Şimdi Ara

Rasyonel irasyonel sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhaba cevap anahtarı E demiş ama ben 1-2 buldum. bakabilir misiniz? Rasyonel irasyonel sorusu

• a parantezine al a(1+kök3) gelir bunu rasyonel yapmak için a yı 1-kök3 seçebilirsin iki kare farkından 1-3 den -2 gelir rasyonel olur. A da irrasyonel olmuş oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhammed2000

a parantezine al a(1+kök3) gelir bunu rasyonel yapmak için a yı 1-kök3 seçebilirsin iki kare farkından 1-3 den -2 gelir rasyonel olur. A da irrasyonel olmuş oldu.
    1-kök3 irasyonel değil ki ? a nasıl irrasyonel oldu?
  • Neden 1-kök3 irrasyonel değil ki? Bir rasyonel ile irrasyonelin toplanması veya çıkarılmasi yine irrasyonel bir sayı getirir. 1-kök3=rasyonel sayı olsun, rasyonel sayıyıda a/b şeklinde yazalım. 1-kök3=a/b oldu kök3 ü sağa a/b yi sola atalım. 1-a/b=kök3 yaptı bu da b-a/b=kök3 yapar. Sol tarafta a ve b rasyonel sayı a/b rasyoneldi çünkü, farkları da rasyonel olur b ye de bölersek eşitliğin sol tarafı kesinlikle rasyonel ancak kök3 irrasyonel. İrrasyonel=rasyonel olamayacağına göre 1-kök3 ün rasyonel olmaması gerekiyor. Yani irrasyoneldir.

• quote:

Neden 1-kök3 irrasyonel değil ki? Bir rasyonel ile irrasyonelin toplanması veya çıkarılmasi yine irrasyonel bir sayı getirir. 1-kök3=rasyonel sayı olsun, rasyonel sayıyıda a/b şeklinde yazalım. 1-kök3=a/b oldu kök3 ü sağa a/b yi sola atalım. 1-a/b=kök3 yaptı bu da b-a/b=kök3 yapar. Sol tarafta a ve b rasyonel sayı a/b rasyoneldi çünkü, farkları da rasyonel olur b ye de bölersek eşitliğin sol tarafı kesinlikle rasyonel ancak kök3 irrasyonel. İrrasyonel=rasyonel olamayacağına göre 1-kök3 ün rasyonel olmaması gerekiyor. Yani irrasyoneldir.
    hocam irrasyonel sayı dediğimiz sayı kökten çıkamayan, kökünün içi negatif olan sayı demek. karmaşık sayılardaki i sayısı yani.

1-kök3 ifadesinde 1 rasyonel kök3 yine rasyonel. kökten çıkamama gibi bir durum yok.

• hayvan arkadas kullanıcısına yanıt
    Hocam internetten rasyonel irrasyonel araştırmanızı öneriyorum. Kök 3 irrasyoneldir 1-kök3 de öyle.

• quote:

Hocam internetten rasyonel irrasyonel araştırmanızı öneriyorum. Kök 3 irrasyoneldir 1-kök3 de öyle.
    Köklü sayılar rasyoneldir. ( Kök içi negatif olmadıkça)

Kök dışına tam sayı olarak çıkmayan sayılar irrasyoneldir. Kök 2, kök 3 vb. Pi sayısı, euler sayısı ve karmaşık sayılarda irrasyoneldir. İrrasyonel sayıları sayı doğrusunda gösteremezsiniz çünkü sürekli değişik şekilde devreder örneğin: 3,
    1415926535... yani pi sayısı.
    Edit: İrrasyonel sayılar sayı doğrusunda yaklaşık olarak gösterilebilir ama tam sayılar ya da rasyonel sayılar gibi kesin olarak gösterilemez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 13th Patronus -- 21 Şubat 2019; 15:15:12 >
    Hocam neden inat ediyorsunuz anlamadım :D. İnternette araştırın lütfen. kök 2 kök3 kök 8 vs. bunlar irrasyonel sayılardır. Üstte küçük bir ispat(!) da gösterdim rasyonel olamayacağına dair...
  • Tamamdır sadece karmaşıklar irrasyoneldir diye biliyordum
    Tamamdır. İsterseniz khanacademy rasyonel irrasyonel videosuna bakabilirsiniz. Yararlı olur hocam. Başarılar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.