Şimdi Ara

Ram overclock ve sub timing yardımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba elimde 5600x ve rx 6800 ikilisi var ramlerim corsair cmk16gx4m2b3200c16r burdan çip ve cpu z fotosunu koyacam xmp ile 3200 normal değeri alıyorum ama ryzen da 3600 önermiş amd şuan biostan tek tek ve yavaş artırarak 3600e ulaştım oyunda denedim herhangi bir sorun yok şimdilik bana açıklayıcı ve öğretici şekilde en iyi ayarı nasıl yaparım bilen biri yardımcı olabilir mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bugün witcher 3 te oyundan hata vermeden direkt masaüstüne atıyordu sürekli pc eski 3200 mhz ye düşünce sorun kalmadı yokmu yardımcı olabilcek en iyi oc nasıl olur bunlar

• Ryzen 3600 önermez.O işlemci için en az 3200 öneriyor.

İkincisi o bellekler ne yaparsan yap adam olmaz.Hynix A-die çöpe at gitsin :)) veya adam gibi kaliteli belleklerden alacaksın

• Ben de 2666 Hynix AFR ramler var. 3200 CL14, 3333 CL15 yiyor 1.35v ile. 1.41v'a kadar çıktım daha ötesini görmedi. 12 saat stres testini geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 1 Ocak 2021; 20:34:42 >
  • ryzen dram calculator 1.7.3 ile senin ramin çipsetine baktım. en fazla 3466 destekler gözüküyor. 1.4v (max 1.43 volta kadarda denenebilir) dram voltage verip deniyebilirsin.

tabi bu ayarlar daha çok zen2 (3000 serisi) için. ancak maksimum hız büyük bir ihtimal için zen3 (ryzen 5000 ler) içinde aynı. ryzen dram calculatorun yeni versiyonunuda bekliyebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 1 Ocak 2021; 20:58:4 >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Yani biostan 3466 mhz ayarlasam bu ramleri iş yaparmı acaba bu frekansta 3600 de witcher 3 te hata vermeden masaüstü ne atıyor oyunu kapatarak upgrade yapmadan max verim istiyorum sadece biosta ddr4 frekans mı ne var ordan almıştım 3600 e gene aynı yerden mi yapayım yoksa dram ile mi drami hiç bilmiyorum kullanmayıda bu arada

• yine aynı yerden bir dene.

• 2defa blocklayan adam 2 kullanıcısına yanıt

Mhz yi çözdük biostan da cl yi nasıl ayarlayabilirimki akşam iş dönüşü bakıcam

Tamamdır sağolun cl 14 yapar denerim birde 3466 mhz yerse onuda sıkıştırırım araya artık müsait olunca birde size zahmet link atarmısınız bulamadımda konuyu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mvnmt35 -- 2 Ocak 2021; 15:0:6 >
  • başlıkta konusu geçince 3200 cl14 ile 3466 c16 yı denemeye karar verdim. ram'in d.o.c.p xmp ile ayarlanan kısımları sabit. diğerleri auto ayarlarda. 3466 için cl değeri elle 16 girildi.

aida cache benchmarkına yabancılar için açıklayayım. read write ve copy sütunları yüksek değerler iyi. latency sütunu düşük değerler iyi.

soldaki resim 3200-cl14 testi sağdaki resim 3466-cl16 testi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 2 Ocak 2021; 15:44:1 >

Bakalım olduğu kadar zaten ya nabayım alabileceğimi alıyım diyorum kim istemez biraz daha performans denemekten zarar gelmiyor bilinçli olunca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mvnmt35 -- 2 Ocak 2021; 16:28:40 >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Birinde latency iyi diğerinde read write iyi olmuş ama oyun için hangisi daha karlı olur acaba cl mi mhz mi

• latency düşük olması iyi. diğerlerinin yüksek olması iyi. yani 3466 cl16 tüm seçeneklerde iyi gözüküyor. ancak bu benim işlemcim benim ramlerim. hiçbiri senle aynı değil.

3466 cl16 ve 3200 cl14 ü kendi makinende denersin. ayarlarsın. aida 64 yükler bellek testini yaparsın. hangisi iyiyse onu kullanırsın.

• merhaba hocam bende corsair vengeance lpx 16x2 gb micron b-die çipli ram var ayrı ayrı aldım ramleri, fakat şansıma 2 si de aynı seri düştü overclock yaparken sorun çıkarmıyor. ama bu corsair ramler overclock açısından dar kapasiteli aldığım zamanlar herkes bu corsair ramleri öneriyordu o yüzden bu seçtim fakat gerçekten bu markadan ram alınmazmış, geç öğrendim. anakartım 3466 mhz destekliyor ama baya bi deneme sonucu stabil bi şekilde 3600 mhz 16-21-21-39-80 değerlerinde 1.40 voltajda overclock etmeyi başardım. 3600 mhz üstü deneyince görüntü gelmiyor Ram overclock ve sub timing yardımı memtestte herhangi bi hata almıyorum bi süredir sorunsuz çalışıyor inşallah sorun vermez ilerde. red dead redemption 2, mafia defenitive edition gibi oyunlarda hata vermedi şuana kadar. 3466 da 15-20-19-36-75 değerlerinde 1.40 voltajda overclock etmiştim. bide bu ryzen dram calculator programındaki değerlere güvenme. mesela bende 16-16-18-16-37-75 diye öneriyor. fakat tRCDWR ve tRCDRD yi 19 yapsam bile ekrana görüntü vermiyor. tCL, tRCDWR, tRCDRD, tRP, tRAS, tRC ve tFAW dışındaki yerlere hiç bulaşma ve voltajı çok yüksek verme 1.41 üzeri verme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasin_92 -- 4 Ocak 2021; 12:18:36 >

• Hynix AFR'a çöp diyene kadar sırada Hynix MFR, Samsung D-Die, Samsung S-Die, Samsung C-Die var. 3200 CL16 AFR RAM'imi 3466 CL14-17-17-17-33 çalıştırıyorum 1.43V'de. Hiç de ''çöp'' kategorisine girecek değerler değil :)

• quote:

Orijinalden alıntı: rambo145

Hynix AFR'a çöp diyene kadar sırada Hynix MFR, Samsung D-Die, Samsung S-Die, Samsung C-Die var. 3200 CL16 AFR RAM'imi 3466 CL14-17-17-17-33 çalıştırıyorum 1.43V'de. Hiç de ''çöp'' kategorisine girecek değerler değil :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.