız gereken değer 60a. Bu sebeple esc yakmışlığım var

Arastirip ama bulamadigim bilgilerdi bunlar. Tesekkur ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fırat.ç. -- 16 Kasım 2016; 14:26:58 >
  • quote:

Yine sorum var. Simdi 2 kanal bir kumanda bana yeterli. Ancak tek motor yeterli degil. 2 adet kendilerine ait escleri olan motorlari uygun aparatla tek bir alici kanalina baglayip da calistirabilir miyim? Bir de onerdiginiz motor icin lipo pil tavsiyeniz var mi?

2 adet motora neden ihtiyacınız olduğunu anlayamadım açıkçası

2 motoru alıcıya bağlamak hakkında fikrim yok .

lipoyu yurtdışından getirmek sıkıntılı uygun fiyata satan tanıdığım var 2s 5000mah 90tl den satıyordu.

birde bunun şarj cihazı lazım o da 80-90 tl aşağı yukaru.
  • quote:

2 adet motora neden ihtiyacınız olduğunu anlayamadım açıkçası

2 motoru alıcıya bağlamak hakkında fikrim yok .

lipoyu yurtdışından getirmek sıkıntılı uygun fiyata satan tanıdığım var 2s 5000mah 90tl den satıyordu.

birde bunun şarj cihazı lazım o da 80-90 tl aşağı yukaru.

İskeleti demirden yapacağım. Ağır olmasını ve arka tekerleklerin her birine bir tane motor bağlayıp doğal diferansiyel etkisi yaratsın istiyorum. Tavsiye ettiğiniz motor tek başına 7cm çaplı tekerlere sahip, demir iskeletli bir araca gayet yeterli gelir mi ki? Bir de arka tekerleklerin her birine bir tane motor bağlayıp doğal diferansiyel etkisi yaratsın istiyorum.

Düzeltme: Bahsettiğiniz piller kaç C ?

Ve bu şekilde bağlanabilir sanarım:
    https://www.youtube.com/watch?v=F70Kr9w4sj0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fırat.ç. -- 16 Kasım 2016; 19:54:13 >

benim bilgim burada biter :D

piller 20-30c

https://www.facebook.com/groups/342450375950339/?fref=ts

bu grupta daha bilgili abilerimiz var oraya bir başlık açarsanız her türlü yardım edeceklerdir.
  • quote:

piller 20-30c

bu grupta daha bilgili abilerimiz var oraya bir başlık açarsanız her türlü yardım edeceklerdir.

Peki o zaman uzaktan kumanda tavsiyeniz var mı? Yurtdışı olursa çok daha iyi olur. Max 100 TL olmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fırat.ç.

quote:

piller 20-30c

Peki o zaman uzaktan kumanda tavsiyeniz var mı? Yurtdışı olursa çok daha iyi olur. Max 100 TL olmalı.

http://www.banggood.com/Flysky-FS-GT3B-2_4G-3CH-Transmitter-With-Receiver-With-Fail-Safe-p-84105.html?rmmds=search işinizi görür diye düşünüyorum çok üst düzey bir şey almanıza gerek yok.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fırat.ç.

quote:

piller 20-30c

http://www.banggood.com/Flysky-FS-GT3B-2_4G-3CH-Transmitter-With-Receiver-With-Fail-Safe-p-84105.html?rmmds=search işinizi görür diye düşünüyorum çok üst düzey bir şey almanıza gerek yok.

Tam da bunu belirlemistim Tesekkurler.

• Merhaba hocam.Konu dikkatimi çekti de proje hangi aşamada acaba?Konuyu hortlatmak gibi olacak ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: WhoFedSUB

Merhaba hocam.Konu dikkatimi çekti de proje hangi aşamada acaba?Konuyu hortlatmak gibi olacak ama

Kumanda, fircali motorlar, lipo pil vs alindi. Aracin iskeletini, motor yuvasi ve tekerlek rulman kisimlarini yaptim. Geri kalan malzemelerin gelmesini bekliyorum. Devam edebilmem icin onlar sart. Bitirdigimde konu acacagim. Umarim guzel bir sey cikaririm ortaya.

• Varsa hocam takıldığınız bir yer yardımcı olmak isterim.Benim asıl merak ettiğim konu 2 motor kullanmanız :) merakla bekliyorum
  • quote:

Varsa hocam takıldığınız bir yer yardımcı olmak isterim.Benim asıl merak ettiğim konu 2 motor kullanmanız :) merakla bekliyorum

Evet iki motoru da arkaya baglayacagim. Arka yataklar tamam. Şaftları bekliyorum. Aslinda birini one, digerini de arkaya baglasam cok daha iyi olurdu ancak bunun icin de diferansiyele ihtiyacim olacakti. Hazir diferansiyeller de tanesi 50 dolar civari.

Yapacagim modelin 4 bacagi da tam bagimsiz suspansiyonlu olacak. Piyasada 4x4 diye satilan cogu modele bakin, motoru dogrudan iki tekerlek arasina komuslar. Bunu yapmasi cok basit ancak cocuk oyuncagindan farki yok bence.

Yardima ihtiyacim olan kisimlar aslinda kaynak yapma kisimlari diyebilirim. Yerim ve malzemelerim cok kisitli. Apartman dairesinde banyoda kaynak yapmak zorunda kaliyorum. Tamam, burasinda da cok sikinti yok ama kaynak cok kaba duruyor. Normal canta tipli ev kaynagi yerine gazalti kaynak cok cok daha saglam ve guzel gorunuyor. Ama gelip de gorun ki mahalle esnafi cok pahaliya yapiyor. 4 tane rulmanin uzerine kucuk birkac kaynak yaptirdim evdekindan daha saglam olsun diye, toplamda 1,5 - 2 dakikasini almayan isleme adam 30 TL istedi. Yazik. Sonra bunlar neden is yapamiyor? Neyse kaynak kisimlarini da hallettim kendimce, sadece biraz cirkin duruyor. Simdi sabirsizlikla malzemeleri bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fırat.ç. -- 9 Şubat 2017; 15:13:46 >

• Ellerine düşmeye görün bir kere.Yapacak bişey yok ama bekliyorum bende sizin anlattığınız kadarıyla baja tarzı bi şase canlandı gözüme.Birde bişey sorucam 2 motor kullanmayı düşünüyorsunuz hiç deneme fırsatınız oldu mu?Veya tek esc'ye mi bağladınız yoksa 2 esc mi kullanıyorsunuz?
  • quote:

Ellerine düşmeye görün bir kere.Yapacak bişey yok ama bekliyorum bende sizin anlattığınız kadarıyla baja tarzı bi şase canlandı gözüme.Birde bişey sorucam 2 motor kullanmayı düşünüyorsunuz hiç deneme fırsatınız oldu mu?Veya tek esc'ye mi bağladınız yoksa 2 esc mi kullanıyorsunuz?

Esc daha elime ulasmadi. 2 motoru tek esc ye paralel baglamayi dusunuyorum. Arastirdigim kadariyla gayet saglikli calisacagini dusunuyorum. Motolar yuk altinda 120 amperi gecmezler diye tahmin ediyorum. Aldigim esc 320A.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.